Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 18 Cze 2014 12:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2013
Posty: 3392
srebrny
Tym razem przyszedł czas na szybką jednodniówkę w Malmo, a tak dokładniej, była to raczej pół-dniówka :) Przylot z Gdańska o 14:25, a wylot powrotny o 20:15, czyli około 6 h na szwedzkiej ziemi. Po odliczeniu czasu potrzebnego na transfer oraz zapasu przed lotem powrotnym, pozostały dokładnie 3 h na spacerki po Malmo. Ktoś może powiedzieć, że to bez sensu i nic w tym czasie nie można zobaczyć ale jak się okazało, był to czas wprost idealnie wyliczony :) W letnim rozkładzie Wizz połączenia przesunęły się o około 2 h ale czas jaki można przeznaczyć na zwiedzanie Malmo nadal pozostaje taki sam.

Przy tak krótkim pobycie istotny stał się szybki transfer z/na lotnisko. Wybraliśmy wersję chyba najszybszą – polskiego taksówkarza Pana Jakuba. Dobrze jest wykonać do niego telefon kilka dni wcześniej, żeby dogadać szczegóły. Pan Jakub to bardzo miły i rozmowny człowiek, a przy tym elastyczny, co do godzin przejazdu i miejsca docelowego w Malmo. Element rozpoznawczy Pana Jakuba to marynarska czapka z polską flagą, co zdecydowania ułatwia spotkanie :) Szczegóły odnośnie różnych form transferu lotniskowego dostępne są w poniższym wątku.
malmo-mmx-z-lotniska-do-miasta-malmo,1276,26826

Image
Dominujący kolor na lotnisku Malmo-Sturup to zdecydowanie yellow-bahama :)

Image
Po wyjściu tylnymi drzwiami na płytę lotniska i tak musimy zaraz wejść po schodkach do rękawa.

Image
Nasza "landrynka" zaparkowana przy rękawie.

Image
Pan Jakub z Panem Bogdanem zmierzają do swoich wehikułów :)

Image
Czas potrzebny na zebranie wszystkich pasażerów busika można było wykorzystać na szybki posiłek :)

Jak się okazało wszyscy pozostali klienci jechali do Kopenhagi, gdzie miał zawieźć ich Pan Bogdan. My natomiast byliśmy jedynymi chętnymi na kurs do Malmo i pojechaliśmy tam mniejszym busem razem z Panem Jakubem. W czasie podróży kierowca przekazał nam masę ciekawych informacji, o czym jeszcze coś napiszę na koniec relacji :)
Poprosiliśmy Pana Jakuba, żeby zawiózł nas nad morze do nowopowstałej dzielnicy Vastra Hamnen, skąd mieliśmy wracać do centrum miasta. Niestety spotkaliśmy niespodziewaną przeszkodę w postaci biegu długodystansowego, który odciął nas od dojazdu do morza. Mimo tego Pan Jakub dostarczył nas jak najbliżej się dało, czyli gdzieś około 0,5 km od nabrzeża.

Image
Tak mniej więcej wyglądała trasa naszej wycieczki.

Całą wycieczkę zaplanowaliśmy sobie z podziałem na trzy godzinne części:
- nadbrzeże w dzielnicy Vastra Hamnen
- zamek (Malmohus Slott) z przyległym ogrodem (Slottstradgarden) i parkiem (Slottsparken)
- stare miasto z dwoma rynkami - małym (Lilla Torg) i dużym (Stortorget)
Trasa wedłu google maps liczyła 6,5 km, a czas potrzebny na jej przejście to ok. 1,5 h. Łącznie z robieniem zdjęć oraz przerwami na jedzenie i krótki odpoczynek zmieściliśmy się dokładnie w 3 h.

Image

Image
Vastra Hamnen to nowoczesna dzielnica mieszkaniowa nad samym brzegiem morza.

Image
Nie ma wątpliwości w jakim kraju jesteśmy :)

Image
Nad morzem silny wiatr mocno wzburzał wodę …

Image
… kładł roślinność na ciekawie zagospodarowanych terenach rekreacyjnych …

Image
… a nawet, o mało co nie porwał mi żonki :)

Image
Gdzieś tam w oddali widać most nad cieśniną Oresund, prowadzący wprost do Kopenhagi.

