Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Temat ten dotyczy: Informacji praktycznych lotniska

Pytania dotyczące dojazdów zapraszam tu:
Z TLV do Jerozolimy: lotnisko-ben-gurion-jerozolima,1166,31013
Z TLV do Tel Awiwu : lotnisko-ben-gurion-tel-aviv,1166,55458


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 350 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 18  Następna
Autor Wiadomość
#81 PostWysłany: 23 Cze 2017 13:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lis 2012
Posty: 1098
Loty: 137
Kilometry: 161 438
niebieski
goldziak. napisał(a):
We wszelkich Duty free czy barach wodę widziałem za co najmniej 4$ a cola za 3$.

W kiosku w okolicy bramki C9 zimniutka woda 0,5l jest za 1,50$, a 1,5l za 2$.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Urlop na Malcie za 1549 PLN. Loty z Katowic + 4 noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu Urlop na Malcie za 1549 PLN. Loty z Katowic + 4 noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu
Loty na Kubę w dobrej cenie: Hawana z dużym bagażem z Krakowa od 2471 PLN Loty na Kubę w dobrej cenie: Hawana z dużym bagażem z Krakowa od 2471 PLN
#82 PostWysłany: 11 Lip 2017 13:35 

Rejestracja: 11 Lip 2017
Posty: 1
Niedawno leciałam na trasie Wrocław-Ben Gurion liniami LOT. Moja trasa przebiegała na linii: Wrocław – Ben Gurion – Jerozolima – Tel Awiw – Ben Gurion. Kilka porad:

Dolatujemy na Terminal 3; po przejściu przez kontrolę paszportową znajdujemy się na sali odbioru bagażu. Na środku hali znajduje się kantor – korzystającym z publicznego transportu radzę wymienić kilka dolarów na lokalną walutę. Uwaga – kantor pobiera opłatę za wymianę (im więcej wymieniamy – tym więcej pobiera), a kurs, jak to na lotniskach, nie jest najkorzystniejszy. Na początku lipca wymieniłam 10$, co pozwoliło mi spokojnie dotrzeć do Jerozolimy.
Po wyjściu z hali odbioru bagażu również znajdziemy kantory – nie wiem niestety, czy tam pobierana jest opłata za wymianę, są za to większe kolejki. Jeśli komuś zależy na czasie, może zaoszczędzić go korzystając z kantoru na hali odbioru bagażu.

Do Jerozolimy można dotrzeć na kilka sposobów, ja wybrałam najtańszy: autobus linii 485. Aby do niego dotrzeć, należy wejść na drugie piętro i wyjść w okolicy bramki 23/29 (niestety nie pamiętam numeru). Przed nami znajduje się kilka przystanków autobusowych – znajdź ten, z którego odjeżdża nr 485. Na przystanku, kiedy się tam pojawiłam, nie było rozkładu – autobus odjeżdża o pełnych godzinach (12:00, 13:00, …) a koszt dotarcia do Jerozolimy to 16NIS. Jest to zdecydowanie najtańsza opcja dojazdu do miasta.

Autobus dojeżdża na przystanek Central Bus Station, ale nie na samą stację – znajduje się ona po drugiej stronie drogi, za budynkiem przed którym wysiądziecie. Rysunek poglądowy poniżej.
Image
Niebieskim kółkiem zaznaczyłam przystanek, na którym wysiądziecie z 485, czerwonym i zielonym – przystanki tramaju nr 1 oraz trasy dojścia do niego. Sama na miejscu "wynalazłam" trasę czerwoną (wiodła w dół, a nie pod górkę:)), z zielonej nie korzystałam, ale na pewno da się tak przejść. Czas podróży to około 50 minut.

Jednorazowy bilet komunikacji miejskiej kosztuje 5.9NIS i należy go kupić (walutą lokalną lub za pomocą karty) jeszcze na przystanku tramwajowym. W tramwaju nie ma możliwości kpna biletu (wyjątek stanowią karty komunikacji miejskiej, ale to inna sprawa – jeśli ktoś jednak zamierza dużo korzystać z komunikacji miejskiej, może się tym zainteresować).

Trasę Jerozolima - Tel Awiw pokonywałam autobusem 405, który odjeżdża z Central Bus Station z platformy 14. Koszt przejazdu w lipcu 2017 również wynosił 16NIS, autobusy odjeżdżają bardzo często (około 10-15 minut). Czas podróży – około 50 minut.

Trasa Tel Awiw - Ben Gurion to w moim przypadku pociąg odjeżdżający ze stacji HaHagana. Koszt pociągu to 13.5NIS, pociągi jeżdżą co 20 minut, czas dotarcia na lotnisko to około 10 minut. Dojeżdżamy na Terminal 3, z którego też odlatuje LOT.

