Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Mandat we Włoszech - przewodnik praktyczny (przeczytaj zanim napiszesz): viewtopic.php?p=798688#p798688

Kiedy policja łapie nas za przekroczenie prędkości czy inne wykroczenie wtedy wiadomo: trzeba przyjąć mandat i zapłacić. Można to zrobić również na poczcie i podobno w tabacchi ale to nie jest informacja do końca potwierdzona.
Gorzej kiedy mandat przychodzi nam po jakimś czasie do domu a my zdziwieni jesteśmy, ze coś takiego w ogóle się zdarzyło.
Taki możemy dostać za łapankę z fotoradaru i wtedy taki mandat przychodzi ze zdjęciem.
Albo za wjazd do ZTL czyli obszarów ograniczonego ruchu - np. centrum miasta, gdzie poruszanie się autem możliwe jest tylko dla mieszkańców i służb publicznych. W takich miejscach przy wjazdach ustawione są znaki, które określają na ogół dni i godziny zakazu wjazdu a po drugiej strony znaku jest kamerka, która robi zdjęcia delikwentom wjeżdżającym w tych „zakazanych” godzinach. Następuje weryfikacja i typ wykroczenia na mandacie jest określany jako ”unauthorised entry to a limited traffic zone”. Do mandatu nie jest dołączone zdjęcie bo kamerka „łapie” tylko pojazd z tyłu z uwzględnieniem tablic rejestracyjnych (ze względu na poszanowanie prywatności).
Na ogół w głowie takiego biedaka zaatakowanego mandatem pojawia się pytanie: płacić czy nie? A co jeśli nie zapłacę?
Pierwsza sprawa i najważniejsza: na wystawienie mandatu osobom mieszkającym w innym kraju organ ma 360 dni od dnia stwierdzenia naruszenia (art.201 ust.1 Kodeksu drogowego). Po upływie tego czasu zobowiązanie do zapłaty tej kwoty wygasa (ust.5).
Wydawać by się więc mogło, że jeżeli wykroczenie popełniliśmy w czerwcu 2015 to w czerwcu 2016 takie zobowiązanie wygasa i możemy się wypiąć albo co najmniej odwołać.
Nie do końca: policja musi przecież zidentyfikować kierowcę. W tym celu ma prawo zgłosić się do EUCARIS-a (Europejski System Informacyjny o Pojazdach i Prawach Jazdy) powiązanego z naszym rodzimym CEPiK-iem (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) o uzyskanie informacji na temat właściciela pojazdu. Na czas uzyskania tej informacji postępowanie ulega zawieszeniu i dopiero po jej otrzymaniu zostaje wznowione. (ust.5-bis) Na mandacie powinna być data wznowienia – od tego czasu liczy się te nieszczęsne 360 dni. Jeżeli jechaliśmy autem z wypożyczalni to ta data będzie nam się pewno pokrywać z datą ściągnięcia z karty opłaty przez wypożyczalnię - w granicach 40,50 euro.
Jeżeli te daty nam się zgadzają mamy trzy możliwości:
1. Zapłacić w terminie 5 dni: wtedy mandat jest pomniejszany o 30% (art.202 ust.1)
2. Zapłacić w terminie 60 dni pełną kwotę
3. Zapłacić po terminie 60 dni – kwota ulega podwojeniu.
Wszystkie te kombinacje będą wypisane na mandacie.
Co jeśli nie zapłacimy wcale? Nie opłaca się. Termin przedawnienia kar administracyjnych we Włoszech wynosi 5 lat. W tym czasie mogą być wszczęte procedury nawet sądowe. Koszty znacznie wzrastają. Fakt jest taki, że żadne firmy windykacyjne nie mogą na terenie Polski skutecznie wyegzekwować mandatu rozumianego jako grzywna za naruszenie przepisów ruchu drogowego z Włoch czy innego państwa, taka grzywna jest przejmowana do wykonania przez polski sąd karny i polski sąd ją wykonuje podobnie jak grzywnę orzeczoną w Polsce, w tym może wyegzekwować - jednak dochód z takiej wyegzekwowanej grzywny wpływa do polskiego budżetu i może dlatego jakieś policje lokalne czy straże miejskie z Włoch wolą przekazywać takie grzywny firmom windykacyjnym - bo wtedy dochód z grzywny jest wciąż ich, co nie zmienia faktu, że taki windykator prywatny "egzekwujący" w Polsce włoską grzywnę nałożoną mandatem karnym może tylko grzecznie prosić dłużnika o jej uiszczenie.
Natomiast nie wiem i się nie znam na tym jak długo taka grzywna nałożona mandatem "wisi" we włoskim systemie prawnym i może być egzekwowana tam na miejscu przez ich właściwe organy, jak tam pojedziemy ponownie.

