Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
icarhireinsurance od dłuższego czasu nie wydaje już polis dla osób z Polski

Firma Questor aka Riverside Malta również zaprzestała wydawania rocznych polis dla osób z Polski (stan bez zmian od stycznia 2022) - można natomiast wykupić polisę na pojedynczy wynajem.

Wg stanu na sierpień 2023 r. roczne polisy dostępne są na portalach worldwideinsure.com, cover4rentals.com lub defend-online.eu/pl/

Porównanie by @Kashpir

cover4rentals
- 2 rodzaje polis: Silver Cover i Gold Cover, dodatkowo wybór Europa albo Świat
- opcja Silver Cover ma limit 500 EUR na "glass damage". Opisywałem wcześniej w wątku szkodę we Włoszech - pęknięcie szyby wypożyczalnia wyceniła na 700 EUR. Czyli w takim przypadku dopłacałbym 200 EUR ze swojej kieszeni. Jeśli już, to rozważać tylko pakiet Gold cover, w którym ten limit wynosi 650 EUR (Świat)/ 1000 EUR (Europa).
- uwaga również na wiek samochodu - w Europie zachodniej pewnie to nie problem, ale np. na Bałkanach pewnie da się trafić na samochód starszy niż 10 lat, a takiego polisa nie obejmuje.
- wartość samochodu to pewnie mniej istotna kwestia, ale przy galopujących cenach aut też na wszelki wypadek zaznaczę 8-) "The vehicle must not have a retail price of more than €50,000 (or currency equivalent)".
- minimalny wiek kierowcy (posiadacza polisy) to 26 lat :!:

worldwideinsure
- 2 rodzaje polis: Standard i Deluxe, dodatkowo wybór Europa albo Świat
- dla porównania z cover4rentals: minimalny wiek kierowcy - 21 lat; wartość samochodu do 50 000 GBP; wiek samochodu do 20 lat; "damage to glass" po prostu wskazane jako zawarte w ramach sumy ubezpieczenia.
- można nieco obniżyć koszt dzięki cashbackowi quidco (obecnie 7,5%). już chyba nieaktualne - obecnie pokazuje jedynie cashback za travel insurance, ale nie zaszkodzi sprawdzić.

DEFEND Car Hire XS
- jeden rodzaj polisy z wyborem Europa lub Świat - pokrycie udziału własnego w szkodzie do 35 000 zł
- minimalny wiek kierowcy - 25 lat; wartość samochodu do 350 000 PLN; wiek samochodu do 10 lat

Cover4rentals i worldwideinsure nie obejmują wynajmu w Armenii, na Dominikanie, Islandii, Jamajce oraz w Izraelu.
DEFEND Car Hire XS nie obejmuje wynajmu na terytorium Afganistanu, Kuby, Białorusi, Kongo, Iranu, Iraku, Wybrzeża Kości Słoniowej, Liberii, Korei Północnej, Myanmaru, Rosji, Sudanu, Sudanu Południowego, Syrii, Ukrainy lub Zimbabwe. Polisa Europa obejmuje kraje kontynentu europejskiego oraz Maroko, Tunezję, Turcję i Izrael, ale wyłącza terytorium Ukrainy, Rosji i Białorusi.

Oprócz powyższych ubezpieczenie wkładu własnego do kwoty 1200 EUR (równowartość w zł) posiada karta kredytowa Mastercard Platinum oferowana przez bank PKO BP (szczegółowe warunki oczywiście w regulaminach/OWU na stronie banku).


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1597 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74 ... 80  Następna
Autor Wiadomość
#1401 PostWysłany: 09 Wrz 2022 21:44 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3126
platynowy
Zachowaj sie jak mezczyzna, oddaj samochod i przyznaj sie do uszkodzenia. Wypozyczalnia sciagnie z kaucji tyle ile wyniesie naprawa.

