Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 126 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 17 Lis 2019 16:03 

Rejestracja: 06 Gru 2015
Posty: 1754
srebrny
Jeszcze kilka przydatnych informacji na temat dojazdu do portu w Marsylii – być może komuś kiedyś się przyda :-)

Chociaż Marsylia to jeden wielki port, to wycieczkowce cumują w sporej odległości od centrum miasta. Można tam dojechać na kilka sposobów. Wyłączając taksówkę oraz transfery oferowane przez operatorów statków w cenie 10-20 EUR/USD (Costa: 10,95 EUR w dwie strony) warto się skupić na dwóch bardziej korzystnych dla portfela.

Pierwszy to miejski autobus 35T kursujący z placu Joliet pod bramę portową, spod której trzeba się przejść około 1 km do terminala (jest wytyczony chodnik, po drodze nawet kilka razy należy okazać dokumenty na rejs). Autobus nie jeździ zbyt często ale powinno wystarczyć. Rozkład jazdy można znaleźć tutaj: http://www.rtm.fr/en .Bilet kosztuje 2 EUR (do nabycia u kierowcy).

Druga możliwość jest miła dla każdego bo darmowa. Nie jest ona jednak zbyt mocno nagłaśniana, aby nie psuć interesu operatorom statków wycieczkowych, którzy dzięki temu sprzedają z powodzeniem swoje transfery. W dni, w których w porcie planowane są wizyty wycieczkowców władze portowe organizują bezpłatny shuttle bus. W bieżącym roku kursuje on co 20 minut od godziny 9:00 do 17:30:

Image

Aby dostać się na statek należy zameldować się w bramie portowej przy placu Joliet czyli praktycznie w centrum miasta (nieopodal przystanku wspomnianego autobusu 35T). Ponieważ bram portowych jest tutaj masa, zamieszczam fotkę, o którą z nich dokładnie chodzi (jest przy niej zlokalizowana charakterystyczna restauracja, po której można ją rozpoznać). Jest to pierwsza brama na prawo od budynku z tablicą „Grand Port Maritime de Marseille”:

Image

Po okazaniu strażnikowi biletu lub karty ze statku pokonujemy bramę. Kilkadziesiąt metrów dalej zlokalizowany jest przystanek shuttle busa kursującego w stronę terminali pasażerskich:

Image

Przystanek końcowy zlokalizowany jest przy rondzie, w pewnej odległości od terminali pasażerskich – zapewne po to, aby nie psuć wspomnianego wcześniej biznesu operatorom statków wycieczkowych. Przystanek jest oznaczony i nie ma możliwości, żeby go nie zauważyć również idąc od strony statku:

Image

Droga do pokonania od tego miejsca do statku to w najgorszym przypadku kilkaset metrów (zależy od dokładnego miejsca, gdzie cumuje nasz statek). Jest ona zresztą oznaczona zieloną linią prowadzącą do poszczególnych terminali:

Image

Dodatkowy plus portowego shuttle busa poza tym, że jest darmowy polega na tym, że kursuje on na całym odcinku po terenie portowym, na którym nie odbywa się normalny ruch samochodów. W związku z tym ryzyko utknięcia w korku jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku korzystania z autobusów operatorów wycieczkowców, miejskiego 35T, taksówek itd., które kursują po drugiej stronie portowego „płotu”.

Zresztą z możliwości portowego shuttle busa można skorzystać nie tylko zaczynając lub kończąc rejs w Marsylii ale również w przypadku jednodniowego pobytu w tym mieście. Polecam na przyszłość :-)

W opisany sposób dotarłem do statku. Niestety Costa Pacifica zacumowała w najbardziej odległym termialu więc czekał mnie dłuższy niż zazwyczaj spacerek.

Boarding przebiegł tak sprawnie jak można się tylko spodziewać. I nawet bez ścieżki priorytetowej, z którego skorzystałem byłbym na statku pewnie 15-20 minut później. Mówiąc krótko, około 40 minut po wejściu do shuttle busa wchodziłem na statek:

Image

Kabina czekała już w gotowości:

Image

Image

Przywitałem się z moją panią steward i rozpocząłem pobyt od tradycyjnej wizyty w bufecie:

Image

Image

Nie dotarł tylko bagaż, który nadałem na statek jeszcze w Polsce ale zakładam, że Costa panuje nad sytuacją.

