Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Niedźwiedzie.
#1 PostWysłany: 03 Cze 2022 09:30 

Rejestracja: 07 Lis 2016
Posty: 53
Loty: 284
Kilometry: 631 117
Wybieramy się do Rumuni, najprawdopodobniej w sierpniu. Naszym głównym celem jest zobaczenie niedźwiedzi. Kolega jechał transfogarską w zeszłym roku i widział sporo misi przy drodze. I teraz pytanie: gdzie jest największe prawdopodobieństwo ich spotkania? Czy korzystać z agencji które oferują takie wycieczki? A jak tak to której? A może jakiś lokalny przewodnik?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
All inclusive na Fuerteventurze: tygodniowy wypoczynek z Warszawy za 2760 PLN All inclusive na Fuerteventurze: tygodniowy wypoczynek z Warszawy za 2760 PLN
Na ferie i nie tylko: loty British Airways do Kuala Lumpur z Warszawy za 2581 PLN Na ferie i nie tylko: loty British Airways do Kuala Lumpur z Warszawy za 2581 PLN
 Temat postu: Re: Niedźwiedzie.
#2 PostWysłany: 03 Cze 2022 13:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Paź 2016
Posty: 1197
Loty: 401
Kilometry: 665 395
srebrny
@Iza N. My widzieliśmy niedźwiedzia na południowym odcinku Drogi Transfogarskiej w okolicach Zapory Vidraru. Polacy, których spotkaliśmy na trasie widzieli w tym czasie w okolicy matkę z młodymi.
Niedźwiedzie są niestety dokarmiane przez turystów i wychodzą na drogę, więc nie sądzę żebyś potrzebowała przewodnika by jakiegoś zobaczyć :)

Przy okazji polecam moją relację z Rumunii, może Ci się przyda przy planowaniu
rumunia-czyli-albo-zmien-plan-albo-plan-zmieni-ciebie,1509,160816
Góra
 Profil Relacje PM off
meczko uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Niedźwiedzie.
#3 PostWysłany: 03 Cze 2022 13:20 

Rejestracja: 29 Maj 2011
Posty: 401
Loty: 178
Kilometry: 329 695
niebieski
www.bearwatching.ro jedna z kilku stron
nie ma gwarancji ze przy Transfogarskiej beda czekac na ciebie :-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Niedźwiedzie.
#4 PostWysłany: 03 Cze 2022 14:22 

Rejestracja: 07 Lis 2016
Posty: 53
Loty: 284
Kilometry: 631 117
@maginiak dzięki za podrzucenie relacji z chęcią poczytam

@agnieszka.s11 gwarancji nie ma nigdy, to jest dziki zwierz :) korzystałaś może z www.bearwatching.ro? Ja wiem, że jest sporo miejsc, gdzie można taką wycieczkę kupić, chodzi mi bardziej o wymianę doświadczeń.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Niedźwiedzie.
#5 PostWysłany: 03 Cze 2022 18:43 

Rejestracja: 26 Sty 2016
Posty: 209
niebieski
Gdyby nie Covid byłbym w stanie odpowiedzieć :). Niestety mój wyjazd do Rumunii się opóźnił i dopiero wypadnie w tym roku. Niemniej jednak już w 2020 miałem na oku wycieczkę na niedźwiedzie brunatne i sobie ją zamówiłem.

Wciąż jest dostępna tutaj:
https://www.adventure-tours.ro/brown-be ... -wild.html

Z tego, co się dowiadywałem, oni mieli tam jakieś miejsce przy którym dokarmiali niedźwiedzie, więc szansa na ich zobaczenie była spora. To okolice Braszowa. Jak to wygląda teraz? nie wiem. Widzę, że ceny poszły w górę, ale dalej jest. Na plus - dobry kontakt z właścicielem, zamroziliśmy naszą wycieczkę na 2 lata.

Pod koniec sierpnia mam nadzieję, będę mógł napisać, czy warto :).
_________________
https://www.star-wars.pl
https://www.filmowe-szlaki.pl
Góra
 Profil Relacje PM off
Iza N. lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Niedźwiedzie.
#6 PostWysłany: 14 Lip 2022 13:42 

Rejestracja: 07 Lis 2016
Posty: 53
Loty: 284
Kilometry: 631 117
@Lord Sidious jak wrócisz daj znać.

Moje plany się zmieniły i w tym roku nie pojedziemy.
Osobiście nie podoba mi się dokarmianie i wolałabym tego uniknąć. W takim miejscu to prawie jak w zoo, a w zoo się nie liczy :P

Znalazłam ofertę, gdzie po prostu idziemy w las z przewodnikiem. Oczywiście szansa zobaczenia jest mniejsza, ale i zabawa większa, więc jeśli w przyszłym roku pojedziemy to raczej skorzystam z takiej opcji i wezmę 2-3 dni z przewodnikiem.

https://www.absolute-nature.ro/wild-boa ... nsylvania/
https://www.absolute-nature.ro/bear-wat ... nsylvania/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Niedźwiedzie.
#7 PostWysłany: 14 Lip 2022 14:14 

Rejestracja: 02 Mar 2012
Posty: 7799
złoty
W naturze to już i w naszych górach można zobaczyć. ;) Tylko nie zawsze jest to bezpieczne.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Niedźwiedzie.
#8 PostWysłany: 14 Lip 2022 21:25 