Podróżowałam jedynie z bagażem podręcznym, więc ominęłam pierwszą halę, w której nadaje się bagaż. Po przejściu na część odlotów w pierwszej kolejności należy skierować się do kolejki po lewej stronie, gdzie znajduje się Security Check. Po okazaniu paszportu i karty pokładowej pracownik zada kilka pytań i naklei odpowiednią naklejkę na paszport. Numery naklejek zaczynają się od cyfr 1 do 6, gdzie 1 oznacza najmniejsze potencjalne zagrożenie. Sama po kilkunastominutowej (!) rozmowie, podczas której dokładnie wypytywano się o wszystkie szczegóły mojej podróży po Izraelu, ale też innych podróżach, których "ślady" miałam w paszporcie, dostałam numer zaczynający się od 5. Pytania, których możecie się spodziewać, mogą być dziwne (kto pakował twój bagaż, jak nazywają się twoi rodzice, czy mieszkasz sama, wiek i zawód osób, z którymi podróżowałaś wcześniej), ale wszystko przebiega w miłej atmosferze – mnie pracownik poinformował, że to kontrola wynikająca z tego, że obawia się, że ktoś mógł mi podrzucić coś niebezpiecznego do przetransportowania za granicę.

Po przejściu security check, zależnie od numeru na naklejce, pracownicy wskazują kolejkę, do której powinniśmy się udać. W przypadku "niższych" numerów jest to standardowa kontrola lotniskowa, w moim przypadku (numer 5) trwa trochę dłużej i jest bardzo dokładna. Pracownicy otwierają twój bagaż i specjalnym urządzeniem skanują całą zawartość; pod koniec zostałam również zaproszona do specjalnej maszyny rentgenowskiej (ale zauważyłam, że nie zdarza się to wszystkim, nie wiem jednak jaka jest zależność).

Mnie przejście tych dwóch kroków zajęło 2 godziny, a w kolejkach prawie w ogólnie nie czekałam – warto więc zarezerwować sobie trochę więcej czasu. Tutaj też nadmienię, że na każdym kroku pracownicy pytali się mnie, o której godzinie mam samolot – jako, że ja miałam czas, wszystko przebiegało w "standardowym" tempie, ale może w przypadku nieodległego lotu jakoś przyśpieszają procedurę. Po zabraniu swojego bagażu pozostaje już tylko przejść przez kontrolę paszportową – i tutaj miła niespodzianka dla posiadaczy biometrycznych paszportów: można poradzić sobie bez stania w długiej kolejce. Po prawej stronie sali znajduje się kilka maszyn, na których wystarczy zeskanować swój paszport, a wzamian otrzymać różowy kawałek papieru (podobny do tego niebieskiego, który otrzymaliśmy na wstępie). Papierek ten, skanując na bramkach, wpuści nas do hali odlotów – a tam już wszyscy sobie poradzimy :)

Z ciekawostek dodam, że w każdym "skrzydle", w okolicy bramki z numerem 9, znajduje się kiosk, o którym pisał(a) Juve – a więc nie tylko w skrzydle C. Potwierdzam ceny: woda 0,5l – 1,5$, 1,5l – 2$.

Mam nadzieję, że pomogłam:)
Góra
 Profil Relacje PM off
10 ludzi lubi ten post.
11 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#83 PostWysłany: 11 Lip 2017 13:58 

Rejestracja: 02 Sty 2013
Posty: 2049
Loty: 4
Kilometry: 17 154
srebrny
Czy ten pociag z Tel Avivu na Ben Gurion jezdzi w sobotę po zachodzie słońca (czyli po szabasie) ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#84 PostWysłany: 11 Lip 2017 14:59 

Rejestracja: 07 Kwi 2014
Posty: 1074
srebrny
internet pokazuje że tak
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#85 PostWysłany: 11 Lip 2017 16:59 

Rejestracja: 10 Mar 2013
Posty: 74
Proponuje sprawdzic bardzo dokladnie.
Moim zdaniem pociagi od zachodu slonca w piatek do soboty nie kursuja.
Pozdrowienia
_________________
http://my.flightmemory.com/image/dankle.gif
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#86 PostWysłany: 11 Lip 2017 17:48 

