Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 57 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 13 Sty 2015 02:58 

Rejestracja: 13 Gru 2014
Posty: 45
Zbanowany
Przede mną kupowanie sporej liczby biletów odcinkowych, w różńych walutach.
Proszę o krótki poradnik:
- czy poza stroną Ryanaira gdzieś kupię bilety taniej ale równie pewnie co bezpośrednio?
- czy obecna (nowa) wersja strony www umożliwia jakoś realizację dawniej znanego patentu ze zmianą waluty?

Byłoby to dla mnie korzystne bo niestety mam kartę w PLN T-Mobile Bankowe, gdzie przewalutowania są kosztowne. Bilety chcę kupić dość szybko więc raczej nie wchodzi w grę wyrabianie kart.

Mam co prawda karty walutowe mbanku ale chyba nie ma metody by gdziekolwiek np. w cinkciarzu, dostać kasę z PLN na EUR w ciągu max kilku godzin?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich
Urlop w 4* hotelu (z wyżywieniem) na Costa Dorada za 2147 PLN. Wylot z Krakowa Urlop w 4* hotelu (z wyżywieniem) na Costa Dorada za 2147 PLN. Wylot z Krakowa
#2 PostWysłany: 13 Sty 2015 06:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Gru 2013
Posty: 1845
Loty: 76
Kilometry: 125 391
niebieski
Jak masz konta w tych bankach co w jakimś ekantorze (a alior i mbank chyba mają np na walutomacie) to cała procedura wymiany walut zajmuje kilka minut.
_________________
Image
MOJE RELACJE Z PODRÓŻY
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 13 Sty 2015 07:54 

Rejestracja: 13 Gru 2014
Posty: 45
Zbanowany
Już odkryłem, że "przewalutowanie" w FR na nowej stronie działa.
ALE. Zastanawia mnie co się bardziej opłaca - zabawa z przewalutowaniem (dostaję jakąś wirtualną kartę debetową?) czy po prostu zmienić kurs - kupuję bilety za 2000 zł i Ryanair loty w EUR przelicza na PLN po kursie 4.40.
Sądzę, że jeśli zapłacę oryginalnie w EUR kartą T-mobile (dawny Sync) to kursy będą gorsze.

Jeszcze jedno: czy ktokolwiek słyszał aby FR anulował taką rezerwację, skasował komuś lot czy robił jakiekolwiek nieprzyjemności za taką "ręczną" zmianę waluty?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 13 Sty 2015 07:58 

Kilka dni temu kupowany bilet Ryanair: ich kurs 1 euro=4,48 zł, zakup kartą Raiffeissen Wizzair 1euro przeliczone na 4,274 zł. Nic nie anulują tylko z powodu zastosowania "myku", ale w/w kurs jak już kiedyś napisano zniechęca do jego stosowania
Góra
 PM off  
      
#5 PostWysłany: 14 Sty 2015 00:23 

Rejestracja: 13 Sty 2015
Posty: 6
tydzień temu kupowane bilety na ryanair 1€ = 4,61 karta mbank (zdzierstwo)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 14 Sty 2015 12:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Sty 2014
Posty: 107
Myk ze zmianą waluty na PLN niewiele daje, najkorzystniej wychodzi myk ze zmianą cen na Euro i opłacenie tego albo kartą walutową w Euro albo złotówkowa która stosuje tylko przeliczniki organizacji płatniczych.

EDIT: Napisałem, że myk ze zmianą waluty na PLN niewiele daje, zacząłem się trochę bawić i jednak czasem coś tam daje. Podtrzymuje jednak, że najbardziej opłaca się myk ze zmianą waluty na EUR. Taka być może ciekawostka dla niektórych latających z UK - zwłaszcza tych z bagażem.

