Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Mandat we Włoszech - przewodnik praktyczny (przeczytaj zanim napiszesz): viewtopic.php?p=798688#p798688

Kiedy policja łapie nas za przekroczenie prędkości czy inne wykroczenie wtedy wiadomo: trzeba przyjąć mandat i zapłacić. Można to zrobić również na poczcie i podobno w tabacchi ale to nie jest informacja do końca potwierdzona.
Gorzej kiedy mandat przychodzi nam po jakimś czasie do domu a my zdziwieni jesteśmy, ze coś takiego w ogóle się zdarzyło.
Taki możemy dostać za łapankę z fotoradaru i wtedy taki mandat przychodzi ze zdjęciem.
Albo za wjazd do ZTL czyli obszarów ograniczonego ruchu - np. centrum miasta, gdzie poruszanie się autem możliwe jest tylko dla mieszkańców i służb publicznych. W takich miejscach przy wjazdach ustawione są znaki, które określają na ogół dni i godziny zakazu wjazdu a po drugiej strony znaku jest kamerka, która robi zdjęcia delikwentom wjeżdżającym w tych „zakazanych” godzinach. Następuje weryfikacja i typ wykroczenia na mandacie jest określany jako ”unauthorised entry to a limited traffic zone”. Do mandatu nie jest dołączone zdjęcie bo kamerka „łapie” tylko pojazd z tyłu z uwzględnieniem tablic rejestracyjnych (ze względu na poszanowanie prywatności).
Na ogół w głowie takiego biedaka zaatakowanego mandatem pojawia się pytanie: płacić czy nie? A co jeśli nie zapłacę?
Pierwsza sprawa i najważniejsza: na wystawienie mandatu osobom mieszkającym w innym kraju organ ma 360 dni od dnia stwierdzenia naruszenia (art.201 ust.1 Kodeksu drogowego). Po upływie tego czasu zobowiązanie do zapłaty tej kwoty wygasa (ust.5).
Wydawać by się więc mogło, że jeżeli wykroczenie popełniliśmy w czerwcu 2015 to w czerwcu 2016 takie zobowiązanie wygasa i możemy się wypiąć albo co najmniej odwołać.
Nie do końca: policja musi przecież zidentyfikować kierowcę. W tym celu ma prawo zgłosić się do EUCARIS-a (Europejski System Informacyjny o Pojazdach i Prawach Jazdy) powiązanego z naszym rodzimym CEPiK-iem (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) o uzyskanie informacji na temat właściciela pojazdu. Na czas uzyskania tej informacji postępowanie ulega zawieszeniu i dopiero po jej otrzymaniu zostaje wznowione. (ust.5-bis) Na mandacie powinna być data wznowienia – od tego czasu liczy się te nieszczęsne 360 dni. Jeżeli jechaliśmy autem z wypożyczalni to ta data będzie nam się pewno pokrywać z datą ściągnięcia z karty opłaty przez wypożyczalnię - w granicach 40,50 euro.
Jeżeli te daty nam się zgadzają mamy trzy możliwości:
1. Zapłacić w terminie 5 dni: wtedy mandat jest pomniejszany o 30% (art.202 ust.1)
2. Zapłacić w terminie 60 dni pełną kwotę
3. Zapłacić po terminie 60 dni – kwota ulega podwojeniu.
Wszystkie te kombinacje będą wypisane na mandacie.
Co jeśli nie zapłacimy wcale? Nie opłaca się. Termin przedawnienia kar administracyjnych we Włoszech wynosi 5 lat. W tym czasie mogą być wszczęte procedury nawet sądowe. Koszty znacznie wzrastają. Fakt jest taki, że żadne firmy windykacyjne nie mogą na terenie Polski skutecznie wyegzekwować mandatu rozumianego jako grzywna za naruszenie przepisów ruchu drogowego z Włoch czy innego państwa, taka grzywna jest przejmowana do wykonania przez polski sąd karny i polski sąd ją wykonuje podobnie jak grzywnę orzeczoną w Polsce, w tym może wyegzekwować - jednak dochód z takiej wyegzekwowanej grzywny wpływa do polskiego budżetu i może dlatego jakieś policje lokalne czy straże miejskie z Włoch wolą przekazywać takie grzywny firmom windykacyjnym - bo wtedy dochód z grzywny jest wciąż ich, co nie zmienia faktu, że taki windykator prywatny "egzekwujący" w Polsce włoską grzywnę nałożoną mandatem karnym może tylko grzecznie prosić dłużnika o jej uiszczenie.
Natomiast nie wiem i się nie znam na tym jak długo taka grzywna nałożona mandatem "wisi" we włoskim systemie prawnym i może być egzekwowana tam na miejscu przez ich właściwe organy, jak tam pojedziemy ponownie.