Rejestracja: 02 Sty 2013
Posty: 2049
Loty: 4
Kilometry: 17 154
srebrny
Sprawdziłem...według rozkładu pierwszy kurs jest dopiero o 22.45 także lipa...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#87 PostWysłany: 10 Wrz 2017 21:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Maj 2017
Posty: 343
Pociągi jeżdżą zawsze w soboty wieczorem. Wyjątkiem mogą być całodniowe żydowskie święta, warto wcześniej sprawdzić, kiedy wypadają, bo potem pozostaje rozpacz że absolutnie wszystko jest zamknięte, a transport to tylko taxi za minimum 160 szekli z lotniska. Z sobotami to istotnie dziwny zwyczaj - włączają komunikację wieczorem tylko na kilka godzin. Natomiast sam szabat to komunikacyjny dramat - warto to uwzględnić, kupując tanie bilety. Przykład: loty TLV-LUZ od listopada będą realizowane w soboty, więc z biletu za 50 zł zrobi się co najmniej 200 zł przez koszt transportu na lotnisko.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#88 PostWysłany: 17 Wrz 2017 01:12 
Król Ż
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Paź 2014
Posty: 6255
Loty: 478
Kilometry: 1 019 055
Taki Tip pro tip, ale nie dla nerwowych cudaków. W 8/10 przypadkach zadzialał moj biometryc ny paszport na tym dlugim korytarzu(lub po prawej przy paszportowce) przy stanowiskach samoobslugowej kontrolii granicznej. Gdyby ktos chcial to podchodzcie na pewniaka a noz widelec zadziala i oszczedzicie sobie nerwów. Ale jak nie zadziała to nie róbcie awantur bo to israeli only a mimo to czasem działa dla mniejszych Żydków :roll:
_________________
Tolerancja kończy się tam, gdzie zaczynają się prawa człowieka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#89 PostWysłany: 08 Paź 2017 11:30 

Rejestracja: 14 Mar 2014
Posty: 1239
Loty: 114
Kilometry: 156 105
niebieski
Mam pytanie odnośnie odprawy przed wylotem z Ben Guriona. Biorąc pod uwagę Wasze rady aby z uwagi na kontrolę być na lotnisku do 3 godzin wcześniej, podpowiedzcie mi kiedy LOT otwiera odprawę przed lotem? Jest to tradycyjne 2 godziny czy może biorąc pod uwagę "charakterystykę" Ben Guriona jest to robione wcześniej? Będę miał bagaż rejestrowany więc muszę nadać bagaż i otrzymać kartę pokładową. W przypadku otwarcia odprawy dopiero na 2 godziny wcześniej, jest potrzeba wcześniejszego przyjazdu? Może wiecie jak to wygląda w praktyce. Wiem jak to by było bez bagażu i z kartą pokładową.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#90 PostWysłany: 08 Paź 2017 11:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Mar 2016
Posty: 1200
Loty: 73
Kilometry: 147 838
niebieski
z TLV do Polski to lot "krótkodystnasowy" i na stronie lotu znajduje się informacja, że stanowisko jest otwarte minimum 2 godziny przed. W praktyce jednak jest to ok. 3 godziny.

http://www.lot.com/gr/pl/na-lotnisku
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#91 PostWysłany: 08 Paź 2017 12:06 

Rejestracja: 14 Mar 2014
Posty: 1239
Loty: 114
Kilometry: 156 105
niebieski
Tak wyczytałem już na stronie Ben Guriona, że stanowiska u nich otwierane są już na 3 godziny przed planowanym wylotem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#92 PostWysłany: 24 Paź 2017 21:28 

Rejestracja: 19 Paź 2016
Posty: 4
Cześć,

Mam pytanie odnośnie namiotu w bagażu podręcznym na locie LOTu do Tel Avivu. Czy ktoś zabierał i ma jakieś doświadczenia?

Mam zamiar zabrać namiot (mieści się w limitach wymiaru), bez śledzi/szpilek, po prostu materiał + stelaż, na wyjazd do Izraela.
Nie interesuje mnie kwestia nocowania w namiocie w Izraelu (to już sprawdziłem, swoją drogą bardzo sensowne wypowiedzi na ten temat są na TripAdvisor), tylko kwestia czy namiot sam w sobie (legalny przecież w transporcie lotniczym) jest czymś co może nam porządnie przeszkodzić we wjeździe/wyjeździe do tego kraju. Czy ktoś przez przypadek nie stwierdzi, że ów namiot świadczy o naszym złym usposobieniu i tak dalej... Wiecie o co chodzi

Dziękuję za odpowiedzi!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#93 PostWysłany: 16 Lis 2017 01:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Maj 2017
Posty: 343
Jeśli nie zawiera żadnych ostrych elementów, ma odpowiednie wymiary i wagę, nie ma podstawy prawnej przez którą miałby nie przejść.

