Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 38 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 09 Lis 2019 11:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Sty 2012
Posty: 4454
srebrny
Austriakom i Lichtensteinowi dziękują pięknie , a Niemcom nie ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu
Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów
#22 PostWysłany: 09 Lis 2019 11:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Dziękują dziewiąte po prawej stronie.

A wracając do kwestii praktycznych, nie ma tu szczególnych problemów z porozumieniem. Znajomość angielskiego jest nienajgorsza, znacznie lepsza niż w Poradziecji. Pewnie niemiecki znają jeszcze lepiej. Poza tym znajomość jugosłowiańskiego wydaje się być powszechna, ale nie wykluczam, że ogranicza się do popularnych zwrotów. Ja próbowałem "josz jedno." Zawsze rozumieli.

A wracając do angielskiego, recepcjonista w hotelu zwracał się do mnie "bro" to pewnie taka ładna kalka językowa z albańskiego, a nie efekt słuchania amerykańskiego hip hopu.

Swoją drogą to oni mają tu taką zabawną muzykę połączenie tureckiej popsy z zachodnimi rapsami.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#23 PostWysłany: 09 Lis 2019 12:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Sty 2012
Posty: 4454
srebrny
pabien napisał(a):
Dziękują dziewiąte po prawej stronie.
.

Ale nie "pięknie" :D
A przy okazji znalazłem "Dziękuję Polonia" (pod Austriakami). Może mieli za co (PJW KFOR)?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
pabien lubi ten post.
 
      
#24 PostWysłany: 09 Lis 2019 12:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
@wtak dzięki za znalezienie Polski. Też mi ten KFOR chodził po głowie i jednak trochę się dziwiłem, że jej nie znalazłem. Źle szukałem.

A tymczasem kilka fotek z drogi. Trochę betonu (ciekawszego i mniej ciekawego) oraz barwy jesieni.ImageImageImageImage

Wysłane z mojego Mi A3 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
wtak lubi ten post.
 
      
#25 PostWysłany: 09 Lis 2019 14:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Wracając do Prisztiny zdałem sobie sprawę skąd wzięło się to odczucie zagubienia, kiedy wjeżdżałem tam pierwszy raz. Jednak nie z powodu głodu. Jadąc od granicy zasnąłem i obudziłem się dopiero na peryferiach miasta. A widok jest po prostu straszny. Takiego nieładu przestrzennego jeszcze nie widziałem (ale przyznaję, nie byłem w Manili). Tu nie chodzi o to, że budynki są w złym stanie, zrujnowane. Wręcz przeciwnie, większość jest nowa, albo w trakcie budowy. Są ohydne, brzydkie, takie sobie lub całkiem zwyczajne. Oprócz tego trwa dużo prac budowlanych. Brak jakiegoś pomysłu na planowanie przestrzeni czyni ją przerażającą. Nic do siebie nie pasuje, budynki czy ich całe kompleksy wzajemnie do siebie nie pasują. Coś strasznego. Trudno to opisać, zdjęcia również tego nie oddadzą, zwłaszcza robione z autobusu, a na dodatek już nie w najgorzej wyglądającym miejscu.
Ale niech będzie, jakaś ilustracja musi się przecież pojawić. I zaznaczam, w mieście jest trochę lepiej, ten chaos jest przynajmniej ograniczany przez siatkę ulic. Na peryferiach tego nie ma.Image

Wysłane z mojego Mi A3 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#26 PostWysłany: 09 Lis 2019 17:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Na obiad postanowiłem udać się do miasta, gdzie środki transportu publicznego wyglądają tak:

Image

Jednak przez most się nimi nie przejedzie. To należy zrobić na piechotę.

Wysłane z mojego Mi A3 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#27 PostWysłany: 09 Lis 2019 17:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Jakby ktoś był ciekawy po co się tam wybrałem. Spieszę z odpowiedzią
Image

Tfu, nie to zdjęcie. Chociaż mój telefon słabo sobie poradził zz wyzwaniem

Image

Wysłane z mojego Mi A3 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#28 PostWysłany: 09 Lis 2019 17:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Lizusy, cholera. Kto by ich podejrzewał?Image

Wysłane z mojego Mi A3 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#29 PostWysłany: 09 Lis 2019 20:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Mitrowicę było warto odwiedzić. Nie tylko, aby zobaczyć. Nie tylko dla pomnika, przejścia przez granicę, której nie ma a na której stoją Carabinieri.

