Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 05 Mar 2015 00:56 

Rejestracja: 04 Wrz 2013
Posty: 191
Loty: 18
Kilometry: 72 648
Witam,
nie udała mi się relacja z Australii więc postaram się opisać moja podróż do Meksyku w trochę innej formie.
Ponieważ od czasu zakupu biletów pojawiło się kilka relacji (m.in. autorstwa popcarola, mikusia czy itsagi - żeby wymienić tylko 3 autorów) ograniczę się do opisu najważniejszych MOIM ZDANIEM atrakcji i porad, tak aby kolejni wyjeżdżający mogli łatwiej zdecydować na co warto poświęcić cenny czas. Nie będę bezmyślnie kopiował innych relacji lecz część informacji siłą rzeczy musi się powtórzyć.

Wszystko zaczęło się po znalezieniu na głównej 9 września super oferty http://www.fly4free.pl/tanie-loty-do-meksyku-cancun/
Kilka szybkich telefonów i już wiem, że jadą z rodzinką (żona + 7 letni syn + 4,5 letnia córa) i znajomymi na słoneczną riwierę Majów. Część znajomych jedzie tylko w jednym celu: aby zanurkować w cenotach, część podobnie jak ja chce "naładować" akumulatory po ciężkim roku i nie nastawia się na nic konkretnego. Z racji podróży z dziećmi podróż nie jest typowym wyjazdem niskobudżetowym a raczej typowym rodzinnym wyjazdem urlopowym na którym nie oszczędza się, co nie znaczy, że wyrzuca się pieniądze w błoto.
Na początek kilka porad:

NOCLEGI
z czystym sercem mogę polecić noclegi (ale także inne usługi) u naszych rodaków, którzy przenieśli się do słonecznego Meksyku i tam realizują się w szeroko rozumianej branży turystycznej:
w Tulum http://www.cavemexico.com/ i w Playa del Carmen http://mezoameryka.pl/.
Ceny zależne są od sezonu, ilości dni czy ilości osób mieszkających w danym apartamencie - najlepiej kontaktować się bezpośrednio.
Oprócz tego nocowaliśmy w typowych bunkrach nazywanych hotelami o których nie warto nawet wspominać.

TRANSPORT
przez cały czas jeździliśmy samochodem wynajętym na stronie http://www.ontimecarrental.com/. Zarezerwowaliśmy (na 6 osób) Dodge'a Journeya a w tej samej cenie dostaliśmy większego i droższego Chryslera Town&Country. Auto prawie nowe w dobrym stanie technicznym chociaż oczywiście lekko poobijane. Przy wynajmie została założona na karcie blokada (około 3000 zł - kwota zależna od rodzaju wypożyczanego auta) ale na szczęście można było zapłacić inna kartą a środki zablokować na innej.
Co do tankowania: tankować można tylko na stacjach PEMEX-a. Na każdej stacji wielka tablica z numerem telefonu na który należy dzwonić gdy jesteś niezadowolony z obsługi lub oszukano Cię na stacji. Pracownicy nalewający paliwo sami pokazują wyzerowany licznik przed rozpoczęciem tankowania. Ceny paliw na stacjach bardzo podobne - przed stacją nie znajdziemy tablicy z ceną paliwa.
Opinie o oszustwach na stacjach moim zdaniem są przesadzone.
Korzystałem z dwóch programów do nawigacji (na Androidzie): komercyjnego Sygica i bezpłatnego OsmAnd. Polecam z czystym sumieniem tego drugiego - mapy są znacznie nowsze a i wyszukiwanie tras działa jakby lepiej.
Jeździ się podobnie jak w każdym cywilizowanym kraju. Niekoniecznie używa się kierunkowskazu (szczególnie prawego) ale dla osób zachowujących normalną ostrożność na drodze nie jest to problemem.
W Meksyku jest 5 rodzajów policji i każda jest po to aby turyście pomóc. Nawet w przypadku wykroczenia np. zaparkowania w miejscu niedozwolonym lepiej posypać głowę popiołem i obiecać poprawę niż stawiać się i udowadniać, że miejscowi też łamią przepisy. Typowe blokady drogowe obsadzone są policjantami z karabinami maszynowymi na plecach a policjanci w miastach mają broń w widocznym miejscu - na Jukatanie jest to (skuteczny) straszak, na północy to sprawa bezpieczeństwa stróżów prawa.
I jeszcze sprawa tope (progów zwalniających). Są naprawdę wszędzie - nawet na drogach głównych. Większość jest w jakiś sposób oznaczona ale niestety zdarzają się też niespodzianki. Nierzadko można zobaczyć ślady "lądowania" nawet 4-5 metrów za progiem. Jadąc do Punta Allen trafiliśmy na serię 9 progów na które wjeżdżając nawet z prędkością 1 km/h niemożliwością było nie zahaczyć podwoziem. Szczególnie jadąc w nocy należy zachować ostrożność.