A z ciekawości, po co brać namiot, skoro nie ma służyć do spania? :P
Spotkałem już polskich studentów w Tel Awiwie, którzy wzięli namiot (lot Ryanair'em) i próbowali gdzieś spać na nieużytkach w okolicy... Ale w mojej ocenie to kiepski pomysł.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#94 PostWysłany: 17 Lis 2017 15:09 

Rejestracja: 14 Lis 2017
Posty: 33
samaki9 napisał(a):
Czy ten pociag z Tel Avivu na Ben Gurion jezdzi w sobotę po zachodzie słońca (czyli po szabasie) ?


Jeżeli na początku grudnia zachód słońca jest o 18.15, to około 20.15 rusza komunikacja miejska? Pytam bo przylot z LUZ do TLV mam o 22.10.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#95 PostWysłany: 17 Lis 2017 16:09 

Rejestracja: 17 Sty 2015
Posty: 16
Loty: 6
Kilometry: 12 491
Wracaliśmy 7 listopada już przy samym wejściu na lotnisko syna(23) zatrzymano, oglądali paszport pytania typu co robił w Izraelu, gdzie przebywał czy Kamil to polskie imię, gdzie studiuje, nazwa uczelni, kierunek studiów, przegląd bagażu, strażnik mówił po polsku i to nas najbardziej zaskoczyło. Idziemy dalej znowu odsyłają nas do dodatkowej kontroli i tu otwierają bagaż i widzą arafatkę zamieszanie dzwonią po kogoś wyższego rangą pytania czy ktoś dał mu tę arafatkę itp. Na szczęście nie trwało to długo dostaliśmy nową naklejkę i przeszliśmy dalej. Ja cały czas chodząc z synem ani razu nie otwierałam bagażu i nikt mnie o nic nie pytał. :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#96 PostWysłany: 17 Lis 2017 19:59 

Rejestracja: 14 Mar 2014
Posty: 1239
Loty: 114
Kilometry: 156 105
niebieski
W tym kraju to norma na tym forum opisano już dziesiątki przygód z f-szami państwa żydowskiego. Nie mniej jednak jest ono godne odwiedzin....dla mnie choć by dla muzeum Yad Vashem/ ja kontoli dowiedziałem się, że drugie imię Rafał nie jest polskie, a arabskie ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#97 PostWysłany: 20 Lis 2017 17:26 

Rejestracja: 19 Paź 2016
Posty: 4
Odnośnie pytania po co namiot skoro nie chcę spać :)

Pisałem o tym dokładnie po to, aby nie wszczynać dyskusji, czy jest gdzie spać w Izraelu czy to bezpieczne, sensowne, przyjemne etc. etc, tylko o tym czy wśród różnych dziwacznych przypadków kontroli nie było nieprzyjemności związanych z posiadaniem namiotu w podręcznym.

Po powrocie dam znać co i jak
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#98 PostWysłany: 27 Lis 2017 20:00 

Rejestracja: 12 Lis 2012
Posty: 335
niebieski
Z takich praktycznych wskazówek o lotnisku, przy wylocie z terminala 1.

Na lotnisku jest pełno automatów z napojami (ok. 9 NIS), wodą butelkowaną (ok. 7 NIS, ta w sumie jest też darmowa z poidełka - można napełnić butelki), słodyczami (ok. 6> NIS) i kanapkami (14 NIS).
Te ostatnie chociaż na opakowaniu wyglądają zachęcająco smakują delikatnie pisząc średnio.

Automaty przyjmują monety więc łatwo można pozbyć się niepotrzebnego bilonu, którego w Polsce raczej nie wymienimy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#99 PostWysłany: 28 Lis 2017 11:45 

Rejestracja: 13 Mar 2017
Posty: 41
birtur napisał(a):
samaki9 napisał(a):
Czy ten pociag z Tel Avivu na Ben Gurion jezdzi w sobotę po zachodzie słońca (czyli po szabasie) ?


Jeżeli na początku grudnia zachód słońca jest o 18.15, to około 20.15 rusza komunikacja miejska? Pytam bo przylot z LUZ do TLV mam o 22.10.



My lądujemy w sobotę lecąc z LUZ, ale z tego co kojarzę - przylot jest jakoś po 21 (sprawdziłam - 21:20, wylot mamy z TLV o 22:10) . Tak czy owak - z tego co się orientowałam o 22:35 jest pociąg, a kolejny 23:35.
Góra
 Profil Relacje PM off
birtur lubi ten post.
 
      
#100 PostWysłany: 28 Lis 2017 13:21 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 2093
srebrny
birtur napisał(a):
Jeżeli na początku grudnia zachód słońca jest o 18.15, to około 20.15 rusza komunikacja miejska? Pytam bo przylot z LUZ do TLV mam o 22.10.


Skąd wziąłeś info, że na początku grudnia zachód słońca jest o 18:15?
W niedzielę był ok. 16:30, więc za kilka dni może być jeszcze parę minut wcześniej.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 350 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 18  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group