Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 43 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 10 Lut 2015 16:02 

Rejestracja: 27 Sie 2012
Posty: 247
niebieski
Ja ze swojej strony polecam wykupienie karty M PASS Card:

http://english.visitkorea.or.kr/enu/TR/ ... jsp#M-PASS

Zalety to przede wszystkim :
1) możliwość zakupu na określoną ilość dni (1,2,3,5,7 dni), można zakupić od razu na lotnisku (Incheon International Airport Passenger Terminal (1F), Exits 5 & 10) i na tej karcie jechać AREXem Commuter z lotniska do centrum.
2) Bezproblemowe korzystanie metra, busów, AREXa, „wewnętrznych” pociągów

Z karty można korzystać do 20 jazd codziennie- niech was to nie przestraszy, nam nie udało się tego limitu osiągnąć…kupując kartę jest wliczany depozyt, który jest oddawany przy zdawaniu karty (np. na lotnisku).

Za pewne nie jest to najtańszy sposób, bo wyliczając sobie konkretne jazdy w ciągu dnia może wyjść taniej kupując pojedyncze bilety…ale wygoda zawsze kosztuje. Jeśli jednak chcecie płacić za każdy przejazd osobno to jest karta T Money, którą się ładuje Wonami :):

http://english.visitkorea.or.kr/enu/TR/ ... jsp#tmoney
Góra
 Profil Relacje PM off
JIK lubi ten post.
JIK uważa post za pomocny.
 
      
Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast
Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel
#2 PostWysłany: 10 Lut 2015 16:36 

Rejestracja: 10 Lut 2015
Posty: 1
A ja polecam mimo wszystko T-Money. Bardzo się cieszę, że Pani w informacji turystycznej na lotnisku w Incheon odradziła mi kupowanie MPassów. Karta T-Money jest tak samo wygodna w użyciu (można ją kupić i doładować w każdym 7eleven czy GS25), a i wychodzi dużo taniej niż M-Pass. Przez 19 dni w Seulu - nie oszczędzając na przejazdach wydałam tyle co za 7-dniowy M-Pass...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 10 Lut 2015 23:05 

Rejestracja: 27 Sie 2012
Posty: 247
niebieski
Jak najbardziej może tak być i zapewne jest :) Tak jak napisałem- wygoda kosztuje (w sensie,że nic nie uzupełniamy tylko jeździmy i niestety jest drożej)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 25 Cze 2015 20:41 

Rejestracja: 22 Maj 2013
Posty: 755
Loty: 91
Kilometry: 180 493
niebieski
Ten pass wydaje się mega nieopłacalny. Nie wyobrażam sobie wyjeżdzić tyle, żeby którakolwiek wersja się opłacała, nawet gdyby cały czas spędzać w metrze.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 29 Cze 2015 00:19 

Rejestracja: 05 Mar 2015
Posty: 308
[...]

m-pass jest nieopłacalny, aby był opłacalny musielibyście robić powyżej 10 przejazdów dziennie.


Co do karty T-money to się opłaca jak planujecie zrobić powyżej 25 przejazdów (najlepiej w okolicach >~30). Jest ogólnie dość przyjazna bo można używać w sklepach, taksówkach etc ... ale nie sugerujcie się kimś tam, kto napisał aby doładowywać w sklepie, więcej czasu zmarnujecie na tłumaczeniu Koreańczykowi za ile chcecie doładować, na każdej stacji metra jest automat do doładowywania .. i tak ma ang wersję więc śmiało tam doładowujcie.

btw. jak będę miał chwilę czasu, mogę napisać jakiś tutorial co opłaca się kupić i posiadać w Seulu.


