Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 33 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 19 Lip 2014 12:55 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Sty 2011
Posty: 7790
Czy warto odwiedzić podziemną rzekę na Palawanie? Niby jeden z cudów świata natury, najdłuższa podziemna rzeka na świecie itd ale z drugiej strony - po rzece pływa się ok 40min, a wycieczka zajmuje pół dnia i kosztuje kupę pieniędzy (1200-1500P), albo jeśli się robi samemu to zajmuje cały dzień (i mniejszą kupkę, ok 600-700P), ale jeszcze trzeba wcześniej upolować permit w PP (a biuro oczywiście od 8 do 16, więc w moim przypadku oznacza to dodatkowy dzień w PP). Trochę sporo zachodu lub sporo kasy ;)
Dlatego prosił bym osoby które były o opinię czy rzeczywiście to miejsce jest "must-see" czy raczej typowym "tourist trap" (czy może jednym i drugim naraz:P )
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 19 Lip 2014 13:40 

Rejestracja: 31 Maj 2013
Posty: 1376
Loty: 804
Kilometry: 1 204 355
srebrny
Washington napisał(a):
Czy warto odwiedzić podziemną rzekę na Palawanie? Niby jeden z cudów świata natury, najdłuższa podziemna rzeka na świecie itd ale z drugiej strony - po rzece pływa się ok 40min, a wycieczka zajmuje pół dnia i kosztuje kupę pieniędzy (1200-1500P), albo jeśli się robi samemu to zajmuje cały dzień (i mniejszą kupkę, ok 600-700P), ale jeszcze trzeba wcześniej upolować permit w PP (a biuro oczywiście od 8 do 16, więc w moim przypadku oznacza to dodatkowy dzień w PP). Trochę sporo zachodu lub sporo kasy ;)
Dlatego prosił bym osoby które były o opinię czy rzeczywiście to miejsce jest "must-see" czy raczej typowym "tourist trap" (czy może jednym i drugim naraz:P )


Myślę, że warto. Masz rację że jest to zarówno must see wpisane na listę UNESCO jak i sporo komercji. Ale samo płynięcie tą rzeką, widoki, tysiące nietoperzy oblepiających ściany jest warte zobaczenia. Ja byłem z samego rana, w pierwszej grupie, było cicho, spokojnie, przewodnik miał świeży zapał i ciekawie opowiadał. 1500 PHP to jest około 100 zł, permit kupiłem zaraz pierwszego dnia na Palawanie, termin był za dwa dni więc mi to nie przeszkadzało bo w tym czasie zwiedzałem inne rzeczy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 19 Lip 2014 23:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Gru 2013
Posty: 203
Loty: 525
Kilometry: 1 226 981
niebieski
Przed wizytą na Palawanie czytaliśmy wiele for i po przeczytaniu opiniii o podziemnej rzece uznaliśmy,że nie warto tam jechać i nie pojechaliśmy.
Spędziliśmy wiecej czasu w innych zakątkach wyspy wolniejszych od tursystów i nie żałujemy:)
_________________
Image

Śledźcie mnie na instagramie: https://www.instagram.com/travelela/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 08 Sie 2014 10:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Lip 2014
Posty: 12
Loty: 29
Kilometry: 97 230
Heh - ciężko powiedzieć - jeżeli jedziecie z biurem to raczej nie :) najlepiej wynając skutery i ogarnąc temat prywatnie. po drodze są fajne atrakcję jak zjazd na linie nad dżunglą.
Sama podziemna rzeka nie powala, ale w miejscu gdzie się czeka na łodzie jest kawałek miłej plaży, z małpami i jaszczurami. Małpy prześcigają się w próbach kradzieży, a jaszczury mają wszystko w dupie.
Sama rzeka to chwila w łódce, pilot co gada po angielskowemu - nasz np. był dla mnie w ogóle nie zrozumiały. Trochę stalagtytów, trochę gacków i powrót.
Jeżeli ma to być jedynym powodem to nie warto. Jeżeli już jesteście na wyspie i przejeżdżacie obok, to czemu nie.

