Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 65 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Tromso/Alta i okolice
#1 PostWysłany: 11 Lut 2016 18:54 

Rejestracja: 31 Gru 2015
Posty: 28
Loty: 25
Kilometry: 70 995
Hej,
zaczynam już planować przyszłoroczną wycieczkę zimą do północnej Norwegii. W grę wchodzi koniec stycznia lub druga połowa lutego - jeszcze nie wiem jaki termin lepszy, ale wydaje mnie się, że druga połowa lutego - jest to już dostosowane do księżyca w sensie wschód i zachód oraz faza. Planuję 7 nocy czyli do dyspozycji 6 pełnych dni, ewentualnie jakby cenowo wyszło do zniesienia to mogę nieco wydłużyć.

To co na pewno chciałbym tam zobaczyć/zrobić to:
- zobaczyć zorzę polarną
- całodzienna wycieczka psim zaprzęgiem - wiem, że drogie jak cholera, ale nie wybaczę sobie jak tego nie zrobię
- wycieczka skuterem śnieżnym, już niekoniecznie całodzienna, ale miło by było
- fiordy

Oczywiście w grę wchodzi tutaj prawdopodobnie wypożyczenie samochodu bo bez tego będzie raczej ciężko.

Nie wiem szczerze mówiąc jaką miejscowość wybrać na tzw. główną bazę wypadową: Tromso czy Alta. Nie wykluczam kilku noclegów w obydwu miejscowościach, ale samolotem polecę tylko do jednej z nich.

Rozważam również wycieczkę na Nordkapp - zimą również można tam dotrzeć - trudniej i drożej, ale można. Nie wiem jednak czy sobie tego nie zostawić na inną wycieczkę do Norwegii np. latem.

Powiedzcie proszę, osoby które były w okolicach, co warto zobaczyć w okolicach Tromso i Alta w sensie krajobrazowym, oraz jeśli możecie to doradźcie co jeszcze warto tam zobaczyć.

Poza tym, jaką wypożyczalnię samochodów polecacie i jaka wg Was jest najlepsza aplikacja zorzowa, bo jest ich sporo.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 11 Lut 2016 19:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2014
Posty: 223
Loty: 355
Kilometry: 559 189
niebieski
Co do auta:

economycarrentals.com

Co do punktów wartych do owiedzenia:

-treking Tromsdalstinden / Sálašoaivi
-kolejka linowa Fjellheisen
-kawiarnia Kaffebønna
-muzeum Polaria
-katedra i mościk to coś co zobaczycie po prostu będąc w Tromso :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 11 Lut 2016 20:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Sie 2013
Posty: 159
Loty: 45
Kilometry: 50 890
O Tromso jest dość sporo na forum i ogólnie jest to duże miasto, kilka atrakcji jest. Wszystko jest na stronie internetowej miasta.
Co do Alty... Właśnie tu jestem od kilku godzin i w sumie to nie wiem :-) Jutro rano będę w informacji turystycznej oraz zwiedzać miasto, wtedy mogę coś napisać. Na razie tyle, że jest sporo mniejsze od Tromso.
Aplikacje, które używam:
Aurora Alert
Aurora Notifier
Northern Eyes Aurora Forecast
Strony
http://www.virtualtromso.no/pl/northern-lights/138-live-northern-lights-activity-and-forecast.html
http://www.aurora-service.eu/aurora-forecast/
_________________
Zakochana w Arktyce
Obecnie Tromsø - zorza polarna codziennością
Carollayna na facebook
Carollayna.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 11 Lut 2016 23:57 

Rejestracja: 31 Gru 2015
Posty: 28
Loty: 25
Kilometry: 70 995
Visittromso itp. już przejrzałem, ale tam troche komercją też zapewne powiewa. Chciałbym też znać opinie osób, które tam były. Na prawdę do zobaczenia jest bardzo dużo, i na wszystko czasu nie wystarczy, tzn. może inaczej - finanse nie pozwolą.

