Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Turecki Kurdystan
#1 PostWysłany: 12 Lip 2019 23:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sty 2012
Posty: 5498
HON fly4free
-- 12 Lip 2019 23:02 --

Wróciłem właśnie z podróźy po tureckiej części Kurdystanu. Oto kilka przydatnych informacji.
Trasa: Stambuł-Malatya-Nemrut Dagi-Diyarbakir-Mardin-Midyat-Hasankeyf-Van-Akdamar Island-Stambuł.
Osłabienie tureckiej liry spowodowało, że tym bardziej jest to dla nas kraj bardzo atrakcyjny.
Aktualny kurs: 1€ = 6,35 TRY.
Przykładowe ceny: hotel w Diyarbakir za 70 TRY (łazienka, TV, wifi, śniadanie). Przyzwoty standard.
Hotel w Van za 95 TRY (bardzo ładny jak na 3-gwiazdkowy).

-- 12 Lip 2019 23:06 --

Przejazd Diyarbakir-Van 80 TRY.
Posiłki: można się najeść za 10 TRY, ale zazwyczaj trzeba wydać 20-25 TRY. Jedzenie jest pyszne. Dla przykładu: kg czereśni czy winogron 5 TRY.
Co jest drogie? Jak zwykle alkohol: Efes w puszce w Stambule kosztuje około 10 TRY w markecie.

-- 12 Lip 2019 23:12 --

Niestety Nemrut Dagi nie udało mi się zobaczyć. Będzie po co tam wrócić ;).
Największy ptoblem? Pomimo, że miejscowi są bardzo życzliwi do turystów z zagranicy (poza Van i Irańczykami niestety nie ma ich zbyt wielu), nie znają nawet podstaw jakiegokolwiek języka obcego. Trzeba nauczyć się kilku niezbędnych fraz po turecku ;).
Bariera jest i to spora. Angielski? Nie. Francuski? W ogóle. Rosyjski? Tak! Spotkałem gościa, którym pracował w Antalii i nauczył sie języka przy turystach. Masz szczęście jak spotkasz Turka, który mieszkał u Angeli, jest spora szansa, że coś z tego zrozumiesz ?.

-- 12 Lip 2019 23:18 --

Ogóne wrażenia: bardzo pozytywne ?. Bardzo podobało mi się jezioro Van i Mardin. Diyarbakir jest świetną bazą wypadową do okolicznych atrakcji.
Drogi dobre, albo bardzo dobre. W lipcu jest tam patelnia nie z tej ziemi, codziennie około 40 st. Nad jeziorem Van już chłodniej.

-- 12 Lip 2019 23:23 --

Wszędzie pełno wojska i policji. Częste kontrole drogowe.
Gospodarczo wschód (jak i cała Turcja) nie odbiega znacząco od tych mniej zamożnych państw UE.
Lotnisko IST robi wrażenie, choć nie jest jeszcze ukończone. Rządzą, co nie jest niespodzianką-Turkish Airlines. To tyle ;).

-- 12 Lip 2019 23:47 --

Lektura obowiązkowa:
W. Szabłowski i jego zbiór reportaży 'Zabójca z miasta moreli', część przewodnika z Gazety Wyborczej z cyklu Podróże Marzeń 'Turcja'. Sam przewodnik jest do kitu, ale tzw. Wademekum to pierwsza klasa). Przewodnik Lonely Planet w ogóle pomija turecki Kurdystan. Najbardziej kompetentny, jak zwykle jest Rough Guides, ale ze względu na objętość warto zainwestować w e-book.
Kinematografia:
To trzeba zobaczyć chociaż raz:
'Głową w mur', "Na krawędzi nieba", 'Mustang', ' Klimaty'.
_________________
Do tej pory m.in.: Algieria, Côte d'Ivoire, Etiopia, Gambia, Ghana, Rwanda, Senegal, Uganda || Indie, Indonezja, Iran, Kazachstan, Kirgistan, Liban, Malezja, Oman, turecki Kurdystan, Uzbekistan || Boliwia, Brazylia, Meksyk + Europa.
Image


