Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 07 Maj 2014 03:17 
Awatar użytkownika

niebieski
8 maja lecimy w 2 osoby do Rabatu, wracamy 16 maja. Niestety jestem w dość niekomfortowej sytuacji - nie miałem czasu dokładnie zaplanować podróży. To będzie mój drugi raz w Maroku więc niespecjalnie przejmuję się brakiem rezerwacji hotelowej itp. ale proszę o pomoc osoby bardziej doświadczone w tym kraju.

Oto mój ramowy plan, proszę o ocenę - poruszać się będziemy raczej petit/pociągami/autokarami:
- dzień 1 wieczorem - przylot do Rabatu, szukanie hotelu, wieczorne wyjście i odpoczynek
- dzień 2 - wyjazd do Marakeszu pociągiem
- kolejne dni to pobyt w Marakeszu i zwiedzanie miasta plus opcja dwóch jednodniowych wyjazdów:
***w tę i spowrotem na jeden dzień do Setti Fatma (z tego co wiem oba wyjazdy da się zrobić lokalnymi autokarami z dworca w Marakeszu?!)
***podróż do wodospadów Ouzoud z Marakeszu i tu pytanie czy da radę stamtąd uderzyć do Beni Mellal i nie wracać do Marakeszu? Czy sam Ouzoud jest ciekawszy od Beni Mellal, czy na dłużej jechać do Beni?
- po ok. 3 dniach w Marakeszu (lub szybciej jeśli już bez cofania się z Ouzoud) chcemy jechać do Beni Mellal (jeszcze nie doszedłem, co tam jest, ale tereny górskie/widoki/spacer i odpoczynek bez wspinaczek itp. - bardzo chętnie)
- z Beni Mellal chcemy jechać autokarem do Casablanki tam na ok. jedną dobę
- z Casablanki powrót do Rabatu na zwiedzanie ok. jednej doby
- wylot z rabatu 16 maja wieczorem
1) Czy jak na tygodniowy pobyt to ten plan wydaje się za duży/za mały? Generalnie sam Rabat i Casę zostawiam na drogę powrotną z założeniem, że jak Marakesz i góry będą ciekawsze to powierzchownie zwiedzę te miasta jeden dzień każde na koniec, a jak szybciej zaliczę Marakesz i Beni Mellal to w Casie lub Rabacie zostaniemy w najgorszym razie dłużej np. 2 dni

Generalnie trasa ma na celu zaliczyć miasta wybrzeża plus park narodowy Toubkal, czyli jak rozumiem Beni Mellali, uwzględniając że przylot i wylot jest z Rabatu oraz że następnego dnia wolałbym być z powodów osobistych w Marakeszu (dlatego zwiedzanie Casy później przy powrocie okrężną drogą).

Byłem w Fezie, Tanger, Szefszewanie, Tetouanie dlatego północ czy powrót większym kółkiem przez Fez raczej nie biorę pod uwagę. Byłem w Merzoudze więc nie jadę raczej do Zagory spać na pustyni itp.

Pytania dodatkowe:
2) czy hotele wszędzie znajdę "od ręki", trochę się boję, by nie okazało się, że np. Casa to takie bardziej poukładane, nowoczesne i drogie miasto gdzie nie ma targowania się itp. Albo że w Ouzoud będą 3 drogie hotele na krzyż, w końcu to mała miejscowość i zedrą ze mnie skórę (!?)
3) czy to prawda, że koleje z uwagi na standard powinno się kupować z biletem I klasy? Rabat-Marakesz różnica w klasach ledwie ~20 złotych a podobno tylko I klasa ma klimę:)
4) czy spodziewać się jakichś problemów np. ze znalezieniem hotelu w górach (Beni Mellal) albo z wolnymi miejscami w pociągach? Cokolwiek trzeba rezerwować/zabukować waszym zdaniem wcześniej?
5) dobrze robię, że nie jadę do Zagory itp.? Rok temu byłem w Merzoudze, było super i jeśli nie ma na południu (Zagora) nic lepszego to raczej odpuszczam pustynię (fajne, ale męczące)

6) a może ma ktoś pomysł - na podstawie własnych doświadczeń - na lepsze rozegranie tygodniowego pobytu z przylotem i wylotem z Rabatu?
 Relacje PM off  

#2 PostWysłany: 07 Maj 2014 06:34 
Awatar użytkownika

Zbanowany
Ad.2. Casa to piękne bo dzikie miasto.
jak wysiądziesz na stacji voyager to podejdzie paru taksówkarzy, którzy zaoferują Ci tani hotel, maj frend...
i może nie będą drogie ale na pewno tez nie będą tanie. śmiało pytaj ludzi na ulicy, np tych co coś sprzedają.