Carollayna, napisz proszę, skoro już jesteś w Alta, czy wybierasz się do Sorrisniva Igloo Hotel, i potem czy Ci się podobało. To taka w sumie największa nazwijmy to miastowa atrakcja nie licząc Nordlyskatedralen no i przyrody.

Co ciekawe w Alta jest tańsza niż w Tromso wycieczka psimi zaprzęgami - mnie chodzi o taką porządną całodzienną, gdzie 1 osoba na jeden zaprzęg. W Tromso znalazłem tylgo jednego organizatora co takie coś oferuje, cała reszta to 2 osoby na jeden zaprzęg i większość to tak wychodzi, że jak 2 godziny pojedziesz to max, a tak na prawde co to jest 2 godziny jak sie to robi prawdopodobnie pierwszy i ostatni raz w życiu. To samo ze skuterem śnieżnym.

No ale być tam i nie zobaczyć Tromso to też grzech :D.

W ogóle napiszesz potem jakąś relacje czy coś z Twojego wyjazdu? Chociaż pobieżnie??
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 12 Lut 2016 08:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2921
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
artur87 napisał(a):
Hej,
Rozważam również wycieczkę na Nordkapp - zimą również można tam dotrzeć - trudniej i drożej, ale można. Nie wiem jednak czy sobie tego nie zostawić na inną wycieczkę do Norwegii np. latem.

Poza tym, jaką wypożyczalnię samochodów polecacie i jaka wg Was jest najlepsza aplikacja zorzowa, bo jest ich sporo.

Nordkapp zostaw na inny wyjazd. To jest za daleko i zajmie Ci bardzo duzo czasu. Co do widokow i tras przejazdow, to gdzie bys nie pojechal wzdluz fiordow, to beda ladne widoki. Poszukaj moich postow na temat Tromso.

Wypozyczalnie polecam ta, ktora akurat bedzie najtansza. Nie ma jednej najlepszej.

Strona do zorzy:
http://www.spaceweatherlive.com/

Kamerki interntowe, ktora sa bardzo przydatne, wiadomo kiedy wyskoczyc na zewnatrz.
http://www.aurora-service.eu/sky-cameras/
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 15 Lut 2016 11:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Sie 2013
Posty: 159
Loty: 45
Kilometry: 50 890
Cytuj:
W ogóle napiszesz potem jakąś relacje czy coś z Twojego wyjazdu? Chociaż pobieżnie??

Coś napiszę :) Sama szukałam na forum info o Alcie i tak trochę mało informacji, więc na pewno komuś innemu również się przyda.

Na dzień dzisiejszy napiszę, że w porównaniu do Tromso jest to "dziura" :)
Dla mnie lepiej, bo nie lubię spędu turystów. Przyjaźnie i spokojnie.
_________________
Zakochana w Arktyce
Obecnie Tromsø - zorza polarna codziennością
Carollayna na facebook
Carollayna.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 15 Lut 2016 11:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2013
Posty: 3400
srebrny
Było już parę relacji z Tromso, w tym @Carollayna i moja :)
Parę informacji można tam znaleźć.
tromso-paris-of-the-north,1507,38277
tromso-i-oslo-czyli-norwegia-zima,1507,43339

Jak dla mnie to 1-2 godzinki na skuterze czy w zaprzęgu w zupełności wystarczą do poczucia klimatu i ... solidnego zmarznięcia. Nie porywał bym się na całodzienne wyprawy, bo koszty robią się kosmiczne, a wcale niekoniecznie musi to być przygoda życia.

