Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Mandat we Włoszech - przewodnik praktyczny (przeczytaj zanim napiszesz): viewtopic.php?p=798688#p798688

Kiedy policja łapie nas za przekroczenie prędkości czy inne wykroczenie wtedy wiadomo: trzeba przyjąć mandat i zapłacić. Można to zrobić również na poczcie i podobno w tabacchi ale to nie jest informacja do końca potwierdzona.
Gorzej kiedy mandat przychodzi nam po jakimś czasie do domu a my zdziwieni jesteśmy, ze coś takiego w ogóle się zdarzyło.
Taki możemy dostać za łapankę z fotoradaru i wtedy taki mandat przychodzi ze zdjęciem.
Albo za wjazd do ZTL czyli obszarów ograniczonego ruchu - np. centrum miasta, gdzie poruszanie się autem możliwe jest tylko dla mieszkańców i służb publicznych. W takich miejscach przy wjazdach ustawione są znaki, które określają na ogół dni i godziny zakazu wjazdu a po drugiej strony znaku jest kamerka, która robi zdjęcia delikwentom wjeżdżającym w tych „zakazanych” godzinach. Następuje weryfikacja i typ wykroczenia na mandacie jest określany jako ”unauthorised entry to a limited traffic zone”. Do mandatu nie jest dołączone zdjęcie bo kamerka „łapie” tylko pojazd z tyłu z uwzględnieniem tablic rejestracyjnych (ze względu na poszanowanie prywatności).
Na ogół w głowie takiego biedaka zaatakowanego mandatem pojawia się pytanie: płacić czy nie? A co jeśli nie zapłacę?
Pierwsza sprawa i najważniejsza: na wystawienie mandatu osobom mieszkającym w innym kraju organ ma 360 dni od dnia stwierdzenia naruszenia (art.201 ust.1 Kodeksu drogowego). Po upływie tego czasu zobowiązanie do zapłaty tej kwoty wygasa (ust.5).
Wydawać by się więc mogło, że jeżeli wykroczenie popełniliśmy w czerwcu 2015 to w czerwcu 2016 takie zobowiązanie wygasa i możemy się wypiąć albo co najmniej odwołać.
Nie do końca: policja musi przecież zidentyfikować kierowcę. W tym celu ma prawo zgłosić się do EUCARIS-a (Europejski System Informacyjny o Pojazdach i Prawach Jazdy) powiązanego z naszym rodzimym CEPiK-iem (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) o uzyskanie informacji na temat właściciela pojazdu. Na czas uzyskania tej informacji postępowanie ulega zawieszeniu i dopiero po jej otrzymaniu zostaje wznowione. (ust.5-bis) Na mandacie powinna być data wznowienia – od tego czasu liczy się te nieszczęsne 360 dni. Jeżeli jechaliśmy autem z wypożyczalni to ta data będzie nam się pewno pokrywać z datą ściągnięcia z karty opłaty przez wypożyczalnię - w granicach 40,50 euro.
Jeżeli te daty nam się zgadzają mamy trzy możliwości:
1. Zapłacić w terminie 5 dni: wtedy mandat jest pomniejszany o 30% (art.202 ust.1)
2. Zapłacić w terminie 60 dni pełną kwotę
3. Zapłacić po terminie 60 dni – kwota ulega podwojeniu.
Wszystkie te kombinacje będą wypisane na mandacie.
Co jeśli nie zapłacimy wcale? Nie opłaca się. Termin przedawnienia kar administracyjnych we Włoszech wynosi 5 lat. W tym czasie mogą być wszczęte procedury nawet sądowe. Koszty znacznie wzrastają. Fakt jest taki, że żadne firmy windykacyjne nie mogą na terenie Polski skutecznie wyegzekwować mandatu rozumianego jako grzywna za naruszenie przepisów ruchu drogowego z Włoch czy innego państwa, taka grzywna jest przejmowana do wykonania przez polski sąd karny i polski sąd ją wykonuje podobnie jak grzywnę orzeczoną w Polsce, w tym może wyegzekwować - jednak dochód z takiej wyegzekwowanej grzywny wpływa do polskiego budżetu i może dlatego jakieś policje lokalne czy straże miejskie z Włoch wolą przekazywać takie grzywny firmom windykacyjnym - bo wtedy dochód z grzywny jest wciąż ich, co nie zmienia faktu, że taki windykator prywatny "egzekwujący" w Polsce włoską grzywnę nałożoną mandatem karnym może tylko grzecznie prosić dłużnika o jej uiszczenie.
Natomiast nie wiem i się nie znam na tym jak długo taka grzywna nałożona mandatem "wisi" we włoskim systemie prawnym i może być egzekwowana tam na miejscu przez ich właściwe organy, jak tam pojedziemy ponownie.

