Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Mandat we Włoszech - przewodnik praktyczny (przeczytaj zanim napiszesz): viewtopic.php?p=798688#p798688

Kiedy policja łapie nas za przekroczenie prędkości czy inne wykroczenie wtedy wiadomo: trzeba przyjąć mandat i zapłacić. Można to zrobić również na poczcie i podobno w tabacchi ale to nie jest informacja do końca potwierdzona.
Gorzej kiedy mandat przychodzi nam po jakimś czasie do domu a my zdziwieni jesteśmy, ze coś takiego w ogóle się zdarzyło.
Taki możemy dostać za łapankę z fotoradaru i wtedy taki mandat przychodzi ze zdjęciem.
Albo za wjazd do ZTL czyli obszarów ograniczonego ruchu - np. centrum miasta, gdzie poruszanie się autem możliwe jest tylko dla mieszkańców i służb publicznych. W takich miejscach przy wjazdach ustawione są znaki, które określają na ogół dni i godziny zakazu wjazdu a po drugiej strony znaku jest kamerka, która robi zdjęcia delikwentom wjeżdżającym w tych „zakazanych” godzinach. Następuje weryfikacja i typ wykroczenia na mandacie jest określany jako ”unauthorised entry to a limited traffic zone”. Do mandatu nie jest dołączone zdjęcie bo kamerka „łapie” tylko pojazd z tyłu z uwzględnieniem tablic rejestracyjnych (ze względu na poszanowanie prywatności).
Na ogół w głowie takiego biedaka zaatakowanego mandatem pojawia się pytanie: płacić czy nie? A co jeśli nie zapłacę?
Pierwsza sprawa i najważniejsza: na wystawienie mandatu osobom mieszkającym w innym kraju organ ma 360 dni od dnia stwierdzenia naruszenia (art.201 ust.1 Kodeksu drogowego). Po upływie tego czasu zobowiązanie do zapłaty tej kwoty wygasa (ust.5).
Wydawać by się więc mogło, że jeżeli wykroczenie popełniliśmy w czerwcu 2015 to w czerwcu 2016 takie zobowiązanie wygasa i możemy się wypiąć albo co najmniej odwołać.
Nie do końca: policja musi przecież zidentyfikować kierowcę. W tym celu ma prawo zgłosić się do EUCARIS-a (Europejski System Informacyjny o Pojazdach i Prawach Jazdy) powiązanego z naszym rodzimym CEPiK-iem (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) o uzyskanie informacji na temat właściciela pojazdu. Na czas uzyskania tej informacji postępowanie ulega zawieszeniu i dopiero po jej otrzymaniu zostaje wznowione. (ust.5-bis) Na mandacie powinna być data wznowienia – od tego czasu liczy się te nieszczęsne 360 dni. Jeżeli jechaliśmy autem z wypożyczalni to ta data będzie nam się pewno pokrywać z datą ściągnięcia z karty opłaty przez wypożyczalnię - w granicach 40,50 euro.
Jeżeli te daty nam się zgadzają mamy trzy możliwości:
1. Zapłacić w terminie 5 dni: wtedy mandat jest pomniejszany o 30% (art.202 ust.1)
2. Zapłacić w terminie 60 dni pełną kwotę
3. Zapłacić po terminie 60 dni – kwota ulega podwojeniu.
Wszystkie te kombinacje będą wypisane na mandacie.
Co jeśli nie zapłacimy wcale? Nie opłaca się. Termin przedawnienia kar administracyjnych we Włoszech wynosi 5 lat. W tym czasie mogą być wszczęte procedury nawet sądowe. Koszty znacznie wzrastają. Fakt jest taki, że żadne firmy windykacyjne nie mogą na terenie Polski skutecznie wyegzekwować mandatu rozumianego jako grzywna za naruszenie przepisów ruchu drogowego z Włoch czy innego państwa, taka grzywna jest przejmowana do wykonania przez polski sąd karny i polski sąd ją wykonuje podobnie jak grzywnę orzeczoną w Polsce, w tym może wyegzekwować - jednak dochód z takiej wyegzekwowanej grzywny wpływa do polskiego budżetu i może dlatego jakieś policje lokalne czy straże miejskie z Włoch wolą przekazywać takie grzywny firmom windykacyjnym - bo wtedy dochód z grzywny jest wciąż ich, co nie zmienia faktu, że taki windykator prywatny "egzekwujący" w Polsce włoską grzywnę nałożoną mandatem karnym może tylko grzecznie prosić dłużnika o jej uiszczenie.
Natomiast nie wiem i się nie znam na tym jak długo taka grzywna nałożona mandatem "wisi" we włoskim systemie prawnym i może być egzekwowana tam na miejscu przez ich właściwe organy, jak tam pojedziemy ponownie.

