Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Zanim założysz nowy temat - zadaj sobie trud przeczytania tego wątku. Jeśli masz ogólne pytania/chcesz by inni doradzili Ci co do trasy wycieczki - napisz w tym temacie. Zakładanie odrębnych wątków zmniejsza czytelność forum.


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 843 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 43  Następna
Autor Wiadomość
#141 PostWysłany: 27 Kwi 2011 13:00 

Rejestracja: 28 Mar 2011
Posty: 186
Odnośnie Maroka, dodam kilka moich pytań:
1.Lecimy do Fez i wracamy z Fez, będziemy tam 3 dni - czy ktoś, kto widział zarówno Fez jak i inne miasta mógłby podpowiedzieć, czy lepiej zostać na całe 3 dni w Fez, bo jest co oglądać przez tyle czasu, czy wybrać się gdzieś autobusem np. do Marrakeszu? Z drugiej strony, prawdopodobnie i tak jeszcze przylecę do Maroko jak trafię jakiś tani lot, bo bardzo chciałbym wybrać się na Saharę, więc ewentualnie wtedy mógłbym zahaczyć Marrakesz - sam nie wiem, proszę o radę.
2. Jaka jest atm z reguły temperatura w połowie maja? Ubezpieczać się zabraniem w plecak jakichś bluz, czy nawet nie ma sensu?
3.Czy w Maroko można legalnie spożywać alkohol (piwo) w miejscu publicznym, czy podobnie jak w Polsce jest to karane mandatem?
4.Czy w Maroko jest obowiązek posiadania przy sobie dokumentów? Nie lubie ich nosić, dlatego zwykle mam przy sobie tylko kserówki.
5.Czy jest sens wykupować i ewentualnie ile kosztuje podstawowe ubezpieczenie zdrowotne?
6. Jako, że to egzotyczny kraj, to chciałbym spytać jaka jest tam Policja - mam doświadczenia z ukraińskimi bandytami z milicji, dlatego profilaktycznie pytam.
7.Prosiłbym o polecenie jakichś typowo Marokańskich i w miarę tanich potraw.

Wiem, że część odpowiedzi znalazłbym w Internecie, dlatego z góry przepraszam, że z lenistwa pytam tutaj, zamiast poszperać.
Pozdrowienia,
Marcin
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Duży zbiór lotów z bagażem rejestrowanym do Azji z Budapesztu od 1875 PLN! Duży zbiór lotów z bagażem rejestrowanym do Azji z Budapesztu od 1875 PLN!
Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN
#142 PostWysłany: 27 Kwi 2011 13:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Kwi 2010
Posty: 2801
niebieski
Manieklbl napisał(a):
Odnośnie Maroka, dodam kilka moich pytań:
1.Lecimy do Fez i wracamy z Fez, będziemy tam 3 dni - czy ktoś, kto widział zarówno Fez jak i inne miasta mógłby podpowiedzieć, czy lepiej zostać na całe 3 dni w Fez, bo jest co oglądać przez tyle czasu, czy wybrać się gdzieś autobusem np. do Marrakeszu? Z drugiej strony, prawdopodobnie i tak jeszcze przylecę do Maroko jak trafię jakiś tani lot, bo bardzo chciałbym wybrać się na Saharę, więc ewentualnie wtedy mógłbym zahaczyć Marrakesz - sam nie wiem, proszę o radę.
3 dni na maroko to strasznie malo, na pustynie nie ma sensu jechac bo zajmie to jakies 10h, do marakeszu to samo. Warto wrocic.
Fez mi sie osobiscie nie podobal, niektorzy go jednak wolą niz Marakesz, kwestia gustu. Ja na twoim miejscu obskoczylbym Rabat, Volubi (jakos tak, tak gdzie sa te ruiny) i Fez, mozna poszukac co jest w okolicach Fezu (pamietam ze sa tam jakies parki, wodospady, niestety nie mialem czasu eksplorowac jak bylem)
Cytuj:
2. Jaka jest atm z reguły temperatura w połowie maja? Ubezpieczać się zabraniem w plecak jakichś bluz, czy nawet nie ma sensu?
http://www.google.pl/#hl=pl&source=hp&b ... 7d624cd528
Cytuj:
3.Czy w Maroko można legalnie spożywać alkohol (piwo) w miejscu publicznym, czy podobnie jak w Polsce jest to karane mandatem?