-- 08 Sie 2014 11:31 --

AHA - na Palawanie kup perły! koniecznie! jest tam tego od groma, i ceny są śmieszne. Myśleliśmy z kolegą, że nie ma sensu, że później też się gdzieś kupi i bardziej pomylić się nie mogliśmy. Na palawanie są jakieś hodowle czy coś, i jest tam masa pereł w śmiesnych cenach. W innych miejscach są dużo droższe, więc jako gifty dla dziewczyn choćby z biura warto :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 08 Sie 2014 11:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2012
Posty: 245
Loty: 364
Kilometry: 669 576
niebieski
Generalnie nie jestem zwolennikiem zorganizowanych imprez, ale w przypadku wyprawy do podziemnej rzeki było ok. Sympatyczna grupa. Organizatorzy za 1440 PHP zabrali mnie i później odwieźli pod pensjonat klimatyzowanym pickapem. Super widoki, wrażenia i przeżycia, zajefajna wyżerka. Oczywiście czy się komuś spodoba czy nie zależy od wielu czynników (np. od tego ile w życiu temu podobnych miejsc widziało się), czym niej tym bardziej się podoba :-).
Czym więcej chwalą tym można być bardziej rozczarowanym.
Myślę jednak, że przybywając na Palawan warto znaleźć czas aby w zorganizowanej czy jak kto woli na własną rekę tam się wybrać. Ja wcześniej również czytałem opinie innych, stworzyłem sobie swój własny pogląd i najważniejsze się nie zawiodłem. Mnie się naprawdę podobało, mimo że troche komercji w tym napewno się doszuka. Po ilości pływających łódek w jaskini widać, że biznes kwitnie. Ale nie może być to jedynym argumentem aby wybierać tylko ciche, darmowe i spokojne miejsca. W końcu nie co chwile jedzie się w ten rejon świata.
Parę notatek zrobiłem podczas mojego pobytu w lutym br. w Puerto Princesa: http://www.mojeflagi.blogspot.com/2014/ ... .html#more

a więcej zdjęć dot. podziemnej rzeki zjadziecie na: https://plus.google.com/photos/11338382 ... 3414708753

życzę niezapomnianych wrażeń podczas zwiedzania tym którzy się zdecydują na underground river
_________________
pozdrawiam:

Image

https://mojeflagi.blogspot.com/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 30 Lis 2014 22:30 

Rejestracja: 09 Kwi 2013
Posty: 45
Polecam odwiedzić PP na własną rękę i troszkę później niż wszyscy.
my dostaliśmy się do jaskini przez Monkey Trial- bardzo fajny szlak spacerowy, niespecjalnie wymagający. Jak doszliśmy na miejsce wszystkie łódki już odpłynęły. Byliśmy tam sami.
Podwodna rzeka zrobiła na nas niesamowite wrażenie.
_________________
INDONEZJA: http://www.youtube.com/watch?v=Fb_3NVSmG1A
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 19 Mar 2015 14:51 

Rejestracja: 17 Mar 2015
Posty: 58
Jaki jest koszt wplyniecia lodka do jaskini gdy dotarliscie tam sami?
Skad wzieliscie lodz? :)

Gdzie sie zaczyna ten szlak, ile trwa i jak do niego dotrzec?
_________________
40!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 28 Kwi 2016 09:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Maj 2012
Posty: 1661
Loty: 1
Kilometry: 122
niebieski
Aktualnie, stan na kwiecień 2016 czyli w sumie wysoki sezon, nie ma problemu aby dostać pozwolenie rano na ten sam dzień. Trzeba tylko poczekać do 8:00 aż otworzą biuro.

