Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
*Cinque Terre Card najwygodniej kupić przez internet: https://card.parconazionale5terre.it/en
*Via dell'Amore wciąż zamknięta, planowane otwarcie 2023-2024 (ciągle przesuwane, stan na maj 2022)


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 136 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Cinque Terre
#1 PostWysłany: 08 Maj 2012 14:25 

Rejestracja: 03 Maj 2012
Posty: 279
niebieski
Nie umiem dlugo i ladnie pisac, wiec bedzie od myslnikow i skrotowo. Wlasnie wrocilem, bylem wiec na poczatku maja 2012, co jest wazne, bo w pazdzierniku 2011 byla tam powodz i nie wszytsko naprawiono:

- dojazd od strony Genoi/Milanu albo Pizy. Kupujac bilety na stronie trenitalia 2tyg wczesniej mozna kupic za 9Euro. Na miejscu takie same moga wyniesc nawet 19, wiec lepiej wczesniej, jesli i tak wiemy, bo np mamy samolot.
- z noclegami tanimi krucho, couchsurfing prawie nie istnieje w samym 5 terre, my spalismy 30km od, w Sarzanie (polecam, male miasteczko, maja najlepsze lody jakie w zyciu jadlem)
- dwie trasy z 4 miedzy miasteczkami sa zamkniete, wiec wykupienie biletu wstepu do samego Parku (5 euro) troche mija sie z celem, bo i tak bedzie trzeba jezdzic koleja lub statkami. Calodzienny z koleja 10Euro, z lodkami 15Euro
- jedzenie nie z tej ziemi. Wbrew temu co wszyscy mowia, nie takie drogie. Wiadomo, biorac pod uwage, ze to niby wioski to ceny pokroju mediolanskiego to troche duzo, ale wiadomo tez, ze turystow jest tam o wiele wiecej niz mieszkancow, wiec to nie dziwi. Oliwki, ryby, limoncello - koniecznie!
- zalezy od typu czlowieka, jego kondycji i sposou zwiedzania - ale zaczynajac o 9 rano i konczac o 19 przebylismy cale 5 terre (wszytskie rtasy, ktore dalo sie przejsc i koleja te, ktorych sie nie udalo) majac duzo czasu na jedzenie, lody, zdjecia, podziwianie widokow itp.
- Moim zdaniem kazde miasteczko ma cos w sobie, ale nie jestem jedynym, ktory uwaza, ze Manarola przoduje i to tam najlepiej zarezerwowac sobie odpoczynek/dluzsza przerwe
- wszedzie mowia po angielsku, wiec akurat w Cinque terre mozna jechac z zerowym wloskim.

Jelsi jakies pytania, to z checia odpowiem.
_________________
Hiszpania, Portugalia - mieszkalem, wiec pomoge i odpowiem na pytania
Góra
 Profil Relacje PM off
ELBE lubi ten post.
ELBE uważa post za pomocny.
 
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
 Temat postu: Re: Cinque terre
#2 PostWysłany: 18 Maj 2012 09:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Gru 2011
Posty: 1982
srebrny
Dzięki za relację!

Ja też mogę z własnego doświadczenia polecić 5Terre. Osobiście najbardziej przypadła mi do gustu Vernazza, bo można i wykąpać i poopalać się na plaży, i zjeść coś na tarasie zaraz nad wodą - miejscowość nie jest położona tak wysoko na klifie jak Manarola na przykład.

Też nie mogłem znaleźć niczego poniżej EUR 60 za pokój i nocowaliśmy w Viareggio - co było o tyle korzystne, że lot powrotny mieliśmy z Pizy, a na lotnisko z Viareggio można dostać się pociągiem bez przesiadek w kilkanaście minut.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Cinque terre
#3 PostWysłany: 30 Lip 2013 15:40 

Rejestracja: 14 Sty 2013
Posty: 61
Cześć,

Macie może jakieś świeże info o Cinque terra, jakieś rady. wybieram się na jeden dzień tam i mam zamiar napiechotę przejść 4- 5 wiosek.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Cinque terre
#4 PostWysłany: 19 Kwi 2014 18:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Cze 2012
Posty: 1366
Loty: 434
Kilometry: 623 989
niebieski
Dla osób wyjeżdżających w ten rejon a niezorientowanych to dopowiem że trasa "zakochanych" nad brzegiem morza jest zamknięta bodaj od października 2011 roku po zejściu lawin błotnych. Część już odremontowali, są udostępniane w szczycie sezonu (info od kelnera). Trasa górami tylko dla zaprawionych w bojach :)

Moja relacja z wycieczki: http://mojetaniezwiedzanie.blogspot.com ... gurii.html

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
ELBE uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Cinque terre
#5 PostWysłany: 20 Kwi 2014 22:49 

Rejestracja: 04 Lut 2014
Posty: 32
joael napisał(a):
Dla osób wyjeżdżających w ten rejon a niezorientowanych to dopowiem że trasa "zakochanych" nad brzegiem morza jest zamknięta bodaj od października 2011 roku po zejściu lawin błotnych. Część już odremontowali, są udostępniane w szczycie sezonu (info od kelnera). Trasa górami tylko dla zaprawionych w bojach :)

Moja relacja z wycieczki: http://mojetaniezwiedzanie.blogspot.com ... gurii.html

Image


Pisząc trasa 'zakochanych' masz na myśli Via dell' Amore między Riomagiorre a Manarola?