Panie, ty w ogole wiesz gdzie lecisz?! :) Jak dopadniesz piwo to bedziesz szczesliwy (o ile w 3 dni na tyle 'wsiąkniesz' w ten kraj, ze bedziesz wiedzial gdzie % znalezc). Nie wiem co na to prawo, ale araby raczej alkoholu nie lubią i szczerze mówiąc bałbym sie pic piwo idac ulica.
Cytuj:
4.Czy w Maroko jest obowiązek posiadania przy sobie dokumentów? Nie lubie ich nosić, dlatego zwykle mam przy sobie tylko kserówki.
Tez nie wiem co na to prawo, ale jakos bardziej ufam sobie i wole miec paszport w kieszeni, niz w 'hotelu'.. Nikt mnie jeszcze tam nie okradł, no ale..
Cytuj:
5.Czy jest sens wykupować i ewentualnie ile kosztuje podstawowe ubezpieczenie zdrowotne?
Ubezpieczenie to chyba podstawa w podrozy poza UE? Niech ci sie cos stanie, to bedziesz pozniej placil setki/tysiace euro za leczenie?
Cennik dostepny na stronie internetowej kazdego ubezpieczyciela. Wybierasz ktorego chcesz.
Cytuj:
6. Jako, że to egzotyczny kraj, to chciałbym spytać jaka jest tam Policja - mam doświadczenia z ukraińskimi bandytami z milicji, dlatego profilaktycznie pytam.
Nasza jedyna przygoda z policja to zapytanie jak trafic do medyny. Zły za to nie byl. Wiem za to, ze turysci maja rozne dziwne przygody kiedy wypozyczaja auto i dostaja mandaty, ale o tym bys musial pogooglowac.
Cytuj:
7.Prosiłbym o polecenie jakichś typowo Marokańskich i w miarę tanich potraw.

Tadżin, kus-kus, bocadious, wszystkie zupy (harrira najbardziej znana)


No offence, ale wygladasz na goscia ktory jest kompletnie nieprzygotowany do wycieczki. Gdybys przeczytal choc z dwie, trzy relacje, ew jakis przewodnik, wiedzialbyś sporo wiecej (a przynajmniej podstawy typu ubezpieczenie, jedzenie, charakterystyka kraju)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#143 PostWysłany: 05 Maj 2011 13:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lip 2010
Posty: 324
Loty: 83
Kilometry: 130 518
niebieski
Cytuj:
Ubezpieczenie to chyba podstawa w podrozy poza UE? Niech ci sie cos stanie, to bedziesz pozniej placil setki/tysiace euro za leczenie?


Powiem szczerze, że nigdy się nie ubezpieczałem w podróży, ale na Maroko zdecydowałem się wykupić ubezpieczenie.
Kwota na 5 dni za dwie osoby w Ergo Hestii...20 zł :!:
Pakiet podstawowy (koszty leczenia 50 tys. zł, NNW 10 tys. zł)
Jak dla mnie szok :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#144 PostWysłany: 05 Maj 2011 13:36 

Rejestracja: 20 Gru 2010
Posty: 395
Loty: 178
Kilometry: 400 854
niebieski
Za dwojke dzieci w Warcie na 8 dni KL 25 tys. euro, NNW 5 tys, plus assistance placilam 50 zl.

Co do temperatury (wrocilam w niedziele z Maroka, lece teraz w polowie maja) to polecam cienki polar i cienka wiatrowke.

Do Marakeszu daleko, to juz lepiej do Chefchauen, jedzie sie autobusem 4 h, mozna jechac w nocy CTM.

Dokumenty mam zawsze przy sobie.
_________________
Image
http://mrowisko.wordpress.com/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#145 PostWysłany: 05 Maj 2011 15:35 

Rejestracja: 17 Gru 2010
Posty: 33
dokumenty poza granicami swojego kraju trzeba mieć ZAWSZE przy sobie. Jesteś "obcy" i w każdej chwili mogą Cię wylegitymować, i to jeszcze poza UE. A jeśli chodzi o kradzieże, to po prostu dokumentów się pilnuje, bo jest to najważniejsza rzecz w podróży.
Ja jestem już wyczulona na kieszonkowców właśnie przez przygodę utraty paszportu za granicą, i to jeszcze w powrotnej drodze na lotnisko. Nie narzekam bo zostałam trochę dłużej :), ale nie polecam tego biegania do konsulatu, zdjęcia, opłaty itd.
Mało kto wie, że w Polsce w strefie przygranicznej/nadgranicznej, z tego co pamiętam 20km od granicy państwa, również jest obowiązek posiadania dokumentu tożsamości.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#146 PostWysłany: 14 Maj 2011 21:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sty 2011
Posty: 775
Może ktoś dać namiary na nocleg w Tangerze?