A co jeżeli mamy podstawy, żeby nie zapłacić?
Np. to nie my jechaliśmy pojazdem bo dawno został sprzedany a kupujący nie dokonał obowiązku rejestracji pojazdu, policja nie zmieściła się ( na nasze oko) w terminie 360 dni, mandat nie jest wystawiony w języku polskim, brak mandatu i jest tylko samo wezwanie. Mamy prawo odwołać się w terminie 60 dni (art. 203 i 204).
1. do prefekta - wysyłając bezpośrednio do organu, z którego otrzymaliśmy mandat - bezpłatnie
2. do sędziego pokoju - opłata 37 euro za odwołanie i 8 euro opłata skarbowa.
Jeżeli prefekt nie uzna naszego odwołania droga sądowa pozostaje nadal otwarta.
Ważne: jeżeli zapłaciliśmy mandat odwołanie zostanie odrzucone z automatu. Złożenie odwołania nie przerywa biegu terminu do zapłaty. Czyli jeżeli prefekt po np. 70 dniach uzna, ze odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie to płacimy już podwójną stawkę.
Po drugie ważne: odwołanie musi być sporządzone w języku włoskim.
Po trzecie ważne: pomimo, że w przepisach kodeksu jest zapis, ze mandat musi zostać dostarczony do sprawcy wykroczenia nieodebranie przesyłki poleconej nie powoduje, że możemy się bronić: ale ja nic nie dostałem. Podobnie jak w Polsce we Włoszech funkcjonuje doręczenie zastępcze czyli uważa się je za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, w którym możliwy jest odbiór pisma po pozostawieniu awiza.

Ale:
Zgodnie z nadal obowiązującą pomiędzy Polską, a Republiką Włoch umową o pomocy w sprawach karnych z dnia 28 kwietnia 1989 roku, a właściwie jej art. 14 ust 2, dotyczącym trybu porozumiewania się i języków, nie jest wymagane tłumaczenie dokumentów na język polski. Zatem Policja włoska nie ma obowiązku tłumaczyć Państwu pisma na język kraju, w którym Państwo przebywają. Uprzejmością ze strony organu włoskiego jest przesłanie pisma w jednym z czterech najważniejszych języków obowiązujących w Unii Europejskiej.

https://www.straetus.pl/mandaty/


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 528 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 27  Następna
Autor Wiadomość
#81 PostWysłany: 12 Lis 2017 15:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Paź 2012
Posty: 196
Przemek Aniśko napisał(a):
irys i jak skończyła się sprawa? Mam taką samą sytuacje i zastanawiam się ile muszę czekać na tą "pocztówkę" ?


