Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 17 Cze 2022 15:53 

Rejestracja: 20 Mar 2011
Posty: 507
niebieski
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w rezerwacji biletów online na pociąg Nairobi Mombasa?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Początek lata i wakacji w Grecji: tydzień z all inclusive na wyspie Lesbos z za 2377 PLN. Wylot z Katowic Początek lata i wakacji w Grecji: tydzień z all inclusive na wyspie Lesbos z za 2377 PLN. Wylot z Katowic
Wycieczka nad Adriatyk za 751 PLN. Loty z Wrocławia + 4* hotel w Rimini Wycieczka nad Adriatyk za 751 PLN. Loty z Wrocławia + 4* hotel w Rimini
#2 PostWysłany: 18 Cze 2022 13:10 

Rejestracja: 20 Mar 2011
Posty: 507
niebieski
Na stronie Kenya Railways trzeba przejść przez kenijski system płatności Mpesa. Czy ktoś z Was próbował to w jakiś sposób obejść? Ewentualnie kupował bilet u jakiegoś pośrednika. W moim przypadku odpada zakup na miejscu, ponieważ chcę wyruszyć zaraz po przylocie do Nairobi.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 02 Sie 2022 19:09 

Rejestracja: 20 Mar 2011
Posty: 507
niebieski
Napiszę z własnego doświadczenia. Płatności za pociąg można dokonać tylko przy pomocy MPESA, jeśli kupuje się przez ich stronę. Bilet do Mombasy jest tani. Kosztuje około 40 zł. Zeby załatwić sobie Mpesę trzeba udać się do operatora telefonii komórkowej Safari.Com. Mają swój kiosk zaraz po wyjściu z terminala w Nairobi. Pieniądze na Mpesę można wpłacić tylko w punkcie Safari.com. Jeżeli komuś zależy na kupnie biletu jeszcze w Polsce, wówczas pozostaje pośrednik na miejscu. Ja skorzystałem z adeptkenyasafaris. Po zakupie przysyłają numer rezerwacji i numer telefonu, z którego została ona dokonana. Bilet drukuje się przed odjazdem pociągu w terminalu.
Góra
 Profil Relacje PM off
kostek966 lubi ten post.
Zeus uważa post za pomocny.
 
      
#4 PostWysłany: 02 Sie 2022 19:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lis 2012
Posty: 2939
Loty: 348
Kilometry: 658 488
niebieski
Przy czym trzeba zaznaczyć, że rejestracja i aktywowanie MPESY musi się odbyć w autoryzowanym punkcie Safaricom. Natomiast już samo doładowanie możliwe jest tam, gdzie widnieje napis Safari.com lub MPesa. To dość znacząca różnica, bo ta druga czynność jest dużo łatwiej dostępna, z pierwszą natomiast nie warto zwlekać udając się w "teren".
_________________
Azory => Egzotyka tuż za rogiem, czyli azorski "double decker" :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 16 Paź 2022 23:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lip 2016
Posty: 182
Loty: 173
Kilometry: 329 932
Kurde, nie chciałbym zostawiać tematu kupna biletów na pociąg na dzień wyjazdu i wolałbym kupić przed. Tylko ta cholerna mpesa... Są jeszcze jacyś pośrednicy (oprocz tego wspomnianego wcześniej adeptkenyasafaris, bo nie widzę opcji takiej tam), którzy ogarniają te bilety na pociąg, albo możliwość ogarnięcia tego numeru mpesy jeszcze przed przyjazdem?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 17 Paź 2022 09:39 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22329
Według seat61

https://www.seat61.com/Kenya.htm#Nairob ... a-by-train

You can buy with a small mark-up through reliable agency www.eastafricashuttles.com. You will need to email them. This may be the best option for overseas travellers unlikely to be in Kenya for long before needing to take the train.
Góra
 Profil Relacje PM off
Czesuaf lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#7 PostWysłany: 26 Paź 2022 01:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lip 2016
Posty: 182
Loty: 173
Kilometry: 329 932
Dzięki @Zeus, potwierdzam, oferują taką usługę - można im paypalem zapłacić. Dla innych użytkowników ciekawych: cena znośnie, bo (dla aktualnych cen) zamiast 120 zł to 180 zł (za first class), czyli 60 zł sobie liczą. Dla economy 40 zł. Ja skorzystałem, bo dla mnie to wybawienie, nie będę musiał od razu po przylocie w pośpiechu tego ogarniać.
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 06 Lis 2022 20:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lip 2016
Posty: 182
Loty: 173
Kilometry: 329 932
Dopisze jeszcze, bo bardzo istotne (jako post factum już):
-na miejscu nie zawsze jest otwarta kasa
-kupowanie biletów trwa bardzo długo. Lokalsi potrafili stać po 10-20 minut. Polecam kupowanie przez internet.
-security na tym terminusie to jakieś alternatywy 4. Przechodzisz przez kilka bramek, kilka razy "macają" cię, sprawdzają torby psami, każą wypakowywać bagaż czasem. Hitem jest sprawdzanie biletu przez kilka osób pod rząd. Pod rząd. Odchodzisz od jednej osoby i idziesz do drugiej pięć metrów dalej. Może mają swoje powody, ale zaopatrzcie się w duże pokłady cierpliwości i czasu :)