Ostatnio edytowany przez Roku, 24 Lip 2015 09:52, edytowano w sumie 1 raz
Wypowiedź niekulturalna/obrażająca innych/używanie słów wulgarnych, obraźliwych.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 29 Cze 2015 10:04 

Rejestracja: 22 Maj 2013
Posty: 755
Loty: 91
Kilometry: 180 493
niebieski
Co do opłacalności T-Money, to zależy czy jesteście tylko w Seulu czy gdzieś jeszcze, no i czy cenicie sobie wygodę. Każdorazowe kupowanie biletu za gotówkę (zwłaszcza w autobusach) to niezła męczarnia (w metrze w sumie też, potem trzeba brać z powrotem ten deposit itd., a jak się jedzie gdzieś dalej to trzeba jeszcze myśleć przy tym jaki bilet kupić :) ). Więc korzyści z t-money są dużo większe niż te 100 won / bilet. Poza tym można przesiadać się za darmo z busa do busa lub z metro do busa, więc po dwóch takich przesiadkach karta się zwraca. No i nie miałem trudności z doładowywaniem t-money - dawałem kasjerowi 20000 KRW i kartę i jakoś wiedział co robić :D W Seulu można w maszynach, ale np. na Jeju chyba tylko w 7-eleven i GS24. Więc ja szczerze polecam jak jest się dłużej niż 2 dni w Korei.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 29 Cze 2015 10:50 

Rejestracja: 05 Mar 2015
Posty: 308
dj3500 napisał(a):
... No i nie miałem trudności z doładowywaniem t-money - dawałem kasjerowi 20000 KRW i kartę i jakoś wiedział co robić :D


Czyli zmarnowałeś więcej czasu niż w automacie na stacji metra.. kto co lubi ja opisałem najszybszy sposób.

Jednak proszę daruj sobie wprowadzanie innych użytkowników w błąd.

Generalnie masz 4 darmowe transfery, w przypadku metro + bus nie ma transferu i zostanie policzony normalnie, czyli podwójnie bilet. Jeżeli chodzi o samo metro + metro trzeba się tak przesiadać aby nie wychodzić przez bramki, warto zobaczyć po wyjściu mapkę gdzie znajduje się stacja linii do której chcemy wsiąść. Ktoś niezorientowany poleci na górę i przejdzie przez bramki, niestety to jest błąd często idąc na sam koniec/początek jest przejście na drugą stronę i można przejść na następną linię. Jeżeli na schemacie jednak widzimy, że trzeba przejść przez bramki należy zwracać uwagę na bramki o nazwie "transfer gate".
Dodatkowo zawsze na początku kasujemy kartę w bramce i pokazuje ile nam naliczyło, przy wysiadaniu (czasami w transferze) tez kasujemy i tam jest informacja ile musimy dopłacić.

na pewno nie łączcie metro + bus dodatkowo przy metro + metro zwracajcie uwagę na przejścia transferowe aby podróż która kosztuje 1k nie kosztowała 2k.

btw. na 3 dni to raczej kartę nie warto kupować, bo byście musieli spędzić te 3 dni w metrze aby się to wam zwróciło. Dodatkowo są kupony jeżeli chodzi o transfer z lotniska/na lotnisko.

T-money oszczędza nam na podstawowej stawce, która jest o 100 wonów niższa. W Seoulu raczej rzadko będziecie korzystać z autobusu, wszędzie można dojechać używając metra, wiec trzeba liczyć te ~30 przejazdów aby się nam to zwróciło.

Jak będę miał więcej czasu i będzie zainteresowanie postaram się zrobić pełny poradnik jeżeli chodzi o Seoul.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 29 Cze 2015 11:00 