Biorę lot z Liverpoolu do Krakowa, 26 luty 2015. Kursy walut z dziś z Alior Kantoru godz.12

Oryginalna waluta transakcji - czyli funty:
30,99 GBP [bilet] + 15 GBP [bagaż 15 kg] = 30,99 GBP x 5.55 + 15 GBP x 5.55 = 255.25 PLN [z bagażem]||171,99 PLN [bez bagażu]

Myk ze zmianą waluty na PLN
164,25 PLN [bilet] + 71 PLN bagaż = 235.25 PLN [z bagażem] || 164,25 [bez bagażu]

Myk ze zmianą waluty na EUR
37.69 EUR [bilet] + 15 EUR [bagaż] = 226,56 PLN [z bagażem] || 162,06 PLN [bez bagażu]

Jak widać przy 1 bilecie z bagażem może wyjść nawet 30 PLN różnicy. Oczywiście zakładamy użycie sensownej karty [odpowiedniej walutowej bądź złotówkowej z korzystnymi przelicznikami]. Konfiguracji też może być sporo, więc zawsze trzeba każdą osobno podliczyć czy jest się sens w to bawić.

PS. Jak będę miał więcej czasu to z ciekawości pobawię się też z innymi walutami ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
Raphael lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 28 Sty 2015 22:25 

Rejestracja: 31 Sie 2010
Posty: 194
Witam,

właśnie dokonałem zakupu na stronie RyanAir biletu o WMI-MAD. Z racji tego, że mam kartę w EUR (T-Mobile Bank), chciałem wypróbować sposób z przewalutowaniem. Tzn. otwierając drugą stronę przewoźnika i wybierając trasę gdzie płaci się w EUR, wróciłem do strony wcześniejszej i dokonałem płatności kartą w EUR (wychodziło korzystniej). Odznaczyłem, co trzeba (by nie było przewalutowania[choć nie powinno być skoro płatność kartą w EUR]), cena w EUR. Na koncie jednak blokadę mam wyższą o kilka Euro. Czy to reklamować, miał już ktoś taką sytuację?
_________________
Pozdrawiam,
Dusza
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 28 Sty 2015 22:29 

np.
ryanair-przewalutowanie-podwojna-platnosc,181,38325?start=140
Góra
 PM off  
      
#9 PostWysłany: 28 Sty 2015 22:38 

Rejestracja: 31 Sie 2010
Posty: 194
Tak więc rozumiem, że pisać do Banku. Na rezerwacji jak byk mam napisane ile w Euro mam zapłacić, a doliczyli swoje.
_________________
Pozdrawiam,
Dusza
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 28 Sty 2015 22:53 

Rejestracja: 03 Lut 2013
Posty: 459
Loty: 86
Kilometry: 126 541
poselsuski napisał(a):
Myk ze zmianą waluty na PLN niewiele daje, najkorzystniej wychodzi myk ze zmianą cen na Euro i opłacenie tego albo kartą walutową w Euro albo złotówkowa która stosuje tylko przeliczniki organizacji płatniczych.

EDIT: Napisałem, że myk ze zmianą waluty na PLN niewiele daje, zacząłem się trochę bawić i jednak czasem coś tam daje. Podtrzymuje jednak, że najbardziej opłaca się myk ze zmianą waluty na EUR. Taka być może ciekawostka dla niektórych latających z UK - zwłaszcza tych z bagażem.

Biorę lot z Liverpoolu do Krakowa, 26 luty 2015. Kursy walut z dziś z Alior Kantoru godz.12

Oryginalna waluta transakcji - czyli funty:
30,99 GBP [bilet] + 15 GBP [bagaż 15 kg] = 30,99 GBP x 5.55 + 15 GBP x 5.55 = 255.25 PLN [z bagażem]||171,99 PLN [bez bagażu]

Myk ze zmianą waluty na PLN
164,25 PLN [bilet] + 71 PLN bagaż = 235.25 PLN [z bagażem] || 164,25 [bez bagażu]

Myk ze zmianą waluty na EUR
37.69 EUR [bilet] + 15 EUR [bagaż] = 226,56 PLN [z bagażem] || 162,06 PLN [bez bagażu]

Jak widać przy 1 bilecie z bagażem może wyjść nawet 30 PLN różnicy. Oczywiście zakładamy użycie sensownej karty [odpowiedniej walutowej bądź złotówkowej z korzystnymi przelicznikami]. Konfiguracji też może być sporo, więc zawsze trzeba każdą osobno podliczyć czy jest się sens w to bawić.