Jeśli chcecie kupować bilety na miejscu, to radzę zostawić sobie sporą rezerwę.

A tu jeszcze bonus jakby ktoś się zjawił na miejscu za wcześnie jak ja:
"Checkin" czyli wejście do głównego budynku jest na 3 godziny przed wyjazdem. Inaczej stoicie przed budynkiem, albo zostawiacie bagaż pezed wejściem (bez nadzoru) i możecie pójść do ticket office. W okolicy NIE MA sklepu, otwiera się tylko jedna budka razem z checkinem. W głównym budynku jest parę restauracji, ale też niedostępne dopóki nie będzie "checkinu". Opisuje na przykładzie swojego przypadku, gdzie byłem w terminusie o 9 a odjazd miałem o 15.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
maginiak uważa post za pomocny.
 
      
#9 PostWysłany: 06 Lis 2022 21:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Paź 2016
Posty: 1192
Loty: 399
Kilometry: 662 743
srebrny
@Czesuaf Jestem na etapie wyboru formy transportu na tej trasie. Czy biorąc pod uwagę Twoje doświadczenie mimo wszystko warto się tym pociągiem przejechać? Wygląda na to, że trzeba na tę podróż poświęcić cały dzień i czytając co piszesz nie jestem pewna czy mi się chce... Lot w moim terminie kosztuje 350 zł.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 06 Lis 2022 22:17 

Rejestracja: 20 Mar 2011
Posty: 507
niebieski
Moim zdaniem zdecydowanie warto się tym pociągiem przejechać. Spora część trasy wiedzie w okolicach parku narodowego. Można zobaczyć zwierzęta, pomimo sporej prędkości pociągu.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
Zeus uważa post za pomocny.
 
      
#11 PostWysłany: 07 Lis 2022 12:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lip 2016
Posty: 182
Loty: 173
Kilometry: 329 932
@maginiak hmmm... No zależy. Tak jak pisze Jonasz, mi się jechało przyjemnie, fajny pociąg, klimatyzowany, jedzie przez parki narodowe, można obejrzeć trochę Kenii w skrócie. Widziałem z okna żyrafy, słonie itd. No ale nadal to jest 5h podróż, plus dojazdy i odjazdy z terminali, oczekiwania. Ja potem jechałem w drugą stronę znowu, no i byłem na safari, więc ja osobiście [teraz] bym leciał do Mombasy już bezpośrednio jeśli bym znalazł jakiś fajny lot. Trochę za dużo ogarniania to dla mnie było, choć widoki całkiem fajne.
Góra
 Profil Relacje PM off
maginiak uważa post za pomocny.
 
      
#12 PostWysłany: 04 Sty 2023 15:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Paź 2016
Posty: 1192
Loty: 399
Kilometry: 662 743
srebrny
Ostatecznie zdecydowałam się na pociąg i cóż...uczucia mam dość mieszane, głównie dlatego że popełniliśmy kilka dość istotnych błędów i ten opis mam nadzieję pomoże innym tych błędów uniknąć.

Pociąg jest bardzo tani - bilet w 2 klasie kosztuje 1000 KES (35 zł) dla dorosłego i 500 KES dla dziecka. Klasa 1 odpowiednio 3000 i 1500 KES. Odjazd i dojazd na miejsce niezwykle punktualnie i idealnie z rozkładem 5 godzin i 8 minut :)

Kupiliśmy bilety w klasie 2 i gdybym dzisiaj miała wybierać to zdecydowałabym się na jedynkę, bo pociąg był wypchany po sufit, do tego jechaliśmy tyłem - kupując bilet online nie ma możliwości wyboru miejsc.

Sam zakup biletów z użyciem mpesy przebiegł w miarę bezproblemowo, trzeba tylko pamiętać żeby doładować konto odrobinę większą kwotą niż koszt samych biletów, bo system pobiera prowizję, w naszym przypadku przy zakupie 3 biletów było to około 80 KES.
Po zakupie biletów otrzymaliśmy jedynie powiadomienie sms, że pieniądze zostały przetransferowane do Madaraka Express. Bilety na maila nie przychodzą, drukuje się je w automacie na dworcu.

