Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 189 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna
Autor Wiadomość
#41 PostWysłany: 02 Sty 2017 13:40 

Rejestracja: 26 Kwi 2014
Posty: 361
niebieski
Jestem świeżo po powrocie z Jordanii więc podzielę się doświadczeniami a propos pieczątek izraelskich i jordańskich w paszporcie.
Po przylocie do VDA z automatu dostaje się pieczątkę do paszportu. Aby tego uniknąć należy przy okienku poprosić o druk umieszczony na zdjęciu na wierzchu (kolor biało-fioletowy). Wypełniamy druk i stajemy na koniec kolejki. Trzeba pilnować tej kartki ponieważ na niej celnik na lotnisku VDA przybija stempel wjazdowy i przy powrocie dostaje się wyjazdowy.
Na granicy Wadi Araba z Jordanią otrzymujemy wizę wyjazdową z Izraela w postaci kartki drukowanej przez celnika (identycznie jak w np. w Tel avivie).
Jeżeli nie chcemy otrzymać stempla jordańskiego musimy poinformować jordańskiego celnika o takiej potrzebie. Otrzymamy od niego druk koloru zielonego na zdjęciu pod drukiem izraelskim. Na tym druku celnik przybija pieczątki wjazdowe i wyjazdowe.
Dodatkowo jeżeli nie mamy jordan passa to wypełniamy biały druk pobytu w Jordanii (nie mam zdjęcia). Przy pobycie przynajmniej 3 nocy w Jordanii wiza jest bezpłatna (jeżeli pobyt będzie np. 1 dniowy wiza kosztuje 40 JOD). Nie płaci się także jakiegokolwiek podatku wyjazdowego (10 JOD) pod warunkiem wjazdu i powrotu na przejściu w Wadi Araba.
Jordania jest fenomenalna(ludzie są mega pomocni i mili) i najczęstszym słyszanym słowem było WELCOME.
Jeżeli ktoś ma pytania to śmiało.Postaram się pomóc.

Załączniki:
karta.jpg
karta.jpg [ 110.88 KiB | Obejrzany 5358 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
8 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Tygodniowe all inclusive w 4* hotelu na Cyprze od 2422 PLN. Wyloty z 4 miast Tygodniowe all inclusive w 4* hotelu na Cyprze od 2422 PLN. Wyloty z 4 miast
Karaiby last minute: loty na Jamajkę z 3 miast od 2423 PLN Karaiby last minute: loty na Jamajkę z 3 miast od 2423 PLN
#42 PostWysłany: 02 Sty 2017 16:27 

Rejestracja: 02 Sty 2017
Posty: 3
Yogi, dzięki. Wlałeś trochę nadziei w moje serce :-)
Możesz proszę potwierdzić, że za opłatę wyjazdową można płacić kartą? Bo niektórzy piszą na forum, że można (zakładam, że tak jest), ale inni, że nie...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#43 PostWysłany: 02 Sty 2017 18:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Lut 2015
Posty: 311
Loty: 24
Kilometry: 30 926
niebieski
@‌yogibabu‌
Napisałeś że wiza do Jordanii jest darmowa bez Jordanpass przy pobycie min 3 dni.
Ale jak rozumiem trzeba te 40 JD zapłacić a jak się jest 3 noce to oni to zwracają? A czy jest tam kantor na granicy żeby te din ary zwrócone wymienić?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#44 PostWysłany: 02 Sty 2017 20:55 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Sty 2011
Posty: 7799
@‌yogibabu‌
czyli rozumiem że wyjazd odbywałeś teraz i NIE potrzebowałeś jordanpassa? Nie było z otrzymaniem wizy żadnych problemów?

Bo wysłałem 3 maile do 3 różnych miejsc (ambasada Jordanii w Niemczech, Jordan Tourist Board, Jordan Ministry of Tourism and Antiquities) i wszystkie 3 zgodnie twierdzą że bez wizy wyrobionej wcześniej lub JordanPass nie wjedzie się na przejściu w Aquabie do Jordanii
(sami będziemy podróżować z JordanPassem, maile wysyłałem w związku z tym że dzieci nie potrzebują jordanpassa do zwiedzania, a wizę potrzebują normalnie)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#45 PostWysłany: 02 Sty 2017 20:57 

Rejestracja: 26 Kwi 2014
Posty: 361
niebieski
@‌piotrbog‌ bez problemu zapłacisz kartą na granicy. Ja placiłem T-Mobile USD bez problemu.