PS. Jak będę miał więcej czasu to z ciekawości pobawię się też z innymi walutami ;)


Dla latajacych z/do UK Ryanair ma wiecej niespodzianek. Moj ostatni zakup:
Birmingham-Malaga-Birmingham: £9.99 + £17.99
kupione odcinkami:
Birmingham-Malaga £9.99
Malaga-Birmingham 17.99 EUR
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
arturro lubi ten post.
 
      
#11 PostWysłany: 28 Sty 2015 23:37 
Redaktor F4F

Rejestracja: 08 Kwi 2012
Posty: 3877
Loty: 39
Kilometry: 33 222
Chyba chodzi o to, że Ryanair jako walutę ustawia walutę kraju wylotu. Przy czym często stosując ceny w EUR/GBP pokazuje te same wartości (przykładowo: lot z Dublina do UK RT to 19 eur, lot z UK do Dublina RT to 19 GBP). Warto o tym pamiętać :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 28 Sty 2015 23:45 

Rejestracja: 31 Sie 2010
Posty: 194
Zgadzam się. Niemniej skoro wszystko zostaje odznaczone, płaci się kartą w walucie, która zostaje podana, takie coś nie powinno mieć miejsca. Reklamację tak czy inaczej będę składał, jednak nie wiem do kogo w takim wypadku się kierować? Osobiście wydaje mi się, że coś z kartami może być nie tak. Stąd też poprzez bank będę raczej składał reklamację do MasterCard. Dobry trop...?
_________________
Pozdrawiam,
Dusza
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 29 Sty 2015 13:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Sty 2014
Posty: 107
@dusza86

Reklamować i poleciałbym od razu na dwa fronty tzn do Ryanaira i do banku. Pewnie nie udało Ci się zrobić screena przed dokonaniem płatności gdzie byłoby widać prawidłową cenę w Euro? To by dość mocno pomogło. Proponuje też przy tego typu mykach zabezpieczać się poprzez ustawienie limitu karty dla płatności przez internet w wysokości równej cenie biletu.

EDIT:

Na potwierdzeniu od Ryanaira masz cenę biletu w Euro czy PLN?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 29 Sty 2015 14:17 

Rejestracja: 31 Sie 2010
Posty: 194
Cena podana była w Euro, zarówno w na stronie przewoźnika podczas wszystkich etapów rezerwacji jak i na potwierdzeniu przesłanym na maila.
_________________
Pozdrawiam,
Dusza
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 29 Sty 2015 16:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Sty 2014
Posty: 107
@dusza86

A na potwierdzeniu od R ta cena w euro jest taka jak była na stronie czy taka jak blokada w banku?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 29 Sty 2015 17:32 

Rejestracja: 31 Sie 2010
Posty: 194
Taka, jak na stronie.

A poniżej:

Kurs wymiany 4.49404 PLN
Suma płatności

Tylko skoro karta jest w Euro, a do tego odznaczyłem ich sztywny kurs (w ogóle nie powinien się tam znaleźć), to płatność powinna być wykonana w Euro.
_________________
Pozdrawiam,
Dusza
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 29 Sty 2015 19:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Sty 2014
Posty: 107
@dusza86

Czyli podwójne przewalutowanie. System Ryanaira [zresztą nie tylko ich] nie rozpoznaje waluty karty a tylko kraj jej pochodzenia. Mówiąc krótko każda karta Mastercard wydana przez polski bank jest u nich traktowana jako karta złotówkowa i dlatego wrzucają na siłę to ich przewalutowanie po bardzo wysokim kursie. Z drugiej strony istniał a może dalej istnieje problem z kartami VISA gdzie z kolei zdarzało się / zdarza się że karty podpięte do rachunków w PLN rozpoznawało jako karty w EUR :)

Miałem podobną sytuację tylko, że przy płatności kartą złotówkową.Odznaczyłem "ptaszek" z przewalutowaniem a mimo to pobrali po swoim kursie. Od tej pory pilnuję się już, żeby zabezpieczyć się odpowiednim limitem płatności internetowych.