Zresztą pasażerów w Marsylii wsiada na statek chyba niewiele. Obowiązkowe szkolenie alarmowe szczęśliwie odbywa się nie przy łodziach (jest dość zimno) tylko w jednym z barów co byłoby niemożliwe przy większej ilości ludzi.

Czas zatem zacząć relaks:-)
Góra
 Profil Relacje PM off
12 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#22 PostWysłany: 17 Lis 2019 16:18 

Rejestracja: 20 Lis 2014
Posty: 3354
złoty
Pisałeś juz kiedys o tym, ale warto odswiezyc info. Napisz jak wyglada procedura nadawania bagażu z domu. Przy lotach lowcost jest to bardzo cenna wiedza.

Ps. Ważyleś sie przed wyjazdem? (mala uszczypliwosc w sprawie bufetu) ;)

Tapniete z telefonu
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#23 PostWysłany: 17 Lis 2019 16:31 

Rejestracja: 06 Gru 2015
Posty: 1754
srebrny
@brzemia - bagaż nadaję w ramach jednego z przywilejów w ramach Costa Club więc mnie to nic nie kosztuje. Costa współpracuje z Bagexpress (szczegóły: https://www.bagexpress.eu/en/), którzy z kolei korzystają głównie z UPS. Oni świadczą te usługi komercyjnie ale obawiam się, że zapłata lowcostowi i targanie bagażu ze sobą wyjdzie taniej :-) No chyba, że chce się nadać 32kg :-)

Co do wagi to mniej więcej panuję nad sytuacją ale rejs jest dla mnie podwójnym wyzwaniem. Po pierwsze ze względu na to, że kuchnia na statku generalnie jest dobra i człowiek sobie nie folguje. Na szczęście mam hamulec - jestem niespełna 2 miesiące po operacji i mam pewne ograniczenia co do diety więc na pewno nie będę szalał :-) Ale przy tak długim rejsie standardem jest, że człowieka wraca więcej niż wyjeżdża :-)
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
brzemia uważa post za pomocny.
 
      
#24 PostWysłany: 17 Lis 2019 18:38 

Rejestracja: 06 Gru 2015
Posty: 1754
srebrny
W ramach pożegnania z Marsylią jeszcze mała galeria. Wybór mocno subiektywny.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Tymczasem niedługo wypływamy. Jutro Barcelona :-)
Góra
 Profil Relacje PM off
10 ludzi lubi ten post.
 
      
#25 PostWysłany: 17 Lis 2019 18:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 1988
Loty: 850
Kilometry: 1 929 194
platynowy
Z tego co widzę to będziesz płynął z Wojtkiem D., jednym z największych polskich podróżników.
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
greg2014 lubi ten post.
 
      
#26 PostWysłany: 17 Lis 2019 19:01 

Rejestracja: 06 Gru 2015
Posty: 1754
srebrny
@cart - dobrze wiedzieć:-)

Mam nadzieję, że się spotkamy wcześniej niż ostatniego dnia:-) Może masz do niego jakiś kontakt?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#27 PostWysłany: 18 Lis 2019 08:50 

Rejestracja: 06 Gru 2015
Posty: 1754
srebrny
Zaliczyłem małą wycieczkę po Costa Pacifica pod kątem zmian wprowadzonych w ciągu ostatniego roku. Pierwsze co rzuca się w oczy to jeszcze większa „monitoroza” niż rok temu. O ile rok temu różnego rodzaju ekranów i wyświetlaczy było na statku na oko jakiś hektar to teraz jest ich już chyba dwa hektary. Czy to dobrze, nie wiem :-)

Poza tym znajome widoczki:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Na zewnętrzne pokłady nawet nie wychodziłem – za zimno.

