Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 27 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Marokańskie TOP10
#1 PostWysłany: 19 Maj 2014 11:18 

Rejestracja: 01 Lut 2011
Posty: 122
Temat dla tych, którzy już byli w Maroko. Co wywarło nas Was największe wrażenie, co najbardziej zapamiętaliście z wyprawy i co uważacie za absolutny must see?

Wodospady Ouzoud? Wydmy? Miasteczko Szafszawan? Meczet w Casablance? Garbarnie w Fezie? Plac Djemaa El Fna w Marakeszu? Kozy na drzewach arganowych? Plaża Legzira? Nocowanie na pustyni? Wąwóz Todra? Przełęcz Tizi-n-Tiszka? Ogród Majorelle? Osada Ajt Bin Haddu? Wspinaczka na Tubkal? Paradise Valley? Ruiny w Volubilis? Bramy w Meknes? „Szwajcarskie miasteczko” Ifrane? Port As-Sawirze? Forteca w Al-Dżadidzie? A może coś innego?

Piszcie swoje TOP10.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Urlop nad Gardą za 1031 PLN. Loty do Włoch z Katowic, noclegi przy jeziorze i auto Urlop nad Gardą za 1031 PLN. Loty do Włoch z Katowic, noclegi przy jeziorze i auto
Wakacje na Azorach za 2598 PLN. Loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami Wakacje na Azorach za 2598 PLN. Loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami
 Temat postu: Re: Marokańskie TOP10
#2 PostWysłany: 19 Maj 2014 11:36 

Rejestracja: 21 Kwi 2014
Posty: 83
Nieznany napisał(a):
Temat dla tych, którzy już byli w Maroko. Co wywarło nas Was największe wrażenie, co najbardziej zapamiętaliście z wyprawy i co uważacie za absolutny must see?

Wodospady Ouzoud? Wydmy? Miasteczko Szafszawan? Meczet w Casablance? Garbarnie w Fezie? Plac Djemaa El Fna w Marakeszu? Kozy na drzewach arganowych? Plaża Legzira? Nocowanie na pustyni? Wąwóz Todra? Przełęcz Tizi-n-Tiszka? Ogród Majorelle? Osada Ajt Bin Haddu? Wspinaczka na Tubkal? Paradise Valley? Ruiny w Volubilis? Bramy w Meknes? „Szwajcarskie miasteczko” Ifrane? Port As-Sawirze? Forteca w Al-Dżadidzie? A może coś innego?

Piszcie swoje TOP10.


Na pewno As-Sawira (nie tylko port, ale całe miasteczko) oraz Djemaa El Fna w Marakeszu.
Na pewno nie polecam Agadiru - omijaj szerokim łukiem!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Marokańskie TOP10
#3 PostWysłany: 19 Maj 2014 11:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Kwi 2012
Posty: 708
Loty: 99
Kilometry: 160 637
niebieski
1. Noc na Saharze
2. Wąwóz Thodra
3. Medyna w AlSawirze
4. Jemaa el Fna
5. Meczet w Casablance
6. Ait ben Haddou
7. Medyna z Fezie i widok ze wzgórza Saadytów
8. Przeprawa przez Atlas
9. Majorelle
10. Volubilis

w wielu miejscach jednak nie byłem więc lista mogłaby być zupełnie inna ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Marokańskie TOP10
#4 PostWysłany: 19 Maj 2014 13:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Paź 2013
Posty: 372
Loty: 95
Kilometry: 232 936
niebieski
a cóż to takiego Paradise Valley? w której części Maroka się znajduje?

proponuje też zrobić TOP10 Fezu i Marakeszu, lub TOP5 mniejszych miejscowości typu Essaouira czy Szaszawan...

Wyprawa do Maroka dopiero przede mną, ale wyszczególniłam sobie kilka atrakcji zgodnie z przewodnikami, które zdążyłam już przeczytać :) co sądzicie o tych miejscach? czy to faktycznie must see?