POGODA
w trakcie całego pobytu mieliśmy jeden dzień kiedy zamknięte było kąpielisko na plaży (flaga czerwona), nie można było nurkować w morzu - nie wypływały mniejsze statki a nawet mniejsze promy. Najgorszy był wiatr który porywał drobne cząsteczki piasku i zawiewał je prosto w oczy. Dzieci już po kilku minutach miały dość - pierwszy i jedyny raz w życiu nie chciały bawić się na plaży.
Wraz ze wzrostem temperatury na plażach pojawiają się glony których znaczna ilość trochę przeszkadza. Pozostaje mieć nadzieję, że podczas Waszego wyjazdu nie będzie tego problemu.

PIENIĄDZE
praktycznie wszędzie poza ulicznymi straganami honoruje się karty kredytowe. Mając kartę z dobrym przelicznikiem (np. karty Raiffeisena) to najrozsądniejszy (najtańszy) sposób zapłaty. Wymiana walut (najpopularniejsze USD i EUR) najkorzystniejsza jest w bankach typu Santander czy Scotiabank (około 14,00-14,50 MXN/USD) - przy wymianie niezbędny jest paszport i podanie adresu zamieszkania (w Polsce) oraz numeru telefonu. W niektórych punktach sprzedaży możliwa jest zapłata USD po kursie wywieszonym gdzieś w okolicach kasy (kurs bardzo różny: od 13 MXN/USD na stacjach paliw do 15 MXN/USD w wypożyczalni samochodów) - resztę wydają w peso. Wymiana w kantorze jest niestety mniej opłacalna (kantory maja kurs około 13,50-14,00 MXN/USD) ale za to kantory są czynne znacznie dłużej niż banki. Najgorszą opcja jest wyciąganie w bankomatach niskich kwot - pobierana jest prowizja bankowa. Po dobrym kursie można kupić peso w niektórych polskich kantorach (0,25 PLN/MXN).
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez TomGSM 05 Mar 2015 12:38, edytowano w sumie 2 razy
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 05 Mar 2015 09:36 

Rejestracja: 03 Gru 2013
Posty: 516
srebrny
witaj, wszystko co napisales to prawda;) :) ale z jednym sie nie moge zgodzic - te 15 peso za usd wywieszone w wypozyczalniach aut - nie, nie mozna u nich wymienic kasy (USD), pytalam. Sluzy to temu, by za wypozyczenie raczej placic w USD. Jesli chcesz zaplacic w peso, przeliczaja wlasnie po tym kursie (ktory nie jest najlepszy, zreszta) ;)

pozdrawiam!

-- 05 Mar 2015 08:40 --

Napiszesz cos wiecej nt noclegow? Warunki/koszta? Co zwiedziliscie, moze cos wiecej niz my? Inne cenoty (moze zdjecia wkleisz?)
Pytam bo znajomi sie wybieraja i przygotowuje im linki do przydatnych informacji:) pozdrawiam!
_________________
Bali https://www.fly4free.pl/forum/bali-lipiec-2023-relacja-z-raju-prawie-na-zywo,215,171983
Malediwy https://www.fly4free.pl/forum/malediwy-ferie-2023-mathiveri-i-ukulhas,215,169789
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 05 Mar 2015 10:07 

Rejestracja: 04 Wrz 2013
Posty: 191
Loty: 18
Kilometry: 72 648
Spokojnie, to tylko pierwsza część, pisana w okolicach północy. Jeszcze kilka kwestii ogólnych i przejdę do opisu (ze zdjęciami) moich "must see".
Z tego co wiem większość punktów sprzedających za dolary nie wymieni Ci waluty bez jakichkolwiek zakupów - co więcej część odmówi przyjęcia zapłaty np. Lincolnem (100$) za towar warty 100 peso.
Kurs peso do dolara (a tym bardziej złotówki) jest płynny - w tym samym banku wymieniałem dolary w poniedziałek po 14,40 a w piątek po 14,60.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 05 Mar 2015 10:45 

Rejestracja: 03 Gru 2013
Posty: 516
srebrny
W takim razie czekam:) W wypozyczalni America Rent a Car placilam dolarami za auto i tez "przy okazji" nie chcieli mi wymienic usd na peso. Za to w sklepie z pamiatkami w Valladolid nic nie kupowalam, a gosc robil rownoczesnie za kantor - kurs mial wypisany na swistku A4 ;) Tak, kursy sie zmieniaja, dosc znacznie. Mam wrazenie ze najkorzystniej jest wymienic funty brytyjskie (powyzej 20 peso/funta dawali w pierwszej polowie lutego kiedy tam bylismy).

pozdrawiam!
_________________
Bali https://www.fly4free.pl/forum/bali-lipiec-2023-relacja-z-raju-prawie-na-zywo,215,171983
Malediwy https://www.fly4free.pl/forum/malediwy-ferie-2023-mathiveri-i-ukulhas,215,169789
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 06 Mar 2015 00:28 