A co jeżeli mamy podstawy, żeby nie zapłacić?
Np. to nie my jechaliśmy pojazdem bo dawno został sprzedany a kupujący nie dokonał obowiązku rejestracji pojazdu, policja nie zmieściła się ( na nasze oko) w terminie 360 dni, mandat nie jest wystawiony w języku polskim, brak mandatu i jest tylko samo wezwanie. Mamy prawo odwołać się w terminie 60 dni (art. 203 i 204).
1. do prefekta - wysyłając bezpośrednio do organu, z którego otrzymaliśmy mandat - bezpłatnie
2. do sędziego pokoju - opłata 37 euro za odwołanie i 8 euro opłata skarbowa.
Jeżeli prefekt nie uzna naszego odwołania droga sądowa pozostaje nadal otwarta.
Ważne: jeżeli zapłaciliśmy mandat odwołanie zostanie odrzucone z automatu. Złożenie odwołania nie przerywa biegu terminu do zapłaty. Czyli jeżeli prefekt po np. 70 dniach uzna, ze odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie to płacimy już podwójną stawkę.
Po drugie ważne: odwołanie musi być sporządzone w języku włoskim.
Po trzecie ważne: pomimo, że w przepisach kodeksu jest zapis, ze mandat musi zostać dostarczony do sprawcy wykroczenia nieodebranie przesyłki poleconej nie powoduje, że możemy się bronić: ale ja nic nie dostałem. Podobnie jak w Polsce we Włoszech funkcjonuje doręczenie zastępcze czyli uważa się je za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, w którym możliwy jest odbiór pisma po pozostawieniu awiza.

Ale:
Zgodnie z nadal obowiązującą pomiędzy Polską, a Republiką Włoch umową o pomocy w sprawach karnych z dnia 28 kwietnia 1989 roku, a właściwie jej art. 14 ust 2, dotyczącym trybu porozumiewania się i języków, nie jest wymagane tłumaczenie dokumentów na język polski. Zatem Policja włoska nie ma obowiązku tłumaczyć Państwu pisma na język kraju, w którym Państwo przebywają. Uprzejmością ze strony organu włoskiego jest przesłanie pisma w jednym z czterech najważniejszych języków obowiązujących w Unii Europejskiej.

https://www.straetus.pl/mandaty/


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 528 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Mandat we Włoszech
#1 PostWysłany: 27 Cze 2011 12:39 

Rejestracja: 10 Mar 2011
Posty: 52
Na zeszłych wakacjach byłem we Włoszech samochodem. Dzisiaj dostałem listem poleconym mandat za wjazd do strefy chyba dla pieszych bez zezwolenia! Mandat jest wystawiony na podstawie jakiego elektronicznego systemu. Na miejscu żaden policjant itp. mnie nie zatrzymał. Nie zostało załączone żadne zdjęcie! Przez cały czas poruszałem się za nawigacja samochodową dokładnie "auto mapą" wiec nie wiem jak to w ogóle się stało że GPS mnie pokierował do trafy zamkniętej! Mandat jest na kwotę 119 euro :cry: jeżeli zapłacę do 60 dni od dzisiaj a później 195 euro :cry: Czy mogę coś z tym zrobić? Czy muszę zapłacić ten mandat? Do kogo mogę się zwrócić o pomoc? Bardzo proszę o pomoc gdyż 195 euro to budżet na tego roczne wakacje :( i teraz mam do wyboru zapłacić mandat albo wybrać się gdzieś w sierpniu :cry:


Ostatnio edytowany przez krasnal, 07 Sie 2016 14:34, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast
Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN
#2 PostWysłany: 27 Cze 2011 13:28 

Rejestracja: 24 Maj 2011
Posty: 46
Nie płać - nic ci nie zrobią !
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 27 Cze 2011 14:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Cze 2011
Posty: 105
Tak jak mowi kolega - nie plac. Nie wiem jak w Italii, jedynie co moga zrobic, to gdybys ponownie wjechal tym samym autem z tymi blachami, do It, moga wyegzekwowac ten mandat - jezeli maja system ktory sprawdza takie rzeczy.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 27 Cze 2011 14:22 

Rejestracja: 31 Maj 2010
Posty: 362
niebieski
Czy mandat (korespondencja) jest "wystawiony w języku polskim"?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 27 Cze 2011 15:16 

Rejestracja: 20 Lut 2010
Posty: 839
niebieski
maggo napisał(a):
Na zeszłych wakacjach byłem we Włoszech samochodem. Dzisiaj dostałem listem poleconym mandat za wjazd do strefy chyba dla pieszych bez zezwolenia! Mandat jest wystawiony na podstawie jakiego elektronicznego systemu. Na miejscu żaden policjant itp. mnie nie zatrzymał. Nie zostało załączone żadne zdjęcie! Przez cały czas poruszałem się za nawigacja samochodową dokładnie "auto mapą" wiec nie wiem jak to w ogóle się stało że GPS mnie pokierował do trafy zamkniętej!
No faktycznie automapy i inne nawigacje są wyrocznią. Skąd masz prawo jazdy? Na kursie nie uczyli Cię, że patrzy się na znaki?


Jeśli jesteś pewien, że nie wjechałeś do strefy, nie było znaku, to nie byłeś Ty etc., napisz odwołanie od tego.

maggo napisał(a):
Mandat jest na kwotę 119 euro :cry: jeżeli zapłacę do 60 dni od dzisiaj a później 195 euro :cry: Czy mogę coś z tym zrobić? Czy muszę zapłacić ten mandat? Do kogo mogę się zwrócić o pomoc? Bardzo proszę o pomoc gdyż 195 euro to budżet na tego roczne wakacje :( i teraz mam do wyboru zapłacić mandat albo wybrać się gdzieś w sierpniu :cry:


Bywa, trzeba ponosić konsekwencje. Jeśli nie zapłacisz teraz to ta sprawa będzie się za Tobą ciągnąć przez parę lat i może wyjść w najmniej odpowiednim dla Ciebie momencie. Nie wiem jak z Włochami, ale skoro jesteśmy w UE, to dość łatwo są ściągalne tego typu mandaty. Nie zapłacisz, to po jakimś czasie najprawdopodobniej przyjdzie pisemko z US wraz z odpowiednim formularzem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 27 Cze 2011 16:48 

Rejestracja: 20 Mar 2010
Posty: 175
Osiek nie żartuj - "łatwo ściągają mandat". W PL nie mogą sobie z niczym poradzić, a dopiero co z mandatem na Polaka wystawionym w Italii. Radziłbym im odpisać, aby udowodnili twoją winą - czyli w tym przypadku jedyna opcja to zdjęcie. Miałem taką samo sytuację w PL za parkowanie. Nie mieli zdjęcia, więc brak dowodów. W razie postępowania sądowego, sprawa wygrana. Nic się nie martw, jedyna szansa na ściągnięcie mandatu to potrącenie zwrotu podatku - czego nie zrobią, bo za dużo papierkowej roboty by mieli w słonecznej Italii :lol:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 27 Cze 2011 16:53 