@rafgrzeg podczas wjazdu nic nie płacisz.Dostajesz pieczątkę na wjezdzie z datą. Przy wyjeździe łatwo zliczyć ile byłeś czasu Jordanii i gdzie przekraczałeś granicę.Dodatkowo wypełniasz coś w rodzaju karty wjazdowej, na której znajdują się dane z paszportu itp. oraz deklarujesz ile dni spędzisz w Jordanii. Kartę musisz mieć przy wyjeździe do podstęplowania.
Oczywiście jest kantor jezeli chcesz wymienić walutę jednak ja nie korzystałem więc nie wiem jaki kurs.

Ostrzegam tylko przed mafią taksówkową(dojazd z granicy)- nas chcieli naciąć,wmawiając ze przejazd 9JOD z granicy jest od głowy nie od auta. Po wymianie zdań i zbelfowaniu, że byłem w Joradani 2 miesiące temu i wiem ile ma kosztować przejazd trochę wyluzowali. Zaczęli kręcić,że były zmiany w przepisach ostanio i teraz jest inaczej-każdy ma płacić 9 JOD. Po stwierdzeniu przeze mnie,że idę dopytać się w biurze policji turystycznej całkowicie dali za wygraną. Biuro policji turystucznej jest na granicy gdyby ktoś potrzebował. To była jedyna sytuacja niekomforotowa podczas całego pobytu. Wszyscy są bardzo pomocni i mili. Bardzo ubolewają, że wszyscy myślą, iż w Jordanii jest niebezpiecznie. Za każdym razem powtarzają "WELCOME in JORDAN". Sami z siebie pytają czy wszystko jest ok. Oczywiście standardowo taksówkarze zawyżają ceny jednak szybko udaje się wynegocjować odpowiednie warunki przejazdu...

-- 02 Sty 2017 20:09 --

@‌Washington‌ Tak jak pisałem nie ma problemu z wjazdem bez Jordan Pass.
Przy pobycie min. 3 nocy nie ma żadnej opłaty za wizę(40 JOD) i podatku za wyjazd(10 JOD).
Opłaty te pobierane są przy krótszych niż 3 noce pobytach.
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
4 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#46 PostWysłany: 02 Sty 2017 21:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Lut 2015
Posty: 311
Loty: 24
Kilometry: 30 926
niebieski
@‌yogibabu‌
Dzięki za info. Rozumiem że te 40 JD zapłacę jeśli będę np 1 noc...
To dobra informacja zatem nie kupuje Jordanpass bo chciałem tylko Petre i Wadi Rum na tej karcie odwiedzić....
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#47 PostWysłany: 05 Sty 2017 13:53 

Rejestracja: 12 Cze 2014
Posty: 26
Loty: 62
Kilometry: 118 979
Na świeżo po powrocie: opłatę przy opuszczaniu Izreala można uiścić kartą, my płaciliśmy kartą Alior Kantor. Wynosi ona bodajże 106 szekli (ok. 108 zł). Całe przejście przez granicę zajęło nam prawie godzinę (automaty nie działały, czynne było jedno okienko, itd). Zaplanujcie sobie też czas na czekanie na lotnisku w Ejlacie. My spędziliśmy w kolejce po wyjściu z samolotu ponad 1,5 godziny. Pani w okienku wypytywała nas o to, gdzie nocujemy, czy znamy kogoś w Jordanii, jakie zawody wykonujemy. Na lotnisku w drodze powrotnej wykonywali jeszcze bardziej szczegółowy wywiad: jakie hotele, w jakiej cenie, czy plecaki były cały czas z nami, czy się rozdzielaliśmy, czy ci, którzy odłączyli się od grupy mogli się z kimś spotkać. Ponieważ podróżowaliśmy w grupie, jedną koleżankę szczegółowo przepytywała jedna pani, a jednego kolegę - jeden facet, a potem porównywali "zeznania".
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#48 PostWysłany: 05 Sty 2017 19:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Lut 2015
Posty: 311
Loty: 24
Kilometry: 30 926
niebieski
@‌yogibabu‌
A czy na przejściu po stronie jordanskiej jest bankomat i kantor?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#49 PostWysłany: 06 Sty 2017 11:31 