Zaliczyłem poza tym wizytę w spa i zakupiłem karnet na wstęp do strefy wellness na cały rejs. Co dziwne – cena była niższa niż w przedsprzedaży. Włoski chaos :-)

Poza tym zarejestrowałem kartę do wydatków – tym razem będę testował Revoluta:

Image

Ze zmian wpisujących się w monitorozę, w kasynie zamontowano nowe automaty. Funkiel nówki – jeszcze nawet nie zdjęli folii:

Image

…i uruchomiono nową płatną restaurację – steakhouse:

Image

Pewnie zmian jest więcej ale na pozostałe przyjdzie czas :-)

Tymczasem dotarliśmy do Barcelony.


Ostatnio edytowany przez greg2014, 18 Lis 2019 14:21, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
11 ludzi lubi ten post.
 
      
#28 PostWysłany: 18 Lis 2019 12:43 

Rejestracja: 11 Sty 2016
Posty: 146
Loty: 181
Kilometry: 453 901
@greg2014 zdjęcia z ostatniego posta nie działaja
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#29 PostWysłany: 18 Lis 2019 12:44 

Rejestracja: 20 Lis 2014
Posty: 3354
złoty
Ja mam

Tapniete z telefonu
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#30 PostWysłany: 18 Lis 2019 14:25 

Rejestracja: 06 Gru 2015
Posty: 1754
srebrny
@YeahBunny - poprawiłem ponownie linki, mam nadzieję, że teraz będzie OK. Generalnie hosting zdjęć na gmailu wariuje i raz je widać, raz nie widać. Innym razem widać w przeglądarce, nie widać w tapataku...
Zmieniłem przeglądarkę, z której pobieram linki do fotek na gmailu. Mam nadzieję, że problem się skończy bo teraz to jeszcze jestem w stanie podmieniać linki ale przy bardziej ograniczonych możliwościach co do neta, może to być niezła zabawa.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#31 PostWysłany: 18 Lis 2019 14:34 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Maj 2011
Posty: 8990
A to nie kwestia ustawienia dostępu do zdjeć?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#32 PostWysłany: 18 Lis 2019 15:35 

Rejestracja: 06 Gru 2015
Posty: 1754
srebrny
@michzak – Wszystkie albumy mam udostępnione. Zresztą zdjęcia w moich relacjach umieszczam w ten sposób od lat i nigdy nie było podobnych problemów. Być może gmail coś pozmieniał i nie doczytałem…oby nie:-)

Wracając do relacji:

Bladym świtem statek zacumował w Barcelonie. Nabrzeże dla dużych statków wycieczkowych zlokalizowane jest tutaj w okolicach wzgórza Montjuic. Wybudowano przy nim 5 terminali pasażerskich; pechowo zacumowaliśmy przy przedostatnim:

Image

Do kolumny Kolumba i początku Rambli jest spory kawałek ale można się wybrać na piechotę. Operatorzy statków oferują płatne shuttle busy (Costa – za 10 EUR w dwie strony) ale można taniej. Portowe shuttle busy kosztują 3 EUR w jedną i 4 EUR w dwie strony:

Image

Końcowy przystanek portowych shuttle busów jest zlokalizowany w okolicy budynku WTC (nastąpiła zmiana – jeszcze w ub. roku kursowały z okolic kolumny Kolumba). Tak czy inaczej, jest to dobry punkt startowy do zwiedzania miasta.

Barcelona to dla mnie miasto-bajka. Zaplanowałem sobie kilkugodzinną rundkę wokół wybranych atrakcji. Na rozgrzewkę wybrałem wzgórze Montjuic, skąd można podziwiać panoramę sporej części miasta:

Image

Z tej lokalizacji przepięknie prezentuje się port jachtowy (cumują tam również mniejsze statki wycieczkowe):

Image

…nie mówiąc o Sagradzie Familii, którą porządnie da się sfotografować tylko z jakiegoś wzgórza, helikoptera albo drona:

Image

Poza tym dopiero stąd widać jak Sagrada Familia dominuje nad okoliczną zabudową.