Warto wiedzieć, że chociaż Tromso i Alta leżą dość blisko, to są wyraźne różnice klimatyczne. W Tromso bardziej oddziaływuje ciepły prąd atlantycki, a Alta zahcacza już bardziej o klimat kontynentalny. Przez to w Alta jest przeważnie zimniej ok.5 stopni i bardziej sucho, czyli mniej opadów. Pogoda w Tromso w zimie czasami płata figle, może być przez parę dni ciepło, pochmurno i padać śnieg. W Alta jest większe prawdopodobieństwo trafienia solidnego mrozu. Jak to bywa z pogodą nie ma w sumie jednak niczego pewnego :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 15 Lut 2016 16:39 

Rejestracja: 31 Gru 2015
Posty: 28
Loty: 25
Kilometry: 70 995
Czy warto wg Was jechać z Tromso do Sorrisniva Igloo Hotel, zwiedzić hotel, troche połazić po okolicy i wrócić jeszcze tego samego dnia to Tromso? Odległość trochę duża, bo około 410 km w jedną stronę, ale może warto, nie wiem sam jak to ocenić.

Myślałem również o czymś w stylu lecieć do Alta na powiedzmy 2 noce, zobaczyć okolice i ten Igloo Hotel, potem do Tromso i do Polski wrócić z Tromso, ale wydaje mnie się korzystniej wypożyczyć samochód nawet na 1 dzień w Tromso i pojechać zobaczyć Igloo Hotel.

Może i rzeczywiście wystarczy 1-2 godziny jazdy skuterem czy psim zaprzęgiem żeby poczuć to coś, ale jak patrze na ceny to :roll: w przeliczeniu na czas jazdy wychodzi jeszcze bardziej kosmicznie niż przy całodziennej wycieczce i nawet zaczynam się już zastanawiać czy np. w ogóle nie zrezygnować ze skuterów śnieżnych na rzecz psich zaprzęgów.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 15 Lut 2016 17:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Sie 2013
Posty: 159
Loty: 45
Kilometry: 50 890
Ceny są norweskie i taniej nie będzie. Sama byłam mocno zaskoczona cenami atrakcji w stosunku do czasu trwania, niestety jeśli się chce coś takiego trzeba zacisnąć pasa i wydać...
Co do trasy Tromso-Alta-Tromso samochodem w jeden dzień, raczej nie da się tego zrobić zimą... Prędzej z nocowaniem.

Jak @maczala1 napisał
Cytuj:
Warto wiedzieć, że chociaż Tromso i Alta leżą dość blisko, to są wyraźne różnice klimatyczne.
przez 4 dni pogoda była zupełnie inna niż ta, która była prognozowana. Wszystko było możliwe, może na godzinę przed się sprawdzała. Śnieg po pas (sprawdzałam). Temperatury od -15 - +1.
_________________
Zakochana w Arktyce
Obecnie Tromsø - zorza polarna codziennością
Carollayna na facebook
Carollayna.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 15 Lut 2016 18:16 

Rejestracja: 31 Gru 2015
Posty: 28
Loty: 25
Kilometry: 70 995
Może trochę głupie pytanie, ale czy w Tromso w informacji turystycznej, albo w jakimś innym sklepie można kupić jakąś sensowną mapę z zaznaczonymi miejscami, które warto zobaczyć poza miastem?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 15 Lut 2016 20:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Sie 2013
Posty: 159
Loty: 45
Kilometry: 50 890
W informacji turystycznej otrzymasz wszystko co potrzebujesz - dosłownie. Mnie dopieścili wyjątkowo, rozkłady jazdy autobusów, miejsca na zorzę polarną, atrakcje, godziny otwarcia sklepów, muzeów itp.
Wszystko czego potrzebowałam :-) a nawet więcej, więc sądzę, że miejsca poza miastem tak samo potraktują
_________________
Zakochana w Arktyce
Obecnie Tromsø - zorza polarna codziennością
Carollayna na facebook
Carollayna.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 15 Lut 2016 23:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2013
Posty: 3400
srebrny
Niestety przez to, że w informacji tak "dopieszczają" czasami można czekać ponad godzinę na swoją kolejkę :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 16 Lut 2016 00:07 