Według większości danych w internecie ta trasa ma być ponownie otwarta dopiero w 2015 roku.

Reszta odcinków Lazurowej Ścieżki, czyli Manarola - Corniglia, Corniglia - Varnazza oraz Varnazza - Monterosso ma być oddana do ponownego użytku najpóźniej w maju tego roku.

http://cinqueterre.a-turist.com/pol/the_blue_path.php

Opieram się jednak na danych w internecie, jeśli byłeś na miejscu i masz jakieś inne, świeższe info to proszę daj znać :)

dzięki
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Cinque terre
#6 PostWysłany: 30 Kwi 2014 09:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Cze 2012
Posty: 1366
Loty: 434
Kilometry: 623 989
niebieski
Tak, jednak stan prac jest tak wolny że mogą nie zdążyć z renowacją. Podczas mojego pobytu widziałem jak to wygląda z kilku miejsc. Ruina. Z ekip naprawczych widziałem tylko jedną tuż za Riomaggiore. Osobiście wątpię by zdążyli. Dla wytrwałych zostaje spacer przez góry.

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Cinque terre
#7 PostWysłany: 07 Maj 2014 17:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Lut 2014
Posty: 5
Loty: 36
Kilometry: 62 168
To prawda ścieżka nie jest w najlepszym stanie. Ludzie traktują ją trochę jak scianę grafitti i nawet na liściach roślin piszą swoje inicjały, podpisują się i pozdrawiają nawzajem. Ale mimo wszystko droga jest bardzo malownicza i jeśli ktoś ma okazję się nią przejść - bardzo polecam!
_________________
Dzielimy świat na dwóch.
http://swiatwedlugrostkow.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Cinque terre
#8 PostWysłany: 03 Sie 2014 11:35 

Rejestracja: 26 Gru 2013
Posty: 342
niebieski
Czy możecie potwierdzić/zaprzeczyć,że trasa spacerowa Riomaggiore-Manarola jest zamknięta?
Bazę mamy zarezerwowana w Pizie i chcielibyśmy spędzić jeden dzień na 5Terre.
Oto nasz plan :
1.pociąg Pisa-Riomaggiore
2.spacer Riomaggiore-Manarola
3.rejs stateczkiem (jezeli takie są) Manarola-Vernazza lub Monterosso
5.pociąg Vernazza lub Monterosso-Pisa
Co o tym myslicie? czy to jest realne?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Cinque terre
#9 PostWysłany: 03 Sie 2014 11:50 

Rejestracja: 20 Sty 2014
Posty: 120
Bedac w tamtym roku widzialem tablice, ze remont drogi milosci zakonczy sie na wiosne 2015 roku. Zamiast tego sa do zrobienia krotkie spacery wokol innych miasteczek, np. Vernazzy i zrobienie naprawde fantastycznych zdjec.

Taka wycieczka, ktora opisales, jest spokojnie do zrobienia w jeden dzien.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Cinque terre
#10 PostWysłany: 03 Sie 2014 22:56 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2012
Posty: 2240
Z tego co widzę zamknięte są 2 odcinki: riomaggiore - Manarola i Manarola - Corniglia. Z mapy to właśnie one wydają się najciekawsze. Czy dwie pozostałe trasy: Corniglia - Vernazza i Vernazza - Monterosso są równie spektakularne? Jakie jeszcze trasy możecie polecić z walorami widokowymi?

Mapka: http://www.parconazionale5terre.it/sent ... 5terre.pdf
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Cinque terre
#11 PostWysłany: 01 Lis 2014 23:18 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2012
Posty: 2240
Sam sobie odpowiem :)
Obydwa pozostałe odcinki są bardzo malownicze. Monterosso-Vernazza to ciągłe chodzenie góra-dół, więc dosyć męczące, idzie się dość długo (ze 2h), z kolei Vernazza-Corniglia jest wyraźnie bardziej płaska, trawersuje zbocze, idzie się gdzieś ok. 1,5h. Widoki trudno porównywać - obydwa szlaki są piękne, choć każdy trochę inny, na pewno warto na cinque terre przeznaczyć calusieńki dzień, zaliczyć obydwie trasy, każdą z wiosek i po otwarciu pozostałych odcinków -również je - są ponoć łatwe.
Z miejscowości najbardziej rozczarowuje moim zdaniem Monterosso - duże, bez większego klimatu, ale ładnie położone. Ogólnie, Cinque Terre najlepiej zwiedzać jako całość, a nie poszczególne odcinki.
Góra
 Profil Relacje PM off
ELBE lubi ten post.
ELBE uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Cinque terre
#12 PostWysłany: 05 Lis 2014 16:48 

Rejestracja: 11 Maj 2012
Posty: 243
niebieski
Mam pytanie, wybieramy się do Pizy i Florencji, pomyśleliśmy, ze na jeden dzień wyskoczymy pociągiem di któregoś miasteczka, przejdziemy jakąś trasę i wrócimy do Pizy. Co byś nam polecił?


