Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1404 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68 ... 71  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#1281 PostWysłany: 25 Maj 2017 20:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Gru 2014
Posty: 711
niebieski
Podrzucam z innego tematu (ocena planu zwiedzania), bo może się przydać.

BooBooZB napisał(a):

Przykładowo: Preikestolen.

Najwięcej ludzi wchodzi tam od 8-13, a schodzi 12 - 17. Obecnie skała to od rana do wieczora niemalże wybieg dla turystów. Szlak jest najłatwiejszy z trzech (w levelu trudności Trolltunga > Kjerag > Preikestolen).Polecam taki wariant, start nie z Preikestolen Fjellstue, a z Botne, gdzie wydłużamy sobie szlak o 4 km idać przez norweski las nie mijając nikogo.W zależności od której zaczęliśmy, na Preikestolen wchodzimy wcześniejszym lub późniejszym popołudniem. Generalnie im później tym lepiej. Około 19 na skale są już tylko jednostki. Na początku maja było to około 10 osób (w tym ja), które zostawały na noc w namiotach na okolicznych skałach. Widok Preikestolen o zachodzie i wschodzie słońca => magia. I tak polecam zrobić. My zaczęliśmy schodzić 6.30 rano, by zdążyć na lot SVG - GDN o 12.45.Na szlaku prawie brak ludzi, za dnia - procesja Bożego Ciała.A przypominam,że początek maja to nie jest jeszcze sezon.

Na potrzeby posta, zdjęcie z 7/5/17 (wschód/zachód słońca).

Image

Podobnie sprawa ma się z Trolltungą i Kjeragiem. Na Stavanger przeznaczyłbym mniej niż pół dnia, Oslo - odpuścił. Oslo na tle piękna Norwegii wypada tak samo blado jak miasto Reykjavik na tle całości Islandii.

pozdrawiam ;)
_________________
http://www.zb-szwoch.pl
Góra
 Profil Relacje PM off
BrunoJ lubi ten post.
BrunoJ uważa post za pomocny.
 
      
Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa) Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa)
Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#1282 PostWysłany: 25 Maj 2017 21:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2016
Posty: 9
Loty: 107
Kilometry: 210 202
BrunoJ napisał(a):
pantw napisał(a):
Witam wszystkich.
Czytałem kilka stron tego tematu. Zauważyłem, że wszyscy piszą, że ciężko jest ogarnąć PulpitRock i kamień między skałami w jeden dzień, a ja mam zamiar to zrobić w przyszły weekend. Myślicie, ze jest to wykonalne? Mam wypożyczyć auto i spiąć się i zdążyć. :D

Jak się zepniesz to zdążysz. Pytanie czy chcesz zaliczyć czy się delektować, jak kondycja ogólna - niby małe górki, ale trochę wejść trzeba. Na plus dość długie dni teraz, pozostaje zamówić ładną pogodę (co niestety nie jest takie oczywiste).