Sorki za późną odpowiedź nie zauważyłem Twojego pytania.
Cóż tydzień temu przyszła "pocztówka", która kosztowała mnie w sumie 73,53 ojro (administrative penatly: 28,70 , procedural expenses: 44,83), prędkość podobno przekroczyłem o 9 km. ale żadnego zdjęcia nie przesłali, zapłaciłem na drugi dzień od otrzymania natomiast zastanawia mnie czy to koniec przesyłanych do mnie "wspomnień" ponieważ list (nie polecony) przyszedł do mnie po miesiącu od sporządzenia.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Rejs (w kajucie z balkonem) z Barcelony przez Majorkę i Sycylię do Rzymu oraz loty z Krakowa za 2218 PLN Rejs (w kajucie z balkonem) z Barcelony przez Majorkę i Sycylię do Rzymu oraz loty z Krakowa za 2218 PLN
Grupa Lufthansa: Wakacyjne loty do Mołdawii, Maroka, Grecji i Rumunii z Krakowa i Warszawy od 438 PLN Grupa Lufthansa: Wakacyjne loty do Mołdawii, Maroka, Grecji i Rumunii z Krakowa i Warszawy od 438 PLN
#82 PostWysłany: 12 Gru 2017 22:37 

Rejestracja: 06 Paź 2016
Posty: 86
:shock: co ja tu czytam

Grecja , Niemcy, Austria no zdarzyło się, ale nigdy nic nie dostałem a tu .... strach się bać.
Za to już wiem za co mi zabrali 11EUR mandat na Malcie i 50EUR kosztów o tu to złodziejstwo.
Tylko jedno mnie zastanawia z karty ok ściągną ale zkąd biorą adres ?? Teraz w dowodzie go nie ma.

EDIT: Właśnie podpytałem kolegi z banku i tak. (reklamacja karty kredytowej VISA ) Koszty które są zawarte w umowie mogą pobrać (z udostępnienie danych jak piszecie, na Malcie określili to jako koszt własne wypożyczalni, widocznie prawo bardziej restrykcyjne JAK W PL, żadnych przekazywania danych .
Ale mandatu już nie . Jeżeli coś takiego się stanie piszesz o blokadę zwrot reklamację Bank musi to uznać. Tylko kasy nie masz a musisz walczyć.
Resztę przysyłane na świstkach ja osobiście bym nie płacił.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#83 PostWysłany: 22 Gru 2017 16:51 

Rejestracja: 16 Paź 2016
Posty: 49
Nie wiedziałem gdzie to dokładnie umieścić, ale że sprawa jest wielowątkowa (nie tylko mandat Włochy) to pytam tutaj (sprawa dotyczy mojej córki):

Rezerwacja obiektu przez booking.com w Weronie; z oferty wynikało, że "przy" obiekcie znajduje się bezpłatny parking (dodatkowo płatny jak widniało na booking.com) i w związku z tym, że córka miała w planach wynajem samochodu (interrent), szczególnie zależało jej na parkingu, z racji różnych perturbacji jakie wiążą się z poruszaniem po strefie miejskiej i ogólnie problemami z miejscami parkingowymi. Na miejscu okazało się, że przy pensjonacie nie ma żadnego parkingu. Właściciel obiektu zaproponował za jedyne 45 euro (!) parking znajdujący się gdzieś w bliżej nieokreślonej lokalizacji - cena proporcjonalnie nieakceptowalna ale po negocjacjach stanęło na 20 euro, właściciel zaproponował, że odstawi wieczorem auto na parking a rano (są dowody tych uzgodnień w sms-ach i mailach) na godz. 10 podstawi auto przed hotelem.

Tak tez się stało, tyle że po jakimś czasie na karcie kredytowej obciążenie z interrent za udostępnienie danych kierującego pojazdem policji, po kolejnym miesiącu mandat za poruszanie się w strefie (foto tablic, godzina 9:45 tego dnia).
No i teraz pytanie, jak ugryźć temat, bo booking.com umywa ręce (reklamacja że brak było parkingu na miejscu co skutkowało kolejnymi perturbacjami nieskuteczna), na pytanie o dane właściciela obiektu booking.com odmawia udzielenia odpowiedzi; de facto to właściciel obiektu prowadził auto uwiecznione na zdjęciu z fotoradaru, a interrent nie chce oddać pobranej opłaty za udostępnienie danych (de facto to nie córka prowadziła a jej dane zostały udostępnione).