Marakesz:
Plac Dzami al Fana, suki, meczet Kulubijja, parki Agdal i Minara, ogród Jardin Majorelle, bramy Al Bab al-Chamis i Bab Agnau, meczet Ibn Jusufa, kubba Almorawidów, szkoła koraniczna Medesa Ibn Jusufa, pałac: Dar Munabbi, Dar al Basza, Al Badi i De la Bahia, grobowce Sadytów - Strasznie tego dużo i ponoc nietrudno się zgubić w gąszczy uliczek... chyba dwa dni w Marakeszu to minimum... może macie jakieś propozycje na "małe trasy" żeby to jakoś logistycznie ogarnąć? :)

Fez
stara medyna Fezu Fas al-Bali, plac Baghdadi, brama Bab asz-Szurfa i Bab al-Mahruk, Medresa Bu Inanijja, muzeum Bar Basa, meczet Asz-Szarabilijjin, fontanna An-Nadźdźarin, meczet Karawijjin, garbarnia Szawara

póki co mam wrażenie że to nie do ogarnięcia... :D
_________________
Moje relacje:
2017 - Tajlandia/Kambodża
2016 - Bałkany
2015 - Zachodnie Wybrzeże USA
2014 - Maroko


Ostatnio edytowany przez Maxima0909, 19 Maj 2014 14:27, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Marokańskie TOP10
#5 PostWysłany: 19 Maj 2014 13:52 

Rejestracja: 28 Lip 2012
Posty: 6181
HON fly4free
Maxima0909 napisał(a):
a cóż to takiego Paradise Valley? w której części Maroka się znajduje?

googlemaps mówi, że to https://www.google.pl/maps/place/Paradi ... 6d00?hl=pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Marokańskie TOP10
#6 PostWysłany: 19 Maj 2014 14:03 

Rejestracja: 20 Lis 2013
Posty: 12
Wrażeń sporo ale mój typ to:
1. Sahara – pustynna burza
2. Majorelle
3. Jemaa El Fna
4. Ait ben Haddou
5. Marakesz
6. Atlas – wyjazd - wiosna, powrót – zima.
7. Essawira - port, Medyna
8. Kozy na drzewie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Marokańskie TOP10
#7 PostWysłany: 20 Maj 2014 10:12 

Rejestracja: 01 Lut 2011
Posty: 122
Maxima0909 napisał(a):
a cóż to takiego Paradise Valley? w której części Maroka się znajduje?

Niedaleko Agadiru.

To takie cudo:

_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Marokańskie TOP10
#8 PostWysłany: 20 Maj 2014 11:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Kwi 2012
Posty: 708
Loty: 99
Kilometry: 160 637
niebieski
Maxima0909 napisał(a):
Marakesz:
Plac Dzami al Fana, suki, meczet Kulubijja, parki Agdal i Minara, ogród Jardin Majorelle, bramy Al Bab al-Chamis i Bab Agnau, meczet Ibn Jusufa, kubba Almorawidów, szkoła koraniczna Medesa Ibn Jusufa, pałac: Dar Munabbi, Dar al Basza, Al Badi i De la Bahia, grobowce Sadytów - Strasznie tego dużo i ponoc nietrudno się zgubić w gąszczy uliczek... chyba dwa dni w Marakeszu to minimum... może macie jakieś propozycje na "małe trasy" żeby to jakoś logistycznie ogarnąć? :)

Fez
stara medyna Fezu Fas al-Bali, plac Baghdadi, brama Bab asz-Szurfa i Bab al-Mahruk, Medresa Bu Inanijja, muzeum Bar Basa, meczet Asz-Szarabilijjin, fontanna An-Nadźdźarin, meczet Karawijjin, garbarnia Szawara

póki co mam wrażenie że to nie do ogarnięcia... :D


Zgubić to się można w Fezie, Marakesz jest dużo prostszy :)
Częśc z rzeczy które wymieniłaś są w mojej opini niewarte odwiedzenia. Chociażby grobowce Sadytów czy park Agdal. Niektóre, jak meczety zobaczysz tylko z zewnątrz np. Kutubijja, nie zajmuje to więc dużo czasu.
W Fezie bardzo fajne widoki są z wież Borj Sud i Nord (najlepiej o wschodzie i zachodzie słońca)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Marokańskie TOP10
#9 PostWysłany: 20 Maj 2014 16:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 435
Loty: 196
Kilometry: 323 953
niebieski
Na pewno każdego Top10 jest inne, bo wszystko zależy od tego, kogo się poznało w danym miejscu, co przeżyło, czy ktoś woli spokój i naturę czy gwar... np. ja i moja koleżanka jesteśmy fankami Maroka, ale nasze Top10 różniłoby się diametralnie, dla mnie numerem jeden jest pustynia w okolicach Merzugi, gdzie spędziliśmy super dni z hostem CS, a dla niej to byo jedno z najgorszych miejsc, bo wykupiła wycieczkę w biurze i pamięta tylko zmęczenie i zimno :) Tak samo może mówić o Marrakeszu, ja uwielbiam klimat Jamaa El Fna, a ona omija to miasto szerokim łukiem :) Ona kończy lub zaczyna wyjazd leniwie w Agadirze, mi wystarczyłoby odwiedzenie tego miasta raz.