Nastepnym razem wypozycz samochod ze zniesiona odpowiedzialnoscia to bedziesz mial wakacje spokojne do ostatniego dnia.
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
 
      
Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament
Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast
#1402 PostWysłany: 09 Wrz 2022 21:49 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2012
Posty: 11311
Loty: 476
Kilometry: 752 302
Nie można wykupić ubezpieczenia dla już trwającego wynajmu. Nawet jeśli ustawisz początek polisy np. na dzień jutrzejszy, to okłamując ubezpieczyciela nie otrzymasz zwrotu, bo będziesz musiał przedstawić umowę wynajmu.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
 
      
#1403 PostWysłany: 12 Wrz 2022 23:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Cze 2014
Posty: 2876
HON fly4free
Ostrzegałem w kilku postach w tym wątku przed tymi praktykami, stosowanymi nawet przez duże i znane wypożyczalnie - szczególnie w przypadku aut premium. Nie mam doświadczenia z taką szkodą w tej wypożyczalni, ale m.in w Avis i Hertz miałem osobno rozliczane każde uszkodzenie mimo że wydarzyły się podczas jednej kolizji. W jednym przypadku miałem szkodę całkowitą i do czasu rozliczenia zablokowane na karcie 60 tys zł, które musiałem natychmiast wpłacić na rachunek karty kredytowej aby uniknąć rozwiązania umowy w związku z przekroczeniem limitu kredytowego na karcie. Podsumowując, z mojego doświadczenia "per event" rozumiem jako per uszkodzenie danego elementu/części karoserii.

qyon napisał(a):
w warunkach jest napisane, że damage excess jest rozliczany per event
_________________
https://youtube.com/@CamiloPardo
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#1404 PostWysłany: 13 Wrz 2022 07:02 

Rejestracja: 13 Lis 2018
Posty: 2869
złoty
eroberto1 napisał(a):
Nie ma znaczenia z czyjej winy był wypadek, miałem zdarzenie na Malcie i czekałem na policję, dostałem kwit, później ubezpieczyciel wypożyczalni uznał ze to nie moja wina, ubezpieczyciel sprawcy nie dał mi odpowiedzi co uznał. Sprawca cofał busem z podporządkowanej, nie zatrzymał się przed znakiem stop i uderzył we mnie gdy jechałem główna ulicą, wypożyczalnia niby globalna Avis. Te wszystkie czynniki nie miały znaczenia, zgodnie z umową tysiąc euro skasowali, a czekając na policję i tracąc praktycznie cały dzień urlopu zrobiłem przysługę tylko wypożyczalni która skasowała mnie na tysiąc euro i naprawiła szkodę z ubezpieczenia sprawcy :) u mnie były skasowane dwa elementy, błotnik i drzwi, płaciłem za jedno zdarzenie max to co w umowie jako wkład własny. U mnie było ubezpieczenie zewnętrzne i odzyskałem kasę po 2 miesiącach.


Miałem podobną sytuację jak @turczy , do tego w Los Angeles. Auto z Hertz, żadnego ubezpieczenia poza moim z karty, wjechał we mnie, młody scenarzysta i podpisał oświadczenie, że to jego wina. Żadnych blokad na karcie - wypożyczalnia podstawiła nowy samochód.
Na początku zadzwoniłem na policję, gdzie padło pytanie, "czy są szkody w ludziach?", jak odpowiedziałem, że "nie", to oświadczyli, że w Los Angeles policja nie jeździ do wypadków bez uszczerbku na zdrowiu.
Myślę, jednak, że spisanie protokołu szkody z uznaniem winy jednej ze stron, to podstawa do takiego potoczenia się sprawy.
Miesiąc a może i dwa po powrocie, przyszedł do Polski list potwierdzeniem, że szkoda została zlikwidowana z polisy sprawcy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1405 PostWysłany: 14 Wrz 2022 11:56 

Rejestracja: 07 Lut 2013
Posty: 2324
srebrny
lluukk napisał(a):
Przyszedł czas na mnie. Dziś wracam do Polski i pierwszy raz mam uszkodzone auto z wypożyczalni. Dam znać jak pójdzie odzyskanie pieniędzy z ubezpieczenia wkładu własnego w karcie PKO.

Dla pytających (też i mnie wcześniej) czy ubezpieczenie w karcie PKO działa.

28.08 - szkoda w Macedonii - koszt 19 840,00 MKD obciążenie na karcie 1 545,31 PLN
31.08 - zgłoszenie, tego samego dnia mail z prośbą o dokumentację (wysłałem ją od razu też 31.08)
- opis daty, miejsca i okoliczności zdarzenia
- kopia umowy najmu samochodu
- kopia warunków umowy wynajmu samochodu, z których wynika kwota udziału własnego
- dowód wpłaty/ dowód zatrzymania udziału własnego przez wypożyczalnię
- kopia protokołu zdania wynajętego samochodu
- zdjęcia uszkodzeń
- oświadczenie, że szkoda nie była i nie będzie przedmiotem roszczenia u innego ubezpieczyciela
- dyspozycja zwrotu kosztów z numerem złotówkowego konta bankowego, imieniem i nazwiskiem posiadacza konta lub adresem do przekazu pocztowego

