Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 12 Maj 2019 11:59 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2329
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
Minął już ponad rok od wyroku TSUE w sprawach połączonych C-195/17, od C-197/17 do C-203/17, C-226/17, C-228/17, C-254/17, C-274/17, C-275/17, od C-278/17 do C-286/17 i od C-290/17 do C-292/17,
w którym najogólniej TSUE stwierdził, że strajk pracowników nie jest nadzwyczajną okolicznością. TSUE rozpatrywał przypadek "dzikiego strajku", który polegał na masowym pójściu na zwolnienia lekarskie pracowników. Jednocześnie TSUE stwierdził, że
"w istocie, odróżnienie wśród strajków tych, które na podstawie znajdującego zastosowanie prawa krajowego są zgodne z prawem, od tych, które z prawem zgodne nie są, w celu ustalenia, czy powinny zostać uznane za 'nadzwyczajne okoliczności' w rozumieniu art. 5 ust. 3 rozporządzenia nr 261/2004, skutkowałoby uzależnieniem prawa pasażerów do odszkodowania od przepisów socjalnych właściwych każdemu państwu członkowskiemu, co jest sprzeczne z określonymi w motywach 1 i 4 celami rozporządzenia nr 261/2004, polegającymi na zapewnieniu pasażerom wysokiego poziomu ochrony, a przewoźnikom lotniczym - działalności w ujednoliconych warunkach na terytorium Unii"

Nigdy wcześniej TSUE nie wypowiadał się na temat zwykłego legalnego strajku. W powyższym wyroku wypowiedział się na temat strajku dzikiego, który moim zdaniem konsumuje pojęcie strajku legalnego, ale czy na pewno? Jednocześnie na f4f pojawiały się przykłady gdzie sąd w Dublinie nadal twierdzi, że strajk jest okolicznością nadzwyczajną. W październiku był strajk w LOT, który chociaż twierdzi, że strajk był nielegalny, a przez co idealnie wpisuje się w stan faktyczny wyroku to pomimo to odmawia wypłaty. Podobnie jest obecnie z SAS i zawsze z Ryanair.

Czy według was wyrok ten jednoznacznie przesądził, że strajki załóg nie są nadzwyczajną okolicznością i przewoźnicy walczą jak karp przed wigilią czy jednak interpretacja wyroku powinna być inna ograniczona do dzikich strajków?
Według mnie TSUE upiekł dwie pieczenie na jednym ogniu tj strajk legalny i dziki, ale postawa linii jest trochę zaskakująca.

Czy znacie kogoś komu LOT wypłacił odszkodowanie za strajk?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 19 Maj 2019 21:16 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2329
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
Odpowiadając niejako sobie poniżej przykład, gdy ten sam Sąd Okręgowy w Warszawie (Wydział Cywilny Odwoławczy i Wydział Gospodarczy) inaczej orzekają w sprawie strajku.

Strajk nadzwyczajną okolicznością:

http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/261 ... -04-25_001

Strajk nie jest nadzwyczajną okolicznością:

http://orzeczenia.ms.gov.pl/details/261 ... -11-16_001

Dobrze, że TSUE to rozstrzygnął.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 08 Wrz 2019 22:23 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2329
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
LOT po otrzymaniu nakazu zapłaty wypłacił odszkodowanie. Żal nie pozwać :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Pabloo lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 11 Lut 2020 15:41 

Rejestracja: 11 Gru 2010
Posty: 3924
platynowy
Ja w 2018 roku miałem z tego powodu odwołany lot FR. Linia odmówiła wypłaty tłumacząc się okolicznością nadzwyczajną, wciąż czekam na decyzję ULC w tej sprawie (ma zapaść do końca kwietnia).

Jest wyrok TSUE zacytowany przez @ansbach1 i też sąd z Luksemburga orzekł podobnie: https://luxtimes.lu/luxembourg/36300-ry ... luxembourg
_________________
Life is short and the world is wide.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 30 Kwi 2020 13:01 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2329
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
@mucha ULC wydaje decyzje stwierdzające brak naruszenia, sądy zasądzają. Będziesz musiał napisać odwołanie i poczekać.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
mucha uważa post za pomocny.
 
      
#6 PostWysłany: 22 Maj 2020 19:44 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2329
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
Cześć, mam do was prośbę.

Czy po wyroku TSUE strajk pracowników według was jest czy nie jest nadzwyczajną okolicznością? Mam tu na myśli strajki takie jak Lufthansie i SAS czy Ryanair Jeśli jeszcze chcielibyście uzasadnić to będę dodatkowo wdzięczny.

Ps. Link do wyroku http://curia.europa.eu/juris/liste.jsf?num=C-195/17
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 22 Maj 2020 22:08 

Rejestracja: 22 Sty 2012
Posty: 2055
złoty
Nie jestem prawnikiem, więc moje zdanie w tym temacie to żadne zdanie, ale w świetle fragmentu wyroku, który zacytowałeś w pierwszym poście, strajk pracowników linii nie jest nadzwyczajną okolicznością, bez względu na to czy to strajk dziki czy legalny.

Zresztą wyrok TSUE jak najbardziej zgodny ze zdrowym rozsądkiem.
Góra
 Profil Relacje PM off
ansbach1 lubi ten post.
ansbach1 uważa post za pomocny.
 
      
#8 PostWysłany: 09 Lut 2022 17:54 

Rejestracja: 11 Gru 2010
Posty: 3924
platynowy
mucha napisał(a):
Ja w 2018 roku miałem z tego powodu odwołany lot FR. Linia odmówiła wypłaty tłumacząc się okolicznością nadzwyczajną, wciąż czekam na decyzję ULC w tej sprawie (ma zapaść do końca kwietnia).

Jest wyrok TSUE zacytowany przez @ansbach1 i też sąd z Luksemburga orzekł podobnie: https://luxtimes.lu/luxembourg/36300-ry ... luxembourg

Odnośnie powyższego. ULC wydał w zeszłym roku decyzję odmowną, argumentując że strajk był zorganizowany przez związki zawodowe, a więc "3rd party" i jest to okoliczność na którą przewoźnik nie ma wpływu. Odwołałem się od decyzji ale nic się nie działo i już w zasadzie o sprawie zapomniałem.

Tymczasem kilka dni temu przyszedł mail od Ryanair że proszą o podanie numeru konta do wypłaty odszkodowania. A od ULC list że zebrali dowody i rozpoczęli postępowanie ponownie. Przelew już też wpłynął.
_________________
Life is short and the world is wide.
Góra
 Profil Relacje PM off
Antia lubi ten post.
Antia uważa post za pomocny.
 
      
#9 PostWysłany: 09 Lut 2022 21:57 

Rejestracja: 26 Paź 2012
Posty: 2329
Loty: 129
Kilometry: 292 570
niebieski
Orzeczenia TSUE w sprawie strajków:

C-195/17
C-28/20
C-613/20
C-287/20

Biorąc pod uwagę fakt, że w rodzimych sądach latami kształtowała się linia orzecznicza uznająca strajk za nadzwyczajną okoliczność, to powyższe orzeczenia są milowym krokiem w zrozumieniu, że nadzwyczajna okoliczność to nie coś niezależnego od przewoźnika, ale zdarzenie, które nie stanowi elementu wpisującego się w działalność przewoźnika, z którym może się zmierzyć np. strajk, usterka, choroba pilota etc.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
mucha lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group