Rejestracja: 31 Gru 2015
Posty: 28
Loty: 25
Kilometry: 70 995
Ale jak zobaczyłem rozkład jazdy autobusów np. na Kvaloya to się zczalem zastanawiać po co w ogóle tam jakieś autobusy jeżdżą :lol: tak ich mało. I weź tu polegaj tylko na komunikacji publicznej. Ciekawe w jakiej cenie taksówki mają? Ktoś się odważył skorzystać?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 16 Lut 2016 00:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2921
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
Polecam wynajecie samochodu na wycieczki. Autobusy jak juz zauwazyles nie jezdza za czesto i raczej sa dla miejscowych niz dla turystow. Taksowka nigdy nie jechalam tam, ale sadze, ze ceny sa rownie wysokie, jak wszystkiego innego. Jechalam kiedys transportem publicznym na trasie Tromso -Narvik - Kiruna i nie dalo sie tego zgrac w jeden dzien, bo takie byly dziwne godziny odjazdow i tylko 2-3 dziennie.

Jak wyzej padlo, dojazd z Tromso do Alta i powrot w jeden dzien, odpada zima. Drogi sa jednopasmowe, maja niskie ograniczenia predkosci, jak wpadniesz w kolumne, to jedziesz ciagiem i ogolnie bardzo monotonnie sie jedzie. Trase Kiruna - Tromso, tez jakies 400km, jechalismy 6h w jedna strone. Warto tez pamietac, ze ceny paliwa nie sa zbyt nieskie. Spadly troche, jak wszedzie, ale ciagle sa duzo wyzsze niz w innych krajach europejskich. Norwegia ma najwyzszy procent podatku w cenie paliwa, chyba 65%.
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 19 Wrz 2017 18:56 

Rejestracja: 16 Lut 2013
Posty: 70
hej,

mieszkam w Tromsoe. Jeśli macie jakieś pytania zadajcie je w tym temacie. Obszar geograficzny- od Harstad do Kirkenes.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 19 Wrz 2017 19:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2014
Posty: 223
Loty: 355
Kilometry: 559 189
niebieski
No to może zacznijmy od tego co polecasz w swoim regionie. Wiele osób wie, że to świetne miejsce do obserwacji zorzy i świetna baza do wyjazdu na Lofoty. Cos więcej. Pozdrawiam ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 19 Wrz 2017 20:34 

Rejestracja: 16 Lut 2013
Posty: 70
-- 19 Wrz 2017 20:26 --

Tromsø absolutnie nie jest bazą wypadową na Lofoty ! samochodem z Tromsoe do miejsca w którym Lofoty się zaczynają to 6 godzin jazdy samochodem w miesiącach letnich. Aby dojechac na koniec Lofotow trzeba zarezerwowac 8 godzin nieprzerwanej jazdy. Czas dojazdu obliczony jesli jedziesz caly czas po drodze E8, E6, E10 - czyli droga najmniej atrakcyjna widokowo. Wybierajac lokalne drogi czas dojazdu na Lofoty moze sie wydluzyc do 15 godzin - jadac nieprzerwanie bez przerw na odpoczynek. Niemniej lokalne drogi to prawdziwa Norwegia.

-- 19 Wrz 2017 20:34 --

Kiedy jechać w sezonie letnim ?

zdecydowanie wrzesień ! od wielu lat wrzesień przuduje w statystykach pogodowych. Ciepło, praktycznie miesiąc bezdeszczowy, bardzo mało turystów, przepiękne kolory natury zapowiadające rychłą jesień. We wrześniu natomiast na pewno nie zobaczymy dnia polarnego. Noce są już normalne jak w Polsce.

Chcesz zobaczyć dzień polarny ? od połowy maja do połowy sierpnia.