14.09 - mail z przyznaniem odszkodowania
Szanowni Państwo,
przyznaliśmy Państwu odszkodowanie w wysokości 1540,14 PLN.
Kwota odszkodowania: 1540,14 PLN Podstawa obliczenia odszkodowania w walucie obcej: 19840 MKD Sposób przeliczenia waluty obcej: wg kursu NBP z 28.08.2022 r.
Odszkodowanie obejmuje zwrot kosztów udziału własnego w szkodzie na wynajętym pojeździe.


W sumie ok. 5 zł straty na kursie walutowym.
Wniosek - działa. ;)
_________________
I klikamy "lubię to" / "pomógł" jeśli tak faktycznie jest :) Status się sam nie zrobi...
Góra
 Profil Relacje PM off
10 ludzi lubi ten post.
13 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#1406 PostWysłany: 27 Wrz 2022 23:43 

Rejestracja: 30 Sie 2021
Posty: 7
Czy bardziej opłaca się wykupienie pełnego ubezpieczenia w rentalcars czy na miejscu podczas odbioru auta? (wypożyczalnia Ecovia)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1407 PostWysłany: 27 Wrz 2022 23:53 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2012
Posty: 11311
Loty: 476
Kilometry: 752 302
Jeśli przez "bardziej opłaca się" rozumiesz, które ubezpieczenie będzie mniej kosztować, to wtedy to dokupione przy wypożyczeniu poprzez rentalcars. Pamiętaj tylko, że to ubezpieczenie nie ma znaczenia dla wypożyczalni i nie unikniesz depozytu przy wynajmie, a w razie szkody najpierw pokrywasz ją z własnej kieszeni, a dopiero potem odzyskujesz pieniądze od ubezpieczyciela, z którym współpracuje rentalcars.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
rw30 uważa post za pomocny.
 
      
#1408 PostWysłany: 10 Paź 2022 14:23 

Rejestracja: 26 Mar 2011
Posty: 560
Loty: 227
Kilometry: 371 198
niebieski
Chciałem dzisiaj wykupić polisę na https://www.worldwideinsure.com ale strona się nie otwiera. Czy ktoś coś wie na ten temat? Albo możecie polecić jakąś alternatywną stronę?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1409 PostWysłany: 10 Paź 2022 20:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lip 2010
Posty: 3225
srebrny
-- 10 Paź 2022 18:51 --

@malediwy też właśnie chcę kupić i u mnie otwarła się normalnie ..... o, i już kupione też, nawet problemów z CC (płaciłem przy użyciu N26) nie było u mnie

-- 10 Paź 2022 18:53 --

Kashpir napisał(a):
Kilka uwag po przejrzeniu rocznych ofert dostępnych dla mieszkańców Polski:
cover4rentals
- opcja Silver Cover ma limit 500 EUR na "glass damage". Opisywałem wcześniej w wątku szkodę we Włoszech - pęknięcie szyby wypożyczalnia wyceniła na 700 EUR. Czyli w takim przypadku dopłacałbym 200 EUR ze swojej kieszeni. Jeśli już, to rozważać tylko pakiet Gold cover, w którym ten limit wynosi 1000 EUR.
- uwaga również na wiek samochodu - w Europie zachodniej pewnie to nie problem, ale np. na Bałkanach pewnie da się trafić na samochód starszy niż 10 lat, a takiego polisa nie obejmuje.
- wartość samochodu to pewnie mniej istotna kwestia, ale przy galopujących cenach aut też na wszelki wypadek zaznaczę 8-) "The vehicle must not have a retail price of more than €50,000 (or currency equivalent)".
- minimalny wiek kierowcy (posiadacza polisy) to 26 lat :!:

worldwideinsure
- można nieco obniżyć koszt dzięki cashbackowi quidco (obecnie 7,5%).
- dla porównania z cover4rentals: minimalny wiek kierowcy - 21 lat; wartość samochodu do 50 000 GBP; wiek samochodu do 20 lat; "damage to glass" po prostu wskazane jako zawarte w ramach sumy ubezpieczenia.

Wspólna rzecz: oba ubezpieczenia wciąż nie obejmują wynajmu w Armenii, na Dominikanie, Islandii i Jamajce. Natomiast cover4rentals dorzuca do tej listy jeszcze Izrael.