A co jeżeli mamy podstawy, żeby nie zapłacić?
Np. to nie my jechaliśmy pojazdem bo dawno został sprzedany a kupujący nie dokonał obowiązku rejestracji pojazdu, policja nie zmieściła się ( na nasze oko) w terminie 360 dni, mandat nie jest wystawiony w języku polskim, brak mandatu i jest tylko samo wezwanie. Mamy prawo odwołać się w terminie 60 dni (art. 203 i 204).
1. do prefekta - wysyłając bezpośrednio do organu, z którego otrzymaliśmy mandat - bezpłatnie
2. do sędziego pokoju - opłata 37 euro za odwołanie i 8 euro opłata skarbowa.
Jeżeli prefekt nie uzna naszego odwołania droga sądowa pozostaje nadal otwarta.
Ważne: jeżeli zapłaciliśmy mandat odwołanie zostanie odrzucone z automatu. Złożenie odwołania nie przerywa biegu terminu do zapłaty. Czyli jeżeli prefekt po np. 70 dniach uzna, ze odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie to płacimy już podwójną stawkę.
Po drugie ważne: odwołanie musi być sporządzone w języku włoskim.
Po trzecie ważne: pomimo, że w przepisach kodeksu jest zapis, ze mandat musi zostać dostarczony do sprawcy wykroczenia nieodebranie przesyłki poleconej nie powoduje, że możemy się bronić: ale ja nic nie dostałem. Podobnie jak w Polsce we Włoszech funkcjonuje doręczenie zastępcze czyli uważa się je za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, w którym możliwy jest odbiór pisma po pozostawieniu awiza.

Ale:
Zgodnie z nadal obowiązującą pomiędzy Polską, a Republiką Włoch umową o pomocy w sprawach karnych z dnia 28 kwietnia 1989 roku, a właściwie jej art. 14 ust 2, dotyczącym trybu porozumiewania się i języków, nie jest wymagane tłumaczenie dokumentów na język polski. Zatem Policja włoska nie ma obowiązku tłumaczyć Państwu pisma na język kraju, w którym Państwo przebywają. Uprzejmością ze strony organu włoskiego jest przesłanie pisma w jednym z czterech najważniejszych języków obowiązujących w Unii Europejskiej.

https://www.straetus.pl/mandaty/


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 528 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 27  Następna
Autor Wiadomość
#121 PostWysłany: 27 Sty 2018 13:20 

Rejestracja: 27 Sty 2018
Posty: 4
Przepraszam, nie poleconym, tylko potwierdzenie odbioru. Nie bardzo rozumiem, jak można potwierdzić odbiór nie swoim nazwiskiem. W takim przypadku listonosz może podpisywać sobie listy i je wyrzucać. Ale mniejsza z tym.

Najbardziej mnie interesuje, czy prawdą jest, że policja ma 2 miesiące na zarejestrowanie wykroczenia od momentu jego popełnienia. Jeśli tak, to w moim przypadku wystawienie "mandatu" jest bezzasadne. nigdzie niestety nie mogę znaleźć potwierdzenia tych słów.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu
Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN
#122 PostWysłany: 27 Sty 2018 13:21 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Cytuj:
Przepraszam, nie poleconym, tylko potwierdzenie odbioru

Czyli poleconym. ;-)
Cytuj:
Nie bardzo rozumiem, jak można potwierdzić odbiór nie swoim nazwiskiem

A kto tak zrobił?
Góra
 Profil Relacje PM off
becek lubi ten post.
 