Image
Ciekawie wyglądające ujście małego kanału.

Image

Image
Element charakterystyczny krajobrazu to duże głazy umacniające nabrzeże.

Image

Image
Fajny element promenady wypoczynkowej – dziób statku wystający kilka metrów nad poziomem morza.

Charakterystycznym obiektem dzielnicy Vastra Hamnen, a zarazem całego Malmo jest wieżowiec mieszkalny Turning Torso. Budynek ten jest dziełem światowej sławy hiszpańskiego architekta Santiago Calatravy, liczy 190 metrów wysokości i 54 kondygnacje i jest najwyższą budowlą w Szwecji, a także drugim najwyższym budynkiem mieszkalnym w Europie. Być może w ostatnim czasie wybudowano coś wyższego, tak więc ten ranking może nie być do końca aktualny :)

Image

Image
Turning Torso z oddali …

Image

Image
… i Turning Torso z bliska.

Image
Wejście do budynku niestety tylko dla mieszkańców.

Image

Image
Ciekawa mała palmiarnia.

Image
W okolicy jest bardzo dużo „wodnych” elementów architektonicznych.

Image
Jakby ktoś potrzebował pomocy, to takie koła ratunkowe są co kawałek :)

Image

Image
Po drodze trafiamy na intrygującą instalację „hydrauliczną” :)

Image

Image
Mała marina z prywatnymi łódkami i jachtami.

Image
Po drodze do zamku Malmohus mijamy muzeum techniki …

Image
… oraz targ rybnymi z małymi domkami.

Po krótkiej chwili dochodzimy do zamku Malmohus, w którym mieszczą się połączone muzeum sztuki, muzeum historii naturalnej oraz muzeum regionalne. Zamek ten jest najstarszym zachowanym zamkiem renesansowym w Skandynawii, a w jego konstrukcji widoczne są elementy cytadeli z czasów Eryka Pomorskiego, datowanej na rok 1434.

Image

Image
Zamek Malmohus jest dookoła otoczony fosą.

Image
Wejście na zamek prowadzi przez most.

Image
Główna brama prowadząca na zamek.

Image
Widok na zamek od strony wewnętrznego dziedzińca.

Image

Image
Mały spacerek po ogrodzie przyległym do zamku.

Image
W ogrodzie można znaleźć fioletowe maki.

Image

Image
W parku zamkowym można zobaczyć wiatrak, wyglądający na holenderski …

Image
… oraz spacerujące dzikie gęsi :)

Image

Image
Fajne miejsce widokowe na małym wzgórzu w parku zamkowym …

Image

Image
… gdzie nastąpiło rozpoznanie w terenie na podstawie mapy „made by google” :)

Image
W parku jest również kilka fontann.

Ogród i park zamkowy przy Malmohus to bardzo fajne miejsce wypoczynkowe. Jest tam wiele kanałów, jeziorek, mostków, placyków i wszędzie pełno ławeczek. Przy ładnej pogodzie można tam spędzić więcej czasu ale ponieważ plan naszej wycieczki był mocno napięty, po krótkiej przerwie ruszyliśmy w kierunku starego miasta. Do starego miasta najlepiej pójść ulicami Jacob Nilsgatan i Hyregatan, przy których usytuowane są urokliwe malutkie domki, stwarzające wrażenie, że nie znajdujemy się w mieście, tylko na przykład w jakiejś małej osadzie rybackiej.

Image

Image

Image
Te małe domki stwarzają wrażenie, że przenieśliśmy się w miejscu i czasie :)

Image

Image
W drodze do rynku mijamy także większe, odnowione budynki.

Zabytkowe centrum miasta to głównie dwa rynki, mały (Lilla Torg) i duży (Stortorget). Lilla Torg to bardzo urokliwy, niewielki rynek, przy którym dookoła rozstawione są stoliki okolicznych knajpek. Stoliki te były mocno zasiedlone tubylcami ale my oczywiście z racji ograniczeń czasowych i budżetowych, skupiliśmy się wyłącznie na walorach wizualnych rynku :)

Image
Jesteśmy na małym rynku Lilla Torg.