Rejestracja: 26 Kwi 2014
Posty: 361
niebieski
Kantor jest napewno bo widziałem. Za bankomatem się nie rozglądałem wiec nie wiem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#50 PostWysłany: 07 Sty 2017 00:35 

Rejestracja: 22 Paź 2014
Posty: 7
Jak waszym zdaniem najlepiej dostać się z lotniska Ovda to Akaby?
Czy lepiej brać bezpośredniego busa z lotniska do Akaby, czy robić to etapami: lotnisko-Ejlat-granica-Akaba?
Bus bezpośredni ma oczywiście taki plus, że nie trzeba kombinować z przesiadkami, jednak nie wiem jak jest z czasem przejazdu, czy ktoś może korzystał z tej trasy i wie ile zajmuje taki przejazd?
Obawiam się, że bus będzie jechał przez Ejlat i zatrzymywał się na wielu przystankach przy hotelach.
Będę też wdzięczna za informacje o czasie przejazdu przy opcji łączonej lotnisko-Ejlat-granica-Akaba.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#51 PostWysłany: 09 Sty 2017 22:49 

Rejestracja: 22 Paź 2014
Posty: 7
@‌yogibabu‌
JakTwoim zdaniem najlepiej dostać się z lotniska Ovda to Akaby?
Czy lepiej brać bezpośredniego busa z lotniska do Akaby, czy robić to etapami: lotnisko-Ejlat-granica-Akaba?
Obawiam się, że bus bezpośredni będzie jechał przez Ejlat i zatrzymywał się na wielu przystankach przy hotelach.
Będę też wdzięczna za informacje o Twoim sposobie i czasie przejazdu do Akaby.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#52 PostWysłany: 10 Sty 2017 09:30 

Rejestracja: 26 Kwi 2014
Posty: 361
niebieski
Nie jestem w stanie powiedzieć jaki rodzaj transportu będzie najlepszy. Mogę jedynie opisać jak dostałem się do Aqaby.
Moja droga na granicę i do centrum Aqaby wyglądała następująco:
Autobus 282 z lotniska na dworzec - czas przejazdu około 45 minut.
Z dworca do granicy ze względu na przyjemną pogodę około 1 godziny z buta. To jest około 6km (tutaj można jechać taxi jednak ceny nie znam).
Taksówka z granicy do centrum Aqaby - 15 minut.
Czas spędzony na granicy to około 1 godziny.
Na granicy widziałem grupę czekającą na transport z Elliatshuttle. Z tego co zauważyłem zostali przywiezieni na stronę izraelską, przeszli odprawę i oczekiwali na nowego busa po stronie jordańskiej.
Cały koszt naszego transferu to 23NIS x 4 osoby (282)+9JOD (taxi). Daje to mniej więcej po około 10$ na osobę.
Z naszego punktu widzenia (4 os.) bardziej ekonomicznie było jechać na dworzec, dostać się samodzielnie na granicę i jechać taxi po jordańskiej stronie niż płacić 25$ od osoby za busa. Jednak gdybym był sam to rozważyłbym busa.
Góra
 Profil Relacje PM off
Iza N. lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#53 PostWysłany: 17 Sty 2017 16:30 

Rejestracja: 17 Sty 2017
Posty: 1
@‌yogibabu‌ czy możesz doprecyzować nam kwestie wizy do Jordanii ? Koresponduję z Visit Jordan i idą w zaparte, że na 100% nie możemy kupić wizy wjazdowej do Jordanii na granicy Wabi Araba. Twierdzą, że jest tylko jedna granica na której można kupić od ręki wizę i jest to Sheikh Hussein Crossing.

Powiedz czy Ty kupiłeś wizy na miejscu w dniu przekraczania granicy czy załatwiałeś je wcześniej ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#54 PostWysłany: 17 Sty 2017 17:18 

Rejestracja: 26 Kwi 2014
Posty: 361
niebieski
Przekraczałem granice na Wadi Araba i nie było problemu z przekroczeniem. Nic w kwestii wizy nie załatwiałem wcześniej.
Poszedłem do okienka przekazałem paszport i czekałem na pieczątkę.
Jeżeli będziesz w Jordanii 3 dni nie płacisz nic za wizę. Jeżeli krócej to dochodzi 40 JOD.