My akurat z racji ograniczonego czasu i sporych bagaży wybraliśmy wycieczkę. Załatwialiśmy ją z rana bezpośrednio po przylocie i już godzinkę po wyjściu z samolotu siedzieliśmy w busie. Cena do zapłacenia to 1200php za całość z posiłkiem (bufet i można jeść ile się chce).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 01 Lut 2017 12:04 

Rejestracja: 11 Sty 2015
Posty: 7
Calisto napisał(a):
Polecam odwiedzić PP na własną rękę i troszkę później niż wszyscy.
my dostaliśmy się do jaskini przez Monkey Trial- bardzo fajny szlak spacerowy, niespecjalnie wymagający. Jak doszliśmy na miejsce wszystkie łódki już odpłynęły. Byliśmy tam sami.
Podwodna rzeka zrobiła na nas niesamowite wrażenie.


Hej Calisto, jak wyglądało zorganizowanie wycieczki do jaskiń na własną rękę? Interesuje mnie przede wszystkim problem łódki, bez której raczej się nie obejdzie.

pozdrawiam, P.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 01 Lut 2017 12:18 

Rejestracja: 12 Gru 2011
Posty: 1842
srebrny
potrzebujesz permit, który załatwia się w Puerta Princessa, pierwszy link w googlu: http://www.lakas.com.ph/2012/02/how-to- ... -princesa/
Jak dostaniesz kwit to jedziesz na własną rękę do Sabang. W porcie idziesz do obsługi z permitem i za chwilę jesteś na łódce.
Dla chętnych przewodnika na monkey trial załatwia się również w porcie. Generalnie wszystko jest tam bardzo kompaktowe i nie da się tegp nie załatwić. Jeżeli uda Ci się przejść przez permit w PP i dojechać tam na własną rękę to reszta z górki.
My załatwiliśmy sobie permit rano i tego samego dnia byliśmy już na podziemnej rzece, z uwagi na to, że nie interesował nas powrót do PP nocowaliśmy w Sabang i następnego dnia pojechaliśmy dalej na północ.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 02 Lut 2017 18:59 

Rejestracja: 09 Kwi 2013
Posty: 45
Dokładnie, tak jak opisał poprzednik
Dodam tylko, że potrzebny jest permit,, ale ilość wejściówek jest limitowana, najlepiej zapisać się na listę dzień wcześniej i pojawić się w biurze ok 7.30. Ale nam udało się załatwić wszystko jednego dnia.
W porcie dokładnie Cię pokierują, także nie ma się co martwić. Potem trzeba iść wzdłuż plaży, aż do wejścia na Monkey Trail. Oczywiście przy wejściu na szlak czekali lokalesi z "biletem" i żądali zapłaty, twierdząc, że to przejście przez prywatny teren, ale uparliśmy się, że już mamy opłacone pozwolenia i odpuścili. Do tego miejsca odprowadziła nas pani przewodnik z portu, dalej szliśmy sami. Trasa jest bardzo dobrze oznaczona, nie można się zgubić i składa się z dwóch części. Pierwsza jest łatwa, niemal spacerowa, druga to trek przez dżunglę. Idzie się po mostkach, drabinkach, mija różne skały, jaskinie, groty i tunele w skałach.
_________________
INDONEZJA: http://www.youtube.com/watch?v=Fb_3NVSmG1A
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 05 Gru 2018 23:33 

Rejestracja: 13 Paź 2013
Posty: 35
Loty: 113
Kilometry: 218 622
My chcieliśmy odwiedzić podziemna rzekę przez agencję turystyczna, ale niestety pogoda w listopadzie nam nie sprzyjała i wycieczka została odwołana z powodu zbyt wysokiego stanu rzeki.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 27 Gru 2018 16:27 

Rejestracja: 09 Paź 2013
Posty: 2441
Loty: 191
Kilometry: 627 645
niebieski
nie masz czego zalowac
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 01 Wrz 2019 14:49 

Rejestracja: 01 Cze 2015
Posty: 276
Loty: 111
Kilometry: 260 580
niebieski
Pomijając kwestię czy warto odwiedzić czy nie warto.