Przy okazji - w opcji deluxe WWI wciąż mamy uwzględnione "Car club membership" - kiedyś wydawało mi się, że to ubezpieczenie excessu w samochodach wypożyczanych w ramach car sharingu, ale nabrałem wątpliwości po przeczytaniu definicji :?
"Car Club means a commercial operation in business to allow paid-up members to rent and use a vehicle that is owned by the Club on an hourly or daily basis. This does not include privately owned vehicles made available as part of a car-pooling or car sharing or similar arrangement"
Wydaje mi się, że w Polsce car sharing podchodzi pod "commercial operation", ale wątpliwości wzbudziło "paid-up members" bo to chyba oznacza jednak coś w rodzaju opłaty członkowskiej a nie prostej zapłaty za pojedynczy przejazd?


czy ktoś (pewnie jakiś moderator ) mógłby podlinkować ten post w wikipoście?
z góry dzięki

-- 10 Paź 2022 19:14 --

Kashpir napisał(a):
Kilka uwag po przejrzeniu rocznych ofert dostępnych dla mieszkańców Polski:
cover4rentals
- opcja Silver Cover ma limit 500 EUR na "glass damage". Opisywałem wcześniej w wątku szkodę we Włoszech - pęknięcie szyby wypożyczalnia wyceniła na 700 EUR. Czyli w takim przypadku dopłacałbym 200 EUR ze swojej kieszeni. Jeśli już, to rozważać tylko pakiet Gold cover, w którym ten limit wynosi 1000 EUR.


ten gold ma w tej chwili limit 650€, czyli zmniejszyli
_________________
"lepiej nie jechać i nie żałować niż jechać i żałować" - Tony Halik
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
malediwy uważa post za pomocny.
 
      
#1410 PostWysłany: 11 Paź 2022 08:38 

Rejestracja: 26 Mar 2011
Posty: 560
Loty: 227
Kilometry: 371 198
niebieski
Dzisiaj otworzyła mi się strona już normalnie. Wczoraj próbowałem na kilku przeglądarkach bez skutku. Może była jakaś chwila przerwy na ich serwerze....
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1411 PostWysłany: 11 Paź 2022 09:43 

Rejestracja: 03 Wrz 2014
Posty: 421
niebieski
Malediwy@
po jakim czasie otrzymałeś polisę na meila?
Potrzebuję wykupić ubezpieczenie na przyszły wtorek do Włoch i nie wiem, kiedy najpóźniej muszę to zrobić, by doszła mi polisa na meila? A wiadomo, że im później tym będzie dłużej ważna :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1412 PostWysłany: 11 Paź 2022 10:06 

Rejestracja: 26 Mar 2011
Posty: 560
Loty: 227
Kilometry: 371 198
niebieski
Ja wyjeżdżam już jutro ale skalkulowało mi polisę na prawie 16 funtów a dopłatę do pełnego ubezpieczenia w Rentalcars mam za 150 zł. jedziemy w piątkę więc zdecydowałem się na to drugie bo zawsze mniej kłopotów przy potencjalnej szkodzie.
Natomiast jeśli chodzi o worldwideinsure to wprowadzasz datę i godzinę od kiedy ma obowiązywać ubezpieczenie i deklarujesz zaznaczając w odpowiednim miejscu, że wynajem się jeszcze nie zaczął. Nie ma więc znaczenia kiedy przyjdzie do Ciebie na maila polisa.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
rw30 lubi ten post.
 
      
#1413 PostWysłany: 11 Paź 2022 11:08 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2012
Posty: 11311
Loty: 476
Kilometry: 752 302
Rentalcars jest pośrednikiem - ubezpieczenie dokupione u nich działać będzie tak samo jak to z worldwideinsure.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1414 PostWysłany: 11 Paź 2022 14:07 

Rejestracja: 03 Wrz 2014
Posty: 421
niebieski
-- 11 Paź 2022 12:55 --

Ja planuję kupno ubezpieczenia rocznego a Ty Malediwy tylko na konkretny wynajem?