Poniżej dyskusja(gdzie dopytywałem przed wyjazdem) na temat wizy i warunków z tripadvisora potwierdzająca moją wypowiedź:

https://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g293985-i2131-k9855692-o50-Amendment_to_the_new_rules_regarding_VISA_at_border_in_Aqaba-Jordan.html
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#55 PostWysłany: 17 Sty 2017 19:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Lut 2015
Posty: 311
Loty: 24
Kilometry: 30 926
niebieski
Właśnie wracam z Jordanii.
Jest prawie tak jak pisze @‌yogibabu‌

Przy wejściu do Jordanii dostajesz pieczątkę na kartce albo do paszportu. Wypełniacze kartkę i deklaruje szybko ile będziesz dni.
Przy wychodzenia z Jordanii liczą ile byłeś nocy i albo coś płacisz albo nie.
Jeśli byłeś 3 noce to nie zapłacisz nic tylko wychodzisz.
Nam wejście do Jordanii zajęło jakieś 20 minut a wyjście około 10.

I nie słuchajcie tych z Jordanpass bo naprawdę przy 3 nocach w Jordanii nie ma żadnej opłaty ?
Rafał
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#56 PostWysłany: 26 Sty 2017 23:37 

Rejestracja: 22 Paź 2014
Posty: 7
Ja też mam już za sobą przejście w Wadi Araba i powiem szczerze, że mylące są wasze wpisy o tych 3 noclegach.
Brak 3 noclegów powoduje naliczenie "opłaty wyjazdowej" w kwocie 10 JOD.

Jeśli chce się po prostu uniknąć opłaty za wizę (bez kupowania Jordan Pass) wystarczy przekroczyć granicę w Wadi Araba, wrócić tym samym przejściem do Izraela i spędzić w Jordanii 2 noce, nie 3. Wtedy obciążą nas tylko wyjazdówką - 10 JOD.
Opłata 40 JOD jest pobierana przy opuszczaniu Jordanii jeśli nie spędziliśmy tam dwóch nocy (byliśmy jedną noc lub bez noclegu w ogóle).
Jest jeszcze jedna opcja - 60 JOD przy opuszczaniu Jordanii jeśli nie spędziliśmy tam dwóch nocy i nie odwiedzimy podczas wizyty Petry.

Natomiast spędzając 3 noce w Jordanii nie płacimy nic.

-- 26 Sty 2017 23:42 --

weera_k napisał(a):
@‌yogibabu‌ czy możesz doprecyzować nam kwestie wizy do Jordanii ? Koresponduję z Visit Jordan i idą w zaparte, że na 100% nie możemy kupić wizy wjazdowej do Jordanii na granicy Wabi Araba. Twierdzą, że jest tylko jedna granica na której można kupić od ręki wizę i jest to Sheikh Hussein Crossing.

Powiedz czy Ty kupiłeś wizy na miejscu w dniu przekraczania granicy czy załatwiałeś je wcześniej ?



21 stycznia 2017 r. byliśmy na Wadi Araba, wizy kupuje się na miejscu, opłaca się je przy wyjeździe .
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#57 PostWysłany: 27 Sty 2017 19:04 

Rejestracja: 29 Gru 2012
Posty: 12
Loty: 2
Kilometry: 18 430
Refleksie z tego przejścia:
z Izraela do Jordanii - w sumie bezproblemowo z wyjątkiem konieczności czekania na zgodę na wjazd około 30 minut (miałem wizę irańską, zostałem już szczegółowo odpytany na lotnisku Ovda i tam 2 godziny wcześniej też czekałem ponad godzinę na zgodę na wjazd),
z Jordanii do Izraela tydzień później - na przejściu byliśmy o 7.45 rano - okazało się, że Jordańczycy od 7 trzymają ponad 50 osobową grupę z Polski. Dopiero koło 8 zaczęli odprawę. Poszło sprawnie.
Po stronie izraelskiej najpierw jest odprawa bezpieczeństwa - szczegółowe skanowanie i przeglądanie bagaży. Bardzo dokładne i bardzo wolne (mam wrażenie, że te 50 osób trzymali łącznie ze 2 godziny). Udało nam się to przejść szybciej niż grupa, ale na odprawie paszportowej znowu problem z wiza irańską (mimo, że przecież sprawdzali to tydzień temu). Znowu pytania o podróże, znajomości, pracę, maila, telefony, itp. I czekanie ponad 2 godziny na zgodę na wjazd...
W rezultacie zostało nam tylko 1,5 godziny do odlotu samolotu z Ovdy i musieliśmy wziąć taksówkę z przejścia na lotnisko za 250 szekli. Przejazd 50 minut.