Swoją drogą poszło odwołanie od mandatu do Prefekta Werony (nie wiadomo jeszcze z jakim skutkiem), ale pozostają jeszcze kwestie wymienione powyżej (tzn. opłata ściągnięta z karty przez interrent no i jakaś forma odszkodowania od booking.com choćby z tytułu opłat jakie wiążą się z odwołaniem od mandatu).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#84 PostWysłany: 22 Gru 2017 17:02 

Bookingu tu nie nalezy mieszac.

Sprawa jest pomiedzy kierowca a wlascicielem hotelu? Po pierwsze jezeli auto bylo ubezpieczone na jedna osobe to jak w ogole hotelarz mogl prowadzic? Sama opcja dawania samochodu komus by zawiozl i odwiozl juz pachnie podejrzanie..

Ale wracajac do tematu, osoba co wynajela samochod jest odpowiedzialna za wszelkie mandaty spowodowane przez ten samochod. Automatycznie z karty sciagaja bo na to zgodzilismy sie w warunkach wypozyczenia.

Tak jak mowie, sprawa jest osobista wiec trzeba dogadac sie z hotelarzem niech placi, jezeli on odmowi to uwazam ze ciezko bedzie cos wskorac gdyz osoba co wypozyczyla samochod jest za niego odpowiedzialna.
Góra
 PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#85 PostWysłany: 22 Gru 2017 17:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
idź do prawnika
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#86 PostWysłany: 22 Gru 2017 17:08 

Rejestracja: 27 Sty 2012
Posty: 325
niebieski
A jak wyglądała sprawa kierowcy w podpisywanej umowie? Żeby nie było że kierowca mógł być tylko jeden, bo mogą być jeszcze większe kłopoty.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#87 PostWysłany: 22 Gru 2017 17:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Mar 2011
Posty: 2336
Loty: 26
Kilometry: 45 127
platynowy
@color1

Przyjmij mandat , wycofaj reklamacje i siedź cicho :)


https://www.interrent.com/rental_tco?country=IT#en

Kod:
a.        Who can drive? (the “Driver")
 

An authorized Vehicle Driver will be any physical person who complies with all of the following requirements:

is expressly mentioned and fully identified on the Rental Agreement


Po co robić sobie problemy ?

Niech to będzie nauczka, że kierowcy z umowy są jedynymi kierującymi auto.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#88 PostWysłany: 22 Gru 2017 17:14 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8551
złoty
@color1

Jedyne, co można zrobić, to wyciągnąć wnioski na przyszłość.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#89 PostWysłany: 22 Gru 2017 22:39 

Rejestracja: 16 Paź 2016
Posty: 49
Anonymous napisał(a):
Bookingu tu nie nalezy mieszac


A dlaczego nie ? Booking wystawił ofertę niezgodną ze stanem faktycznym. Na miejscu, na pytanie gdzie jest ten parking (bo córka sama chciała przestawić auto i jednocześnie zweryfikować faktyczny koszt) facet powiedział, że tam sama nie trafi...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#90 PostWysłany: 22 Gru 2017 22:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
Booking nie wystawił tej oferty, tylko właściciel obiektu. Czytałeś w ogóle regulamin bookingu, czy tylko kliknąłeś OK?

Cytuj:
Dostarczając nasze usługi, prezentujemy informacje, które otrzymaliśmy od dostawców. Dostawcy mają dostęp do extranetu, poprzez który zobowiązane są do uaktualniania wszystkich cen, dostępności oraz innych informacji, które pojawiają się na naszej platformie. /.../ Każdy dostawca przez cały czas pozostaje odpowiedzialny za dokładność, kompleksowość i poprawność (opisowych) informacji (włącznie z cenami i dostępnością) wyświetlanych na naszej platformie.
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#91 PostWysłany: 22 Gru 2017 22:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
@color1
Booking to, co najwyżej, za niezgodność z ofertą ale o mandacie itp to już nie wspominaj...
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
goldziak. uważa post za pomocny.
 