No tak. Kondycja chyba jest niezła. :P A myślę, że godzinka- dwie na jednym i drugim wystarczą :P
No i najgorszy strach o pogodę. :I
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#1283 PostWysłany: 25 Maj 2017 22:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
Godzinka na miejscu wystarczy lub nie, w zależności od ilości ludzi. A ta z kolei zależy wprost od pogody - jak ładna to sporo. Każdy chce sobie zrobić sweet focie na kamlocie czy na krawędzi pulpitu, i potrafią się robić kolejki jak do mięsnego za komuny ;-)
Poza tym warto się rozejrzeć po okolicy, jak już wejdziecie na Pulpit np., to warto wejść kawałek wyżej, żeby popatrzeć na niego z góry, a także zobaczyć widoczki z pobliskiego wzgórza. Samo wejście na Pulpit zdrowym krokiem (skoro jest kondycja) to godzina, lub dowolnie więcej - po drodze również są widoczki, warte zatrzymania. Licząc od auta do auta baaardzo optymistycznie to są 3h. Do tego dojazd ze Stavanger (jeśli stamtąd zaczynacie) i potem przejazd między miejscami, Jak pisałem - jak się zepniecie to się uda.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#1284 PostWysłany: 26 Maj 2017 12:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2016
Posty: 9
Loty: 107
Kilometry: 210 202
BrunoJ napisał(a):
Godzinka na miejscu wystarczy lub nie, w zależności od ilości ludzi. A ta z kolei zależy wprost od pogody - jak ładna to sporo. Każdy chce sobie zrobić sweet focie na kamlocie czy na krawędzi pulpitu, i potrafią się robić kolejki jak do mięsnego za komuny ;-)
Poza tym warto się rozejrzeć po okolicy, jak już wejdziecie na Pulpit np., to warto wejść kawałek wyżej, żeby popatrzeć na niego z góry, a także zobaczyć widoczki z pobliskiego wzgórza. Samo wejście na Pulpit zdrowym krokiem (skoro jest kondycja) to godzina, lub dowolnie więcej - po drodze również są widoczki, warte zatrzymania. Licząc od auta do auta baaardzo optymistycznie to są 3h. Do tego dojazd ze Stavanger (jeśli stamtąd zaczynacie) i potem przejazd między miejscami, Jak pisałem - jak się zepniecie to się uda.


Trzymaj kciuki i opowiem o wrażeniach za dwa tygodnie.:)
Góra
 Profil Relacje PM off
BrunoJ lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#1285 PostWysłany: 26 Maj 2017 18:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
W poniedziałek napisze Ci jaka pogoda na miejscu. Co oczywiście niczego Tobie nie ulatwia ;-)
Mogę ogólnie poradzić ze jeśli macie zapas czasu to opracujcie plan na każdy dzień z założeniem ze gdy trafi sie pogoda to ewentualnie zamieniacie zajęcia.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#1286 PostWysłany: 26 Maj 2017 23:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2016
Posty: 9
Loty: 107
Kilometry: 210 202
BrunoJ napisał(a):
W poniedziałek napisze Ci jaka pogoda na miejscu. Co oczywiście niczego Tobie nie ulatwia ;-)
Mogę ogólnie poradzić ze jeśli macie zapas czasu to opracujcie plan na każdy dzień z założeniem ze gdy trafi sie pogoda to ewentualnie zamieniacie zajęcia.

My mamy tak, że przylatujemy w sobotę rano, a w niedziele w południe wracamy, więc nie ma co zmieniac. :P
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#1287 PostWysłany: 29 Maj 2017 13:37 

Rejestracja: 21 Paź 2014
Posty: 105
Loty: 119
Kilometry: 251 525
Witam wszystkich! Mam pytania i od razu przepraszam jesli gdzies jest juz na nie odpowiedz ale nie jestem w stanie tego znalezc. Mianowicie mam 3 pytania:

1. Gdzie moge przekimac w namiocie w stavanger badz czy moze lepsza opcja jest przeczekanie na nocny prom i rozbicie sie w TAU ??
2. Czy w drodze na Preikestolen badz na koncu trasy sa jakies strumyki, z ktorych moznaby zaczerpnac wody pitnej ??

3. Czy w ktoryms z jezior w drodze na Preikestolen jest szansa na rybke ??

Chcemy zostac tam na jakies 2/3 dni wiec to dla nas wazne informacje.

Dziekuje z gory i pozdrawiam :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#1288 PostWysłany: 30 Maj 2017 23:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2016
Posty: 9
Loty: 107
Kilometry: 210 202
Witam, mam pytanie, czy na promach i parkingach przy Pulpit Rock i Kamieniu płaci się kartą czy gotówką?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#1289 PostWysłany: 31 Maj 2017 17:15 

Rejestracja: 10 Lut 2015
Posty: 33
nie wiecie czy sciezka na kjerag jest juz otwarta?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#1290 PostWysłany: 05 Cze 2017 10:09 

Rejestracja: 08 Maj 2013
Posty: 555
Loty: 375
Kilometry: 618 633
niebieski
@‌Bartek Barszczewski‌ Odnośnie pkt. 1 - ja spałem na dole szlaku na Preikestolen. Nieopodal parkingów, nad samą wodą jest sporo miejsca do rozłożenia namiotu :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#1291 PostWysłany: 05 Cze 2017 16:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Gru 2014
Posty: 711
niebieski
Cytuj:
1. Gdzie moge przekimac w namiocie w stavanger badz czy moze lepsza opcja jest przeczekanie na nocny prom i rozbicie sie w TAU ??