Moje, subiektywne Top10:
1. Hassi Labied (pustnia)
2 & 3. Marrakesh i Fez - prawdziwy gwarny klimat marokański :)
4. Wąwóz Todra, przy okazji Dades - ze względu na przygody i ludzi tam spotkanych
5. Tizin Tiszka i Ain Ben Haddou
6. Rabat - wielu się nie podoba, a mi bardzo :)
7. Antyatlas - pięknie
8. El Jadida - w końcu mało turystycznie, można zobaczyć prawdziwe Maroko
9 & 10... tu jeszcze nie dotarłam, ale sądzę, że Tubkal i Chefchaouen (góry Rif)

Dla mnie Casablanca byla dużym rozczarowaniem, wystarczy raczej kilka h na odwiedzenie meczetu i można jechać dalej...
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Marokańskie TOP10
#10 PostWysłany: 20 Maj 2014 17:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
mój top 10
Sahara
Sahara
Sahara
Essaouira
Chefchaouen
Fez
Tanger
Meknes
plaza pod Tetouan
pomarańcze
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Marokańskie TOP10
#11 PostWysłany: 20 Maj 2014 17:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Wrz 2012
Posty: 2867
Loty: 119
Kilometry: 174 534
srebrny
Couchsurfing w Maroko po za rankingiem

1. Legzira
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez lahcimmm2, 20 Maj 2014 18:55, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Marokańskie TOP10
#12 PostWysłany: 20 Maj 2014 18:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Lip 2013
Posty: 682
Loty: 2
Kilometry: 14 922
A jak piszecie Sahara, to macie na myśli wydmy piaszczyste, czy ogólnie pustynię, czyli połowę powierzchni Maroka? :D

Mnie np. nie zachwyciła noc na Erg Chebbi. Nie mówię, że było źle, ale zrobiłem to źle. Naczytałem się, że na wydmy trzeba iść tylko z przewodnikiem i udaliśmy się na standardową wycieczkę wielbłądami z noclegiem na wydmach. To miała być moja najlepsza przygoda z Maroka i chyba ze względu na zbyt wysokie oczekiwania byłem rozczarowany. Oczywiście na wycieczce wszystko było, co być miało i teoretycznie nie mam się do czego przyczepić, ale zabrakło mi jednego. Realizmu. To wszystko było takie sztuczne, nieprawdziwe, że nie mogłem tego poczuć. Przede wszystkim ten fikcyjny turystyczny obóz pod wydmą z ładnymi szałasami/namiotami i ogrodzeniem, jeszcze trochę i będzie tam dyskoteka i łazienki z ciepłą wodą. A najbardziej uświadomiłem sobie, że jestem częścią słabego przedstawienia, za które sam zapłaciłem, gdy przewodnicy (podobno Tuaregowie, ale kto to może wiedzieć) zaczęli grać na instrumentach przy ognisku. Grali tak słabo, że zrozumiałem, że to tylko element tej inscenizacji, której zupełnie nie mogłem poczuć. Gdybym mógł jeszcze raz zaplanować sobie noc na ergu, to poszedłbym sam na wydmy, przespał się tam pod gołym niebem i wydaje mi się, że byłaby to o wiele lepsza (i tańsza) przygoda niż te wielbłądy i inne cuda.

Wiem, brzmię tutaj jak mega-malkontent i miałem tego nie publikować, ale jak już napisałem, to niech będzie. Od dawna nie brałem udziału w żadnej zorganizowanej wycieczce, wszystko robiłem i organizowałem sam (z partnerką) i może stąd wynika rozczarowanie ergiem.