Image

Był tam co prawda jeden w miarę ciekawy betonowy budynek

Image

jednak najbardziej podobał mi się, niestety nieczynny automat

Image

jak również sklep z kołyskami. Jeśli ktoś potrzebuje kołyski, to sklep mieści się przy głównej ulicy po drodze z dworca autobusowego do mostu.

Image

Po serbskiej stronie były też murale, których nie rozumiem, może kiedyś poszukam o co chodzi (domyślam się, ale mogę się źle domyślać).

ImageImage

Wysłane z mojego Mi A3 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
Chupacabra lubi ten post.
 
      
#30 PostWysłany: 10 Lis 2019 10:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Na początek dnia winny jestem wyjaśnienie w sprawie wystawy o Korei. Nie wiem dlaczego uznałem, że akurat w Kosowie koreański reżim może występować w pozytywnym kontekście, nie kojarzyć się jednoznacznie z opresyjnym totalitaryzmem (w sumie to chyba pleonazm).

Wystawa ma tytuł "Strażnicy raju." Plakat, który wątpliwości co do jej wydźwięku chyba nie wzbudza (nie widziałem go wcześniej).

Co więcej, wystawa przyjechała z Gijokastry, miejsca urodzin Hodży.

A tutaj informacja na temat wystawy w języku bardziej zrozumiałym niż albański.

http://traavik.info/works/guardians-of-paradise

To już drugi raz, kiedy poczułem się głupio w trakcie tej wycieczki.

To wszystko musi być z powodu braku przedwyjazdowej fotki z wiaderkiem w Preludium.
Image

Wysłane z mojego Mi A3 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
wtak lubi ten post.
 
      
#31 PostWysłany: 10 Lis 2019 12:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Mój pobyt w najmłodszym państwie Europy powoli dobiega końca.
Chciałoby się więcej, więc pewnie tu wrócę. Skoro UIA odwołała mi majówkowe loty do Turcji, zwolnił mi się termin.

W związku z pobytem tutaj nasuwają się oczywiste porównania z Albanią. Jest podobnie, ale i inaczej, przy czym w Albanii byłem 11 lat temu, więc mogło się tam sporo zmienić.

Podobnie jak w Albanii wszechobecne są tu myjnie samochodowe, a liczba stacji benzynowych i ich marek jest znacznie większa niż w innych krajach. Podobnie wydaje się, że głównym zajęciem mieszkańców jest spędzanie całego dnia w kawiarniach przy espresso (0,5 EUR).

Sposób prowadzenia samochodów jest już jednak inny - tutaj nie bałbym się pożyczyć samochodu.

Nieład przestrzenny jest większy niż w Albanii, choć tutaj jest znacznie więcej budynków, które wyglądają na skończone.

Trudno ocenić z czego ten kraj żyje. Oficjalnie ok 20% PKB to transfery od rodzin pracujących zagranicą, kolejne 10% to pomoc zagraniczna.

Jednak ten kraj nie wygląda na drugi najbiedniejszy w Europie. Wygląda jakby przeżywał prawdziwy i szalony boom budowlany.

Szczególnie dziwnie wyglądają nowiutkie stacje benzynowe zazwyczaj z nowymi hotelami, które wydają się być zupełnie puste. Podobnie jest z dużymi, zaprojektowanymi na bogato restauracjami.

Różnica w wyglądzie części serbskiej i albańskiej w Mitrowicy jest olbrzymia. Zdecydowanie na korzyść tej drugiej.

Skrajną biedę widać rzadko, ale jak już się ją zobaczy, wygląda przerażająco. Ten obrazek poniżej przypomina mi bezpańskiego pieska, których trochę jest na ulicy. Jednak na tym zdjeciu to nie występuje szczeniaczek.

Image

Wysłane z mojego Mi A3 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#32 PostWysłany: 10 Lis 2019 16:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Chociaż w sumie to nie wiem czy dzieci w podobnym wieku w Skopje zmuszane do grania na bębnach na moście nie mają gorzej?

Wysłane z mojego Mi A3 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#33 PostWysłany: 11 Lis 2019 10:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Jak już wspominałem duży udział w gospodarce Kosowa ma pomóc zagraniczna. Wydaje się jednak, że wśród instytucji jej udzielających UE jest najmniej poważana. Jest pomnik Billa Clintona (obok też sklep z płaszczami Hillary, ale to już marketing niepaństwowy), są pomniki NATO. Jeśli chodzi o UE odnotowałem tyle:

Image

Image

Nie wiem czego dotyczy niezadowolenie, ale nie da się ukryć, że UE, oprócz tego, że nie jest najlepiej funkcjonującym tworem (ach te narodowe egoizmy) ma słaby marketing.

