Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Mudlarking w Tamizie
#1 PostWysłany: 04 Sty 2018 16:55 

Rejestracja: 06 Lis 2013
Posty: 210
Loty: 89
Kilometry: 252 650
Nie znalazłam na forum nic na ten temat, a ćwiczyłam to na ostatnim weekendzie i planuję już kolejne wyjazdy.

Mudlarking to najprościej mówiąc zabawa w archeologa w Tamizie. Tamiza ma dość spore pływy, które odsłaniają miejscami całkiem spore połacie dna. Miasto wiadomo, jest stare i przez wiele wiele wieków ludzie wrzucali do rzeki, celowo czy też przypadkowo, różne swoje rzeczy. Ze względu na muliste dno, kształt koryta i spore pływy wiele tych artefaktów przeszłości (czytaj starych śmieci :D) jest co jakiś czas odsłaniane i przesuwane.

Mudlarking ma korzenie w XVIII wieku, wtedy zajmowali się tym głownie biedne dzieciaki albo ubodzy dorośli, bo niektóre znalezione rzeczy były sporo warte. Dzisiaj to raczej zabawa dla pasjonatów poszukiwania "skarbów" / historii itp.

Aby móc w spokoju ducha pogrzebać w dnie należy mieć pozwolenie - koszt jednorazowego jest spory, zdaje się, że coś koło 40 funtów, ale już pozwolenie na 3 lata kosztuje 77. O pozwolenie może ubiegać się każdy, nie trzeba być obywatelem UK.

Mudlarking jest obwarowany kilkoma zasadami, najważniejsze z nich to:
- należy oddać do muzeum wszystko co może być starsze niż 1600 r.
- należy oddać do muzeum wszystko co jest kamieniem/metalem szlachetnym
- należy dowiedzieć się, w jakich dokładnie godzinach danego dnia jest odpływ! i być zawsze w zasięgu wzroku drabinki/schodów,powiedzieć komuś gdzie się idzie i generalnie korzystać ze zdrowego rozsądku!
- na zwykłej, dostępnej dla każdego licencji nie można kopać głębięj niż na 7.5 cm
- należy zapoznać się z mapkami Port of London Authority żeby sprawdzić, gdzie można zbierać/kopać

Jest kilka fajnych blogów o tej tematyce i galerii instagramowych, mój ulubiony to: @london.mudlark , więc jeśli ktoś chce pooglądać cuda jakie można znależć to polecam (ja właśnie przez ten profil się w to wkręciłam)

Poniżej moje znaleziska z mojego pierwszego podejścia do tematu, niby nic "wow" ale jestem takim nerdem :geek: że jestem z tego strasznie dumna. Co jest super w Londynie to to, że po poszukiwaniach można zaraz wybrać się na którąś z licznych wystaw (polecam ku temu zwłaszcza V&A, Museum of London i Museum of London Docklands) i rozpocząć identyfikację. Wiele materiałów jest też dostępnych w internecie, jest spora grupa osób zajmująca się tym a także mnóstwo opracowań historycznych dotyczących poszczególnych przedmiotów użytkowych.

mamy tu rurki od fajek, fragmenty ceramiki, prawdopodobnie z okresu Tudorów (brązowa) i z czasów wiktoriańskich (szara z niebieskim fragmentem rysunku), denko od butelki z dmuchanego szkła, według podobnych butli c.1700 r, szpilkę do drapowania materiału datowaną na Tudorów/okres elżbietański, oraz czarki fajek, które identyfikuje się najłatwiej i które są dość popularnych znaleziskiem (tutaj od góry: 1820-1860, 1700-1770, 1680-1710)

Image

jesli ktoś będzie zainteresowany tym tematem to napiszę więcej ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 04 Sty 2018 17:02 

Rejestracja: 14 Maj 2016
Posty: 1439
Zbanowany
niebieski
Uwielbiam pasjonatki...niekoniecznie tylko w tym temacie :P :P :P
Góra
 Profil Relacje PM off
BrunoJ lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group