Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 38 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 06 Lis 2019 23:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Na początek jak zwykle falstart, bo wyjazd jest jutro, a dojadę tam pojutrze.
I z tym krajem to nadużycie, bo uznaje go ok 100 państw, choć według Wikipedii można odnotować tu tendencję spadkową.
Natomiast ten inny kraj, który też jest uznawany jest bodaj przez 2 kraje, które są znacznie mniej.
"Według rządu serbskiego, do sierpnia 2019 r. 15 krajów wycofało uznanie niepodległości Kosowa: Komory, Surinam, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Gwinea Bissau, Burundi, Liberia, Lesotho, Grenada, Madagaskar, Dominika, Papua-Nowa Gwinea, Wyspy Salomona, Palau, Republika Środkowoafrykańska i Togo."
Co ciekawe ten pierwszy mniej uznawany kraj ma swoją walutę, a Kosowo jej nie ma. Oczywiście można powiedzieć, że dzieli los m.in. z Niemcami oraz Francją, ale tamte kraje mają jednak swój udział w zarządzaniu ECB.
Zresztą z walutą w byłej Jugosławii to skomplikowana historia. Nie widziałem kraju bardziej przywiązanego do Marki Niemieckiej niż Jugosławia (dinar zawsze był słaby, inflacja duża, więc marka była tym w czym trzymało się pieniądze). Wydaje mi się, że likwidację marki niemieckiej narody jugosłowiańskie zniosły gorzej niż sami Niemcy. Warto przy tym zauważyć, że marka przetrwała właśnie na Bałkanach w postaci bośniackiej marki konwertybilnej.
Tyle tytułem wstępu do wstępu, teraz będzie wstęp właściwy.
W podróżowaniu odhaczanie krajów interesuje mnie bardzo umiarkowanie, jednak tak się składa, że ta podróż ma pozwolić mi skompletować listę państw bałkańskich. Powoli mi to przychodziło, bo o ile w Jugosławii byłem dawno temu (znaczy kiedy ona jeszcze była), Chorwację i Słowenię odwiedzałem jeszcze w czasie wojny, to w Bośni pierwszy raz byłem w tym roku, teraz pora na Kosowo. Za opóźnienia w odwiedzaniu tych niezwykle interesujących regionów należy winić ZSRR i to co po nim zostało. Bałkany jednak są u mnie na drugim miejscu. Ale może to się zmienić. Bardzo ciekaw jestem tego Kosowa.
Na początek czekają mnie jednak rytuały przedwyjazdowe, a z tym pojawił się pewien problem. Odlatuję z non Schengen, co oznacza, że wiaderko w Preludium jest trochę nie po drodze. Zobaczę co się da z tym problemem zrobić. Coś trzeba, bo wyszło mi na to, że nie planuję już w tym roku lotu w ramach Schengen z WAW.

Obrazków na razie nie będzie, ale muzyka owszem. Ponieważ Kosowo to dawna Jugosławia, będzie coś ultrajugosłowiańskiego



Nie wykluczam, że w relacji będzie też o książkach. Po trzech tygodniach udało mi się skończyć Życie i Los Grossmana. To doskonała książka, choć wagi ciężkiej. Ciekawe jest to, że przy swoich prawie 900 stronach, ostatnie 30 jest zdecydowanie najgorsze. Autor najwyraźniej nie za bardzo wiedział jak ją zakończyć.

Następna lektura jest z tych lżejszych - w sumie zainspirowana komentarzem do mojej poprzedniej relacji - "Warszawa Wciąga" Jasia Kapeli. Mam jeszcze jedną książkę do równoległego czytania, a w zasadzie słuchania (bo mi się audiobook kupił), ale o tym ewentualnie później.
Góra
 Profil Relacje PM off
13 ludzi lubi ten post.
jobi uważa post za pomocny.
 