Image
Widok na północną część Lilla Torg.

Image

Image

Image
W okolicy małego rynku jest sporo budynków kojarzących się trochę z „pruskim murem”.

Image
Na Lilla Torg jest także mała fontanna …

Image

Image
… oraz zabytkowa budka telefoniczna, nieczynna - jak by ktoś chciał z niej akurat dzwonić :)

Z północno-wschodniego narożnika Lilla Torg przechodzimy Stortorget, czyli do dużego rynku. Przy Stortorget znajduje się pomnik Karola X Gustawa, króla szwedzkiego, który w swej polityce zagranicznej dążył do opanowania przez Szwecję wybrzeży Bałtyku, dołączenia Prus Królewskich, Inflant oraz ziem rosyjskich. Król ten w roku 1655 rozpoczął wojnę z Polską, znaną pod nazwą "potopu" – to akurat powinno brzmieć znajomo :)
Drugim charakterystycznym elementem Stortorget jest ratusz miejski. Obecny ratusz jest rezultatem wielu przeróbek budynku w stylu późnego gotyku, który stanął na Stortorget w XVI wieku. Obecny renesansowy wystrój fasady w stylu holenderskim pochodzi z XIX wieku.

Image
Pomnik króla szwedzkiego Karola X Gustawa.

Image

Image
Zabytkowy ratusz miejski.

Image
Ciekawie zdobione studzienki kanalizacyjne.

Niedaleko Stortorget znajduje się kościół św. Piotra (Sankt Petri kyrka). Kościół ten jest zbudowany z czerwonej cegły i stanowi przykład niemieckiej odmiany gotyku. Kościół powstał w początkach XIV wieku i jest najstarszą zachowaną budowlą w Malmo. Jego wieża runęła w XVI wieku, a przyczyny upatrzono się podobno w tym, że pewna kobieta chwilę wcześniej wskazała na nią palcem. „Czarownicę” oczywiście niezwłocznie spalono na stosie. To musiały być naprawdę ciekawe czasy :)

Image

Image
Kościół św. Piotra (Sankt Petri kyrka).

Image
Ładna narożna kamienica tuż obok kościoła.

Ponieważ nasze 3 godziny właśnie zbliżały się do końca, poszliśmy w okolice dworca centralnego, gdzie byliśmy umówieni na odbiór przez Pana Jakuba.

Image

Image

Image
Kilka „twarzy” Central Station :)

Na koniec jeszcze może obiecywana na wstępie jedna z ciekawostek usłyszana od naszego kierowcy, Pana Jakuba. Będzie to ciekawostka z dziedziny transportowo-komunikacyjnej. Otóż miasto Malmo zakupiło ostatnio nietypowe, bardzo długie autobusy przegubowe. Każdy autobus ma długość aż 24 m i składa się z 3 członów połączonych przegubowo. Po zakupie okazało się, że jest duży problem z poruszaniem się autobusów po mieście. Promień skrętu jest na tyle duży, że trzeba było specjalnie pod te autobusy przerabiać ulice :) Obecnie funkcjonuje jedna linia obsługiwana przez te jednostki, a autobusy jeżdżą specjalnie utworzonym „bus pasem” w środkowej części jezdni. Jak byliśmy w Malmo widzieliśmy akurat prace przy tworzeniu drugiej linii autobusowej.
Oczywiście jak przystało na Skandynawię autobusy są bardzo nowoczesne i ekologiczne. Producentem jest belgijska firma Van Hool, autobusy mają napęd hybrydowy i wyposażone są w dwa silniki - spalinowy diesel na biogaz + dodatkowy silnik elektryczny. Jednostka wyposażona jest dodatkowo w system odzyskiwania energii podczas hamowania, a więc technologię zaczerpniętą wprost z F1 :)
Jak ktoś się interesuje szczegółami to poniżej można sobie więcej poczytać.
http://gazeo.pl/na-biezaco/wiadomosci/2 ... ,7649.html
http://www.busaustralia.com/forum/viewt ... 20&t=77496

Image

Image
Nowoczesne i baaaardzo długie autobusy, przypominają raczej tramwaje lub pociągi :)

Image
Niełatwo zakręcić takim długasem :)

Image
I to już niestety pożegnanie z Malmo.