      
#92 PostWysłany: 03 Sty 2018 21:10 

Rejestracja: 06 Kwi 2015
Posty: 536
niebieski
No to i ja dołączyłem do grona szczęśliwców - sierpniowy weekend w Mediolanie i dziś dostałem fakturę z Avis na 42,7 euro za podanie moich danych do Polizia Municipale Milano. Żadnych informacji odnośnie wykroczenia, tylko wzmianka że mam czekać na korespondencję z policji.

Domyślam się że dostanę mandat ale co z opłatą do wypożyczalni? Co w sytuacji kiedy nie udało im się ściągnąć? Czy wypożyczając w innym kraju w Avis pobiorą mi tą kwotę?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#93 PostWysłany: 03 Sty 2018 21:36 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8551
złoty
Jeśli rezerwowałeś auto kk, to bez problemu kasę ściągną.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#94 PostWysłany: 03 Sty 2018 21:40 

Rejestracja: 06 Kwi 2015
Posty: 536
niebieski
Zamknąłem kartę w międzyczasie i już jej nie mam.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#95 PostWysłany: 03 Sty 2018 21:44 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8551
złoty
To nie ma znaczenia - obciążony zostanie jej rachunek. A jak go też już nie masz, to wystawca karty (bank) ściągnie kasę od Ciebie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#96 PostWysłany: 03 Sty 2018 21:44 

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 3225
srebrny
Zamknięcie karty nic nie da w kwestii uniknięcia odpowiedzialności . Każdy bank zastrzega możliwość dokonania obciążenia po zamknięciu karty.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#97 PostWysłany: 03 Sty 2018 21:48 

Rejestracja: 06 Kwi 2015
Posty: 536
niebieski
To co teraz zrobić jak kartę zamknąłem 3 miesiące temu i nic mnie już z tym bankiem nie łączy. Danych do wpłaty tez żadnych nie wysłali tylko informacje ze obciąża kartę.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#98 PostWysłany: 03 Sty 2018 21:54 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8551
złoty
Czekaj spokojnie i odbieraj listy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#99 PostWysłany: 23 Sty 2018 14:47 

Rejestracja: 23 Sty 2018
Posty: 1
Witam.
Podzielę się doświadczeniami.
Na początku grudnia 2016 roku wyjechałem nieświadomie w strefę ZTL i tam szukałem jakiegoś parkingu. Problem w tym że kamera jakąś zarejestrowała mnie 3 razy :/ .

Ktoś później uświadomił mnie, że popełniłem błąd i muszę się spodziewać mandatu. Samochod miałem wypożyczony na moje dane Ale płaciła za niego inna firma.
Wypożyczalnia przysłała mi pismo (luty 2017) że przekazali moje dane policji bo właśnie tym samochodem popełniono wykroczenie.
22 stycznia 2018 roku (po 10 miesiacach) przyszło do mnie pismo (na mój stary adres gdzie już nie jestem zameldowany), z potwierdzeniem odbioru. Do zapłaty €91.70 - jeśli zapłacę w ciągu 5 dni lub €117 jesli zaplace w ciagu 60 dni. Jesli nie zaplace w ciagu 60 dni to kwota wzrosnie to €198.
Mogę zapłacić karta kredytowa logując się na jakiś tam numer sprawy, bądź bezpośrednio przelewem.
Dokonałem przelewu jednak wybrałem że koszty przelewu są dzielone (SEPA).

Paranoja :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#100 PostWysłany: 23 Sty 2018 16:06 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8551
złoty
Dlaczego paranoja?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 528 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 27  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group