Rejestracja: 12 Gru 2011
Posty: 1850
srebrny
trochę z innej beczki...
polecam też taksówki w Seulu, są dość tanie i wygodne, szczególnie jak nie mieszka się bardzo blisko metra. Zawsze zabierajcie wizytówkę hotelu, inaczej zazwyczaj bardzo ciężko jest się dogadać gdzie chcecie jechać. ;) Co prawda mają coś takiego jak specjalny numer telefonu gdzie kierowca dzwoni żeby prosić o przetłumaczenie ale mi zawsze udawało się znaleźć przechodnia, który wytłumaczył kierowcy gdzie chcę jechać, a powrót do hotelu (pokoju z airbnb) zawsze na wizytówkę (kierowca zazwyczaj sam dzwonił i pytał gdzie ma jechać).
Nie wiem czy to częste ale pomimo tego, że mieszkałem w centrum do metra miałem z 10min piechotką pod wielgaśną górę, dlatego zazwyczaj wybierałem taksówki, które nie były specjalnie drogie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 29 Cze 2015 11:10 

Rejestracja: 22 Maj 2013
Posty: 755
Loty: 91
Kilometry: 180 493
niebieski
n00 napisał(a):
dj3500 napisał(a):
... No i nie miałem trudności z doładowywaniem t-money - dawałem kasjerowi 20000 KRW i kartę i jakoś wiedział co robić :D

Czyli zmarnowałeś więcej czasu niż w automacie na stacji metra.. kto co lubi ja opisałem najszybszy sposób.

Nie zmarnowałem żadnego czasu, raz robiłem to kupując kartę, raz na Jeju (gdzie to jest chyba jedyna opcja jak już pisałem), a dwa razy w automatach. Nie wiem, czemu uważasz, że w automatach jest szybciej. Nie jechałem specjalnie pół miasta do GS24...
Cytuj:
Jednak proszę daruj sobie wprowadzanie innych użytkowników w błąd. (...) w przypadku metro + bus nie ma transferu i zostanie policzony normalnie, czyli podwójnie bilet.

To nieprawda, a przynajmniej zależy jaki autobus. Na t-money jechałem metro+bus za 1050 KRW.
Cytuj:
btw. na 3 dni to raczej kartę nie warto kupować, bo byście musieli spędzić te 3 dni w metrze aby się to wam zwróciło.

Zależy jaki kto ma budżet, ale jak się jest 3 dni, to pewnie nie warto tracić czasu na kupowanie jednorazówek :)

Jeszcze taka kwestia, że w autobusach nie przyjmują banknotów 10000 KRW, więc trzeba mieć "drobne".
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 29 Cze 2015 11:56 

Rejestracja: 05 Mar 2015
Posty: 308
ehhh skleroza widzę pomyliło ci się zapewne bus + metro, nie wiem czemu tak lubisz innych wprowadzać w błąd :/ Jeżeli w metrze przejdziesz przez bramkę zwykłą i później pójdziesz na autobus naliczy ci 2x1k.

Nie rozumiem, zachodzenie do "spożywczaka" aby doładować kartę nie jest dla ciebie stratą czasu, a sugerujesz komuś aby robił 10 dziennie przejazdów tylko po to aby opłacała mu się karta na 3 dniowym pobycie :/ gdzie przykładowo zwiedzając wszystkie pałace można zrobić 1 przejazd a resztę spacerkiem zobaczyć toż to ~6km cała trasa, ale w sumie niektórzy lubią podjeżdżać co 300m ;o
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 29 Cze 2015 16:41 

Rejestracja: 22 Maj 2013
Posty: 755
Loty: 91
Kilometry: 180 493
niebieski
Nie, metro + bus. Jestem pewien że bus potem napisał 0. Czemu bus + metro miałoby działać inaczej?