Będę leciał do PP z Hongkongu cebulą przez Manilę. Opcja z 2h20 minut na przesiadkę lub 5h na przesiadkę. Pewnie opcja z krótszą przesiadką jest ryzykowna. W każdym razie jestem w PP po 16-stej. Raz 16:05 a pózniej 18:25. W obu przypadkach po zamknięciu biura permitów. Trochę żal tracić dnia aby załatwiać wszystko na drugi dzień. Nie chciał bym liczyć na to, że uda mi się załatwić następnego dnia rano permit na bieżący dzień.

Czy da się w dniu przylotu wieczorem załatwić wycieczkę na dzień następny? Np w hotelu albo jakiejś agencji na mieście? Wiem, że drożej ale być może nie będę miał wyjścia.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 02 Wrz 2019 14:49 

Rejestracja: 01 Cze 2015
Posty: 276
Loty: 111
Kilometry: 260 580
niebieski
A i jeszcze jedna rzecz. Prawdopodobnie będę na Palawanie w okresie Bożonarodzeniowo - noworocznym. Jak wtedy jest z dostępnością atrakcji i transportem?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 11 Wrz 2019 20:16 

Rejestracja: 01 Cze 2015
Posty: 276
Loty: 111
Kilometry: 260 580
niebieski
Znalazłem informację w sieci, że Biuro permitów jest 25 grudnia nieczynne. Przemodelowałem trochę plan i pojawię się 26 grudnia. W/g moich informacji powinno być ok. Ryzyk fizyk. Najwyżej pójdę tylko na Monkey Trail. Natomiast walczę jeszcze ze sobą czy kupić wycieczkę i mieć to gdzieś czy jednak organizować samemu. Najwygodniej było by dojechać skuterem/motorem ale potem ten sprzęt trzeba gdzieś zostawić. Jest w Sabang jakieś miejsce gdzie można zostawić bezpiecznie skuter? Nawet jeśli płatne.

@edycja
Jest takie miejsce na trasie na Monkey Trail gdzie trzeba pokonać rzekę. Nazywają ją Mangrove River. Jeszcze do 2018 roku był na niej mostek ale teraz widzę, że jest rodzaj tratwy promu na linie którą obsługują dwaj ludzie. Tu wkrada się element chaosu bo pewnie coś za to kasują no i nie wiadomo czy zawsze są. Ktoś tą trasą szedł czy wszyscy teoretyzują?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 16 Wrz 2019 22:49 

Rejestracja: 01 Cze 2015
Posty: 276
Loty: 111
Kilometry: 260 580
niebieski
Wychodzi na to że gotowa wycieczka z Puerto kosztuje teraz przeszło 2000 PHP. Nawet 2300. Jeżeli samemu to permit 500PHP + opłata środowiskowa 150PHP i łódź w Sabang do podziału na 6 osób - około 200PHP za osobę. Do tego transport do Sabang. A i jeśli ktoś chce na Monkey/Jungle Trail to jest oficjalna opłata 200PHP ale to chyba z przewodnikiem. Nie wiadomo czy da się na legalu bez przewodnika. Tak czy siak bez ścieżki to koszty samodzielnej organizacja przeszło 2 razy mniej niż wycieczka co przy dwóch osobach robi już różnice.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 17 Wrz 2019 00:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2012
Posty: 653
Loty: 290
Kilometry: 723 470
niebieski
@rafafi Az tak zle nie jest , da sie taniej , nawet przez neta , ( okolice 1500 php na travelbook.ph , klook.com ) co tez rozwiazuje niejako problem poznego przyjazdu bo mozna sobie wczesniej zabukowac na spokojnie pickup w swoim hotelu nastepnego dnia.

