Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 16 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Rovaniemi - tanio
#1 PostWysłany: 25 Paź 2011 15:23 

Rejestracja: 03 Lip 2011
Posty: 14
Szukam taniego sposobu na podróż do Finlandii. Chcemy zobaczys wioskę św. Mikołaja i oczywiście zorzę polarną. Czy jest jakiś tani transport i nocleg do Rovaniemi?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Tydzień w Seulu za 3661 PLN. Loty z dużym bagażem z Warszawy + hotel ze śniadaniami Tydzień w Seulu za 3661 PLN. Loty z dużym bagażem z Warszawy + hotel ze śniadaniami
Wakacje w Turcji: tydzień w 5* hotelu z ultra all inclusive za 2879 PLN. Wylot z Wrocławia Wakacje w Turcji: tydzień w 5* hotelu z ultra all inclusive za 2879 PLN. Wylot z Wrocławia
 Temat postu: Re: Rovaniemi - tanio
#2 PostWysłany: 25 Paź 2011 22:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2011
Posty: 1054
niebieski
bfraj napisał(a):
Szukam taniego sposobu na podróż do Finlandii. Chcemy zobaczys wioskę św. Mikołaja i oczywiście zorzę polarną. Czy jest jakiś tani transport i nocleg do Rovaniemi?
Mateusz napisał(a):
Podłączam się pod ten temat. Również miesiąc temu chciałem, szukałem i było bardzo drogo...

Mhmm, z Rovaniemi jest trochę problem. Tanim (w miarę) połączeniem jest lot z Gdańska do fińskiego Turku (można za kilka PLN), a stamtąd nocnym ekspresem do Rovaniemi. Przykładowa trasa w jedną stronę na końcówkę stycznia:

27.01.2012:
Wizzair 1751, Gdańsk (14:55) - Turku (17:25). Cena Xclusive Club 4PLN, pozostali 49PLN
VR (pociąg), Turku (21.05) - Rovaniemi (28.01.2012. g. 10.40). Cena biletu adult: 87,90EUR

Tylko nie wiem za bardzo, po co tam jechać ;). Byłem tam w 2007 - i okrutnie się zawiodłem :(. Miasto brudne i nieciekawe, najważniejszym postumentem w centrum są odbite dłonie zespołu Lordi, który wygrał kilka lat temu Eurowizję. Sama wioska świętego Mikołaja (kilkanaście kilometrów za miastem, drogo, straszny kicz, zbudowany dla turystów) to taka mieszanka cepelii z Disneylandem - skutecznie potrafi zrazić do Laponii :evil:.

Powyższy akapit nie obowiązuje w przypadku podróży tam z kilkuletnim dzieckiem. Prawdopodobnie będzie zachwycone... :lol:

Rovaniemi jest natomiast świetnym punktem przesiadkowym do dalszej podróży po Laponii: z dworca autobusowego (Linja Autoasema) odjeżdżają autobusy m.in. do Enontekio czy Kilpisjarvi. Czyli witajcie wyprawy narciarskie / zaprzęgowe / skuterowe, podpatrywanie reniferów, wejście na Halti itd. Co szczerze polecam.

Załączniki:
Rovaniemi_Ulice.jpg
Rovaniemi_Ulice.jpg [ 63.53 KiB | Obejrzany 6099 razy ]
Rovaniemi_Lordi.jpg
Rovaniemi_Lordi.jpg [ 67.4 KiB | Obejrzany 6099 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Rovaniemi - tanio
#3 PostWysłany: 25 Paź 2011 22:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Wrz 2011
Posty: 1620
Loty: 109
Kilometry: 141 606
srebrny
Nie chciałabym się wykazać jakimś poziomem ignorancji, ale z tego co mi wiadomo zorza polarna nie występuje o każdej porze roku, żeby ją zobaczyć trzeba jakoś konkretnie wycelować. Latem to chyba koniec czerwca/lipiec, a jak jest zimą i w innych porach roku niestety nie wiem, ale myślę, że jeśli ktoś jedzie dla zorzy, to warto się z tematem zapoznać bliżej.
_________________
Image Image Image
69% ludzi znajdzie coś dwuznacznego w każdym zdaniu.


