Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 61 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 20 Cze 2013 13:10 

Loty: 162
Kilometry: 206 991
srebrny
Hej.
Miałem okazję lecieć z Zurychu jakiś czas temu. Na lotnisku w strefie "wolnocłowej" zobaczyłem sklepy Victorinoxa ze scyzorykami, nożami i innym sprzętem. Bardzo mnie to zdziwiło więc zapytałem sprzedawcę na jakiej zasadzie można to kupić u nich i wziąć ze sobą na pokład. Powiedział że wszystkie noże u nich sprzedawane mają ostrza krótsze niż 6cm więc bez problemu można je wziąć na pokład. Nawet noże kupione na zewnątrz mogą być wniesione przez kontrolę bezpieczeństwa.
Oczywiście wiadomo że na innych lotniskach taki numer by nie przeszedł (oficjalnie). Ciekawa jest rozbieżność w interpretacjach przepisów.
Na stronie ULC jest lista przedmiotów zabronionych:
http://www.ulc.gov.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1758
Interesujące w tej sytuacji są dwa punkty:
Cytuj:
Scyzoryki lub noże sprężynowe o dowolnej długości ostrza - Nie

Noże, w tym noże o przeznaczeniu obrzędowym, o długości ostrza powyżej 6 cm, wykonane z metalu lub innych wystarczająco mocnych materiałów umożliwiających użycie ich jako broni - Nie

Poszperalem troche w przepisach i wynika z tego ze ULC zaostrzył trochę liste zabronionych przedmiotów w porównaniu do odgórnych ustaleń.

ICAO nie definiuje dozwolonej długości noża. Mówi tylko o nożach które mogą być użyte jako broń:
Cytuj:
Knives, both real and ceremonial knives, made of metal or any other material strong enough to be used as a potential weapon

źródło:
http://www.icao.int/safety/DangerousGoods/Working%20Group%20of%20the%20Whole/WP.50.AppA1.pdf

ale odsyłają do regulacji lokalnych władz. Z tym, że Polska powinna być - moim zdaniem - objęta regulacjami Unii Europejskiej. W tych regulacjach nie ma punktu dotyczącego scyzoryków. Jest tylko ten o nożach z ostrzem dłuższym niż 6cm:
Cytuj:
Knives, including ceremonial knives, with blades of more than 6 cm, made of metal or any other material strong enough to be used as a potential weapon.

Źródło:
http://europa.eu/rapid/press-release_IP-04-59_en.htm?locale=en#PR_metaPressRelease_bottom

Domyślam się że Szwajcaria przyjeła "lżejszą" interpretację przepisów ze względu na fakt że ich noże są "chronionym dobrem narodowym" :)

Wiem, że z naszymi celnikami nie warto się kłócić i jeden przepisów ULC wyraźnie zabrania przewożenie scyzoryków więc mają podstawy żeby to egzekwować ale czy spotkaliście się na którymś z lotnisk z interpretacją podobną do tej szwajcarskiej?

Moja pierwsza relacja z podróży - Andaluzja
Image

Ostatnio edytowany przez mashacra, 25 Gru 2014 22:19, edytowano w sumie 1 raz
tytuł
 Relacje PM off  

#22 PostWysłany: 20 Cze 2013 14:40 
Awatar użytkownika

Loty: 171
Kilometry: 188 843
platynowy
Myślę, że lepsze miejsce na tego typu dyskusję jest w dziale ekwipunek i tam też przenoszę.

#23 PostWysłany: 25 Cze 2013 21:55 

niebieski
http://produkty-z-bdr.blogspot.com/2013 ... ronki.html

Ma ktoś może ten zestaw sztućców i mierzył ostrze ?:P

#24 PostWysłany: 24 Mar 2014 02:01 
Awatar użytkownika

Loty: 12
Kilometry: 8 834
niebieski
Jeżeli ktoś potrzebuje czegoś all-in-one to na wszelkie wyprawy polecam z Victorinoxa któryś z zestawów SwissTools. Do podręcznego nie wejdzie ale ...nie zastąpiony w każdej sytuacji. Sprawdził się tysiące razy tam gdzie właśnie był potrzebny.

http://www.victorinox.com/ch/category/C ... 008&m=add&

Image
 Relacje PM off
zuraw lubi ten post.