To tak pierwsze z brzegu nie wgłębiając się bardziej w obecną ofertę online , byc moze gdzies mozna jeszcze cos urwac. Bywaja tez kody znizkowe na powyzsze. Na pewno nie warto samemu sie pchac , zmarnujesz czas no chyba ze samo w sobie takie ogarnianie + jazda skuterem do Sabang i z powrotem jest dla Was plusem.

Kiedys bukowalem tak island hoppingi w el nido 20% taniej niz mozna bylo na miejscu wyrwac przez taka stronke asiatravel.com ale widze ze chyba juz padła.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
rafafi uważa post za pomocny.
 
      
#19 PostWysłany: 17 Wrz 2019 13:54 

Rejestracja: 01 Cze 2015
Posty: 276
Loty: 111
Kilometry: 260 580
niebieski
@kb_poland
Fajne i przydatne stronki - dzięki. Faktycznie za 1700 z hakiem z opłatą środowiskową. Sprawa jest do przemyślenia. Lubie czasami takie sprawy ogarnąć samodzielnie bo potem jest ten luz. Nie muszę się spieszyć, nie ma spiny, nikt mnie nie pogania. Jak się gdzieś zasiedzę - to się zasiedzę. No i nie wiozą mnie do jakiś atrakcji które dodatkowo mi chcą sprzedać.
Poważny plus tej rezerwacji to właśnie to że można przyjechać do PP wieczorem i na drugi dzień od rana można od razu na zwiedzanie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 12 Sty 2020 18:46 

Rejestracja: 01 Cze 2015
Posty: 276
Loty: 111
Kilometry: 260 580
niebieski
UWAGA! Nie można już kupić pertmitów w City Coliseum. Jest zmiana organizacyjna. Teraz można to załatwić prawie w centrum w Mendoza Park. Patrz mapka. Na mapce jest to miejsce które Google nazywa: Mendoza Police Station - nie dajcie się zwieść - to dokładnie tam. Klimatyzowane pomieszczenie z poczekalnią i automatem do pobierania numerków.

Załącznik:
permit.png
permit.png [ 108.85 KiB | Obejrzany 2376 razy ]


Na Google Street View ten budynek jeszcze się buduje. Teraz jest i przed nim jest fontanna.

Teraz ciekawostka - bo nie wiem czy to norma czy to był "dzień dobroci". Permity załatwialiśmy w dniu przylotu do Puerto - 26.12.2019 - w drugi dzień świąt. W ogóle to oni chyba najbardziej świętują wigilię a w pierwszy i drugi dzień świąt wszystko pracuje.
Właśnie kończył się jakiś tajfun "Ursula". Czyli lało (a ponoć w grudniu miało ich już nie być). Wstęp do podziemnej rzeki stał na dzień jutrzejszy pod znakiem zapytania. Pani w biurze permitów mówiła, że najlepiej to jakbyśmy mieli gotową wycieczkę to od organizatora wiedzielibyśmy czy się odbędzie czy nie (wtedy organizator zwraca pieniądze) a tak jak sami pojedziemy do Sabang - to może okazać się, że podziemna rzeka będzie zamknięta ze względu na pogodę. Musieliśmy mieć baranie miny bo pani zaproponowała nam coś nowego(?) Da nam permity za darmo a opłacimy je jutro w Sabang (!) Dostaliśmy dwie kolorowe, plastikowe imienne karty - jak kredytówki i już.

A na drugi dzień w Sabang wszyscy byli zdziwieni, że tak dostaliśmy. Jakbyśmy sami nie chcieli zapłacić to chyba by nikt nie zapytał czy zapłacone czy nie.
A - a tajfun przeszedł i na drugi dzień była już świetna pogoda. A i jeszcze - permity po 500 od osoby a gotowa wycieczka z naszego hotelu kosztowała 1800 (ale nie wiem czy zawierała wszystkie opłaty). No ale uparliśmy się żeby to zrobić samemu i zrobiliśmy.
Góra
 Profil Relacje PM off
DERKER lubi ten post.
DERKER uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 33 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group