Przejście generalnie jest puste (mało ludzi przekracza granicę) i szybkie. Ale można mieć pecha jak my i dlatego warto mieć spory zapas czasu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#58 PostWysłany: 02 Lut 2017 10:23 

Rejestracja: 18 Kwi 2011
Posty: 3
Aro7 napisał(a):
Refleksie z tego przejścia:
z Izraela do Jordanii - w sumie bezproblemowo z wyjątkiem konieczności czekania na zgodę na wjazd około 30 minut (miałem wizę irańską, zostałem już szczegółowo odpytany na lotnisku Ovda i tam 2 godziny wcześniej też czekałem ponad godzinę na zgodę na wjazd),
z Jordanii do Izraela tydzień później - na przejściu byliśmy o 7.45 rano - okazało się, że Jordańczycy od 7 trzymają ponad 50 osobową grupę z Polski. Dopiero koło 8 zaczęli odprawę. Poszło sprawnie.



Czy by
    kto



czy był ktoś po 01.01.2017?
Cytuj:
Starting 1st of January 2016, entry visas will no longer be issued at the Wadi Araba Border Crossing. The only exceptions are Israeli tour groups and others carrying proper entry documentation entering Jordan for tourism purposes. Moreover, Israeli tourists and those carrying proper entry documents who have bought the 90JOD entrance ticket to the Petra Archeological Site, will be exempted from the obligatory 24 hour stay in Jordan under the following conditions:
- See more at: http://international.visitjordan.com/ge ... spx#Europe


z tego co widzę już nie ma możliwości kupienia wizy na przejsciu w Aqabie


Ostatnio edytowany przez Zeus, 02 Lut 2017 10:34, edytowano w sumie 1 raz
Cytowanie - nie cytuj całego postu poprzednika jeżeli zaraz pod nim odpowiadasz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#59 PostWysłany: 02 Lut 2017 10:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Lut 2015
Posty: 311
Loty: 24
Kilometry: 30 926
niebieski
Przeczytaj dobrze ten wątek i zobacz też wątek na temat transportu z Ovdy i nie wprowadzaj zamieszania.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#60 PostWysłany: 14 Lut 2017 18:23 

Rejestracja: 14 Lut 2017
Posty: 2
Byliśmy w dwie osoby na początku lutego (7.02.2017). Potwierdzam powyższe.

W Jordanii:
Przy pobycie 3 nocy, jeśli przekracza się granicę w Wadi Araba, nic się nie płaci. Dostaje się jedynie formularz, który wracając trzeba oddać. Taksówka do Akaby powinna kosztować 10 JOD (to oficjalna cena i dokładnie tyle się płaci wracając). Jeśli załatwicie nocleg w Akabie (lub tak jak my w Wadi Rum) to możecie się umówić, że załatwią wam transport z granicy. Dzięki temu cena jest "nieco" uczciwsza. Jeśli planujecie kupować pamiątki to wydaje się, że lepiej kupić np. w Ammanie niż Akabie. Przykład: pudełko baklawy w Ammanie na ulicy kosztuje 5 JOD, w Akabie 15 JOD. W Akabie jest McDonalds i obok restauracja libańska - w obu jest WiFi. Poza tym o WiFi w Jordanii jest dość ciężko ;)

W Izraelu:
Na granicy, po stronie izraelskiej przy wyjeździe opłaca się 104 szekle (można płacić kartą). Uprzedzając pytania - na lotnisku już się potem nie płaci ;)
Jeśli jedziecie autobusem z OVDY do dworca autobusowego to możecie jeszcze podjechać do granicy autobusem 390 (4 szekle) - mówicie "Jordan border". Wysadzi was przy skrzyżowaniu z drogą na granicę - stamtąd jest jakiś 1-1,5 km do granicy. Z OVDY da się też wydostać na piechotę, ale tego wariantu nie sprawdzałem (widziałem ludzi, którzy szli). W większości Ejlatu jest bezpłatne WiFi.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 189 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group