W samym Stavanger - camping Mosvagen nad jeziorem.Nie wiem jak w Tau.Odbijając z Preikestolen Fjellstue na jeden ze szlaków (np do Botne) bez większych problemów znajdziesz miejsce na namiot w niedalekiej odległości od domku.
Cytuj:
2. Czy w drodze na Preikestolen badz na koncu trasy sa jakies strumyki, z ktorych moznaby zaczerpnac wody pitnej ??

Jak najbardziej, jednak im dalej w sezon tym więcej ich wysycha.Gdy wchodziłem w maju było całkiem sporo, w czerwcu już nieco mniej.

Cytuj:
3. Czy w ktoryms z jezior w drodze na Preikestolen jest szansa na rybke ??

W drodze na Preikestolen na 99% nie, to są b. małe jeziorka, ale zarazem bardzo przystępne na kąpiel. ;) Za to przy Preikestolen Fjellstue jak najbardziej, polecam wypożyczenie canoe.
_________________
http://www.zb-szwoch.pl
Góra
 Profil Relacje PM off
Bartek Barszczewski lubi ten post.
Bartek Barszczewski uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#1292 PostWysłany: 07 Cze 2017 00:01 

Rejestracja: 21 Paź 2014
Posty: 105
Loty: 119
Kilometry: 251 525
@‌BooBooZB‌ Największym problemem z noclegiem jest to, że w Stavanger będziemy po 23:00 więc dobrze by było znaleźć jak najszybciej miejsce do rozbicia namiotu, żeby rano ruszyć na prom i nie tłuc się po nocy :) Teraz jak patrzę na stronie tego campingu to nocleg dla 2 osób w namiocie to koszt 100 koron także chyba tak będzie najlepiej :) Będzie można dobrze wypocząć, ogarnąć się i uzupełnić płyny na dalszą drogę :) Planujemy kilka noclegów przy Preikestolen, w tym ze dwa na szczycie, więc jeden można śmiało spędzić nad jeziorem Revsvatnet i tam może uda się coś złowić :)
A co z komarami ?? Da się przeżyć ??
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#1293 PostWysłany: 07 Cze 2017 08:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
W zeszłym tygodniu komarów trochę było. Wcześniejsze dni były bardzo ciepłe, a jednocześnie od czasu do czasu coś jednak popada, plus ludzie się "rozebrali" - tam jak jest powyżej 15st to już krótkie gatki, flipflopki i przewiewne sukienki. Ale namiot można przecież popsikać spreyami.
Poczytajcie sobie w wątkach o Stavanger kwestie spania na lotnisku, ktoś kiedyś pisał pozytywnie, z tego co pamiętam. Ewentualna poprawka na fakt że hala przylotów jest obecnie w przebudowie (bagaż odbiera się wcześniej). Po 23ciej macie niestety trochę ograniczone możliwości dojechania do miasta publicznym transportem. Nocne taksi do centrum to coś 500-600nok (ale jak się trafi to można się np. przejechać Teslą)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#1294 PostWysłany: 07 Cze 2017 15:39 

Rejestracja: 21 Paź 2014
Posty: 105
Loty: 119
Kilometry: 251 525
@‌BrunoJ‌ Na szczęście będziemy już w samym centrum Stavanger bo przyjeżdżamy autobusem, nie lecimy samolotem. Mam tylko nadzieję, że upchnę wszytko jakoś w podręcznym, ewentualnie dużym podręcznym :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#1295 PostWysłany: 07 Cze 2017 19:31 

Rejestracja: 05 Kwi 2017
Posty: 29
Loty: 129
Kilometry: 267 367
-- 07 Cze 2017 19:31 --

Czy bilety na prom (560) (Bratteli - Lauvvik oraz Lauvvik - Lysebotn) należy zamówić wcześniej online czy można bez problemu kupić na miejscu ?