Rejestracja: 24 Maj 2011
Posty: 46
Wogóle nie odpisuj i sie nie przejmuj miałem to samo nic ci nie zrobią tylko nie jedz tym samym samochodem do włoch bo wtedy po rejestracji wyłapią
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 27 Cze 2011 17:12 

Rejestracja: 16 Sty 2011
Posty: 7861
HON fly4free
Mandat bedzie wisiał i może zostać skierowany do egzekucji w PL. To nie jest tak, że sprawa sama zniknie, jeśli się ją "oleje". Znam kilka przypadków, gdzie mandaty niezapłacone we Francji wypłyneły nagle po kilku latach w PL i to z odpowiednimi kosztami dodatkowymi. lepiej napisać odwołanie i sprawę zamknąć proceduralnie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 27 Cze 2011 17:38 

Rejestracja: 18 Gru 2010
Posty: 452
moze byc wyegzekwowany, o ile wlosi sprzedadza te mandaty jakiejs firmie windykacyjnej w polsce.

jesli masz jeszcze w planach wizyte we wloszech to lepiej zaplac ten madat dla swietego spokoju, poniewaz podczas jakiejs rutynowej kontroli na terenie tego kraju bedzie nieprzyjemnie. jesli nie bedziesz odwiedzac italii to mozna nie oplacac tego mandatu, raczej nie beda dochodzic zaplaty.

Cytuj:
Miałem taką samo sytuację w PL za parkowanie. Nie mieli zdjęcia, więc brak dowodów. W razie postępowania sądowego, sprawa wygrana.


obecnie w pl zmienily sie przepisy i jezeli wlasciciel pojazdu nie chce/nie potrafi wskazac kierujacego jego pojazdem, ktory popelnil wykroczenie to sam otrzymuje mandat 500zl. warto o tym pamietac.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 27 Cze 2011 17:44 

Rejestracja: 10 Mar 2011
Posty: 52
osiek napisał(a):
maggo napisał(a):
Na zeszłych wakacjach byłem we Włoszech samochodem. Dzisiaj dostałem listem poleconym mandat za wjazd do strefy chyba dla pieszych bez zezwolenia! Mandat jest wystawiony na podstawie jakiego elektronicznego systemu. Na miejscu żaden policjant itp. mnie nie zatrzymał. Nie zostało załączone żadne zdjęcie! Przez cały czas poruszałem się za nawigacja samochodową dokładnie "auto mapą" wiec nie wiem jak to w ogóle się stało że GPS mnie pokierował do trafy zamkniętej!


No faktycznie automapy i inne nawigacje są wyrocznią. Skąd masz prawo jazdy? Na kursie nie uczyli Cię, że patrzy się na znaki?

Jeśli jesteś pewien, że nie wjechałeś do strefy, nie było znaku, to nie byłeś Ty etc., napisz odwołanie od tego.

maggo napisał(a):
Mandat jest na kwotę 119 euro :cry: jeżeli zapłacę do 60 dni od dzisiaj a później 195 euro :cry: Czy mogę coś z tym zrobić? Czy muszę zapłacić ten mandat? Do kogo mogę się zwrócić o pomoc? Bardzo proszę o pomoc gdyż 195 euro to budżet na tego roczne wakacje :( i teraz mam do wyboru zapłacić mandat albo wybrać się gdzieś w sierpniu :cry:


Bywa, trzeba ponosić konsekwencje. Jeśli nie zapłacisz teraz to ta sprawa będzie się za Tobą ciągnąć przez parę lat i może wyjść w najmniej odpowiednim dla Ciebie momencie. Nie wiem jak z Włochami, ale skoro jesteśmy w UE, to dość łatwo są ściągalne tego typu mandaty. Nie zapłacisz, to po jakimś czasie najprawdopodobniej przyjdzie pisemko z US wraz z odpowiednim formularzem.