A moje topy są głównie związane z przyrodą, bo nie lubię miast i rzadko mnie zachwycają:
1. Nocleg w małej wiosce w Atlasie Wysokim (nie wchodziłem na Toubkal), gdzie byłem tylko ja, moja partnerka i lokalni mieszkańcy, a niebo świeciło milionem gwiazd (najlepsze niebo ever!).
2. Wąwóz Todra, ale nie sam wąwóz, tylko wchodzenie na górę, z której był widok na Tinghir, a wokół pozbawione roślinności czerwone skały.
3. Wąwóz Dades, a w szczególności nieudana próba przejścia wąskiej części wąwozu między 28, a 32 kilometrem po dnie rzeki (nieudana ze względu na liczne kamienie w rzece).
4. Góry Rif i poletka kifu.
5. Pustynia (w szerokim rozumieniu), w szczególności łapanie stopa pośrodku totalnej pustki.
6. Spacer pomiędzy palmami daktylowymi w Skoura
7. Wschód słońca na Erg Chebbi
8. Medyna w Szefszawanie
9. Ait Bin Haddou
10. Jemaa el Efna w Marrakeszu
_________________
Dlaczego polski maluch (126p) jeździ po ulicach Kuby? Jak zostać papieżem? Jak wielbłąd może żyć bez wody? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w filmach WłóczyMiSie na YouTube
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Marokańskie TOP10
#13 PostWysłany: 20 Maj 2014 18:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Maj 2014
Posty: 196
Loty: 220
Kilometry: 384 906
Ja niestety nigdy nie byłem w żadnym afrykańskim państwie, ale mam do was pytanie. Czy można się poruszać na terenie Maroka swobodnie czy lepiej i bezpieczniej w grupach z przewodnikiem?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Marokańskie TOP10
#14 PostWysłany: 20 Maj 2014 19:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Wrz 2012
Posty: 2867
Loty: 119
Kilometry: 174 534
srebrny
DenisP napisał(a):
Ja niestety nigdy nie byłem w żadnym afrykańskim państwie, ale mam do was pytanie. Czy można się poruszać na terenie Maroka swobodnie czy lepiej i bezpieczniej w grupach z przewodnikiem?

mnóstwo ludzi podrózuje samotnie, kraj jest generalnie bezpieczny,
jednal to kraj mulzumanski i trzeba pamietac, że w w niektorych aspektach ich kultura jest inna od naszej
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Marokańskie TOP10
#15 PostWysłany: 20 Maj 2014 22:45 

Rejestracja: 28 Lis 2012
Posty: 366
Loty: 20
Kilometry: 67 605
niebieski
Wlasnie wrocilam z pierwszego krotkiego pobytu. Wrazenia wspaniale, na pewno wroce. Ale... wielkie rozczarowanie ogrodami Majorelle. Same ogrody fajne (nie warte ceny moim zdaniem) ale te tlumy ludzi, nie moglismy nawet swobodnie przejsc, raczej przeciskalismy sie. Co mnie jeszcze bardziej rozczarowalo to Essaouira. Setki sklepow i naganiaczy, zadnej atmosfery, przynajmniej w medynie. Osobiscie nie lubie zakupow i nie bylam zainteresowana kupnem czegokolwiek. Raczej chetnie usiadlabym spokojnie w jakiejs klimatycznej knajpce. Nic takiego nie znalazlam. Jedynie jaka taka plaza i wizyta w porcie. Nie wiem, pewnie mialam bledne wyobrazenie o tym miejscu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Marokańskie TOP10
#16 PostWysłany: 21 Maj 2014 10:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 435
Loty: 196
Kilometry: 323 953
niebieski
Mam takie same wrażenia, dlatego polecam czasem wybrac mniej utarty szlak i/lub CS :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Marokańskie TOP10
#17 PostWysłany: 15 Cze 2014 22:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Lut 2014
Posty: 3058
Loty: 321
Kilometry: 481 404
platynowy

:)
_________________
W "relacjach": Filipiny (2018), Armenia(2017), Argentyna(2016), Kazachstan (2016) i Maroko(2015).