A co jeżeli mamy podstawy, żeby nie zapłacić?
Np. to nie my jechaliśmy pojazdem bo dawno został sprzedany a kupujący nie dokonał obowiązku rejestracji pojazdu, policja nie zmieściła się ( na nasze oko) w terminie 360 dni, mandat nie jest wystawiony w języku polskim, brak mandatu i jest tylko samo wezwanie. Mamy prawo odwołać się w terminie 60 dni (art. 203 i 204).
1. do prefekta - wysyłając bezpośrednio do organu, z którego otrzymaliśmy mandat - bezpłatnie
2. do sędziego pokoju - opłata 37 euro za odwołanie i 8 euro opłata skarbowa.
Jeżeli prefekt nie uzna naszego odwołania droga sądowa pozostaje nadal otwarta.
Ważne: jeżeli zapłaciliśmy mandat odwołanie zostanie odrzucone z automatu. Złożenie odwołania nie przerywa biegu terminu do zapłaty. Czyli jeżeli prefekt po np. 70 dniach uzna, ze odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie to płacimy już podwójną stawkę.
Po drugie ważne: odwołanie musi być sporządzone w języku włoskim.
Po trzecie ważne: pomimo, że w przepisach kodeksu jest zapis, ze mandat musi zostać dostarczony do sprawcy wykroczenia nieodebranie przesyłki poleconej nie powoduje, że możemy się bronić: ale ja nic nie dostałem. Podobnie jak w Polsce we Włoszech funkcjonuje doręczenie zastępcze czyli uważa się je za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, w którym możliwy jest odbiór pisma po pozostawieniu awiza.

Ale:
Zgodnie z nadal obowiązującą pomiędzy Polską, a Republiką Włoch umową o pomocy w sprawach karnych z dnia 28 kwietnia 1989 roku, a właściwie jej art. 14 ust 2, dotyczącym trybu porozumiewania się i języków, nie jest wymagane tłumaczenie dokumentów na język polski. Zatem Policja włoska nie ma obowiązku tłumaczyć Państwu pisma na język kraju, w którym Państwo przebywają. Uprzejmością ze strony organu włoskiego jest przesłanie pisma w jednym z czterech najważniejszych języków obowiązujących w Unii Europejskiej.

https://www.straetus.pl/mandaty/


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 528 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 27  Następna
Autor Wiadomość
#101 PostWysłany: 23 Sty 2018 16:34 

Rejestracja: 06 Kwi 2015
Posty: 536
niebieski
Paranoja w koszeniu turystów którzy nieświadomie wjeżdżają do strefy szukając miejsca do zaparkowania...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#102 PostWysłany: 23 Sty 2018 16:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lip 2012
Posty: 3076
Loty: 249
Kilometry: 415 497
srebrny
Nieswiadomie?

Image
_________________
Zanim zadasz pytanie na forum poszukaj. Potem poszukaj jeszcze raz. Potem idź zrób sobie herbaty i poszukaj trzeci raz, tylko dokładniej.
Jest 90% szans że ktoś już pytał o to samo co Ty, tylko nie potrafisz/nie chce Ci się znaleźć odpowiedzi.
Góra
 Profil Relacje PM off
zulu lubi ten post.
 
      
#103 PostWysłany: 23 Sty 2018 16:43 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
eroberto1 napisał(a):
Paranoja w koszeniu turystów którzy nieświadomie wjeżdżają do strefy szukając miejsca do zaparkowania...



Masz problemy ze wzrokiem, czy nie znasz przepisów ruchu?
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#104 PostWysłany: 23 Sty 2018 16:46 

Rejestracja: 06 Kwi 2015
Posty: 536
niebieski
Oczywiście ze tak, jak ktoś jeździ pierwszy raz po zatłoczonym włoskim mieście , w godzinach szczytu to może nie zauważyć takiego znaku skupiając się na tym aby dowieźć rodzine do celu bez stłuczki. Ja akurat wyznaje zasadę płacenia za parkingi żeby mieć święty spokój a jednak nie uniknąłem mandatu:) pomijam cwaniaków którzy robią to z premedytacja. Natomiast dodatkowo paranoja są opłaty wypożyczalni za przekazanie danych policji.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#105 PostWysłany: 23 Sty 2018 16:47 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Cytuj:
Natomiast dodatkowo paranoja są opłaty wypożyczalni za przekazanie danych policji.