I jeśli chodzi o dworzec, to emocji było sporo.

Po pierwsze przez własną bezmyślność pojechaliśmy w Nairobi na niewłaściwy dworzec - zamiast sprawdzić dokładnie z którego dworca odjeżdża pociąg, uznaliśmy z automatu, że pociąg odjeżdża z dworca głównego w Nairobi i tam też się udaliśmy.
Po dotarciu na miejsce strażnik przy wejściu do dworca poinformował nas, że pociągi do Mombasy odjeżdżają z dworca Nairobi TERMINUS, do którego dojazd może zająć około godziny ze względu na korki. Mieliśmy zapas czasowy, ale nie aż taki.

I wtedy jak na zawołanie pojawił się pan z mafii taksówkowej, twierdząc że dowiezie nas na miejsce w 8 minut płatną drogą ekspresową i że przejazd nią kosztuje 280 KES. Twierdził też, że normalne taksówki czy uber nie mają wykupionego abonamentu i z nimi drogą ekspresową nie dojedziemy. Jestem prawie pewna, że to nie jest prawda ale nie było czasu żeby się zastanawiać.
I wtedy popełniliśmy kolejny błąd, bo nie zapytaliśmy ile będzie kosztował przejazd w sumie - dopiero po załadowaniu bagaży i nas samych do taksówki, miły pan poinformował, że mamy zapłacić 2000 KES - czyli tyle samo ile za bilety do Mombasy... Cóż, za głupotę się płaci, trudno.

Na dworzec dojechaliśmy w ciągu 20 minut, mając jeszcze około 50 minut zapasu do odjazdu pociągu. Ale czekały nas kolejne schody.

Żeby wejść na teren dworca trzeba przejść kilkustopniową kontrolę bezpieczeństwa.
Najpierw trzeba ustawić bagaże na specjalnej platformie a samemu wycofać się pod ścianę i czekać nie przekraczając wymalowanej linii. Wtedy wkraczają psy i obwąchują bagaże.

Następnie bagaże są skanowane - i tu dzieją się rzeczy najciekawsze. Nas zatrzymano ze względu na scyzoryk i dziecięcy komplet sztućców w bagażu. Pani twierdziła, że to artykuły zabronione i mamy je oddać, co było dla mnie średnio akceptowalne, szczególnie że scyzoryk miał dla mnie wartość sentymentalną. Rozmowa trwała 10 minut i pani nie ustępowała, a w końcu sama zapytała ile jej mogę zaoferować. Zadowoliła się 1000 KES.
Bilety udało się wydrukować bez problemów, a następnie czekało nas kolejne skanowanie bagaży. Tym razem strażnicy byli jednak zajęci rozmową i drugiego haraczu płacić nie musieliśmy. Po całym zdarzeniu poczytaliśmy opinie o dworcu, i okazuje się, że strażnicy pod różnymi pretekstami zabierają podróżnym przeróżne artykuły - od perfum, alkoholu, dezodorantów po przenośne głośniki.

Sama trasa przez park fajna - widzieliśmy słonie, żyrafy, zebry, antylopy w całkiem dużej ilości - choć jeśli ktoś był na safari to widoki nie są już aż tak wielką atrakcją. O safari napiszę jeszcze kilka słów w odpowiednim wątku.
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
4 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#13 PostWysłany: 04 Sty 2023 16:17 

Rejestracja: 12 Gru 2011
Posty: 1842
srebrny
maginiak napisał(a):
Kupiliśmy bilety w klasie 2 i gdybym dzisiaj miała wybierać to zdecydowałabym się na jedynkę, bo pociąg był wypchany po sufit,

Planuję kupić bilety w dniu wyjazdu na dworcu, bo nie mam jak założyć tej ich elektronicznej portmonetki, czy myślisz że może nie być miejsc (szczególnie, że napisałaś o wypchanym pociągu)?
Ewentualnie czy da się załatwić mpesę jeszcze z Polski?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 04 Sty 2023 16:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Paź 2016
Posty: 1192
Loty: 399
Kilometry: 662 743
srebrny
@opo Ktoś pisał wcześniej w tym wątku, że bilety można kupić z Polski przez pośrednika. Raczej nie polecam kupowania biletów w ostatniej chwili na dworcu, bo może być różnie. My kupowaliśmy 4 dni przed podróżą i o ile pamiętam system pokazywał wtedy około 150 miejsc wolnych w drugiej klasie i około 30 w pierwszej. Ostatecznie obłożenie wyglądało na 100% - spacerując po pociągu nie widziałam nawet jednego wolnego miejsca, co oznacza że na pewno ktoś się nie załapał.
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#15 PostWysłany: 26 Lut 2023 14:00 