      
Wycieczka do Tokio za 3943 PLN. Loty z dużym bagażem z Warszawy + 10 nocy w 4* hotelu Wycieczka do Tokio za 3943 PLN. Loty z dużym bagażem z Warszawy + 10 nocy w 4* hotelu
City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich City break na Malcie za 909 PLN. Loty z Katowic i 5 nocy w hotelu dla pełnoletnich
#2 PostWysłany: 06 Lis 2019 23:34 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8849
Loty: 990
Kilometry: 952 329
platynowy
No to czekam na ciąg dalszy z niecierpliwością.

Miałem w tym roku trafić do Kosowa, nawet bilety już były, ale Wizzair zmienił rozkład w taki sposób, że cały wyjazd mi się posypał i ostatecznie wylądowałem w sąsiedniej Macedonii.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 07 Lis 2019 07:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
Gwoli formalności - też nie uznaję tego bandyckiego tworu jakim jest Kosowo.
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off
marcinsss lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 07 Lis 2019 09:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Dziś nie obudził mnie dźwięk budowy, tylko dziecko mówiące "wstawaj - czas do szkoły" była to g. 6:50.
Nie miałem czasu na rozważania jak zacząć dzień.

Wczesna pobudka miała jednak wielką zaletę. Do g. 8:25 udało mi się wykonać całą pracę zaplanowaną do końca tygodnia, co oznacza, że nie muszę brać ze sobą laptopa.

Wróć, to inna relacja ;)



To taka mała autopromocja, bo tamtą relację mało kto czytał.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 07 Lis 2019 11:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Paź 2011
Posty: 435
srebrny
@pabien niektórych autorów można rozpoznać po paru pierwszych zdaniach, jesteś lepszy, bo u Ciebie wystarczy tytuł ;)
_________________
Image

Naprawdę pisze się razem. Naprawdę!
Zresztą zresztą też.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 07 Lis 2019 11:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
@Stasiek_T i o to chodzi.

Skoro podróż jeszcze się nie zaczęła zamiast relacji z przygotowań do wyjazdu (nieciekawe) proponuję lekturę, a w zasadzie porównanie dwóch artykułów:


https://wiadomosci.radiozet.pl/amp/full ... ie-z-misji


http://www.independent.co.uk/news/world ... html%3famp

Oba są przedrukami. W pierwszym w sumie niewiadomo o co chodzi - ja prawdę mówiąc myślałem, że o niepokalane poczęcie. Z drugiego można się domyślić co było głównym tematem opisywanego artykułu (nie chodzi o same ciąże).

Wbrew pozorom można znaleźć pewien związek powyższych artykułów z moją wycieczką, dodatkowo zważywszy, że pierwszym (i ostatnim) jej punktem będzie Skopje. Podpowiem, nie chodzi o ciążę.

Ponieważ moje myśli chodzą różnymi drogami, postanowiłem poniżej dać podpowiedź dotyczącą związku między zakonnicami a moją wycieczką.

Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 07 Lis 2019 13:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
A teraz mała wzmianka w dotycząca lektury. Na Jasiu zawsze można polegać.

Też nie jest ona oderwana od kwestii podróży. Po pierwsze książkę czytam jadąc na lotnisko. Po wtóre zacytowane (w dziwnej formie) poniżej słowa skłaniają do myślenia nad sprawami ważnymi.

W tym przypadku są to akurat rozważania dotyczące afteru, ale inne, często ważniejsze tradycje mają podobnie głębokie zakorzenienie w kulturze ;)

Oddanie się refleksji nad sprawami, często błahymi, może prowadzić do ciekawych wniosków.
ImageImage

Wysłane z mojego Mi A3 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 07 Lis 2019 14:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Na razie sprawy nie toczą się w pełni zgodnie z planem. W Preludium nie ma już wiaderka. Nie ma wiaderka, to i nie ma zdjęcia z nim na początek podróży.

Edit:

Okazało się, że zostałem w perfidny sposób oszukany w Preludium. Powiedziano mi, że wiaderka już nie ma, a ja uwierzyłem i poszedłem do Bolero.

Wiaderko jednak jest i ma się dobrze.