Na szczycie wzgórza można zwiedzić twierdzę Montjuic:

Image

Nieco dalej zlokalizowane są obiekty powstałe (lub odnowione) w związku z olimpiadą, która miała miejsce w Barcelonie w 1992 roku:

Image

Image

Image

Image

Z okolic stadionu olimpijskiego zszedłem w stronę Placa d’Espanya, gdzie można podziwiać (szczególne wieczorem) Fontanna Magica – oryginalne show z gatunku „światło i muzyka”. Niestety w czasie mojej wizyty była nieczynna:

Image

Całe wzgórze Montjuic (a szczególnie okolice obiektów olimpijskich) są domem dla zielonych papug (mnichów), z którymi walczy nie tylko Barcelona ale również Madryt:

Image

Kolejna na mojej trasie była 22-metrowa rzeźba „Dona i ocell” znanego rzeźbiarza Joana Miro:

Image

Kierując się w stronę Sagrady Familii można było zobaczyć również drugą majestatyczną bazylikę górującą nad miastem – Sagrat Cor położoną na wzgórzu Tibidabo:

Image

W końcu dotarłem do Sagrady Familii:

Image

Image

Dzieło Gaudiego za każdą moją wizytą jest coraz bardziej kompletne. Widać, że rozpoczęło się wznoszenie najwyższej wieży; uzupełniono również masę detali na poszczególnych fasadach.

Sagrada Familia jest zresztą miejscem, które odwiedzam przy okazji każdej wizyty w Barcelonie – głównie pod kątem zobaczenia postępów w budowie bazyliki.

Kolejnym miejsce na trasie była Placa de Catalunya:

Image

i legendarna La Rambla, którą wróciłem w okolice WTC.

Image

Przed przybiciem do Barcelony otrzymaliśmy ulotki o planowanych demonstracjach w mieście i ostrzeżeniach przed udziałem w zgromadzeniach, problemach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, korkach itp. – szczęśliwie nie spotkałem żadnego z tych problemów.

Na koniec wspomnę jeszcze o jednym – nowym dla mnie zjawisku. W wielu miejscach (szczególnie na tablicach informacyjnych dla turystów) można znaleźć nalepki, wskazujące a to, że w odbiorze niektórych aktywistów, w Barcelonie zachwiana została równowaga pomiędzy funkcją turystyczną a zapewnieniem wymaganych usług dla jego mieszkańców:

Image

Faktem jest, że turystów w Barcelonie jest bardzo dużo. Czyżby również tutaj realne było wprowadzenie ograniczeń dla turystów (lub opłat) jak w Wenecji ?

Moja wycieczka zajęła około 5 godzin. Miło było ponownie zobaczyć Barcelonę. Wkrótce płyniemy dalej – kolejne dwa dni spędzamy na morzu, aby zawitać na Teneryfę.

Mam nadzieję, że będzie tam trochę cieplej. Dzisiaj w Barcelonie było tylko ok. 10 stopni czyli w co trudno uwierzyć chłodniej niż w Krakowie…
Góra
 Profil Relacje PM off
12 ludzi lubi ten post.
 
      
#33 PostWysłany: 19 Lis 2019 09:55 

Rejestracja: 06 Gru 2015
Posty: 1754
srebrny
Statkowe życie powoli się zaczyna.
Pierwsze show w teatrze było jak przegląd menu: trochę Queen, trochę Abby, poza tym muzyka disco, choreografia dla 25 ludzi na scenie okraszona mini-występem akrobatów:

Image

Image

Image

Image

Tancerze dali radę. Wokaliści różnie – jedni lepiej, drudzy gorzej. Ale ogóle wrażenia pozytywne :-)
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
 
      
#34 PostWysłany: 19 Lis 2019 10:01 

Rejestracja: 06 Gru 2015
Posty: 1754
srebrny
Tymczasem płyniemy w stronę Gibraltaru. Pogoda piękna, morze spokojne, nie ma na co narzekać.

Polaków na statku jest co najmniej 4 (przynajmniej tyle jest polskich paszportów). Z panem Wojtkiem udało się nam umówić wczoraj wieczorem i porozmawiać o naszych planach i nie tylko. Przy jego doświadczeniu ja jestem małym żuczkiem:-)

Dla odmiany Rosjan jest prawie 240. Widać i słychać ich wszędzie.

Załącznik:
20191119_082335.jpg
20191119_082335.jpg [ 82.92 KiB | Obejrzany 3362 razy ]


Załącznik:
20191119_082312.jpg
20191119_082312.jpg [ 56.9 KiB | Obejrzany 3362 razy ]


Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
9 ludzi lubi ten post.
 
