Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 71 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Kuba - bankomaty
#1 PostWysłany: 11 Wrz 2014 11:04 

Rejestracja: 27 Sty 2012
Posty: 325
niebieski
Wiem, że na lotnisku w Hawanie jest bankomat, a co z bankomatami w innych miastach?
biorę ze sobą euro, ale chciałabym, na ile to możliwe, nie wymieniać ich, a korzystać z bankomatów.

Jeszcze jedno, znalazłam taką informację:
Rozliczanie transakcji bankowych odbywa się w następujący sposób: wypłata/płatność następuje w CUC, ale od razu na Kubie jest to przeliczane na USD, tak więc informacja do naszego banku trafia właśœnie w tej walucie, następnie nasz bank dokonuje przewalutowania na EUR i dopiero potem na PLN.

czy i w tym przypadku dorzucają 10% prowizji przy przewalutowaniu CUC na USD?
i czy tym samym, mimo tego, że mój bank nie pobiera prowizji ani dodatkowych opłat za wybieranie waluty za granicą, i tak dopłacę 10% do wartości wyciąganej z bankomatu?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Majówka w USA: Seattle + Bozeman lub Missoula od 2639 PLN Majówka w USA: Seattle + Bozeman lub Missoula od 2639 PLN
Urlop nad Gardą za 1031 PLN. Loty do Włoch z Katowic, noclegi przy jeziorze i auto Urlop nad Gardą za 1031 PLN. Loty do Włoch z Katowic, noclegi przy jeziorze i auto
 Temat postu: Re: Kuba - bankomaty
#2 PostWysłany: 11 Wrz 2014 20:18 

Rejestracja: 12 Gru 2012
Posty: 95
szarik napisał(a):
czy i w tym przypadku dorzucają 10% prowizji przy przewalutowaniu CUC na USD?
i czy tym samym, mimo tego, że mój bank nie pobiera prowizji ani dodatkowych opłat za wybieranie waluty za granicą, i tak dopłacę 10% do wartości wyciąganej z bankomatu?


Walute przeliczą Ci po swoim kursie - z wliczonym spreadem. Nie ma szans żeby to ominąć... żadnych dodatkowych opłat nie ma ale ten kurs jest prawie zawsze bandycki.
Stracisz tylko na podwójnym przewalutowaniu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kuba - bankomaty
#3 PostWysłany: 11 Wrz 2014 20:42 

Rejestracja: 10 Cze 2014
Posty: 241
W Havanie sa bankomaty ogólnodostępne. Ale jest ich mało :) osobiście polecam zabrać albo gotówkę albo płacić bezpośrednio karta. Jesli załatwiasz coś na własna rękę to tylko cash, ale jak coś oficjalnie to spokojnie możesz zapłacić karta. Płatność jak w latach 80 ale działa :)

Jesli o gotówkę to polecam EUR lub CAD.

Osobiście nie korzystałem z bankomatów.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kuba - bankomaty
#4 PostWysłany: 11 Wrz 2014 20:55 

Rejestracja: 20 Lis 2010
Posty: 411
niebieski
Ja natomiast polecam dolary i wymianę części nie tylko na CUC ale i CUP (np. na transport publiczny)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kuba - bankomaty
#5 PostWysłany: 11 Wrz 2014 21:10 

Rejestracja: 10 Cze 2014
Posty: 241
A ja odradzam CUP. Płacić można ale tym sposobem nie pomożesz Kubańczykom. Dasz im CUC i mogą spokojnie iść do sklepu - coś jak lokalny pewex czy baltona. CUPem mogą sobie palić na grillu ;) zreszta większość towarów z drugiego obiegu dostępna jest tylko za CUC.