Gdybym był pewny że nie wjechałem w taką strefę to pewnie bym tu nie pisał. Gdybym zauważył taki znak to bym do tej strefy nie wjechał ale nie zauważyłem. Nie mów mi że widzisz i zwracasz uwagę na wszystkie znaki jakie widzisz na drodze do tego w obcym kraju w centrum dużego miasta gdzie ludzie jeżdżą jak chcą i nie zwracają uwagi na nic!

Kadex napisał(a):
Wogóle nie odpisuj i sie nie przejmuj miałem to samo nic ci nie zrobią tylko nie jedz tym samym samochodem do włoch bo wtedy po rejestracji wyłapią


No właśnie to nie jest mój samochód tylko mojego ojca :? i nie wiem czy nie będzie jeszcze kiedyś chciał nim wjechać do tego kraju;/ ale to jest najmniejszy problem.

barrob1 napisał(a):
Czy mandat (korespondencja) jest "wystawiony w języku polskim"?


Nie jest po polsku. Dostałem dwie wersje po włoski i po angielsku.

A tak w ogóle to takie mandaty we Włoszech przedawniają się? Jak tak to po jakim czasie? Odwołanie napisać po włosku czy po angielsku?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 27 Cze 2011 18:11 

Rejestracja: 10 Mar 2011
Posty: 52
Małe sprostowanie. Jak jeszcze raz przeglądnąłem ten mandat zauważyłem że jest podana strona na której mogę zobaczyć zdjęcie i po wpisaniu wszystkich danych z mandatu niestety jest to zdjęcie mojego auta :evil: wiec w tym monecie zostają mi tylko 2 opcje zapłacić albo olać.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 27 Cze 2011 18:24 

Rejestracja: 24 Maj 2011
Posty: 46
olać
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 27 Cze 2011 19:08 

Rejestracja: 26 Kwi 2011
Posty: 155
skoro już poruszyliśmy jakże ciekawy temat mandatów zagranicznych:), również sie podepnę! w marcu tego roku jeździłem sobie po Italii autkiem z wypożyczalni, ponieważ opłaty za przejazd autostradką są dość duże coś skusiło mnie żeby przejechać przez bramkę telepass bez opłaty, właściwie nie wiem czy się tam coś płaciło, później wyjechałem swobodnie, również chyba przez telepass. Stwierdziłem, że fajna sprawa i następnym razem teżsobie tak pojadę, tyle, że wyjeżdzając, musiałem pokazać wydruk w bramki rozpoczynającej kawałek przejazdu, a że go nie miałem to automat mi nie chciał otworzyć bramki, w końcu przyszedł facet z obsługi, a że my po włosku tak jak on po angielsku, to w końcu nam otworzył te bramkę, ale dał jakiś wydruk mancato pagamento (unpaid toll ticket), i sie zastanawiam czy mi nie przyjdzie po jakimś czasie wezwanie do zapłaty tego shitu 70 Eur za całą długość włoskich autostrad, jak myślicie? nie pamietam, ale było trochę urządzeń o wyglądzie kamery na tych bramkach. Jak myślicie? Wiem, że głupia sprawa i że następnym razem nie będę tak kombinował:) dlatego nie piszcie negatywnych uwag typu Polaczek za granicą:P
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 27 Cze 2011 22:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sty 2011
Posty: 799
Loty: 86
Kilometry: 183 106
niebieski
Ja również mam świeżą sprawę dot. mandatu we Włoszech. Blisko rok temu (sic!) w Pizie zostawiłem auto w strefie parkowania, ale kupiłem bilet i poszedłem zwiedzać. Wróciłem do auta, wyjechałem za Pizę i wtedy zobaczyłem mandat za wycieraczką. Zdziwiłem się, gdyż bilet kupiłem ale (nie wiem jak to zrobiłem) położyłem nie tą stroną i był niewidoczny dla kontrolera :roll:

Była już noc i nawet nie wiedziałem, gdzie mam jechać się tłumaczyć. Olałem więc temat i wrociłem do hotelu. Kilka tygodni temu przyszło wezwanie do zapłaty - 83e lub 122 jeśli nie zapłacę do 5 lipca. Co dziwne auto mam służbowe, w dodatku leasing. ALe odszukali właściciela (bank), który wysłał to do firmy a firma do mnie...