Rejestracja: 07 Lis 2016
Posty: 53
Loty: 284
Kilometry: 631 117
@miriam a tak, kolega z pracy też opowiadał mi o spotkaniu na szlaku :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Niedźwiedzie.
#9 PostWysłany: 21 Sie 2022 23:36 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1483
złoty
Jechałem Drogą Transfogaraską przedwczoraj. W okolicach jeziora Vidraru w różnych miejscach widziałem aż 7 niedźwiedzi, w tym matkę z dwoma młodymi.
Jest tak jak pisano powyżej - wychodzą na pobocze drogi, bo ludzie im rzucają jabłka i inne łakocie, więc przyzwyczajają się do łatwego żarcia.
To w sumie smutne, bo takie niedźwiedzie nie będą już w stanie wrócić do całkowitej dzikości, a w domaganiu się żarcia od ludzi mogą się stać agresywne i niebezpieczne.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
Iza N. uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Niedźwiedzie.
#10 PostWysłany: 22 Sie 2022 18:23 

Rejestracja: 26 Sty 2016
Posty: 209
niebieski
Już po, to kilka słów o niedźwiedziach. Udało się je zobaczyć dwukrotnie.

Pierwszy raz z wycieczką, z Braszowa. Bezpośredni link do operatora - http://photo-wildlife.com/. Generalnie wygląda to tak, że zbierają nas pod wieczór w centrum Braszowa. Maksymalnie 12 osób. Pakują do busa / samochodu i zawożą do lasu, gdzie idziemy do czatowni. I czekamy. Czekaliśmy 2 godziny i w końcu niedźwiedź przyszedł. Dało się go zobaczyć z odległości, dość dobrze (jeśli chodzi o całą posturę). Przede wszystkim zachowywał się dziko i naturalnie, nie reagował na nas. Myk polega na tym, że jak wspominałem wcześniej, dokarmiają je tutaj. Polega to na tym, że rozrzucają w okolicy jakieś warzywa, owoce, tak by niedźwiedzie chciały przeszukiwać tę lokację. Jak twierdzą organizatorzy w tym sezonie mieli zawsze przynajmniej jednego niedźwiedzia. U nas było słabo, bo był jeden i jak wracaliśmy to na górze drugi był i rzucał jakimiś kamieniami. Nie widziałem drugiego, ale opóźnił nasz powrót.

Uwaga praktyczna, po części z wstępem i organizacją w lesie, idzie się pojedynczo za przewodnikiem. I warto iść tuż za nim, bo w czatowni są dwa rzędy. My załapaliśmy się na pierwszy, więc lepiej wszystko widzieliśmy. Na plus, robią to pasjonaci i cały czas przez te 2 godziny nadawali o niedźwiedziach, ich zwyczajach i naturze Rumunii. Nie żałuję, podobało mi się, ale drugie spotkanie z niedźwiedziami było dużo bliższe :).

Oczywiście to trasa Transfogarska, dokładniej okolice tamy Vidraru (między 14-15 je mijaliśmy jadać w kierunku Bukaresztu). Tam w sumie minęliśmy 5 niedźwiedzi, za darmo i jeszcze w normalnym słońcu. W tym jeden siedział przy drodze, bardzo blisko, więc przez okno mogliśmy go pooglądać dość dokładnie. Minus, te niedźwiedzie żebrzą i niestety są dokarmiane przez turystów. Póki spokojnie się zachowują, robią za atrakcję. Ale jak coś nie tak, to są odławiane... I dalej bywa różnie. W najlepszym przypadku je wywożą, gdzieś dalej. W średnim, lądują w sanktuarium niedźwiedzi niedaleko Braszowa (tam nie byliśmy, ale sporo ich tam jest).
_________________
https://www.star-wars.pl
https://www.filmowe-szlaki.pl
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
Iza N. uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Niedźwiedzie.
#11 PostWysłany: 26 Sie 2022 22:53 

Rejestracja: 07 Lis 2016
Posty: 53
Loty: 284
Kilometry: 631 117
Dzięki za szczegółowy raport :) Teraz mam zdecydowanie lepszy obraz sytuacji. Super, że trafiłeś na takich przewodników.

@meczko zgadzam się, to jest niestety bardzo smutne.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Niedźwiedzie.
#12 PostWysłany: 14 Wrz 2023 20:59 

Rejestracja: 09 Sty 2012
Posty: 228
srebrny
Transfogarska i zachowanie ludzi względem niedźwiedzi to wprost encyklopedyczny przykład turystycznej patologii. Niesamowite jak ludzka głupota jest zaraźliwa.

Spotkanie niedźwiedzi w Rumunii jest niczym niezwykłym ale na pewno zostaje w pamięci na długo. Dwukrotnie spotkałem je w Górach Rodniańskich ale były dość daleko, coś jak w okolicach Kopy Kondrackiej gdzie w Tatrach są dość często. Za to już widok misia kilkadziesiąt metrów od siebie w Górach Apuseni zostanie ze mną do końca życia.
_________________
Nie odkładaj marzeń. Odkładaj na marzenia.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Niedźwiedzie.
#13 PostWysłany: 15 Wrz 2023 11:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2015
Posty: 1449
Loty: 110
Kilometry: 152 968
srebrny
Oprócz wspominanej tu trasy do zapory Vidraru niedźwiedzie można też często spotkać w nocy w Predeal, koło Braszowa. Niestety przychodzą tam głównie buszować po śmietnikach :( Wracając wieczorem z knajpki i mając do przejścia dosłownie 200 m, nie spodziewałam się, że przed samym wejściem do hotelu zaledwie z odległości 8-10 metrów zobaczę niedźwiedzia wychodzącego z lasu na parking. Przed hotelem stała grupka ludzi, których ekscytacja związana z zobaczeniem zwierzaka i hałas jaki robili przepłoszyły niedźwiadka. Ten przeskoczył przez płot i zniknął. To było przed hotelem Belvedere.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
cron
phpBB® Forum Software © phpBB Group