#25 PostWysłany: 17 Sie 2014 13:40 
Awatar użytkownika

Loty: 24
Kilometry: 39 364
Witam.

Poszukuję scyzoryka, lub noża nadającego się do przewożenia w bagażu podręcznym (głównie WizzAir). Nie chciałbym mieć problemów na bramkach, lub go stracić. Nie znalazłem podobnego tematu. Z jakich narzędzi Wy korzystacie?

Pozdrawiam.
 Relacje PM off  

#26 PostWysłany: 17 Sie 2014 14:14 

Ostrze do 6 cm.
 Relacje PM off  

#27 PostWysłany: 17 Sie 2014 14:19 

Loty: 86
Kilometry: 133 664
niebieski
Leatherman Micra

#28 PostWysłany: 17 Sie 2014 14:26 
Awatar użytkownika

Zastanawiałem się nad Leathermanem Style PS, tylko żal byłoby go stracić. Słyszałem, że gwarancja to 25 lat, a narzędzia te daje się z pokolenia na pokolenie. Czy ktoś podróżował z tym multitoolem w bagażu podręcznym?
 Relacje PM off  

#29 PostWysłany: 17 Sie 2014 15:16 

Loty: 162
Kilometry: 206 991
srebrny
nie wierz w zadne regulacje "do 6cm". Na niektorych lotniskach moze znaja te regulacje (np ZRH) a na innych nie przepuszcza zadnego narzedzia ktore moze byc niebezpieczne.
Kiedys poswiecilem troche czasu i przesledzilem informacje w tej sprawie. Przeczytaj sobie moj post:
scyzoryki-i-roznice-w-interpretacji-przepisow,247,31011

Najwazniejszy z tego jest zapis na stronie ULC:
Scyzoryki lub noże sprężynowe o dowolnej długości ostrza Nie

http://www.ulc.gov.pl/pl/ochrona-i-ulatwienia/poradnik-dla-pasazerow/1758-lista-przedmiotow-zabronionych-i-dozwolonych-strona-2

Moja pierwsza relacja z podróży - Andaluzja
Image
 Relacje PM off  

#30 PostWysłany: 17 Sie 2014 15:19 
Awatar użytkownika

xyrxis napisał(a):
nie wierz w zadne regulacje "do 6cm". Na niektorych lotniskach moze znaja te regulacje (np ZRH) a na innych nie przepuszcza zadnego narzedzia ktore moze byc niebezpieczne.
Kiedys poswiecilem troche czasu i przesledzilem informacje w tej sprawie. Przeczytaj sobie moj post:
scyzoryki-i-roznice-w-interpretacji-przepisow,247,31011

Najwazniejszy z tego jest zapis na stronie ULC:
Scyzoryki lub noże sprężynowe o dowolnej długości ostrza Nie

http://www.ulc.gov.pl/pl/ochrona-i-ulatwienia/poradnik-dla-pasazerow/1758-lista-przedmiotow-zabronionych-i-dozwolonych-strona-2

Widziałem, czytałem ten temat, dzięki za poświęcony czas.

A co sądzicie o SwissCard, lub SwissCard Lite?
 Relacje PM off  

#31 PostWysłany: 17 Sie 2014 15:30 
Awatar użytkownika

Loty: 15
Kilometry: 58 252
HON fly4free
U mnie na razie przeszedł już ponad 10 security METEOR DELTA, lekki ażurowy i z karabińczykiem, ostrze ok.5 cm (kroiłem nim nawet chleb :P ), kosztował ok. 15 pln więc ewentualna strata do przeżycia.
W ostateczności można zabierać pomarańczowy nożyk introligatorski za 2 pln z marketu budowlanego, ale zastosowanie mocno ograniczone do przecinania.