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Marokańskie TOP10
#18 PostWysłany: 17 Cze 2014 10:50 

Rejestracja: 14 Kwi 2010
Posty: 99
1. Sahara i wycieczka wielbłądem z noclegiem na pustyni
2. Marrakesch (najlepiej od tego zacząć zwiedzanie) i tamtejsze suki
3. Przejazd przez Atlas z Marrakeschu do Quarzazzate
4. Kozy wskakujące na drzewa w okolicach Essuiry
5. Meczet w Casablance
6. Fez i największe suki w Maroko
7. Ruiny Volubilis
8. Niedokończone Mauzoleum w Rabacie
9. Prowadzenie samochodu, najlepiej w Marrakeschu albo w Rabacie - niezapomniane przeżycie :)
10. Tańczące węże w Marrakeschu
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Marokańskie TOP10
#19 PostWysłany: 11 Lip 2014 00:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Lis 2011
Posty: 350
niebieski
1. jazda stopem. ludzie a nie handlarze. serdeczni i gościnni.
2. wąwóz todra. po prostu piękne krajobrazy, przemili lokalni.
3. essaouira. autentyczne życie marokańczyków w medynie i poza nią. port. koty, koty, koty.
4. droga od warzazat do merzougi. gliniano-słomiane lepianki, palmy, niebo i słońce.
5. droga marrakesh - warzazat. górskie widokowe cudo.
6. sahara. pięknie i klimat pustyni. choć dla mnie zbyt blisko cywilizacji jednak.
7. warzazat. plac i autentyczne życie nocne bez miliona naganiaczy. przepyszny koktail z avocado i fig w 'asmterdamie'.
8. marrakesh. rozczarownie placem jemma el fna: nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że to wszystko to przedstawienie dla turystów. nie wspominając o naganiaczach.
9. agadir. plaża i turyści.

na północ do marrakeshu w ogóle nie byłam. na południe od atlasu niesamowite, spalone słońcem, prawdziwe maroko.

Załączniki:
Komentarz do pliku: ilustracja do pkt.7. mniam!
10551699_10204350662790169_4612036550087644385_o.jpg
10551699_10204350662790169_4612036550087644385_o.jpg [ 90.5 KiB | Obejrzany 5092 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
arturro lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Marokańskie TOP10
#20 PostWysłany: 15 Sty 2015 11:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Maj 2012
Posty: 1782
srebrny
1. Mauzoleum Mulaja Ismaila w Meknes - takiego bogactwa mozaik nie ma nigdzie
2. Legzira - piękna plaża i fantastyczni berberyjscy przyjaciele
3. Tafraout - krajobrazy jak z westernu, Berberowie, masło arganowe i wieczorna polifonia muezińskich śpiewów przenoszonych przez okoliczne góry
4. Soki owocowe, głównie w Marakeszu, ale i gdzie indziej się trafiały. Nie mam na myśli popularnych soków pomarańczowych, tylko gęste smoothie - figowe, avocado, bananowe itd. Wspaniałe, nasycone kolory i fantastyczny skondensowany smak. Można mieszać w jednej szklance kilka, wtedy robi się taka wielowarstwowa kompozycja
5. Ruiny Volubilis o zachodzie słońca. Niezapomniane przeżycie. Ciary na plecach.
6. Jedzenie. Tażin, kuskus czy harrira - zawsze uczta dla podniebienia. Ponadto w restauracyjkach nigdy nie próbowali nas orżnąć, a często nawet dostawaliśmy więcej, niż zamawialiśmy (w tej samej cenie) lub cena okazywała się niższa, niż by wynikało z menu. Bez żalu zostawialiśmy te 2 dirhamy napiwku. Tylko raz w ciągu 3.5 tygodnia, w Rabacie, jedzenie było słabe. Szkoda, bo to nasza ostatnia wieczerza.
7. Sidi Ifni - miła zmiana po wrzawie Marakeszu. Wysiadamy z autobusu, na chodniku siedzą ludzie i... nas nie zaczepiają;)
8. Pałac Badi w Marakeszu - oaza spokoju w mieście, gdzie o spokój tak trudno:) I do tego gaj pomarańczowy.
9. Chefchaouen. Niebieskie miasto jest must see. No i kocham bluzę, którą tam kupiłem. I koc. I dywanik. I drugą bluzę. I trzecią. "Szefszałen, my friend, first quality".
10. Pałac El-Bahia w Marakeszu - też wspaniałe mozaiki, ale Meknes pozostaje number one.
_________________
http://arturro.fly4free.pl/blog/1455/z- ... te-dunaju/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 27 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group