      
#35 PostWysłany: 19 Lis 2019 11:54 

Rejestracja: 20 Lis 2014
Posty: 3354
złoty
Ja jestem ciekawy co ta Barcelona zrobilaby bez turystów. Wg mnie glupie gadanie, cale miasto zyje z turystow i teraz wiele im przeszkadzaja. Nie zrobia test. Zakaz przyjazdu przez miesiąc i zobaczymy czy będą tacy madrzy....



Tapniete z telefonu
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#36 PostWysłany: 19 Lis 2019 18:58 

Rejestracja: 06 Gru 2015
Posty: 1754
srebrny
Dziś razem z p.Wojtkiem zaliczyliśmy spotkanie Costa Clubu z kapitanem. Przy okazji okazało się że wśród załogi jest 3-ech Polakow: po jednej osobie w dziale obsługi klientów, spa i maszynowni. Wśród pasażerów jak można się było spodziewać też ich jest więcej:-)

Szef kuchni przygotował pierwszy bufet przy basenie-z przekąskami, odbyło się pierwsze lotto i statkowe życie kręci się w najlepsze.

Dziś zaczynają się eliminacje do Voice od the Sea-jednego z show z udziałem pasażerów, którzy mają (lub uważają że mają) talent wokalny. Wkrótce się przekonam jak to jest z tym talentem:-)

Załącznik:
20191119_172912.jpg
20191119_172912.jpg [ 99 KiB | Obejrzany 3262 razy ]


Załącznik:
20191119_120328.jpg
20191119_120328.jpg [ 166.29 KiB | Obejrzany 3262 razy ]


Załącznik:
20191119_120434.jpg
20191119_120434.jpg [ 147.19 KiB | Obejrzany 3262 razy ]


Załącznik:
Załącznik 20191119_172912.jpg nie jest już dostępny


Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
 
      
#37 PostWysłany: 19 Lis 2019 19:00 

Rejestracja: 20 Lis 2014
Posty: 3354
złoty
Jakie jest oblożenie statku wg ciebie ?
Srednia wieku?

Tapniete z telefonu
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#38 PostWysłany: 19 Lis 2019 19:08 

Rejestracja: 06 Gru 2015
Posty: 1754
srebrny
@brzemia - obłożenie jest moim zdaniem bardzo wysokie, nie zdziwiłbym się gdyby było w okolicach 100%. Srednia wieku w okolicach 50-55+. Dzieci i nastolatków znacznie mniej niż rok temu na rejsie na Karaiby (wtedy ich było całkiem sporo)

Jeszcze fotka że spotkania z kapitanem, która wcześniej nie przeszła.


Załącznik:
20191119_113345.jpg
20191119_113345.jpg [ 120.41 KiB | Obejrzany 3247 razy ]


Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


Ostatnio edytowany przez greg2014, 19 Lis 2019 19:11, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
 
      
#39 PostWysłany: 19 Lis 2019 19:10 

Rejestracja: 20 Lis 2014
Posty: 3354
złoty
Spotkanie z kapitanem jakieś ciekawsze? Showman? Dostaliscie jakis bonus? Wyczytywali najwiekszych podroznikow ?

Tapniete z telefonu
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#40 PostWysłany: 19 Lis 2019 19:33 

Rejestracja: 06 Gru 2015
Posty: 1754
srebrny
-- 19 Lis 2019 17:19 --

Kapitan z każdym się przywitał przy wejściu i zamienił umowne dwa zdania ale spicza żadnego nie wygłosił. Rok temu był znacznie lepszy.

To było spotkanie dla gości z apartamentów i z najwyższymi statusami w Costa Club, wyczytywanie osób z najwyższymi osiągami podrozniczymi będzie na ogólnym spotkaniu w teatrze ale nie wiem czy na nie pójdę. Zależy kiedy je zorganizują. Podobnie jak losowanie nagród.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

-- 19 Lis 2019 17:33 --

Przed nami Gibraltar. Zdjęć nie będzie bo już ciemno:-) Ale korzystając z zasięgu hiszpańskiej sieci udało się zaktualizować relację. Póki co obyłem się bez statkowego netu ale powoli się to kończy...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 126 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group