Ostatnio edytowany przez nelson 1974 13 Lip 2019 10:54, edytowano w sumie 3 razy
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
 
      
Egipt luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2406 PLN. Wyloty z 2 miast Egipt luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2406 PLN. Wyloty z 2 miast
Tanie loty do Turcji: Izmir z Warszawy od 387 PLN Tanie loty do Turcji: Izmir z Warszawy od 387 PLN
 Temat postu: Re: Turecki Kurdystan
#2 PostWysłany: 13 Lip 2019 04:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sty 2012
Posty: 5498
HON fly4free
Blogi/strony www:
Świetna, pełna pasji strona o Turcji;
https://turcjawsandalach.pl
Co jeszcze? Raj dla palaczy. Palą wszyscy i wszędzie. Można, kopcić w pokoju hotelowym. Kierowcy busów czy autobusów też palą. Nałykałem się dymu za wsze czasy. Na szczęście w samolotach nie palą ;).
Dojazd z/na lotnisko w VAN i MLX opisałem i oceniłem w zakładce "lotniska".
_________________
Do tej pory m.in.: Algieria, Côte d'Ivoire, Etiopia, Gambia, Ghana, Rwanda, Senegal, Uganda || Indie, Indonezja, Iran, Kazachstan, Kirgistan, Liban, Malezja, Oman, turecki Kurdystan, Uzbekistan || Boliwia, Brazylia, Meksyk + Europa.
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Turecki Kurdystan
#3 PostWysłany: 09 Maj 2023 16:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lip 2016
Posty: 238
niebieski
@nelson 1974
Z ciekawości, jeśli możesz się, oczywiście, podzielić tą info - dlaczego Nemrut Dagi wypadło? Brak czasu czy coś innego?
Göbekli Tepe pewnie też nie było grane?
_________________
https://www.instagram.com/bezdrozniczka/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Turecki Kurdystan
#4 PostWysłany: 10 Maj 2023 15:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sty 2012
Posty: 5498
HON fly4free
@Falka?! Odwiedziłem w końcu Nemrut Dağı :). Udało mi się to zrobić w 2022 roku. Poleciałem ze Stambułu do Şanlıurfy i tam na miejscu kupiłem wycieczkę do Nemrut, jak się okazało byłem jej jedynym uczestnikiem ;). Miejsce jest niesamowite. W 2019 roku zaś źle się przygotowałem do wyjazdu, bo dotarcie tam transportem publicznym z Malatyi okazało się problematyczne. Göbekli Tepe nie interesuje mnie, widziałem już w życie sporo stanowisk archeologicznych ;).
_________________
Do tej pory m.in.: Algieria, Côte d'Ivoire, Etiopia, Gambia, Ghana, Rwanda, Senegal, Uganda || Indie, Indonezja, Iran, Kazachstan, Kirgistan, Liban, Malezja, Oman, turecki Kurdystan, Uzbekistan || Boliwia, Brazylia, Meksyk + Europa.
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Falka?! lubi ten post.
Falka?! uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Turecki Kurdystan
#5 PostWysłany: 11 Maj 2023 11:42 

Rejestracja: 26 Sty 2016
Posty: 209
niebieski
Göbekli Tepe to jako stanowisko archeologiczne jest mało ciekawe, bo to tylko kupa kamieni. Niemniej jednak na mnie zrobiło fenomenalne wrażenie, raz z powodu historii, dwa z tego jak Turcy potrafili to wykorzystać i zaprezentować. Muzeum jest naprawę świetne wystawienniczo i mocno nastawia jak patrzeć na Göbekli Tepe. Dla mnie to jeden z największych plusów tej części Turcji, góra Nemrut również :).
_________________
https://www.star-wars.pl
https://www.filmowe-szlaki.pl
Góra
 Profil Relacje PM off
Falka?! lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group