99% ludzi i tak weźmie CUC a na CUP sie wypnie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kuba - bankomaty
#6 PostWysłany: 11 Wrz 2014 21:26 

Rejestracja: 20 Lis 2010
Posty: 411
niebieski
Nie wiem jakie masz z tym doświadczenie, ale bez problemu podróżowałem płacąc CUP, kupowałem na targu i w sklepach. Jakie palenie na grillu? Prawie wszyscy Kubańczycy płacą CUP, tylko niektórzy co żyją z turystów bazują na CUC.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kuba - bankomaty
#7 PostWysłany: 11 Wrz 2014 21:37 

Rejestracja: 10 Cze 2014
Posty: 241
Nie twierdze ze nie zapłaci w CUP. Zapłaci właśnie tak jak to opisujesz. Oczywiscie ze Kubańczycy płaca w CUP. Co mogą za to kupić? Rum, ryż, fasole, cygara. Lepsze produkty tylko za CUC. Nie wiem ile masz lat ale sytuacja na Kubie przypomina Polskę z połowy lat 80. Popytaj rodziców co mogli kupić za złotówki a co w pewexie.

Jakie mam doświadczenie? Ze względu na "miłość" do tego kraju od 7 lat jestem tam co roku na minimum tydzień :)

Podkreślam. Dając Kubańczykom CUC pomaga sie im. Do tego polecam i wręcz proszę żeby jadąc tam zaopatrzyć sie w taka ilośc używanych komórek czy słodyczy jak sie da. Lepsza waluta niż eur czy USD ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kuba - bankomaty
#8 PostWysłany: 11 Wrz 2014 21:50 

Rejestracja: 20 Lis 2010
Posty: 411
niebieski
Mam wystarczająco dużo lat, a pomagam również, ostatnio wróciłem z połową plecaka.
Ale nie o tym miało tu być. Wracając do pytania, to oprócz Havany to jest na prawdę duży problem z bankomatami, zresztą i w Havanie jest ich na lekarstwo.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kuba - bankomaty
#9 PostWysłany: 12 Wrz 2014 08:38 

Rejestracja: 27 Sty 2012
Posty: 325
niebieski
Znaczy się nawet na lotnisku korzystniejsza będzie wymiana euro na cuc niż wyciąganie z bankomatu?

kamnowacki napisał(a):
Ja natomiast polecam dolary i wymianę części nie tylko na CUC ale i CUP (np. na transport publiczny)

USD to nie jest dobry pomysł, na 'dzień dobry' zabierają 10%, dopiero resztę wymieniają. No chyba, że coś się zmieniło, albo mówisz o kanadyjskich. Albo mam nie najświeższe dane ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kuba - bankomaty
#10 PostWysłany: 12 Wrz 2014 12:18 

Rejestracja: 10 Cze 2014
Posty: 241
Na lotnisku wymienił bym tylko 50€ żeby mieć na dojazd do hotelu w Havanie. Cena zaczyna sie od 50 cuc ale w praktyce kosztuje max 35 cuc. Nie daj sie zrobić w konia. Płacisz tyle lub 30.

Co do USD. Oficjalnie zabierają, ale jak juz napisałem, Kuba przypomina Polskę z połowy lat 80. Jednemu zabiorą a drugiemu nie ;) najlepiej i najbezpieczniej wymieniać kasę w hotelach.

Faktyczne, dużo osób w hotelach ma USD (dużo osób z Ameryki pld). Z doświadczenia wiem ze preferencje sa skierowane w kierunku eur i cad. To hotele. Na ulicy kochają cuc.

I ostatnia rada. Pamiętaj ze inne ceny sa dla turystów a inne dla lokalnych. Ale trochę sprytu, pogadasz i koniecznie podkresl ze jesteś z pl to i ceny spadną ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kuba - bankomaty
#11 PostWysłany: 12 Wrz 2014 12:50 

Rejestracja: 03 Wrz 2014
Posty: 42
Loty: 219
Kilometry: 448 013
szarik napisał(a):
Znaczy się nawet na lotnisku korzystniejsza będzie wymiana euro na cuc niż wyciąganie z bankomatu?

kamnowacki napisał(a):
Ja natomiast polecam dolary i wymianę części nie tylko na CUC ale i CUP (np. na transport publiczny)

USD to nie jest dobry pomysł, na 'dzień dobry' zabierają 10%, dopiero resztę wymieniają. No chyba, że coś się zmieniło, albo mówisz o kanadyjskich. Albo mam nie najświeższe dane ;)