W lipcu i sierpniu jest bardzo dużo turystów ( nie w samym Tromso lecz w całym regionie). Po tutejszych drogach jeździ się w tych miesiącach fatalnie. Pogoda w kratkę. 15 dni w każdym miesiącu to gwarancja deszczu. Lipiec i sierpień to loteria. Północna Norwegia jest piękna pod warunkiem, że jest pogoda.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
6 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#18 PostWysłany: 19 Wrz 2017 20:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2014
Posty: 223
Loty: 355
Kilometry: 559 189
niebieski
Bardziej chodziło mi o to, że już stosunkowo nie daleko, wiadomo że byłoby trzeba tam ogarnąć domek ;) Lofoty mam dość dobrze obczajone. Zastanawia mnie czy warto zwrócić uwagę na coś innego niż Lofoty. Patrzyłem już na wypożyczalnie aut i wiadomo tanio nie będzie, może znasz jakąś sprawdzoną ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 19 Wrz 2017 20:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Gru 2014
Posty: 711
niebieski
Wyspa Senja na zachód od Tromso, a jeszcze przed Lofotami ;)

Ostatnio z tego co pamiętam była relacja z tego miejsca jednego z użytkowników.
_________________
http://www.zb-szwoch.pl
Góra
 Profil Relacje PM off
Bartek Krzemiński lubi ten post.
 
      
#20 PostWysłany: 19 Wrz 2017 22:16 

Rejestracja: 16 Lut 2013
Posty: 70
Wszystkie atrakcje w Tromso zaleza od pogody. Senja jak najbardziej pod warunkiem ze jest bezchmurne niebo. W innym wypadku nie ma sensu jechac samochodem 4 godziny w jedna strone, kolejne 4 godziny aby przejechac Senje i 4 aby wrocic do Tromso. Razem 12 godzin aby zobaczyc chmury.

Leca do Tromso skupcie sie na okolicach Tromsoe. Lofoty to kompletna inna bajka. Senja ok moze na drugi raz. Odwiedzajac Tromso:

1. 1 dzien sommarøy
2. 1 dzien Ersfjorbotn plus Tromik plus Rekvik
3. Trekking po gorach w okolicach Tromsoe - zaparkuj samochod tutaj:

https://www.google.no/maps/dir/69.75829 ... 69.6819354

jesli miejsca w punkcie 1 i 2 chcesz odwiedzic zima to przygotuj sie na prawdziwy drogowy hardkor. Busiki z turystami chcacy ogladac zorze jada m.in do punktu 1 lub 3

Wiekszosc atrakcji ( napisane w 3 punktach powyzej) w Tromsø lezy na wyspie Kvaløya. Udajac sie na polnoc od Tromsø w kierunku Nordkapp nie ma praktyczne nic ciekawego. Okej, moze i jest ale nie warte czasu. Pierwsze przepiekne miejsce to okolice Rotsund. osodek Gjæver Havnnes to bardzo ciekawa historia. Jesli jest pogoda to super. Mozna wypozyczyc lodke.

A co zobaczyc w samym Tromsø to poczytajcie tripadvisor. Hotele sa bardzo tanie w miesiacach wakacyjnych gdyz turysci przyplywaja glownie statkami wycieczkowymi. Jak rezerwujecie hotel to jedyna sensowna opcja to z wliczonym sniadaniem i kolacja. Na stronie www.nordicchoicehotels.no/ szukajcie hotelu: kveldsmat inkludert. Za cene 1100 nok macie pokoj 2-3 osobowy z niepelnym wyzywieniem.

W samym Tromsø warto wykupic Tromsø Pass. Za jakas tam oplata macie darmowe autobusy i wejscie do wszsytkich atrakcji gratis wliczajac Fjellheisen.

Chyba nie ma sensu bawic sie w szukanie prywatnych kwater.

i najwazniejsze dla chcacych szukac pracy: PRACY W TROMSØ praktycznie NIE MA ;) miejsca pracy generuje przemysl w regionie ale nie w samym Tromsø
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 65 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group