Z innych ciekawostek, to na lotnisku Sturup obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu dla pasażerów podróżujących w obrębie UE. Przekonałem się o tym kiedy miła pani w sklepie wolnocłowym zabrała mi dwa szwedzkie cydry, które chciałem sobie kupić na spróbowanie w domu :(

Cóż można powiedzieć na koniec, może tylko, że nam Malmo bardzo się spodobało. To ciekawe i czyste miasto, tak akurat w sam raz na te parę godzin. Chociaż ogólnie uważam, że podawanie kosztów nie ma wielkiego sensu, bo wszystko zależy od indywidualnych preferencji (szczególnie przy dłuższych wyprawach), to akurat w przypadku krótkiej jednodniówki koszty mogą być powtarzalne. Tak więc na zakończenie podaję całkowity koszt wycieczki na 1 osobę:
68 zł – loty Wizz z WDC
100 zł – polskie taxi


Ostatnio edytowany przez maczala1 07 Paź 2015 08:30, edytowano w sumie 2 razy
Góra
 Profil Relacje PM off
14 ludzi lubi ten post.
olajaw uważa post za pomocny.
 
      
Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu
Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów
#2 PostWysłany: 18 Cze 2014 14:43 

fajne zdjęcia!
Góra
 PM off  
      
#3 PostWysłany: 08 Wrz 2014 21:54 

Rejestracja: 03 Lip 2012
Posty: 1283
niebieski
Śmieszna sprawa, bo temat Malmo na forum ciągnie się od 2011 r., a Twoja relacja jest praktycznie jedynym postem, który coś wnosi do tematu ;-) Reszta to długie dywagacje, które sprowadzają się do wniosku, że w bezpośredniej okolicy lotniska nic nie ma ;-)

Przeczytałem z zainteresowaniem :-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 08 Wrz 2014 21:59 
Redaktor F4F

Rejestracja: 08 Kwi 2012
Posty: 3877
Loty: 39
Kilometry: 33 222
Malmo było moim pierwszym "fly4free" wypadem. I o dziwo nie miałem o tym żadnego pojęcia, gdyż była to urodzinowa wycieczka-niespodzianka zrobiona przez moją ładniejszą połówkę. Od tamtej pory spędzamy moje i jej urodziny w coraz bardziej malowniczych miejscach. Jak widać stworzyła potwora :twisted:

Fajnie pooglądać zdjęcia z tego miejsca po jakimś czasie ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
Juve lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 08 Wrz 2014 22:57 

Rejestracja: 28 Wrz 2012
Posty: 153
Zbanowany
Relacja z półdniowki świetna :)
Co do tego, że w pobliżu lotniska nic nie ma to się nie do końca zgodzę. W pobliżu jest tor wyścigowy, jak ma się farta to można trafić na fajne driftowe widowisko.

Załączniki:
dr2.jpg
dr2.jpg [ 248.98 KiB | Obejrzany 7028 razy ]
dr1.jpg
dr1.jpg [ 229.53 KiB | Obejrzany 7028 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 08 Kwi 2015 12:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2013
Posty: 3392
srebrny
Informacje o jakiś eventach na torze można czasami znaleźć w sieci.

http://www.sturupraceway.com/
https://www.facebook.com/SturupRaceway?fref=nf
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 08 Kwi 2015 12:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Sie 2014
Posty: 1629
Zbanowany
Kolejny raz potwierdzasz moją teze że jesteś specjalistą od Skandynawii.
My ostatnio z żoną też lecieliśmy tą trasą z tym że pojechaliśmy do Kopenhagi prosto z lotniska.
Ale po Twojej relacji widze że warto tam wrócić i zobaczyć jeszcze Malmo :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 08 Kwi 2015 13:15 

Fajna relacja, przyjrzę się Waszej trasie, bo za miesiąc też na parę godzin lecimy właśnie do MMX :)
Góra
 PM off  
      