Jeśli chodzi o USA czy NATO, krytyki na ścianach nie widziałem. No może oprócz tego, że amerykańscy superbohaterowie wyraźnie nie przyjęli się w Kosowie

c.d.n za chwilę, bo mi tapatalk powiedział, że więcej ze mną nie współpracuje.

Wysłane z mojego Mi A3 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#34 PostWysłany: 11 Lis 2019 10:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Jednak nie tak za chwilę - bez tapataltaka jest jednak ciężko.

Dodam tylko, że na zakończenie koniec będzie ilustracja do zdania o superbohaterach oraz zdjęcia dokumentujące macedońsko - kosowskią rywalizację o superzakonnicę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#35 PostWysłany: 11 Lis 2019 13:38 

Rejestracja: 07 Maj 2014
Posty: 1143
Loty: 40
Kilometry: 24 863
niebieski
Ta, w przeciwieństwie do innych Twoich relacji jest mocno chaotyczna i grypsiarska, ale jakoś sobie poradziłem z niektórymi łamigłówkami słownymi. Ja akurat byłem tam sam, ale jak byli moi znajomi parą (mieszaną) to narazili się na ostracyzm ze strony lokalsów przy odwiedzaniu lokali gastro. W sumie nic odkrywczego. Mnie jednak życie nocne Prisztiny bardzo się podobało. Samo miasto nudne, jak widzę niewiele się zmieniło.

A i silna grupa państw uznających ten kraj jest oczywista w stosunku do drugiego, który jest post-radziecki do szpiku kości, a utworzony niewidzialną ręką matuszki Rosji. Nie sympatyzuję ani z jednymi ani z drugimi, bo jedni są proradzieccy, a drudzy o odmiennych korzeniach kulturowych i społecznych.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#36 PostWysłany: 11 Lis 2019 13:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Relacja jest chaotyczna, bo po pierwsze to nie relacja sensu stricto, po wtóre Kosowo jest chaotyczne.

Poniżej zdjęcia (nie wiem w jakiej kolejności się wgraną)
Porzuceni superbohaterowie. Wiszą co prawda na głównym deptaku Prisztiny, jednak ich wygląd jest dość żałosny.

Św Teresa z Kalkuty - Albanka ze Skopje, ale wtedy to była Prowincja Kosowska. W Prisztinie ma swoją ulicę, będącą głównym deptakiem miasta i pomnik.

W Skopje ulice w centrum zarezerwowane są dla Wielkiej historii Macedonii, nie ma ulicy, ale ma pomnik i wyjątkowo odrażający dom z krzyżem. W pojedynku chyba Kosowo wygrywa.

Ale w kwestii czyja jest Matką Teresa z Kalkuty przytoczę wypowiedź mojego kolegi Austriaka. Stwierdził, że spory czy Lwów był polski czy ukraiński są bezsensowne, przecież oczywiste, że był austriacki.

Na kolejnym zdjęciu instalacja o Kosowie - to już co prawda nie noworodek, ma w końcu 11 lat.

Załączniki:
PicsArt_11-11-12.31.59.jpg
PicsArt_11-11-12.31.59.jpg [ 98.04 KiB | Obejrzany 3893 razy ]
PicsArt_11-11-12.30.59.jpg
PicsArt_11-11-12.30.59.jpg [ 125.37 KiB | Obejrzany 3893 razy ]
PicsArt_11-11-12.32.25.jpg
PicsArt_11-11-12.32.25.jpg [ 70.1 KiB | Obejrzany 3893 razy ]
PicsArt_11-11-12.29.49.jpg
PicsArt_11-11-12.29.49.jpg [ 98.04 KiB | Obejrzany 3893 razy ]
PicsArt_11-11-12.28.19.jpg
PicsArt_11-11-12.28.19.jpg [ 95.15 KiB | Obejrzany 3893 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#37 PostWysłany: 18 Lis 2019 11:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Sty 2012
Posty: 4454
srebrny
pabien napisał(a):
...
Okazało się, że zostałem w perfidny sposób oszukany w Preludium. Powiedziano mi, że wiaderka już nie ma, a ja uwierzyłem i poszedłem do Bolero.
Wiaderko jednak jest i ma się dobrze.

Chciałem Ci zrobić zdjęcie wiaderka, ale... go naprawdę nie ma. O tempora, o mores.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
pabien lubi ten post.
 
      
#38 PostWysłany: 18 Lis 2019 11:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Tak, wiem. Całkiem zniknęło. Ale może jeszcze się pojawi. Liczę na nie 13 grudnia

Wysłane z mojego Mi A3 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 38 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group