      
#123 PostWysłany: 27 Sty 2018 13:29 

Rejestracja: 06 Lip 2011
Posty: 3562
złoty
Można doręczyć list polecony dorosłemu domownikowi i to tez będzie skuteczne.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#124 PostWysłany: 27 Sty 2018 13:34 

wydrowk napisał(a):
Najbardziej mnie interesuje, czy prawdą jest, że policja ma 2 miesiące na zarejestrowanie wykroczenia od momentu jego popełnienia. Jeśli tak, to w moim przypadku wystawienie "mandatu" jest bezzasadne. nigdzie niestety nie mogę znaleźć potwierdzenia tych słów.


Wyczytałeś gdzieś jakąś "bujdę", dlatego nie umiesz znaleźć potwierdzenia w innych miejscach.

Sprawa jest u Ciebie prosta - albo chcesz zapłacić mandat, albo na siłę chcesz tego uniknąć. Zapłacisz - będziesz miał spokój. Nie zapłacisz - albo Tobie się "upiecze", albo będziesz miał bardzo poważne problemy (łącznie wyjdzie Ciebie to wszystko o wiele razy więcej niż kwota mandatu).

To Ty bierzesz za to wszystko odpowiedzialność. W Polsce też ludzie nie płacą mandatów wystawionych w PL, a później czasem się dziwią, że np. zatrzymano ich na lotnisku z tego powodu. Obyś się kiedyś nie zdziwił, że znajdziesz jakąś super okazję lotów w ramach tzw. "error fare", a przesiadkę będziesz miał we Włoszech i zostaniesz np. zatrzymany na lotnisku do wyjaśnienia.

Okres przedawnienia dla mandatów we Włoszech to 5 lat - to dość spory okres czasu. Nie masz gwarancji np. że przez ten czas nie powstanie wspólna unijna baza danych osób, które nie płacą mandatów. Jakby tak ewentualnie było, to wtedy Ciebie mogą zatrzymać na pierwszym lepszym lotnisku w Polsce/UE czy przy pierwszej lepszej kontroli drogowej w PL/UE.

wydrowk napisał(a):
Przepraszam, nie poleconym, tylko potwierdzenie odbioru. Nie bardzo rozumiem, jak można potwierdzić odbiór nie swoim nazwiskiem. W takim przypadku listonosz może podpisywać sobie listy i je wyrzucać. Ale mniejsza z tym.


Trudno to nawet skomentować w logiczny sposób. Troszkę jesteś "oderwany" od rzeczywistości. Jeśli proste, oczywiste kwestie są dla Ciebie niezrozumiałe, to nie wiem jak Ty zamierzasz sobie poradzić z dużą poważniejszą sprawą, jaką jest kwestia unikania zapłaty za mandat otrzymany we Włoszech.
Góra
 PM off
marek2011 lubi ten post.
becek uważa post za pomocny.
 
      
#125 PostWysłany: 07 Wrz 2018 22:15 

Rejestracja: 07 Wrz 2018
Posty: 11
Witam,
mam podobną sytuację, również dostałam mandat za wjazd tam gdzie nie mogłam - no życie ;)
Ale kilka rzeczy w tym pismie mi sie nie podoba:
1) pismo od policji zostało wysłane listem zwykłym, prorytetowym - zadnego podpisu nie składałam ze takie pismo otrzymałam, było w skrzynce
2) wystepuje niewielka rozbieżność dat - w tym pismie data stwierdzenia zdarzenia to 23 grudnia 2017 roku, a juz z 20 grudnia 2017 otrzymałam (po wielokrotnym upomnieniu się) pisemko odnosnie opłaty administracyjnej od wypożyczalni i wtedy tez zostały mi sciagniete pieniązki z karty kredytowej
3) na piśmie nie ma żadnego podpisu ręcznego, pieczątki osoby wystawiającej
4) pismo jest po angielsku, ale juz doczytałam że nie musi być po polsku
Skąd mam w takim razie wiedziec od kiedy liczyc 5 dni na zapłatę 97 euro, albo od kiedy liczyc 60 dni na zapłatę prawie 130 euro?
Nie wiem tez w jaki sposób zostało stwierdzone to, że tam wjechałam, nie mam też żadnej informacji.
Bawić się w jakieś odwołania czy olać temat?