Rejestracja: 04 Wrz 2013
Posty: 191
Loty: 18
Kilometry: 72 648
ELEKTRYCZNOŚĆ
w Meksyku gniazdka są takie same jak w USA tzn. dwa płaskie równoległe bolce.
Załącznik:
gniazdko.jpg
gniazdko.jpg [ 9.2 KiB | Obejrzany 10367 razy ]

Najważniejsze, że w sieci występuje napięcie 120-130V. 99,9% przejściówek dostępnych w sklepach nie zmienia napięcia a jedynie pozwala wsadzić polska wtyczkę do meksykańskiego gniazdka.
Jeśli chcesz naładować telefon czy laptopa upewnij się, że Twój zasilacz może być zasilany napięciem 120V!

ZAKUPY
typowe zakupy np. w hipermarkecie nie odbiegają znacząco od cen w Polsce. Kilka cen z paragonów:
- bułki 1-5 MXN,
- jogurt 6-12 MXN,
- szynka (b. dobra) 250 MXN/kg,
- kurczak z rożna 50 MXN/szt,
- coca cola 3 litry - 29 MXN,
- soki w kartonach 1 litr - 10-20 MXN,
- pomarańcze 7 MXN/kg,
- pomidory 4-15 MXN/kg (te najtańsze bez smaku),
- mała kawa Nescafe (rozpuszczalna) - 38 MXN,
- piwo 6-pak 59 MXN,
W 3 hipermarketach w Tulum nie znalazłem zwykłej czarnej herbaty. Dla wielbicieli tego napoju (moje dzieci) było to kilka ciężkich dni.

Zakupy pamiątek:
najtańsze ceny pamiątek o dziwo można wytargować w Chichén Itzá. Z wyjątkiem hamaków i podkoszulek nie znalazłem niższych cen w przydrożnych sklepach ani tym bardziej na miejskich straganach. Zakupy w Chichén Itzá mają jeszcze tę zaletę, że raczej nie znajdziemy tam chińskiej tandety. Meksykańska ceramika jest rzeczywiście meksykańska podobnie jak wyroby włókiennicze.
Najważniejsza zasada: wszędzie należy się targować. W Chichén Itzá możemy wytargować przynajmniej 50% z ceny wyjściowej w sklepach kilka-kilkanaście procent.

NAPIWKI
meksykanie pracujący w branży turystycznej oczekują na napiwki. Dobrym rozwiązaniem jest mieć przy sobie kilka monet lub jednodolarówki. W restauracji z obsługą kelnerską, jeżeli jesteś zadowolony zostaw 10-15% wartości zamówienia. Bardzo rzadko zdarza się aby napiwek był doliczony do rachunku (propina). Specjalnie dla Ciebie zagrali "muzykanci" - typowa stawka to 100 peso za 3 utwory. Na stacji paliw cieszą się z napiwku 5-10 peso. Przewodnicy mimo oficjalnej stawki zapłaconej w kasie także nie obrażą się na kilkadziesiąt peso "do kieszeni". Dojeżdżasz do hotelu/na lotnisko darmowym busikiem - kierowca na pewno ma słoiczek na napiwek. Napiwki nie są obowiązkowe ale dla wielu ludzi są znaczącym źródłem utrzymania (podobno pensje w Meksyku są bardzo niskie). Wydając kilka(naście) tysięcy złotych na wycieczkę nie oszczędzajmy na napiwku złotówki - nie zmienimy tradycji a będziemy uważani za skąpców.

ZDROWIE
służba zdrowia w Meksyku jest na wysokim poziomie ale jest droga. Najlepszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie.
Podstawowe leki - paracetamol, ibuprofen, leki na kaszel, oparzenia i wszelkie typowe dolegliwości są ogólnodostępne bez recepty.
Moje dziecko jest uczulone na ukąszenia komarów (nie jest to jakiś wielki problem; komary latają przed zmrokiem, w ciągu dnia są niewidoczne) - wystarczył spray Off Family za 70 MXN
Wszyscy zwracają uwagę na wodę pitną - w sprzedaży dostępne są zwrotne baniaki o pojemności 20l (zdecydowanie najtańsza opcja w przeliczeniu na litr), butle 5l, 1,5l i mniejsze. Nie warto oszczędzać na wodzie - kłopoty żołądkowe potrafią zepsuć cały wyjazd. O zemście Montezumy krążą legendy - podobnie jak o zemście Faraona w Egipcie.

BEZPIECZEŃSTWO
Jukatan jest najbezpieczniejszą częścią Meksyku. Wszelkie morderstwa, gwałty i dealerzy narkotyków o których czasami słychać w telewizyjnych wiadomościach to problem północy - przy granicy z USA. Nawet w nocy w nieoświetlonej ulicy nie czułem się zagrożony. Większym zagrożeniem dla zdrowia i życia wydają się topes niż ludzie. Meksykanie to naprawdę miły i uśmiechnięty naród.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group