Mam dokładnie takie same doświadczenia. Nie dość, że za wymianę USD, jako jedynej waluty, pobierana jest ekstra prowizja (10-20%), to kurs jest praktycznie śmieciowy. Dużo niższy niż CAD.
Nie wszystkie bankomaty wypłacają z zagranicznych karty. W Hawanie na pewno wypłaca bankomat przy hotelu Nacional. W Santiago de Cuba też jakiś znalazłem ale dopiero za którymś razem.
Istnieje też opcja wypłaty z kart kredytowych w okienku, ale za to obligatoryjnie 20% biorą.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kuba - bankomaty
#12 PostWysłany: 12 Wrz 2014 14:09 

Rejestracja: 27 Mar 2014
Posty: 4038
złoty
Lx13 napisał(a):
A ja odradzam CUP. Płacić można ale tym sposobem nie pomożesz Kubańczykom. Dasz im CUC i mogą spokojnie iść do sklepu - coś jak lokalny pewex czy baltona. CUPem mogą sobie palić na grillu ;) zreszta większość towarów z drugiego obiegu dostępna jest tylko za CUC.

99% ludzi i tak weźmie CUC a na CUP sie wypnie.

Nie pisz glupot. CUP jest normalnym srodkiem platniczym i tylko szaleniec placi kilkanascie razy wiecej za towar,jesli moze zaplacic w CUP. Choc pewnie i tacy sie zdarzaja :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kuba - bankomaty
#13 PostWysłany: 12 Wrz 2014 16:13 

Rejestracja: 10 Cze 2014
Posty: 241
Nie odniosę sie do tego co piszesz bo najwyraźniej nie wiesz o czym piszesz.
Przeczytaj uważnie i ze zrozumieniem to pojmiesz różnice oraz stan faktyczny.

Jeśli jednak cokolwiek sie zmieniło na Kubie od czerwca 2014 to przepraszam.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kuba - bankomaty
#14 PostWysłany: 12 Wrz 2014 18:35 

Rejestracja: 20 Lis 2010
Posty: 411
niebieski
Zgadzam się z Jackiem. Jeśli ktoś ma pieniądze i chce wspierać niewielką część ludności, którzy żyją z turystów (mają się przy okazji najlepiej) to niech płaci za wszystko w CUCach, jego sprawa.

Mówiąc o braniu dolarów miałem na myśli kantory u ludzi prywatnych, którzy chętnie wymienią nam je na CUP, tylko oczywiście trzeba zobaczyć ile powinniśmy mniej więcej dostać. Nie wiem czy byłeś w jakiś mniejszych miejscowościach? Tam w sklepach czy knajpach jak będziesz chciał płacić w CUC, to pomyślą, że jesteś szalony :) Jak masz menu w CUP to też płacisz w CUC? To trochę przepłacasz :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kuba - bankomaty
#15 PostWysłany: 14 Wrz 2014 15:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2013
Posty: 63
W Hawanie jest przynajmniej kilka bankomatów. Jak pobierasz pieniądze, to bankomat bierze z tego około 3%.
_________________
Natura nie łamie swych praw
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kuba - bankomaty
#16 PostWysłany: 12 Mar 2015 20:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Lip 2013
Posty: 682
Loty: 2
Kilometry: 14 922
Czy biorąc pod uwagę ostatnią falę wyjazdów na Kubę, ktoś ma najświeższe informacje dotyczące wypłat z bankomatów? Chodzi mi o potwiedzenie/zaprzeczenie podanych powyżej faktów:
szarik napisał(a):
Jeszcze jedno, znalazłam taką informację:
Rozliczanie transakcji bankowych odbywa się w następujący sposób: wypłata/płatność następuje w CUC, ale od razu na Kubie jest to przeliczane na USD, tak więc informacja do naszego banku trafia właśœnie w tej walucie, następnie nasz bank dokonuje przewalutowania na EUR i dopiero potem na PLN.

czy i w tym przypadku dorzucają 10% prowizji przy przewalutowaniu CUC na USD?
i czy tym samym, mimo tego, że mój bank nie pobiera prowizji ani dodatkowych opłat za wybieranie waluty za granicą, i tak dopłacę 10% do wartości wyciąganej z bankomatu?

sniferek napisał(a):
Walute przeliczą Ci po swoim kursie - z wliczonym spreadem. Nie ma szans żeby to ominąć... żadnych dodatkowych opłat nie ma ale ten kurs jest prawie zawsze bandycki.
Stracisz tylko na podwójnym przewalutowaniu.