Ostatnio edytowany przez sylwia_pl, 26 Paź 2011 11:17, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Rovaniemi - tanio
#4 PostWysłany: 25 Paź 2011 23:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2011
Posty: 1054
niebieski
Mateusz napisał(a):
Dobra cena! Gdzie sprawdzasz pociagi?
Tu:
http://shop.vr.fi/onlineshop/Domestic_m ... _locale=en

Sam trafiłem do Rovaniemi via Helsinki i Lahti - a potem ruszyłem na północ (Halti, Tromso, Nordkapp). Jakbyś potrzebował pomocy w kwestii miejsc/cen, daj znać na PW, aby nie zaśmiecać wątku 8-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Rovaniemi - tanio
#5 PostWysłany: 25 Paź 2011 23:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2011
Posty: 1054
niebieski
sylwia_pl napisał(a):
z tego co mi wiadomo zorza polarna nie występuje o każdej porze roku, żeby ją zobaczyć trzeba jakoś konkretnie wycelować. Latem to chyba koniec czerwca/lipiec, a jak jest zimą i w innych porach roku niestety nie wiem
Późna jesień i wczesna wiosna. Luty i marzec jest w kwestii zorzy w Finnmarku i poniżej jak najbardziej OK (między innymi z powodu faktu, że w okresie pomiędzy równonocą jesienną a wiosenną, od mniej więcej 18 do pierwszej w nocy jest ciemno - i wtedy najlepiej obserwować zorzę polarną).

Oczywiście, nikt nie da gwarancji, że będzie cokolwiek widać :roll:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Rovaniemi - tanio
#6 PostWysłany: 26 Paź 2011 10:59 

Rejestracja: 03 Lip 2011
Posty: 14
Dziękuję wszystkim za rady. Z tego co wyczytałam to teraz byłby dobry czas na oglądanie zorzy:) A co do cen to cena pociagu nie jest atrakcyjna, chyba. Bo jest samolot z W-wy do Rovaniemi za ok. 110 euro bez przesiadek i kombinacji. Szukamy po prostu czegoś tańszego:)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Rovaniemi - tanio
#7 PostWysłany: 26 Paź 2011 12:47 

Rejestracja: 03 Lip 2011
Posty: 14
Proszę bardzo
http://www.airbaltic.com/public/low_far ... startdate=
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Rovaniemi - tanio
#8 PostWysłany: 26 Paź 2011 13:32 

Rejestracja: 31 Maj 2010
Posty: 362
niebieski
Ale to jest cena w jedną stronę. Bilet RT kosztuje około 221 Euro.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Rovaniemi - tanio
#9 PostWysłany: 26 Paź 2011 13:50 

Rejestracja: 19 Lut 2011
Posty: 210
niebieski
Nie wiem jak tanio się dostać do Helsinek, ale z nich do Rovaniemi Norwegianem można się dostać od 230SEK (ostatnio sprawdzałem kilka lotów z Norwegiana po Skandynawii, sprawdzałem wszystko w koronach szwedzkich).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Rovaniemi - tanio
#10 PostWysłany: 26 Paź 2011 13:59 

Rejestracja: 31 Maj 2010
Posty: 362
niebieski
LOT. Trwa "Szalona Środa". Bilet można dostać za 238 PLN.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Rovaniemi - tanio
#11 PostWysłany: 27 Paź 2011 00:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lut 2011
Posty: 175
sylwia_pl napisał(a):
Nie chciałabym się wykazać jakimś poziomem ignorancji, ale z tego co mi wiadomo zorza polarna nie występuje o każdej porze roku, żeby ją zobaczyć trzeba jakoś konkretnie wycelować. Latem to chyba koniec czerwca/lipiec, a jak jest zimą i w innych porach roku niestety nie wiem, ale myślę, że jeśli ktoś jedzie dla zorzy, to warto się z tematem zapoznać bliżej.


W lato czyt czerwiec/lipiec to co najwyżej jasność zobaczysz na zorzę bym nie liczył (dzień polarny). Zorza niestety tylko w zimę w tamtych rejonach co wiąże się z niskimi temperaturami. Dodając do tego, że jest to raczej słabe miejsce na obserwacje (lepiej wybrać się w jakieś odludne miejsce gdzie nie docierają światła z pobliskich miast). No dobra może nie tylko, jest zapewne szansa zobaczenia jej w innych porach roku no ale w zimę jest największa szansa.