#9 PostWysłany: 08 Kwi 2015 21:17 

Rejestracja: 02 Lip 2012
Posty: 930
niebieski
pozwole sobie wrzucic celem uzupelnienia kilka miejsc w Malmo
ktorych nie uchwycil w swojej relacji maczla1

P.S. kolejna doskonala skandynawska opisowka - gratulacje

-- 08 Kwi 2015 21:23 --

Kiedy juz po zwiedzaniu złapie Was głod badz pragnienie
kilka zdjec aktualnych cen w Malmo

Załączniki:
e.jpg
e.jpg [ 62.98 KiB | Obejrzany 5655 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 83.94 KiB | Obejrzany 5655 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 71.05 KiB | Obejrzany 5655 razy ]
a.jpg
a.jpg [ 103.52 KiB | Obejrzany 5655 razy ]
64.jpg
64.jpg [ 94.59 KiB | Obejrzany 5661 razy ]
63.jpg
63.jpg [ 96.31 KiB | Obejrzany 5661 razy ]
50.jpg
50.jpg [ 73.22 KiB | Obejrzany 5661 razy ]
47.jpg
47.jpg [ 61.94 KiB | Obejrzany 5661 razy ]
43.jpg
43.jpg [ 73.69 KiB | Obejrzany 5661 razy ]
40.jpg
40.jpg [ 62.65 KiB | Obejrzany 5661 razy ]
39.jpg
39.jpg [ 58.55 KiB | Obejrzany 5661 razy ]
37.jpg
37.jpg [ 76.67 KiB | Obejrzany 5661 razy ]
36.jpg
36.jpg [ 96.29 KiB | Obejrzany 5661 razy ]
32.jpg
32.jpg [ 86.84 KiB | Obejrzany 5661 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
maczala1 lubi ten post.
 
      
#10 PostWysłany: 08 Kwi 2015 22:20 

Rejestracja: 31 Paź 2012
Posty: 150
Bardzo fajna relacja - wszystko co trzeba. Rynek i te małe domki bardzo urokliwe :)
_________________
http://nasze-lepsze-ja.blogspot.com/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 27 Lut 2019 15:08 

Rejestracja: 07 Lis 2018
Posty: 4
Dzielę się świeżym (ub. tydzień) doświadczeniem z kilkugodzinnego pobytu w Malmo. Przy okazji, swój spacer zaplanowałam w oparciu o powyższą relację, także dziękuję.
Ja wiem, że to może nie być dla większości nic odkrywczego, ale dla mnie było: dotychczas w podróżach wszelkich byłam raczej zwierzem gotówkowym (cash only :) ), w związku z tym mając w perspektywie kilka godzin w Malmo zaopatrzyłam się w korony szwedzkie w kantorze. Okazało się to zupełnie zbyteczne, mało tego, wręcz stało się kulą u nogi.
Po pierwsze w autobusach flygbussarna operujących na trasie Malmo miasto - Malmo lotnisko można płacić tylko kartą.
Po drugie na dworcu centralstation, gdzie jest mnóstwo knajpek, obowiązuje (jak mi powiedziano zdaje się w pięciu z nich) "no cash area" i przyjmują płatności tylko kartą.
"Na mieście" tego kłopotu nie miałam, ale już wiem, że na wypad do Malmo gotówka jest zbędna.
Góra
 Profil Relacje PM off
maczala1 lubi ten post.
 
      
#12 PostWysłany: 28 Lut 2019 15:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2013
Posty: 3392
srebrny
Szwecja to specyficzny kraj i w dużych miastach gotówka faktycznie tylko przeszkadza. "No cash area" jest powszechne w wielu centrach handlowych. Pamiętam jak nie mogłem się nadziwić, dlaczego Pani w dużej sieciówce odzieżowej nie chciała przyjąć nowiutkich banknotów, które stanowiły przecież legalny środek płatniczy. Na początku myślałem, że może jej podpadłem swoim wyglądem ale po prostu taki mają tam klimat :)
Gotówka przydaje się obecnie chyba tylko w jednej sytuacji. Wejście do wielu toalet publicznych (dworce, fast-foody, itp.) wymaga wrzucenia monety. Jak dużo łazi się po mieście, to warto mieć ze sobą trochę bilonu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group