Aaaa, co najważniejsze, zdarzenie mialo miejsce 4 sierpnia 2017, stwierdzenie wg policji 23 grudnia 2017, a dzis wyjęłam ze skrzynki list. Wg zdarzenia mija juz dawno rok, wg stwierdzenia niekoniecznie.
Pomóżcie, prooooszę :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#126 PostWysłany: 08 Wrz 2018 05:31 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Po prostu zapłać.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#127 PostWysłany: 08 Wrz 2018 09:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Kwi 2013
Posty: 134
Proszę link do włoskiego kodeksu drogowego, paragraf o doręczeniu mandatów:
http://www.aci.it/i-servizi/normative/c ... zioni.html
(art. 201 kodeksu drogowego)

Wraz z art. 196, który dotyczy np. wypożycialnie:
http://www.aci.it/i-servizi/normative/c ... rieta.html

W sumie, mają 90 dni po stwierdzeniu wykroczenia na doręczenie mandatu właścicielowi samochodu (czyli wypożycialnia).
_________________
Gdyby Paryż miał morze, to małym Bari byłby
stare przysłowie z Bari, Włochy Południowe

PS: Nie jestem Polakiem, i jeszcze uczę się polskiego
Góra
 Profil Relacje PM off
le_szek lubi ten post.
 
      
#128 PostWysłany: 08 Wrz 2018 11:42 

Rejestracja: 07 Wrz 2018
Posty: 11
Nadal nie wiem czy to co wystawili i w takim terminie jest zgodne z prawem ...
Zdarzenie miało miejsce 4 sierpnia 2017, stwierdzenie wg policji 23 grudnia 2017, a dziś (7.09.2018) wyjęłam ze skrzynki list. Od zdarzenia mija już dawno rok, od stwierdzenia niekoniecznie. Ale nawet jeśli mają 90 dni, to od daty zdarzenia (sierpień) do stwierdzenia (grudzień) minęło ponad 90 dni. Więc nie wiem, jak się do tego odnieść.
Na dodatek sprawdziłam w Google Street View, że na ulicy, na której niby jest zakaz poruszania się, nie ma żadnego znaku, który by o tym mówił (a zdjęcia stamtąd całkiem nowe).
A jeżeli już miałabym zapłacić, to skąd mam wiedzieć od kiedy liczyć datę dostarczenia pisma do mnie, aby zmieścić się w tych ich 5 dniach, skoro wysłane to było listem zwykłym, a powinno być poleconym?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#129 PostWysłany: 08 Wrz 2018 11:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 1206
Loty: 12
Kilometry: 8 834
niebieski
@kammus061 nie płać bo po co ? Poczekaj na wezwanie sądu w ramach pomocy prawnej od strony włoskiej. Doliczą Ci koszty postępowania po stronie polskiej (np. za tłumacza itd) a jak nie zapłacisz to prześlą do urzędu skarbowego a oni Cię na pewno rozliczą szybko i sprawnie. Najważniejsze że nie zapłacisz teraz bo i po co ? :mrgreen:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#130 PostWysłany: 08 Wrz 2018 11:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
A mnie coś to zaczyna śmierdzieć.
Wrzuc skan pisma bez danych osobowych
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#131 PostWysłany: 08 Wrz 2018 12:10 

kammus061 napisał(a):
Nadal nie wiem czy to co wystawili i w takim terminie jest zgodne z prawem ...
Zdarzenie miało miejsce 4 sierpnia 2017, stwierdzenie wg policji 23 grudnia 2017, a dziś (7.09.2018) wyjęłam ze skrzynki list. Od zdarzenia mija już dawno rok, od stwierdzenia niekoniecznie. Ale nawet jeśli mają 90 dni, to od daty zdarzenia (sierpień) do stwierdzenia (grudzień) minęło ponad 90 dni. Więc nie wiem, jak się do tego odnieść.
Na dodatek sprawdziłam w Google Street View, że na ulicy, na której niby jest zakaz poruszania się, nie ma żadnego znaku, który by o tym mówił (a zdjęcia stamtąd całkiem nowe).
A jeżeli już miałabym zapłacić, to skąd mam wiedzieć od kiedy liczyć datę dostarczenia pisma do mnie, aby zmieścić się w tych ich 5 dniach, skoro wysłane to było listem zwykłym, a powinno być poleconym?