A co do Rovaniemi to byłem w lato i nie znalazłem nic ciekawego w tym mieście. Wiadomo w zimę będzie to wyglądać pewnie inaczej ale komercja bijąca z wioski "św." Mikołaja raczej nie zniknie tylko się powiększy i to znacznie.

Także jeżeli miałbym doradzać to nie wybrał bym się do Rovaniemi jako główny cel wypadu. Jeżeli ktoś jest w okolicy można podbić i zobaczyć z czym to się je.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Rovaniemi - tanio
#12 PostWysłany: 27 Paź 2011 09:17 

Rejestracja: 20 Mar 2010
Posty: 175
Podróżowanie po Finlandii jest trudne bez samochodu, więc jak tylko masz ekipę i samochód to jedźcie 4 kółkami. Prom z Gdańska nie jest jakoś bardzo drogi. Siedziałem w Rovaniemi pół roku i mój pobyt w Finlandii był zajebisty ;)
Wracając do tematów lotów to tylko AirBaltic z Warszawy przez Rygę, albo lot do Helsinek i Norwegianem do Rovaniemi (w miarę tanie bilety są w tygodniu, w weekend przeważnie dużo droższe)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Rovaniemi - tanio
#13 PostWysłany: 27 Paź 2011 09:45 

Rejestracja: 03 Lip 2011
Posty: 14
Dzięki, samochód odpada, a i ilość osób nie jest powalajaca bo 2:)
Wiem, że wioska św Mikołaja jest "kiczowata" ale skoro jako małe dziecko w niej nie byłam to może teraz...;)
Mam natomiast pytanie, czy znasz/znacie miejscowe biura podróży, w których można wykupić wycieczkę np. zaprzęgiem psim czy pojechać na farmę reniferów lub by zawieźli za miasto popatrzeć na zorzę, jak oczywiście będzie. Nasze polskie biuro podróży Rainbowtours ma takie wycieczki ale w cenie "kosmicznej"! Wiec kombinujemy jakby to samo za dużo mniej:)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Rovaniemi - tanio
#14 PostWysłany: 27 Paź 2011 13:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lut 2011
Posty: 175
Z zorzą to trochę jak z prognozowaniem pogody. Z wyprzedzeniem tego nie ustalisz na 100%. Możesz monitorować aktywność słońca i z jakimś prawdopodobieństwem przewidzieć zorze (raczej nie z dużym wyprzedzeniem, i ze słaba dokładnością), więc raczej bookowanie wyprawy na konkretna godzinę z dużym wyprzedzeniem nie ma sensu.

A czy żeby wyjechać za miasto potrzebujesz jakiegoś zorganizowanego wyjazdu? Poszukaj sobie informacji o dogodnych miejscach do obserwacji zorzy poszukaj jak tam dojechać i gdzie zanocować i możesz działać. Dodam, że popularne są rejony "koło" murmańska (siarczysty mróz, daleko od cywilizacji) warunki te sprzyjają lepszej obserwacji. Jeżeli planujesz wyjazd do Finlandii i chcesz przy okazji zobaczyć zorze to po prostu zmierzaj w kierunku północnym (dłużej panuje ciemność - > łatwiej obserwować zorzę) i monitoruj aktywność słońca na bieżąco (można poczytać o tym w internecie) i po prostu jak będzie prawdopodobieństwo wystąpienia zorzy to zamiast iść spać można przekiblować noc gdzieś na zew. albo na jakimś tarasie i czekać.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Rovaniemi - tanio
#15 PostWysłany: 08 Wrz 2018 07:53 

Rejestracja: 16 Sie 2012
Posty: 60
Troche czasu minelo, moze cos sie zmienilo ? Najtaniej znalazlam Norwegianem, ale i tak drogo ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Rovaniemi - tanio
#16 PostWysłany: 08 Wrz 2018 08:56 

Rejestracja: 08 Kwi 2012
Posty: 381
niebieski
Jeśli cena to główne kryterium, to lot z Gdanska do Turku - często po 39zł OW. i dalej Onnibusem do Rovaniemi - do złapania za 1eur na zasadach jak w polskimbusie
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 16 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group