Nikomu nie sugeruję niczego podobnego. Poza tym zgadzam się, że często lepiej iść, bo wejście i wyjście z metra też zwykle dość długo trwa.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 21 Mar 2016 17:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2923
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
Mozna te karte T-Money oddac na koncu i dostac zwrot pieniedzy?
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 21 Mar 2016 17:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Cze 2012
Posty: 3396
Loty: 67
Kilometry: 146 355
srebrny
Zwrot da się dostać (całość minus jakaś mała prowizja, nie pamiętam ile), ale o dziwo karty nie zabierają, dlatego gdzieś mi się jeszcze wala w domu :p
Na ICN jest taki mały sklepik z torbami/pamiątkami, niedaleko kawiarni gdzie można to ogarnać już po powrocie na lotnisko, w Info Desku będą wiedzieli gdzie Cię skierować jak spytasz.
Edit: acz na 100% sprawdzę jeszcze wieczorem czy mówimy o tej samej karcie, bo zwątpiłam :p
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 21 Mar 2016 18:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2923
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
To jest ta karta pre-paid na transport, jak Oyster w Londynie czy Octopus w Hong Kongu, jesli moge pozwolic sobie na takie porownanie. Na razie ceny transportu wygladaja pozytywnie, mam nadzieje, ze reszty tez :-)
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 21 Mar 2016 19:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Wrz 2012
Posty: 7695
Loty: 15
Kilometry: 58 252
srebrny
Aga_podrozniczka napisał(a):
Mozna te karte T-Money oddac na koncu i dostac zwrot pieniedzy?

O ile ja pamiętam, to kartę zwracałem w automacie na lotnisku, więc chyba się da :)
No i kartę, automat chyba połknął, ale ręki sobie nie dam uciąć.
_________________
Dancehall Masak-Rah
Junior Stress - Za Mało Cichej Wody W Rzece
ImageImage
Góra
 Profil Relacje PM off
Aga_podrozniczka uważa post za pomocny.
 
      
#16 PostWysłany: 21 Mar 2016 20:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Cze 2012
Posty: 3396
Loty: 67
Kilometry: 146 355
srebrny
Znalazłam, T money :)
Leży sobie w szafce pusta, bo kto wie czy się kiedyś jeszcze nie przyda.

Załączniki:
seoul.jpg
seoul.jpg [ 92.4 KiB | Obejrzany 5469 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 21 Mar 2016 23:02 

Rejestracja: 19 Lut 2013
Posty: 542
Loty: 330
Kilometry: 616 803
niebieski
ja z tego co pamiętam do w 7eleven na lotnisku dałem kartę by dostać zwrot i oddali mi całą kasę z karty chyba nawet bez prowizji a kartę też oddali :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 26 Mar 2016 02:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2923
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
Na biezaco: karta T-Money kosztuje 2500, mozna dostac zwrot srodkow z karty i kosztuje to 500 kwon podatku chyba, ze pozostalo na karcie mniej niz 1050 kwon. Niestety na tej stacji akceptowali tylko gotowke i wszystkie maszyny byly na gotowke.
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 29 Mar 2016 07:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lip 2015
Posty: 472
niebieski
Na mojej karcie zostało 200 Won, zostawiłem sobie - pewnie tam jeszcze wrócimy. 9 linii metra oznaczonych numerami plus 9 linii oznaczonych kolorami.... niektóre stacje metra - 3 poziomowe. To robi wrażenie. Wszystko dokładnie opisane po angielsku, na każdej stacji rysunki najbliższej okolicy stacji oraz dokładna mapa Seulu i Incheon. Przez 10 dni 3-krotnie dobijaliśmy karty po 10 tysięcy Won i trafiliśmy wszędzie.
_________________
78 Krajów , 6 Kontynentów , 3 Oceany :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 06 Paź 2016 08:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Sie 2010
Posty: 4830
Loty: 309
Kilometry: 516 019
Ostrzeżenia: 1
HON fly4free
Przybywa na forum wpisow o okazji do atrakcyjnego "spalenia" mil, zaczalem wiec zbierac info o tym kierunku
ponizej swietnie opracowany temat m.in. komunikacji po Seulu - duzo zdjec i praktycznych informacji
http://cyrkulewski.pl/travel/view/south ... sport.html

dodatkowo;
jedzenie: http://cyrkulewski.pl/travel/view/south-korea-food.html
co zobaczyc: http://cyrkulewski.pl/travel/view/south-korea-food.html
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 43 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group