Raptem post wcześniej masz co im napisać + podać dokładny termin pobytu :!: z pouczeniem, iż naciąganie ze strony urzędu nawet włoskiego też jest karalne ;)
Góra
 PM off  
      
#132 PostWysłany: 08 Wrz 2018 12:11 

Rejestracja: 07 Wrz 2018
Posty: 11
Strona do zapłacenia tego "mandatu" http://www.emo.nivi.it/ też nie wyglada zbyt profesjonalnie...

Załączniki:
006.jpg
006.jpg [ 119.44 KiB | Obejrzany 1613 razy ]
005.jpg
005.jpg [ 178.14 KiB | Obejrzany 1613 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#133 PostWysłany: 08 Wrz 2018 12:44 

Rejestracja: 02 Maj 2017
Posty: 67
Pozwolę sobie na pewne uzupełnienia:

1.
Cytuj:
1) pismo od policji zostało wysłane listem zwykłym, prorytetowym

Cytuj:
skoro wysłane to było listem zwykłym, a powinno być poleconym?


Nie uważam, że powinno. Bardzo bardzo często (zawsze?) o wiele poważniejsze pisma urzędowe, z o wiele ważniejszych instytucji, są poza Polską wysyłane najzwyklejszymi listami.

2.

Cytuj:
Zdarzenie miało miejsce 4 sierpnia 2017

Cytuj:
Na dodatek sprawdziłam w Google Street View, że na ulicy, na której niby jest zakaz poruszania się, nie ma żadnego znaku, który by o tym mówił (a zdjęcia stamtąd całkiem nowe).


https://www.lacasadinico.com/lerici-tor ... 1-08-2017/


3. Roberto Franzini faktycznie jest il comandante della polizia locale di Lerici
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#134 PostWysłany: 08 Wrz 2018 12:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
Dlaczego na Korsyce mandat wystawiła policja włoska?
Edytka - strona jest oficjalna :)
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#135 PostWysłany: 08 Wrz 2018 13:06 

Rejestracja: 02 Maj 2017
Posty: 67
A dlaczego na Korsyce? :shock: :shock: :shock:

Moim zdaniem w Lerici, przy Via Garibaldi.

Corsia to po włosku "pas ruchu", "alejka", "uliczka" itp.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#136 PostWysłany: 08 Wrz 2018 13:10 

Rejestracja: 07 Wrz 2018
Posty: 11
-- 08 Wrz 2018 13:08 --

Przeczytałam cały wątek, wszyscy co dostali pismo pocztą, mieli list polecony, ja inne listy z Włoch kilka lat temu też dostałam poleconym, więc mnie to zdziwiło.
Ok, mogły być postawione takie znaki "tymczasowe", zwracam honor.
I sprawdziłam, że jest takowy "comandante" ;)


Don_Boorak napisał(a):
Pozwolę sobie na pewne uzupełnienia:

1.
Cytuj:
1) pismo od policji zostało wysłane listem zwykłym, prorytetowym

Cytuj:
skoro wysłane to było listem zwykłym, a powinno być poleconym?


Nie uważam, że powinno. Bardzo bardzo często (zawsze?) o wiele poważniejsze pisma urzędowe, z o wiele ważniejszych instytucji, są poza Polską wysyłane najzwyklejszymi listami.

2.

Cytuj:
Zdarzenie miało miejsce 4 sierpnia 2017

Cytuj:
Na dodatek sprawdziłam w Google Street View, że na ulicy, na której niby jest zakaz poruszania się, nie ma żadnego znaku, który by o tym mówił (a zdjęcia stamtąd całkiem nowe).


https://www.lacasadinico.com/lerici-tor ... 1-08-2017/


3. Roberto Franzini faktycznie jest il comandante della polizia locale di Lerici


-- 08 Wrz 2018 13:10 --

Lerici to Włochy, nie Korsyka, okolice Cinque Terre, La Spezia ;)

Nie wiem czy to "Edytka" to do mnie, ale jeśli tak, to Kamila jestem, miło mi :) poskąpili trochę jak na oficjalną stronę.