Ad.3. myślę, że w maju nie będzie jeszcze takich upałów żeby bez klimy nie przeżyć. jak to tylko 20zl a trasa nie jest krotka wiec sam sobie odpowiedz :)

Ad.4. tak jak w Casie - sami Cie znajda. no tylko będziesz musiał się targować. poczytaj parę relacji na forum

#3 PostWysłany: 07 Maj 2014 07:11 

Loty: 130
Kilometry: 177 910
niebieski
Ad3. II klasa pociągów też ma klimatyzację. Wagony są czyste.

Mi byłoby szkoda czasu na nocleg w Casie. Wyjedź z Marakeszu rano, meczet w Casablance zajmie ci tylko kilka godzin, i jedź na nocleg gdzieś nad ocean. Jak już nad oceanem wypoczniesz to jedź do Rabatu (minimum 5h zwiedzania).

Co do noclegu nad oceanem:
ja nocowałem w Temarze w Sister's - hotel z lat '90 ale każdy pokój ma taras na plaży i jest basen. Pobyt tydzień temu kosztował mnie 140zł/2osoby, teraz niestety już 190zł/2os, ale jak nie szkoda ci kilku złotych to polecam taki odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu Maroka.

PS. Oczywiście i Casa i Rabat może zająć ci cały dzień lub więcej - zależy od sposobu zwiedzania :D
 Relacje PM off  

#4 PostWysłany: 07 Maj 2014 07:27 
Awatar użytkownika

Loty: 79
Kilometry: 145 385
rdw - też lecimy 9-16, więc pewnie lecisz przez Londyn? :) My startujemy właśnie jutro z Wawy. Też będziemy szukać noclegu na miejscu, więc też liczymy, że nocleg sam nas znajdzie. :D No i my mamy duuużo większą trasę, ale jak piszesz co już widziałeś, to Twoja jest jak najbardziej zrozumiała. :)
Jakbyście chcieli razem z nami (dwie dziewczyny) szukać pierwszego noclegu w Rabacie, daj znać. :)

Miłego wyjazdu!

PS. namteH - no właśnie prognozy pokazują w Marrakechu 39-40C od soboty... ;p

6 months hitch-hiking through India-Nepal & Southeast Asia
2 months volunteering on paradise island in Cambodia
6 months hitch-hiking through South America
 Relacje PM off  

#5 PostWysłany: 07 Maj 2014 10:11 
Awatar użytkownika

srebrny
Czerwona napisał(a):
PS. namteH - no właśnie prognozy pokazują w Marrakechu 39-40C od soboty... ;p

Marakesz, 6 maj, kilka lat wstecz
piekło, ale ja tam lubię ciepło ;)
radzę się zaopatrzyć w długie, jasne, przewiewne (najlepiej lniane) rzeczy zakrywające całe ciało

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
 Relacje PM off  

#6 PostWysłany: 07 Maj 2014 13:31 
Awatar użytkownika

niebieski
Rok temu miałem 36 stopni na dzień dobry w Tanger, górnego limitu w Merzoudze nie znam ale myślałem że mi serce wysiądzie po dwóch minutach oglądania pokoju bez klimy.
Szczerze mówiąc będę w spodenkach do kolan i krótkich t-shirtach. Nie wyobrażam sobie tych długich ciuchów, nawet z lnu itp. Mocne mleczko UV (na miejscu są strasznie drogie, ale lecąc FR nie spakuję do podręcznego) i mam nadzieję, że się nie spalę.

@Czerwona chętnie, nawet w kwestii 4-osobowego wyjazdu z lotniska do centrum Rabatu, ale my lecimy z Brukseli... więc pewnie o innej porze lądujecie (my 17:50).

Za kolejne porady będę wdzięczny. Rozumiem, że w/w trasa wydaje się sensowna na tygodniowy wyjazd...
 Relacje PM off
KTR2015 lubi ten post.

#7 PostWysłany: 07 Maj 2014 18:30 

Loty: 37
Kilometry: 63 514
niebieski
rdw napisał(a):
Mocne mleczko UV (na miejscu są strasznie drogie, ale lecąc FR nie spakuję do podręcznego) i mam nadzieję, że się nie spalę.

Kup buteleczki w rosmanie i przelej mleczko, albo kup te mniejsze opakowania ;)
 Relacje PM off  

#8 PostWysłany: 07 Maj 2014 18:53 

Loty: 130
Kilometry: 177 910
niebieski
rdw napisał(a):
Mocne mleczko UV (na miejscu są strasznie drogie, ale lecąc FR nie spakuję do podręcznego) i mam nadzieję, że się nie spalę.

W lidlu jest 100ml filtr 50.
 Relacje PM off  

[ 8 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 0 gości