W każdym bądź razie, zrób tak:
1. Najpierw reklamacja do banku, opisz dokładnie sprawę i załącz to potwierdzenie które otrzymałeś od ryanaira gdzie jest cena w Euro. Jest mała szansa, ale jest, że już na tym etapie uda się odzyskać kasę.
2. Jeśli bank nie uzna reklamacji, pisz do Ryanaira. Tutaj oczywiście też trzeba wszystko opisać [w szczególności to, że odznaczyłeś ptaszka z przewalutowaniem], załącz przy okazji odpowiedź banku na twoją reklamację oraz screena/pdf z banku z tą konkretną transakcją.

Powinno się generalnie udać odzyskać pieniądze, ale może to trochę potrwać.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 29 Sty 2015 20:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2013
Posty: 3400
srebrny
poselsuski napisał(a):
Myk ze zmianą waluty na PLN niewiele daje, najkorzystniej wychodzi myk ze zmianą cen na Euro i opłacenie tego albo kartą walutową w Euro albo złotówkowa która stosuje tylko przeliczniki organizacji płatniczych.

EDIT: Napisałem, że myk ze zmianą waluty na PLN niewiele daje, zacząłem się trochę bawić i jednak czasem coś tam daje. Podtrzymuje jednak, że najbardziej opłaca się myk ze zmianą waluty na EUR. Taka być może ciekawostka dla niektórych latających z UK - zwłaszcza tych z bagażem.

Sprawdzałem to wielokrotnie w różnym czasie i dla lotów bez bagażu stosowanie "myku" na inną walutę niż PLN przynosi już bardzo małe zyski. Dodatkowo zachodzi potrzeba posiadania karty walutowej lub złotówkowej ale z bardzo dobrymi przelicznikami (takich jest niewiele, a dodatkowo nigdy nie mamy pewności co do faktycznego kursu przeliczenia.) Ja w takich przypadkach zawsze stosuje "myk" na PLN i wtedy można płacić dowolną kartą (najlepiej debetową bo odpada opłata 2%). Taka oparacja jest prosta, szybka i skuteczna :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 29 Sty 2015 21:13 

Rejestracja: 31 Sie 2010
Posty: 194
Dziękuję za odpowiedź. Już rano zgłaszałem sprawę w banku, będą mogli zająć się sprawą po zaksięgowaniu wpłaty (na razie tylko blokada na podwyższoną kwotę).
Jak widać po moim przykładzie, raczej nie warto stosować tego myku przy karcie Euro (T-Mobile). Istnieje spore prawdopodobieństwo, że o pieniądze z przewalutowania (niesłusznego) trzeba będzie walczyć.
_________________
Pozdrawiam,
Dusza
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 29 Sty 2015 21:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Sty 2014
Posty: 107
@maczala1

Dlatego też pisałem, że głównie zysk jest przy rezerwacji z bagażem i przy posiadaniu odpowiedniej karty. Ja np. dość często rezerwuje właśnie loty dla dwóch osób, obie latają z płatnym bagażem i bywa, że kilkadziesiąt złotych można zaoszczędzić. Wiadomo każdy przypadek trzeba osobno przeliczyć. Myk ze zmianą waluty na PLN też nie zawsze daje oszczędność.

@dusza86

To nie jest problem myku a ich systemu. Ja nadziałem się na to płacąc normalnie, kartą w PLN, nie stosując żadnego myku i odznaczając "ptaszek" z przewalutowaniem. Mimo to pobrało po ich kursie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 57 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: man4business, ricinus78, tartal oraz 12 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group