Nie czytałeś umowy najmu?
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#106 PostWysłany: 23 Sty 2018 16:50 

Rejestracja: 06 Kwi 2015
Posty: 536
niebieski
Oj oj oj połechtane ego ? :) panowie uśmiechu trochę. Miłego dnia bo to nie wątek o okulistach :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#107 PostWysłany: 23 Sty 2018 17:14 

Rejestracja: 27 Wrz 2010
Posty: 433
Loty: 105
Kilometry: 141 758
niebieski
Wydaje mi się, że to nie ma nic wspólnego z ego.
Znaki zakazujące lub ograniczające możliwość wjazdu są zawsze. Fakt, że czasem są one łatwe do przeoczenia - pisze to gość, któremu też raz (w Bergamo Citta Alta) zdarzyło się zaliczyć mandat (zdjęcie za wjazd do strefy "zero").
Co do opłaty na rzecz wypożyczalni to nie rozumiem oburzenia:
Raz, - jak kolega wcześniej napisał - wyraźnie mówi o tym regulamin,
Dwa, jest to swego rodzaju usługa świadczona przez wypożyczalnię (ktoś musi się tym zająć i za to bierze wynagrodzenie) na kwoty 30-50eur (bo z takimi miałem najczęściej do czynienia) nie są jakimś wielkim przegięciem wg mnie.
pozdrawiam
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#108 PostWysłany: 23 Sty 2018 17:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lut 2017
Posty: 2291
Loty: 582
Kilometry: 931 920
złoty
Jesli ktos nie jest w stanie prowadzic samochodu w miescie (zakladam, ze powoli: 30-50km/h) obserwujac jednoczesnie znaki drogowe, sygnalizacje, pewnie nawet przejscia dla pieszych i jezdnie ;), to moze powinien raczej zdac sie na taksowki albo komunikacje zbiorowa :idea:
Mniej stresu, bezpieczniej dla wszystkich i lzej dla portfela.

PS. Tez dostalem raz mandat we Wloszech - w Cefalu za nieprawidlowe parkowanie i... zaplacilem, kiedy przyszlo powiadomienie.
Mowi sie 'trudno', nauczka na przyszlosc.
_________________
Idąc przez most rzeka płynęła wartkim nurtem.

Także = również / też
Tak że = więc / zatem / dlatego
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#109 PostWysłany: 23 Sty 2018 17:49 

Słowo na dziś: Paranoja ;)

Dla mnie największą paranoją jest to, że niektórzy nie potrafią przeczytać umowy zawartej z wypożyczalnią (przynajmniej tych najważniejszych punktów) oraz nie potrafią się dostosować się do znaków drogowych, co w razie problemów skutkuje narzekaniem jednego czy drugiego "osobnika" na innych.A powinno wziąć się wszystko "na klatę" i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Podróżowanie za granicą wypożyczonym samochodem wymaga większej koncentracji na drodze i bardziej drobiazgowego podejścia do wszystkiego (w tym przy zawieraniu umowy z wypożyczalnią).
Góra
 PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#110 PostWysłany: 23 Sty 2018 18:03 

Rejestracja: 06 Kwi 2015
Posty: 536
niebieski
Panowie strasznie się oburzyliście bo ktoś wyraził inne zdanie niż wasze. Umowę czytałem, co nie zmienia faktu że uważam opłaty za udostępnienie informacji za wysokie, natomiast jest to element umowy i trzeba płacić, nie zmienia to jednak faktu że mogę mieć własne zdanie tak jak wy:)

Zagapienie się, stres, nowe miejsce? dziecko w samochodzie itp itd. Czy żadnemu z was se nie zdarzyło czegoś nie zauważyć ? Jeśli nie to gratuluje i podziwiam :) Mi się zdarzyło mimo ze jeździłem po wielu krajach Europy a w Polce kręcę 50 tys km rocznie no i co? Zapłacę :)