Koledze zakładającemu temat doradzam, żeby nie płacił i się nie przejmował. Ja niestety tak nie mogę, bo mój pracodawca musi to zapłacić i ściągnąc mi kasę z wypłaty. Chodzi o wizerunek firmy itp itd, co mogę zrozumieć. Jednak w związku z tym, że zachowałem sobie ten bilet, to zesjanowany wysłałem do Policji Miejskiej w Pizie i opisałem co i jak. Odpisali, że przekazali temat do właściwej komórki. I cisza już ponad miesiąc. Wiem, że mogą nie zunać (bilet mogłem znaleźć na ulicy np.) ale mogliby coś odpisać, bo 5 lipca lada dzień a szef floty w mojej firmie już się niecierpliwi i pyta co robimy...

Paradoksalnie to myślałem, że skoro auto na leasingu to mi dupe uratuje i nic nie przysła a okazuje się że przysali i raczej będe musiał zapaacić :/
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 28 Cze 2011 01:16 

Rejestracja: 09 Maj 2011
Posty: 26
maggo napisał(a):
Przez cały czas poruszałem się za nawigacja samochodową dokładnie "auto mapą" wiec nie wiem jak to w ogóle się stało że GPS mnie pokierował do trafy zamkniętej!


Korzystanie z urzadzenia GPS nie zwalnia z myslenia.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 28 Cze 2011 09:13 

Rejestracja: 20 Mar 2010
Posty: 175
jak nie masz nic do powoedzenia to zamilcz :twisted:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 28 Cze 2011 10:14 

Rejestracja: 20 Lut 2010
Posty: 839
niebieski
Łasico ale o co Ci chodzi? ;p Przecież to najprawdziwsza prawda, nic nie zastąpi myślenia za kierownicą. GPS jest pomocny ale myślenia nie zastępuje, a już na pewno nie zwalnie z odpowiedzialności.

Dla autora wątku: tak, jadąc samochodem patrzę na znaki. Jeśli korzystam z map, GPSu itp to są to informacje pomocnicze a nie decydujące!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 28 Cze 2011 11:01 

Rejestracja: 20 Mar 2010
Posty: 175
osiek napisał(a):
Łasico ale o co Ci chodzi? ;p Przecież to najprawdziwsza prawda, nic nie zastąpi myślenia za kierownicą. GPS jest pomocny ale myślenia nie zastępuje, a już na pewno nie zwalnie z odpowiedzialności.

Dla autora wątku: tak, jadąc samochodem patrzę na znaki. Jeśli korzystam z map, GPSu itp to są to informacje pomocnicze a nie decydujące!

każdy to wie, ale wypowiedź nic nie wnosi do tematu poza osobistą wycieczką w stronę autora wątku. kolega nie ma nic do powiedzenia, doradzenia, ale musi wrzucić swoje 3 grosze
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 28 Cze 2011 12:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Mar 2010
Posty: 580
Nie ma nic do doradzenia? Wręcz przeciwnie. Bardzo dobra rada z jego strony, żeby patrzeć na znaki, a podpierać się GPS.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 29 Cze 2011 23:47 

Rejestracja: 20 Mar 2010
Posty: 175
Murdock napisał(a):
Nie ma nic do doradzenia? Wręcz przeciwnie. Bardzo dobra rada z jego strony, żeby patrzeć na znaki, a podpierać się GPS.

Rada w stylu: podnoś klapę od sedesu jak sikasz... no proszę was Panowie ;) Koniec offtopicu!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 528 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group