-- 11 Paź 2022 14:07 --

Chyba coś źle patrzę na wwi Planuję kupić roczne ubezpieczenie na wynajem auta a widzę tylko na 40 i na 90 dni najmu Czy coś źle robię? jestem germanistką i posiłkuję sie tłumaczem google :(
Rozumiem, że ma wybrać Annual Multi Trip Insurance ??
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1415 PostWysłany: 11 Paź 2022 15:09 

Rejestracja: 25 Sty 2017
Posty: 10
Kashpir napisał(a):
Czy ktoś ostatnio kupował polisę w worldwideinsure? Próbowałem płatności dwiema kartami (revolut, Kantor Alior) - wszystko jak trzeba, potwierdzam płatność w apce czy e-pinem i kodem, a na koniec i tak komunikat:
"The payment card did not pass the bank's security checks.
No payment has been taken - please scroll down and try again.
If you continue to have problems please contact our office."
Oczywiście napisałem do supportu, ale może ktoś miał już podobny problem.

Odpisali coś konkretnego albo udało się finalnie jakos zapłacić kartą z kantoru Alior? Mam ten sam problem, próbowałem kredytowa Citibanku i debetową aliora i mam ten sam komunikat na końcu, płatność nie przechodzi
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1416 PostWysłany: 11 Paź 2022 15:37 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2012
Posty: 11311
Loty: 476
Kilometry: 752 302
Ostatecznie zapłaciłem przelewem - dane do wpłaty przesłali mi w mailu. Można też było paypalem.

@yaris21 tak, trzeba wejść w sekcję Car Hire Excess Insurance i wybrać Annual Multi-trip

Załączniki:
wwi_annual.JPG
wwi_annual.JPG [ 20.08 KiB | Obejrzany 2903 razy ]
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1417 PostWysłany: 12 Paź 2022 08:50 

Rejestracja: 03 Wrz 2014
Posty: 421
niebieski
Bardzo Ci dziękuję :))
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1418 PostWysłany: 13 Paź 2022 23:11 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2012
Posty: 11311
Loty: 476
Kilometry: 752 302
rw30 napisał(a):

Kashpir napisał(a):
Kilka uwag po przejrzeniu rocznych ofert dostępnych dla mieszkańców Polski:
cover4rentals
- opcja Silver Cover ma limit 500 EUR na "glass damage". Opisywałem wcześniej w wątku szkodę we Włoszech - pęknięcie szyby wypożyczalnia wyceniła na 700 EUR. Czyli w takim przypadku dopłacałbym 200 EUR ze swojej kieszeni. Jeśli już, to rozważać tylko pakiet Gold cover, w którym ten limit wynosi 1000 EUR.


ten gold ma w tej chwili limit 650€, czyli zmniejszyli

Taka ciekawostka, której wcześniej nie wyłapałem: glass damage z limitem 650 EUR jest przy polisie na Świat, natomiast na samą Europę to jest 1000 EUR. Dziwne, ale tak właśnie jest :?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1419 PostWysłany: 14 Paź 2022 12:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Mar 2011
Posty: 2336
Loty: 26
Kilometry: 45 127
platynowy
Brałem ostatniego września - wtedy było 1000 EUR na świat za szyby, widocznie zmiana od 01.10.22

Załącznik:
c4r.jpg
c4r.jpg [ 118.18 KiB | Obejrzany 2629 razy ]
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1420 PostWysłany: 14 Paź 2022 13:39 

Rejestracja: 12 Gru 2011
Posty: 1842
srebrny
Kashpir napisał(a):
Kilka uwag po przejrzeniu rocznych ofert dostępnych dla mieszkańców Polski:
cover4rentals
- uwaga również na wiek samochodu - w Europie zachodniej pewnie to nie problem, ale np. na Bałkanach pewnie da się trafić na samochód starszy niż 10 lat, a takiego polisa nie obejmuje.

Coś mi się nie zgadzało z tym punktem i dopiero teraz miałem czas się temu bliżej przyjrzeć.
Nie jest do końca tak jak piszesz:

Cytuj:
a Rental Vehicle;
i. with a retail purchase price in excess of €/$50,000.
ii. which is over 20 years old.
iii. which has not been manufactured for 10 years or more.


Samochód może mieć 20 lat ale jako model musiał być produkowany co najmniej 10 lat temu. Przykładowo taka Panda może mieć 20 lat ale jest wciąż produkowana, więc jest objęta ubezpieczeniem. Oczywiście wchodzić w szczegóły mogą różne niuanse, bo oczywistym jest że Panda z 2002 wygląda inaczej niż ta z 2022. Myślę jednak, że nie powinno być z tym większego problemu, szczególnie przy niższych kwotach szkód i przywołane Bałkany powinny się w większości przypadków łapać. ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
Kashpir lubi ten post.
Kashpir uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1597 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74 ... 80  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group