Czy faktycznie bankomaty przeliczają CUC na dolary, czy ktoś źle zrozumiał podwójne przewalutowanie w swoim banku? Jeśli tak jest, to optymalnym rozwiązaniem wydaje się być karta w dolarach. Jeśli nie, to brałbym kartę mBanku w EUR z darmowymi wypłatami z bankomatów na świecie. Najlepiej gdyby wypowiedział się ktoś, kto korzystał z bankomatu i swoją wypowiedź mógłby podeprzeć danymi z wyciągu bankowego. Wtedy będzie wiadomo, w jakiej walucie była transakcja, czy w CUC, czy w USD.

away napisał(a):
W Hawanie jest przynajmniej kilka bankomatów. Jak pobierasz pieniądze, to bankomat bierze z tego około 3%.

Czy te 3% to prowizja bankomatu, czy całkowity koszt przewalutowania?
_________________
Dlaczego polski maluch (126p) jeździ po ulicach Kuby? Jak zostać papieżem? Jak wielbłąd może żyć bez wody? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w filmach WłóczyMiSie na YouTube
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kuba - bankomaty
#17 PostWysłany: 14 Kwi 2015 13:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Sty 2015
Posty: 207
Loty: 115
Kilometry: 260 313
niebieski
a ja dorzucam jeszcze pytanie: czy da się z kubańskich bankomatów wypłacać kasę visa electronem? Jakimi kartami na pewno się da, a jakimi nie? Może ktoś wie i się podzieli informacjami :?:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kuba - bankomaty
#18 PostWysłany: 14 Kwi 2015 14:17 

Rejestracja: 30 Lis 2011
Posty: 93
Kilka lat temu działały wszystkie karty w bankomatach. Wypłacić też można w cadecach. Panie mają maszynki jak w sklepie i zdejmują z konta a wypłacają w CUC. Od razu można sobie zastrzec że chcesz tyle i tyle CUC w CUP. Nie wiem czemu ktoś pisze że CUP to śmieciowe pieniądze. Przez miesiąc żyłem w Havanie za CUPy i wszystko było. Warzywa i owoce na targu. Mięso też (baranina dość koścista). Kurczaki fakt - tylko za CUC. Żarcie na ulicy (hot dogi, ryż smażony czy coś w rodzaju pizzy). Rum - 20 MN za litr (trzeba miećswoją buletkę bo nalewają z beczki). Cygara - nie palę cygar. Paladory (najlepszy na ul. Jezusa i Marii w starej Havanie - potrawka z kurczaka czy bitka w sosie jak u mamy). Komunikacja (z wyjątkiem turystycznych autokarów na plażę). CUC płaciłem tylko za Casa particular. No pawie tylko ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kuba - bankomaty
#19 PostWysłany: 01 Lut 2016 16:19 

Rejestracja: 30 Mar 2015
Posty: 191
Garść świeżych informacji.

Jeśli już widzisz bankomat i wiesz, że za dwa dni będziesz chciał wypłacić to zrób to od razu. Mi się zdarzyło, że bankomat był nieczynny albo offline. W tym dniu też nie było zasięgu sieci komórkowej.

Wybierałem 60 CUC, przeliczyło to na 61.8 USD a z polskiego konta (bez prowizji) pobrało 262.59 PLN czyli 4.37 PLN za 1 CUC, co jest korzystniejsze niż wymiana z Polsce PLN na EUR i na miejscu EUR na CUC.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kuba - bankomaty
#20 PostWysłany: 01 Lut 2016 18:25 

Rejestracja: 27 Sty 2012
Posty: 325
niebieski
Zaznacz, że ichniejsze bankomaty obsługują wyłącznie karty visa (o mastercard tam zapomnij).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 71 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group