Ostatnio edytowany przez pabien, 08 Lis 2019 07:06, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#9 PostWysłany: 07 Lis 2019 14:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Maj 2010
Posty: 433
Loty: 54
Kilometry: 85 890
niebieski
@pabien może powinieneś zapytać, powiedz, że chcesz wiaderko :mrgreen:
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
pabien lubi ten post.
 
      
#10 PostWysłany: 07 Lis 2019 18:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Paź 2011
Posty: 435
srebrny
Co prawda forum jest o podróżowaniu, a nie o teologii, ale pozwolę sobie na sprostowanie ;)

pabien napisał(a):

Skoro podróż jeszcze się nie zaczęła zamiast relacji z przygotowań do wyjazdu (nieciekawe) proponuję lekturę, a w zasadzie porównanie dwóch artykułów:

https://wiadomosci.radiozet.pl/amp/full ... ie-z-misji

http://www.independent.co.uk/news/world ... html%3famp

Oba są przedrukami. W pierwszym w sumie niewiadomo o co chodzi - ja prawdę mówiąc myślałem, że o niepokalane poczęcie. Z drugiego można się domyślić co było głównym tematem opisywanego artykułu (nie chodzi o same ciąże).

,


Błędnie używasz terminu "niepokalane poczęcie". Dogmat ten stanowi, że Maria jako jedyna pozbawiona była grzechu pierworodnego, tego który sprowadzili na cały rodzaj ludzki Adam i Ewa. Tylko tyle i aż tyle.
To, że będąc dziewicą została matką Jezusa, nie ma z tym nic wspólnego.
_________________
Image

Naprawdę pisze się razem. Naprawdę!
Zresztą zresztą też.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
Chupacabra uważa post za pomocny.
 
      
#11 PostWysłany: 07 Lis 2019 18:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Po prostu Pius IX nie wnikał w szczegóły techniczne.
Góra
 Profil Relacje PM off
eskie lubi ten post.
 
      
#12 PostWysłany: 07 Lis 2019 18:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Cebulactwo (i nieuwaga) nie popłacają. Bojący się latania Albańczyk z Tetowa, mój sąsiad w czasie lotu, proponował mi zrzucić się na taksówkę (za 20 EUR), ja oczywiście odmówiłem, bo wydawało mi się, że mam autobus za 3 EUR o 17:10. Niestety to był rozkład środowy. W czwartek jest o 18:30, wiec muszę cierpieć i czekać.

Cóż, poczytam o niepokalanym poczęciu, albo o narkotykach.

Wysłane z mojego Mi A3 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 08 Lis 2019 12:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Tymczasem dotarłem do celu. Mercedesem oczywiście.

W busie jechali głównie cudzoziemcy: Chińczycy, Japończycy, Amerykanie, ale znaleźli się również Brazylijczyk z Turkiem, którzy zresztą wyglądali na parę.

No cóż takie dziwne kraje mają jakąś szczególną moc przyciągania.

Prisztina wygląda dokładnie tak jak się spodziewałem. Mimo to, nie mogę pozbyć się lekkiego poczucia, które najlepiej oddaje pierwsze zdanie piosenki poniżej



Myślę, że to wszystko przez wiaderko, którego nie zobaczyłem na Okęciu.
Edit: już wszystko jest OK, okazało się, że po prostu byłem głodny.

Pora na kilka zdjęć.ImageImageImageImageImage

Wysłane z mojego Mi A3 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
 
      
#14 PostWysłany: 08 Lis 2019 15:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Aż mi głupio z powodu tej chwili zagubienia. Jest nawet ciekawiej niż się spodziewałem.

Wydawało mi się, że w Prisztinie do zobaczenia jest tylko Biblioteka Narodowa. Jakże się myliłem.