Noclegi znalezione w internecie zaczynają się od 22E/os/dobę.

Czy może warto szukać dopiero na miejscu?

Wylot mamy 28 maja a powrót 31 maja.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#147 PostWysłany: 14 Maj 2011 23:45 

Rejestracja: 10 Mar 2011
Posty: 348
Loty: 183
Kilometry: 340 201
niebieski
Noclegi na miejscu, w centrum medyny po 50 dirhamów można znaleźć bez problemu. Ogólnie jadąc do Maroko nie warto nic wcześniej rezerwować:) byłem ponad 2 tygodnie i nigdy nie zapłaciłem więcej niż 60 dh ( 5,5 euro..) pozdro

PS Tanger niestety jest jak dla mnie jest mało ciekawym miejscem, dużo lepsza jest Asilah do której odrazu z lotniska można jechać:)
_________________
http://podrozenaluzie.net/ - Birma, Kirgistan, Iran, Maroko, Tajwan, Izrael, Jordania, samolotem dookoła świata.
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#148 PostWysłany: 16 Maj 2011 03:02 

Rejestracja: 28 Mar 2011
Posty: 186
Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Co do przygotowania, to owszem, nie byłem wtedy do tego wyjazdu w ogóle przygotowany, bo chwilę wcześniej wróciłem z Rosji. Wyjeżdżam w ten czwartek, póki co większość rzeczy już wiem, jednak kilka mimo przekopania kilku tematów o Maroku na forum gdzieś mi umknęło, pozwolę sobie więc znowu zadać serię pytań:
1. Jak najtaniej lub najbardziej klimatycznie dojechać z Fez do Casablanki? (wiem, że tylko meczet Hassana, ale znajomi się napalili na "znane miejsce", a że meczet chętnie zobaczę, to nie chce mi się nawet ich odwodzić od tego pomysłu).
2. Czy to prawda, że w Casablance noclegi są dużo droższe?
3. Jak jest z tymi osławionymi noclegami na dachu hotelu - w ramach ciekawostki chcemy przespać tak chociaż jedną noc: czy ta opcja jest dostępna w każdym hostelu i jeśli tak, to ile za taki nocleg warto zapłacić?

Jeżeli ktoś zna konkretne nazwy fajnych knajpek z lokalnym jedzeniem czy też konkretnych hosteli to prosiłbym o wrzucenie/podesłanie na priv, będę wdzięczny.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#149 PostWysłany: 16 Maj 2011 08:34 

Rejestracja: 20 Gru 2010
Posty: 395
Loty: 178
Kilometry: 400 854
niebieski
Nie kazdy hotel oferuje noclegi na dachu. Tam gdzie spotkalam sie z taka opcja byla ona o polowe tansza od noclegu w pokoju (lozko w pokoju 60 MAD, materac na dachu 30 MAD).
_________________
Image
http://mrowisko.wordpress.com/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#150 PostWysłany: 09 Cze 2011 03:20 

Rejestracja: 18 Mar 2011
Posty: 166
Witam. Wraz ze znajomymi w 4 osoby chcemy wybrac sie po nowym roku do Agadiru. Ceny na razie przystępne - 25E od osoby. Hotele wcale tez nie są najdroższe. Ok 27 E za nocke dla 2 os.

Doradzcie mi prosze czy warto pakować sie w takie miejsce i ewentualnie jesli tak to na co zwrócic uwage?

Dziekuje za wskazówki
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#151 PostWysłany: 09 Cze 2011 15:25 

Rejestracja: 18 Mar 2011
Posty: 166
nikt nie podpowie czy brac czy nie?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#152 PostWysłany: 09 Cze 2011 15:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Kwi 2010
Posty: 2801
niebieski
poczytaj o maroku i cenach za noclegi. Wiecej niz 30PLN za noc za osobe to burżujstwo. W ouarzazate spaliśmy nawet bodajże za 25MAD = 8PLN wiec..

po nowym roku sezonu raczej nie bedzie, wiec powinniscie miec podobne ceny. No chyba ze chcecie luksus to wtedy faktycznie moze byc drozej. Za 'studencki' standard 20PLN to taka srednia.

co do Agadiru -maksymalnie dotarłem do Marakeszu, ale chcialbym wlasnie wrocic i zrobić tamte (południowe) rejony. Pomyślcie nad nauka kitesurfingu np. bo wiem ze tam jest to modne i w miare tanie ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#153 PostWysłany: 09 Cze 2011 16:51 

Rejestracja: 21 Gru 2010
Posty: 395
niebieski
Lecisz easyJetem z Berlina?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#154 PostWysłany: 09 Cze 2011 17:01 

Rejestracja: 18 Mar 2011
Posty: 166
zgadza sie. Planujemy wylot albo w połowie stycznia albo lutego w 4 albo 6 osob.