Don_Boorak napisał(a):
A dlaczego na Korsyce? :shock: :shock: :shock:

Moim zdaniem w Lerici, przy Via Garibaldi.

Corsia to po włosku "pas ruchu", "alejka", "uliczka" itp.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#137 PostWysłany: 08 Wrz 2018 13:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
Don_Boorak napisał(a):
Corsia to po włosku "pas ruchu", "alejka", "uliczka" itp.

:oops: :oops: :oops:

Edytka=Edycja postu

Poczytaj tu, nawet Włosi się tej strony wstydzą :)

https://news.ycombinator.com/item?id=8705031
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#138 PostWysłany: 08 Wrz 2018 13:26 

Rejestracja: 07 Wrz 2018
Posty: 11
Hahah, nie dziwię im się :lol:

Koniec końców, uznać to za mandat, poprawnie doręczony i zapłacić i mieć z głowy, czy jednak próbować to olać i czekać na rozwój sprawy? (chociaż szkoda by było płacić podwójnie :()
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#139 PostWysłany: 08 Wrz 2018 13:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Kwi 2013
Posty: 134
Kilka słów jeszcze.

Listy oficjalne z urzędów, tak jak mandaty, muszą być wysłane listem poleconym we Włoszech.

Z tego co czytam w internecie, muszą wysłać oficjalny mandat i do wypożyczalni (90 dni) i do wynajmującego (360 dni).

Mam pytanie: jak dokładnie wyglądało ściąganie kasy za opłaty administrację przez wypożyczalnię? Jaki był tytuł płatności? Co dokładnie wypożyczalnia zrobiła? Poinformowała jakoś o tym, czy ściągała tylko kasę?

EDIT: płacić podwójnie? Czyli wypożyczalnia ściągnęła cała kwota mandatu już?
_________________
Gdyby Paryż miał morze, to małym Bari byłby
stare przysłowie z Bari, Włochy Południowe

PS: Nie jestem Polakiem, i jeszcze uczę się polskiego
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#140 PostWysłany: 08 Wrz 2018 13:42 

Rejestracja: 10 Kwi 2014
Posty: 392
Loty: 123
Kilometry: 291 994
niebieski
Dostałem dwa razy mandat z fotopstryka i za każdym razem przychodziło to listem zwykłym..
Pierwszy pod Rimini kiedy byłem swoim autem, nawet nie pamiętam dokładnie na jaką kwotę ale coś około 100 euro. Potem ponaglenie i ostrzeżenia że jeśli nie zapłacę to kwota rośnie razy dwa. Konsekwentnie nie płaciłem i faktycznie po 2,3 latach wyszła jakaś kosmiczna kwota. Wiem że dokładnie sprawdziłem ile mają czasu na ewentualnie ściganie i wyszło że przedawnienie jest po 4 albo 5 latach. To by się zgadzało bo po tym terminie listy przestały przychodzić i do dzisiaj mam spokój :) Kolejny mandacik przyszedł za śmieszne przekroczenie prędkości na autostradzie 11 km/h Kwota jak na Włochy też śmieszna. Wiem że Sixt próbował ją pobrać z mojej karty kredytowej ale fartownie miałem ją zablokowaną z powodu nieautoryzowanej płatności. W tym wypadku mandat przyszedł tylko raz i o dziwno zero kolejnych wezwań.
Natomiast wiem jedno. Jeśli postanowiłeś nie płacić za żadne skarby nie wybieraj się autem do Włoch, wypożyczenie auta to też zły pomysł.
Wystarczy zwykła kontrola i człowiek leży :D Srogi mandat wraz z odsetkami płatny na miejscu. Jeśli nie płacisz bo Cię nie stać żegnasz się z autem...
Jeśli samochód jest z wypożyczalni kwotę mandatu zamieniają na areszt.


Ostatnio edytowany przez Razem, 08 Wrz 2018 13:43, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 528 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 27  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group