Jak wygląda budynek biblioteki wiedziałem, ale to co zobaczyłem w środku wywołało i mnie głębokie zdziwienie. To, że w budynku remontowanym z pieniędzy europejskich jest amerykański kącik, to nic niezwykłego, ale że jest tam wystawa poświęcona Kimom - to już według mnie zbyt dużo synkretyzmu politycznego. ImageImageImageImageImageImageImageImage

Wysłane z mojego Mi A3 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
 
      
#15 PostWysłany: 08 Lis 2019 15:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Niestety dopiero ogarniam aparat w moim telefonie, więc zdjęcia są krzywe i gorzej niż zwykle skadrowane. Sorry. Dopiero te kwadratowe dają się trochę okiełznać.

Kiedy byłem pod biblioteką dostrzegłem kolejne budynki. Bardziej lub mniej niezwykłe. Oto one:ImageImageImageImageImage

Wysłane z mojego Mi A3 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#16 PostWysłany: 08 Lis 2019 15:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Po Prisztinie jeżdżą mercedesy. Bywają wyjątkowe jak ten na zdjęciu
Image

Jednak to nie ten był najbardziej niezwykły. Tamtego nie udało mi się niestety sfotografować. Był starszy ode mnie, w idealnym stanie, a kierował nim elegancki pan w tweedowej marynarce.

Opuszczam Prisztinę (do jutra, bo warta jest dalszej eksploracji). Jadę do miasta, które uchodzi za ładne nie tylko wśród miłośników betonowych
budowli.

Z informacji praktycznych:
Autobus Skopje - Pristina 350 MKD lub 5 EUR
Autobus Pristina - Prizren 4 EUR
Duża kanapka w restauracji 1,5 EUR
Espresso 0,5 EUR.
Bankomaty, które miały być bezprowizyjne pobierają ekstra 2 EUR. Pozostałe 5 EUR.
Karta SIM z dużą ilością internetu i jakimiś minutami 3 EUR.


Ostatnio edytowany przez pabien, 08 Lis 2019 21:43, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
orchidea04 lubi ten post.
 
      
#17 PostWysłany: 08 Lis 2019 20:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Prizren to zupełnie inna bajka. Wygląda tak jak turystyczne miasto. Jest most, twierdzą, meczet, cerkiew mała i duża. I oczywiście mnóstwo sklepów z pamiątkami.

Jedyne co dziwi to rozmiar strefy imprezowej z barami i klubami. Jest duża jak na muzułmański kraj.

Ponieważ ja nie jestem miłośnikiem takich miejsc, a zdjęcie musi być to będzie, ale robione w nocy.


Image

Wysłane z mojego Mi A3 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
invasion lubi ten post.
 
      
#18 PostWysłany: 08 Lis 2019 23:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Ta część imprezowa pod meczetem zaciekawiła mnie do tego stopnia, że postanowiłem ją odwiedzić wieczorem (choć istnieje ryzyko, że to był jedynie w moim mniemaniu wieczór).

Wygląda to tak (o ile można uznać, że z moich zdjęć coś wygląda).
Image
Image
Jak (jeśli) widać alkohole są. Ludzi też trochę, choć to akurat słabo widać.
Jednak, poza jednym zauważonym wyjątkiem piją kawę. Co więcej, poza kilkoma wyjątkami przy stolikach siedzą grupy tej samej płci, ze znaczącą przewagą mężczyzn. Nie jest ona jednak tak duża jak to obserwowałem w Albanii.


Wysłane z mojego Mi A3 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
invasion lubi ten post.
 
      
#19 PostWysłany: 09 Lis 2019 10:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Tak sobie myślę, że w nocy ten sam widok jest ładniejszy.Image

Wysłane z mojego Mi A3 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
vivere lubi ten post.
 
      
#20 PostWysłany: 09 Lis 2019 10:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
No dobrze, nie jest tak źle, zwłaszcza w jesiennej kolorystyce.
Image
I jeszcze kilka randomowych fotek z porannego spaceru.

Hammam (chyba)
Image

Odzież patriotyczna wersja monochromatyczna (ale czapka już prawilna)

Image

I nam nie podziękowali (może nie mieli za co, to hipoteza tylko)



Image

Wysłane z mojego Mi A3 przy użyciu Tapatalka


Ostatnio edytowany przez pabien, 09 Lis 2019 11:47, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
invasion lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 38 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group