Ostatnio edytowany przez dmirstek, 15 Lut 2023 23:47, edytowano w sumie 1 raz
Cytowanie - nie cytuj całego postu poprzednika, jeżeli zaraz pod nim odpowiadasz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Cinque terre
#13 PostWysłany: 05 Lis 2014 17:18 

Rejestracja: 03 Maj 2012
Posty: 279
niebieski
tak jak napisal dmirstek:
"Cinque Terre najlepiej zwiedzać jako całość"

ale jakbym mial wybrac jedno miasteczko to: Manarola.
_________________
Hiszpania, Portugalia - mieszkalem, wiec pomoge i odpowiem na pytania
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Cinque terre
#14 PostWysłany: 05 Lis 2014 19:17 

Rejestracja: 11 Maj 2012
Posty: 243
niebieski
michalp napisał(a):
tak jak napisal dmirstek:
"Cinque Terre najlepiej zwiedzać jako całość"

ale jakbym mial wybrac jedno miasteczko to: Manarola.


ale ja tam będę tylko od południa do wieczora, wiec chciałbym przynajmniej trochę liznąć.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Cinque terre
#15 PostWysłany: 06 Lis 2014 23:03 

Rejestracja: 12 Sie 2014
Posty: 110
Jeśli tylko na parę godzin, to ja też proponuję Manarolę

Zdjęcie sprzed paru tygodni

Załączniki:
Img_87891a.jpg
Img_87891a.jpg [ 158.65 KiB | Obejrzany 12143 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
klimas lubi ten post.
beskidnik uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Cinque terre
#16 PostWysłany: 08 Kwi 2015 13:05 

Rejestracja: 07 Lip 2013
Posty: 36
Do którego miasteczka najlepiej kupić bilet kolejowy z Pizy? (jeżeli ma to jakieś znaczenie)
Rozumiem swoją drogą że we włoskich kolejach mogę na spokojnie wsiąść na kolejnym przystanku, w sensie jak mam bilet z A przez B do C, to mogę wsiąść w B?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Cinque terre
#17 PostWysłany: 08 Kwi 2015 13:10 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2012
Posty: 2240
To zależy które i jak chcesz zwiedzać oraz ile czasu chcesz poświęcić na zwiedzanie. Jak cały dzień to proponuję Monterosso i iść szlakiem "z powrotem".
Możesz wsiąść po drodze oczywiście, nie ma najmniejszego problemu.
Góra
 Profil Relacje PM off
Shavo uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Cinque terre
#18 PostWysłany: 08 Maj 2015 11:15 

Rejestracja: 08 Maj 2015
Posty: 2
Byłem w Cinque Terre 24 kwietnia i póki co tylko trasa Monterosso - Vernazza jest otwarta dla turystów w całości. Z tym, że jak już zostało wspomniane trasa może być dość wyczerpująca dla osób o słabszej kondycji. Mimo to polecam.
Wszystkie pozostałe trasy są częściowo niedostępne, np wg tego co powiedziała pani w informacji turystycznej trasa Riomaggiore-Manarola jest zamknięta od strony Riomaggiore, więc można wysiąść w Manaroli i iść w stronę Riomaggiore, lecz w pewnym momencie trzeba będzie zawrócić.
O pozostałych wiem jedynie, że są bez przejścia.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Cinque Terre
#19 PostWysłany: 21 Maj 2015 10:23 

Rejestracja: 21 Maj 2015
Posty: 4
Poggibonsi, czy byłeś zadowolony z wyjazdu na Cinque Terre mimo zamkniętych odcinków trasy? Wybieram się tam za 2 tygodnie i nie wiem czy warto jechać, czy jednak lepiej poczekać zanim otworzą wszystkie trasy? Chociaż nie wiadomo kiedy to będzie...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Cinque Terre
#20 PostWysłany: 21 Maj 2015 19:43 

Rejestracja: 17 Lis 2014
Posty: 4
Ja byłem 10 i 11 maj,otwarte są odcinki Monterosso-Verazza,Vernazza-Corniglia i Manarola-Riomaggiore. Pierwsza trasa strome podejście od strony Monterosso,może być męcząca dla osób o słabej kondycji,przy dobrej pogodzie i wysokiej temperaturze lepiej unikać wycieczki w południe. Druga trasa jest otwarta choć w informacji turystycznej twierdzą inaczej. Ostatni odcinek można przejść tzw. górną ścieżką gdyż prowadzącą wybrzeżem Ścieżka Miłości jest zamknięta. Nocowałem w hostelu Tramonti w Biassie,jeśli ktoś tam nocuje to polecam spacer przez wzgórze Telegrafo do Riomaggiore obok kościoła,trasa dosyć łatwa i ładne widoki.
Góra
 Profil Relacje PM off
ELBE lubi ten post.
ELBE uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 136 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group