-- 07 Cze 2017 19:31 --

Czy bilety na prom (560) (Bratteli - Lauvvik oraz Lauvvik - Lysebotn) należy zamówić wcześniej online czy można bez problemu kupić na miejscu ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#1296 PostWysłany: 07 Cze 2017 19:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Gru 2014
Posty: 711
niebieski
@‌orlo‌ można zakupić na miejscu

@‌Bartek Barszczewski‌ - o komarach ciężko mi napisać, bo ja jakoś żyję z nimi we względnej symbiozie.Nawet w subarktyczne lato nie poważają zbytnio mojej krwi.Ale moskitierę na wszelki wypadek mam ze sobą,na spokojnie zmieści się do kieszeni ;)
_________________
http://www.zb-szwoch.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#1297 PostWysłany: 07 Cze 2017 21:59 

Rejestracja: 07 Maj 2017
Posty: 15
marcinsss - dziękuję za odpowiedź :) w międzyczasie udało mi się zarezerwować domek na odda camping, wprawdzie tylko 3 osobowy, bo większe są już zajęte w tym terminie, ale to zawsze coś :) pozostałe noclegi może uda mi się znaleźć dzięki Twoim namiarom :)
Chcemy jechać swoim autem, bo inaczej nie udałoby nam się zabrać przy trójce maluchów. Wiem, że podróż autem będzie kosztowna, ale zaoszczędzimy na jedzeniu, które w dużych ilościach zabierzemy z Polski ;)
Podpowiedzcie mi jeszcze czy na Fjordach noce są bardzo zimne w lipcu? Bo noclegi w namiotach na pewno nas nie ominą...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#1298 PostWysłany: 19 Cze 2017 21:42 

Rejestracja: 08 Gru 2011
Posty: 540
Planuję zdobyć Kjerag w sierpniu, ale loty ze Stavanger (konkretnie powrót) mi średnio pasują, więc zastanawiam się żeby po zaliczeniu kamyka pojeździć trochę po Norwegii i wrócić z Torp. Autko oczywiście będę miał, więc pytanie czy jest tam co oglądać czy raczej szału nie ma i lepiej jednak trzymać się okolicy Stavanger? Preikestolen i Trolltungę już zaliczyłem, więc myślałem może nad zwiedzeniem Oslo, tylko nie wiem jak tam z jazdą autem. Co myślicie?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#1299 PostWysłany: 19 Cze 2017 21:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Gru 2014
Posty: 711
niebieski
@kleyo

Odpuść sobie Oslo.Jeśli masz wracać z Torp, polecam Ci wejście na Gaustatoppen - najwyższy szczyt południowej Norwegii. Wejście z miasteczka Rjukan (to,które wiecznie jest cieniu i ustawione na zboczu są lustra kierujące promienie słoneczne na centralny punkt miasta). W dobrą pogodę, ze szczytu widać 1/6 powierzchni Norwegii.Magia.

Ja wchodziłem w styczniu tego roku, kiedy nikogo nie było i w sezonie na pewno jest więcej ludzi, ale mniej niż na Preikestolen/Kjeragu/Trollutundze.

A zresztą co mi tam, filmik ze szczytu Gaustatoppen: ;)

_________________
http://www.zb-szwoch.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Norweskie Fiordy
#1300 PostWysłany: 19 Cze 2017 23:17 

Rejestracja: 08 Gru 2011
Posty: 540
Jednak lecę do i wracam z Stavanger, ale chyba specjalnie się tam wybiorę po Kjeragu. Ile się wchodzi na ten szczyt i jak z trudnością? W porównaniu do Trolltungi czy choćby Babiej Góry :D
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1404 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68 ... 71  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group