Nie róbmy z wątku targowiska bo ktoś wyraził inna opinie niż wy. Ze swojej strony szanuje to ze macie odmienne zdanie. Pozdrawiam


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#111 PostWysłany: 23 Sty 2018 18:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
nie chodzi co komu się zdarzyło tyko o wylewanie żalów na forum
bo kogo to...
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#112 PostWysłany: 23 Sty 2018 18:14 

Rejestracja: 06 Kwi 2015
Posty: 536
niebieski
Zwróć uwagę ile jeden post pt "paranoja" wywołał żali innych użytkowników :)
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#113 PostWysłany: 27 Sty 2018 11:27 

Rejestracja: 27 Sty 2018
Posty: 4
Witam.
Czy ktoś konkretnie orientował się, jak mają się mandaty z Włoch?
Mianowicie zawiadomienie (nie mandat) z informacją, że popełniłem wykroczenie dnia 25.11.2016.
Data stwierdzenia wykroczenia to 09.03.2017. Czyli ponad 4 miesiące od popełnienia wykroczenia.
Data przesłania pisma to 10.01.2018. ponda 360 dni od wykroczenia.

Tutaj mam kilka pytań:
1) podobno, jeśli nie jest to mandat tylko zawiadomienie (już nie mówię o tym, że brak zdjęcia/video, adnotacji policjanta itp.) to można to "olać". Dodatkowo odebrała to od listonosza dziewczyna, podpisując się nie moim nazwiskiem, która nawet u mnie nie mieszka (więc teoretycznie tego nie otrzymałem)
2) podobno policja ma 2 miesiące na stwierdzenie wykroczenia od czasu jego popełnienia (u mnie to ponad 4)
3) 360 dni na przesłanie "mandatu" rozumiem że liczy się od daty stwierdzenia wykroczenia, a nie popełnienia, więc to akurat im się udało?
4) odwołania ponoć nie ma co pisać, bo dodają koszty odpowiedzi (45euro plus podwajają mandat)?
5) jak jest ewentualnie ze ściągalnością jeśli nie zapłacę? Znowu "podobno" zajmuje się tym firma windykacyjna. Tylko znalazłem to:

W Art. 611ff. § 1. punkt 1) czytam:

Art. 611ff. § 1. W razie wystąpienia państwa członkowskiego Unii Europejskiej, zwanego w niniejszym rozdziale ?państwem wydania orzeczenia", o wykonanie prawomocnego orzeczenia o karach o charakterze pieniężnym, orzeczenie to podlega wykonaniu przez sąd rejonowy, w okręgu którego sprawca posiada mienie lub osiąga dochody, albo ma stałe lub czasowe miejsce pobytu. W rozumieniu przepisów niniejszego rozdziału ?karą o charakterze pieniężnym" jest obowiązek uiszczenia przez sprawcę określonych w orzeczeniu:
1) kwoty pieniężnej jako kary za popełnione przestępstwo,

Czy zawracanie w miejscu niedozwolonym jest we Włoszech przestępstwem?

Dalej czytamy:
Art. 611fg. Można odmówić wykonania orzeczenia, o którym mowa w art. 611ff § 1, jeżeli:
1) czyn, w związku z którym wydano to orzeczenie, nie stanowi przestępstwa według prawa polskiego, chyba że zgodnie z prawem państwa wydania orzeczenia jest to przestępstwo wymienione w art. 607w lub zgodnie z prawem państwa wydania orzeczenia jest to przestępstwo:
c) przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji

Więc dalej to samo pytanie:
Czy zawracanie w miejscu niedozwolonym jest we Włoszech przestępstwem?

Jeśli ktokolwiek może mi pomóc w rozwikłaniu tej sprawy będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#114 PostWysłany: 27 Sty 2018 11:38 

@wydrowk - napisz w ogóle o jakiej kwocie mandatu mówimy? To dla innych będzie cenna informacja, z jakimi ewentualnie kosztami należy się liczyć, jeśli popełni się podobny błąd.
Góra
 PM off  
      
#115 PostWysłany: 27 Sty 2018 11:48 

Rejestracja: 27 Sty 2018
Posty: 4
Popełnione wykroczenie to:
circulating on a road whit traffic restrictions
Tutaj tez mam rozbieżność, czy chodzi o zawracanie w niedozwolonym miejscy czy jazdę w strefie gdzie nie mogłem się poruszać. Zależy jak zinterpretuje się słowo "circulating"
Co do kwot:
w ciągu 5 dni 92,70
w ciągu 60 dni 117,00
po 60 dniach 198,00
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#116 PostWysłany: 27 Sty 2018 12:07 