Image
 Relacje PM off  

#32 PostWysłany: 17 Sie 2014 16:15 

niebieski
Kiedyś w Perugii na targowisku wypatrzyłam scyzoryk-5 cm całość, ostrze 3 cm(ostre :)) Zawsze go zabieram, służy do wszystkiego. Cena 2 €. Wielokrotnie przeglądałam stragany w róznych miejscach, żeby powtórzyć zakup; bez skutku :( Więc bardzo tego maleństwa pilnuję :P
 Relacje PM off  

#33 PostWysłany: 17 Sie 2014 17:06 

Mąż kiedyś w Sztokholmie zapomniał włożyć scyzoryk do bagażu rejestrowanego. Żaden mały, duży, ze 12 cm miał i parę ostrzy oraz nożyczki (rozkładane), korkociąg itp. "Zapipał" na bramce, bo miał go w kieszeni. Kontroler spytał co to, a on, że scyzoryk. Sam (mąż) był zdziwiony tym, że go zapomniał przełożyć. Był w tym na tyle wiarygodny, że nas puścili :lol:
Czyli przepisy przepisami, a kontroler też człowiek (czasami...).
 Relacje PM off  

#34 PostWysłany: 17 Sie 2014 17:23 
Awatar użytkownika

Loty: 98
Kilometry: 174 732
2 tyg. temu na Okęciu zabrali nam 6 cm nożyk zakupiony specjalnie do przewożenia w podręcznym ( są takie w zestawie po 2szt. w Tesco). Pani mierzyła ostrze. Długość ok, ale zbyt ostro zakończony i niebezpieczny. Powiedziała, że jakby miał okrągłe zakończenie to może by przeszedł. Tak wiec znów niezawodnie sprawdziły się plastikowe przezroczyste noże Jana niezbędnego. Elegancko kroją wszystko, i chleb i arbuza ( ze skórą).
 Relacje PM off  

#35 PostWysłany: 17 Sie 2014 18:28 

Ostatnio ktoś na forum podzielił się świetnym patentem - wieczko od konserwy. Nie dość ze tnie jak dzikie, to jeszcze można zjeść zawartość puszki :-).
 Relacje PM off  

#36 PostWysłany: 17 Sie 2014 23:23 
Awatar użytkownika

Loty: 51
Kilometry: 29 292
Ja wożę od dawna takie coś:
https://www.google.pl/search?q=sk%C5%82 ... 53&bih=406

Nikt nigdy się nie przyczepił.
 Relacje PM off  

#37 PostWysłany: 17 Sie 2014 23:32 
Awatar użytkownika

Loty: 131
Kilometry: 338 511
srebrny
Ja kilka razy leciałem z kosą. Nigdy nie mierzyłem ostrza. Tak, ok. 10 razy. Aż ostatnio na Balicach się przyczepili i nie było tłumaczenia. Jeśli ktoś mnie odwoził na lotnisko mogę się wrócić i temu komuś przekazać, albo nadaję drugi bagaż rejestrowany, albo zabierają. No i po scyzoryku ;)
 Relacje PM off  

#38 PostWysłany: 17 Sie 2014 23:40 
Awatar użytkownika

Loty: 51
Kilometry: 29 292
piotrek_ napisał(a):
na Balicach się przyczepili i nie było tłumaczenia

Na Balicach to się do wszystkiego przywalają. Wyjątkowo drobiazgowi, często niemili... ale to chyba z nudów.
 Relacje PM off  

#39 PostWysłany: 18 Sie 2014 09:17 
Awatar użytkownika

Loty: 15
Kilometry: 58 252
HON fly4free
No nie koniecznie, Balice z moim meteorem też były ;) bez problemu.
 Relacje PM off  

#40 PostWysłany: 18 Sie 2014 10:51 

Ja mam taki dł. 6 cm, ostrze 4 cm przypięty do kluczy i na razie między kluczami udaje mu się latać :)
Załącznik:
victor.jpg

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
 Relacje PM off
zuraw lubi ten post.

[ 61 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 0 gości