Rejestracja: 12 Gru 2011
Posty: 1842
srebrny
Mamy RT podróż pociągiem za sobą. Wszystko łatwo i przyjemnie. Trochę naczytałem się o wymagającym security przed wejściem na dworzec ale wszystko okazało się bzdurami. Jeżeli ktoś nie przewozi noża czy maczety to nie będzie miał żadnego problemu. Na dworcu warto być max 1h przed odjazdem (nie ma sensu być wcześniej), wszystko idzie sprawnie. Uber/Bolt może oczywiście jechać płatną drogą ekspresową, przejazd kosztuje ok. 200-300ksh w zależności od miejsca wjechania na płatną drogę.
Bilety można kupić przez mpesa albo na miejscu w kasie. Nastraszony kupiłem wcześniej mpesą jednak było to zbędne, spokojnie były do dostania bilety w kasie. Kolejki do wydrukowania wcześniej kupionych przez mpesa biletów są analogiczne co do kasy, czyli ok. 4-5 osób w kolejce, więc luzik. Warto w necie sprawdzać ile biletów jeszcze jest na interesujący nas termin i kupować wcześniej tylko jeżeli faktycznie zostało ich już niewiele. Plusem kupowania biletów w kasie jest możliwość wyboru sobie miejsca, niestety nie ma takiej możliwości przy zakupie mpesą (czy też przez pośrednika z Polski). Moim zdaniem absolutnie nie warto płacić takich pieniędzy za rezerwację biletu przez pośrednika będąc jeszcze w Polsce.
Przejazd pociągiem kosztuje grosze, jest całkiem komfortowy, tylko siedzenia niestety dość twarde. ;) Ale patrząc cena/jakość to nie można się do niczego przyczepić. Przejazdy punktualne co do minuty. Jechałem budżetowo tylko w 2 klasie, więc nie wypowiem się jak to ma się do 1 klasy.
Podczas przejazdu widać dzikie zwierzęta - żyrafy, słonie, zebry itd. jednak absolutnie nie można porównać tego do safari, chociaż czasami zwierzęta są naprawdę bardzo blisko pociągu. Jednak jedzie on jakieś 80-100km/h, więc ciężko powiedzieć że przez 2-3 sekundy da się obejrzeć dane zwierzę.
Góra
 Profil Relacje PM off
Apocalipse lubi ten post.
Apocalipse uważa post za pomocny.
 
      
#16 PostWysłany: 04 Lis 2023 07:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sty 2015
Posty: 965
Loty: 372
Kilometry: 561 898
srebrny
Mam podobne wrażenia do @opo, za wyjątkiem zakupu biletu. Tzn. bilety na wszystkie interesujące nas pociągi były wymiecione 2 dni przed odjazdem, a pociąg wypchany - praktycznie co do miejsca.
Dla nas to nie był problem, bo spokojnie byłyśmy w Kenii parę dni wcześniej, żeby załatwić i doładować mpesa. Niemniej - jeśli ktoś planuje jechać krótko po lądowaniu, to warto faktycznie kontrolować dostępność biletów.
Mpese proponuję aktywować i doładować, razem z zakupem karty SIM, w punkcie safaricom do razu na lotnisku (na pewno są w Nairobi oraz Mombasie). Pamiętacie żeby dodać +100 kes do łącznej ceny biletów że względu na pobierane prowizję.
_________________
Don't be evil
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 14 Sty 2024 15:51 

Rejestracja: 18 Lis 2023
Posty: 2
Cześć. Wylatujemy w lutym do nairobi i chciałbym się podzielić doświadczeniem dot. kupowania biletów na expres z nairobi do mombasy. Generalnie sporo szukałem jak kupić ten bilet online. Z uwagi na to, że praktycznie mamy mało czasu pomiędzy wylądowaniem a dostaniem się do pociągu tylko online był sensowny. Bilet kupiłem na bookaway, zapłaciłem w dolarach z konta za pomocą karty. Dokumenty umożliwiające zakup biletu w automacie na dworcu przyszły na maila po 2 dniach. Zobaczymy czy wszystko będzie działąć . Mam nadzieję, że komuś pomogłem. Pozdro
Góra
 Profil Relacje PM off
lukket lubi ten post.
lukket uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group