@wydrowk - podobno mandat i/lub wezwanie do zapłaty wysłane z Włoch do Polski nie mają mocy prawnej, gdy ma miejsce co najmniej jedno z poniższych zdarzeń:

- mandat doręczany jest za pomocą zwykłego listu (wymagana jest forma listu rejestrowanego/poleconego)
- dokumenty napisane są w języku angielskim (wymagane jest tłumaczenie na język urzędowy kraju odbiorcy)
- zawiadomienie o grzywnie wystawione przez prywatną firmę (wymagane jest aby zawiadomienie było wystawione przez organ publiczny)
- dokumenty, które nie wskazują czynności dokonanych przez organ wystawiający (wymagany raport oficera policji bądź tez innej jednostki, która wystawia mandat)
- wezwanie do zapłaty które zawierają jedynie datę i numer mandatu (wymagane jest, aby dołączony był również sam mandat).

Źródło: http://www.infor.pl/prawo/wykroczenia/w ... Wloch.html

Czy coś z tego by mogło działać na Twoją korzyść i ile oczywiście w tym wszystkim jest prawdy, to nie jestem w stanie w żaden sposób Tobie pomóc. Musisz sam wiedzieć czy warto się w to wszystko "bawić", czy też lepiej zapłacić ten mandat i mieć "święty" spokój.
Góra
 PM off  
      
#117 PostWysłany: 27 Sty 2018 12:34 

Rejestracja: 27 Sty 2018
Posty: 4
- mandat był poleconym, nie ja go odebrałem więc teoretycznie go nie dostałem ;) dlatego wgl się zastanawiam nad płaceniem itp.
- może być po angielsku - UE więc jest ten język akceptowany
- dokument wystawiła policja
- brak raportu, jedynie daty, ulica, dane auta i moje oraz informacja, że zarejestrował video control system (brak zdjęcia)
- mandatu brak

Widziałem już te punkty wcześniej i wyczytałem też, że mimo że 2 ostatnie u mnie płatność wykluczają, to przy wysłaniu odwołania i tak policzą mi 45euro kosztów i po prostu doślą zdjęcie i mandat i dalej będę musiał zapłacić. Więc te 2 argumenty zachowam sobie na ewentualną sprawę sądową, dlaczego nie zapłaciłem.
Napisałem też do kilku radców prawnych, czekam na odpowiedzi.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#118 PostWysłany: 27 Sty 2018 12:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
nikt cie nie będzie po sadach ciągnąc, następnym razem w przypadku kontroli będziesz mógł dalej jechać po opłaceniu zaległości
tyle i tylko tyle

a tak w ogolę przeczytaj ten watek , jak umiesz
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez becek, 27 Sty 2018 12:38, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#119 PostWysłany: 27 Sty 2018 12:37 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Cytuj:
mandat był poleconym, nie ja go odebrałem więc teoretycznie go nie dostałem

Nie żartuj...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#120 PostWysłany: 27 Sty 2018 13:03 

wydrowk napisał(a):
mandat był poleconym, nie ja go odebrałem więc teoretycznie go nie dostałem ;) dlatego wgl się zastanawiam nad płaceniem itp..


Ty tak na poważnie? Nawet, gdybyś w ogóle unikał odebrania listu poleconego, to po wystawieniu drugiego awizo i upłynięciu terminu odbioru, traktowane by to było jako fakt, że przesyłka została dostarczona.

Do "świętego" spokoju lepiej zapłać ten mandat, skoro gubisz się już przy podstawowych zawiłościach natury prawnej (oczywiście masz do tego prawo, ale wtedy lepiej nie "baw" się w rozprawy sądowe). No i ogólnie warto dokładnie przeczytać cały wątek - znajdziesz ciekawe odpowiedzi dotyczących Twoich wątpliwości.

wydrowk napisał(a):
Więc te 2 argumenty zachowam sobie na ewentualną sprawę sądową


Pamiętaj, że we Włoszech okres przedawnienia dla mandatów wynosi 5 lat. Na wszelki wypadek do tego czasu lepiej nie ryzykuj wyjazdów do Włoch lub podróży przez Włochy.
Góra
 PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 528 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 27  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group