Co do noclegu.... Blackall mozesz podpowiedzieć jak i gdzie szukać tańszego noclego?? ( nie zalezy nam na mega luksusie ale też nie chcemy mieszkac w jakieś obskurnych hostelach)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#155 PostWysłany: 09 Cze 2011 17:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Kwi 2010
Posty: 2801
niebieski
gregorow napisał(a):
zgadza sie. Planujemy wylot albo w połowie stycznia albo lutego w 4 albo 6 osob.

Co do noclegu.... Blackall mozesz podpowiedzieć jak i gdzie szukać tańszego noclego?? ( nie zalezy nam na mega luksusie ale też nie chcemy mieszkac w jakieś obskurnych hostelach)

wysiadasz na dworcu w wiekszym miescie i masz naganiaczy dookoła siebie. Do wyboru do koloru, to maroko.

Ew kup przewodnik i idz tam gdzie jest polecane, to rowniez dobra opcja jesli nie chce sie latac godzine czy dwie po miescie z naganiaczami :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#156 PostWysłany: 09 Cze 2011 17:39 

Rejestracja: 20 Lut 2010
Posty: 839
niebieski
hmm poszedłeś za radą Blackall`a i poczytałeś wątki o Maroku? To jest kraj, w którym noclegi same Cię znajdują. Naganiacze sami Cię znajdą i zaprowadzą do hotelu/hoteli i będziesz mógł wybrzydzać i się targować.

edit Blackall był szybszy ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#157 PostWysłany: 09 Cze 2011 18:22 

Rejestracja: 01 Lut 2010
Posty: 176
Loty: 29
Kilometry: 42 139
BTW miasto nazywa sie AGADIR :)
_________________
"Ru[url=l]ss[/url]ia is a gas station masquerading as a country"
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#158 PostWysłany: 16 Cze 2011 00:02 

Rejestracja: 15 Cze 2011
Posty: 1
Witam, mam dwa zasadnicze pytania odnośnie Marakeszu. Czy ktoś z was wie jak funkcjonuje Marokańska poczta? Ewentualnie zna adres strony int, chodzi mi o cennik, czas doręczenia i czy bliżej jej do europejskich standardów czy raczej południowo-afrykańskich.
Kolejne to możliwość wypożyczenia skutera lub motocyklu- jakie są ceny, i ewentualne gdzie można zrobić to w miarę bezproblemowo.
Dzięki z góry za odpowiedzi
pozdrawiam
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#159 PostWysłany: 16 Cze 2011 00:30 

Rejestracja: 21 Lut 2011
Posty: 28
Loty: 92
Kilometry: 220 025
Samochod- wynegocjowalismy przy kilku dniach pozyczenia do 33 euro za dzien w miedzynarodowym biurze. Mozesz wziac samochod na lotnisku, jest tam kilka okienek z wypozyczalnia ustawioncyh jedna przy drugiej. Jak Panowie widza, ze pytasz w kilku o cene, to spuszczaja troche z tonu.


Jest poczta w Marakeszu- przy bramia Bab Jaloud. Ja nie wysylalam, ale mojemu znajomemu kartka dotarla po 3 mcach...
_________________
REKORDY 2011
21 lotów za mną
1 przejście odprawy na lotnisku bez żadnego dokumentu tożsamożsci :)

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#160 PostWysłany: 16 Cze 2011 00:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Cze 2010
Posty: 33
coccolino napisał(a):
Czy ktoś z was wie jak funkcjonuje Marokańska poczta? Ewentualnie zna adres strony int, chodzi mi o cennik, czas doręczenia i czy bliżej jej do europejskich standardów czy raczej południowo-afrykańskich.

Strona poczty to: http://www.poste.ma , a to przesyłki kurierskie http://www.chronopost.ma . Nie wiem czy chcesz wysyłać jakieś większe paczki (np na tej drugiej stronie wg cennika 1 kg to koszt 367 Dhs, 10 kg- 852 DHs, 20 kg- 1385 Dhs) czy pocztówki z podróży ( normalne ceny, nie powino być więcej niż 10 dh czyli ok. 4 zł). Standard...coś a la Polska.. raczej dojdzie :lol:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 843 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 43  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group