Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Ksiązki o Iranie
#1 PostWysłany: 11 Wrz 2016 15:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4548
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Chciałem napisać relację, ale chyba się nie zbiorę do tego. Moje porady będą dosyć nietypowe, wynikają z tego, że Iran to trochę zabytków, wspaniałe góry i to co w tych górach się znajduje, a przede wszystkim ludzie. Ich otwartość, pozytywne nastawienie do innych to coś wspaniałego. Taka Gruzja do sześcianu. Niezwykłe jest to, że oni wszyscy znają swój kraj, znają historię. No i zaskoczeniem może być stopień zeświecczenia tamtejszego społeczeństwa.
Do Iranu nie zabrałem przewodnika, bo nie lubię poruszać się tą samą drogą co większość turystów. Wolę sam odkrywać co i jak, choć czasem odbywa się to kosztem niezobaczenia kilku rzeczy.
Niebranie przewodnika nie wynika z mojej awersji do słowa pisanego. Jest wręcz odwrotnie. W związku z wizytą wziąłem ze sobą trzy książki, które moim zdaniem pomagają zrozumieć ten kraj.
Były to:
"Szachinszach" Kapuścińskiego, "Persepolis" Marjane Satrapi oraz "Ministerstwo Przewodnictwa uprasza o niepozostawanie w kraju" Homana Majd. Opowiadają o czasach przed, w czasie rewolucji i Iranie z dnia wczorajszego, bo teraz władze są trochę bardziej liberalne.
Ta ostatnia książka jest moim zdaniem najgorsza, ale zawiera sporo ciekawych informacji.

Polecam i myślę, że lektura tych książek dużo daje.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Duży zbiór lotów z bagażem rejestrowanym do Azji z Budapesztu od 1875 PLN! Duży zbiór lotów z bagażem rejestrowanym do Azji z Budapesztu od 1875 PLN!
Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN
#2 PostWysłany: 11 Wrz 2016 17:15 

Rejestracja: 28 Sie 2016
Posty: 147
pabien napisał(a):
W związku z wizytą wziąłem ze sobą trzy książki, które moim zdaniem pomagają zrozumieć ten kraj.
Były to:
"Szachinszach" Kapuścińskiego, "Persepolis" Marjane Satrapi oraz "Ministerstwo Przewodnictwa uprasza o niepozostawanie w kraju" Homana Majd. Opowiadają o czasach przed, w czasie rewolucji i Iranie z dnia wczorajszego, bo teraz władze są trochę bardziej liberalne.


To ja mogę dodać Axworthy'ego "Iran. Empire of the mind. A history from Zoraster to the present day".
Góra
 Profil Relacje PM off
invasion lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 11 Wrz 2016 17:17 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22334
pabien napisał(a):
"Szachinszach" Kapuścińskiego


Przed chwilą kupiłem :D

Dzięki!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 11 Wrz 2016 18:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Cze 2012
Posty: 615
Loty: 136
Kilometry: 204 655
srebrny
Hooman Majd ma jeszcze dwie książki, i "Ajatollah śmie wątpić" jest naprawdę niezła.

Nie sprawdziła się za to "Wiza do Iranu" Artura Orzecha.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
mashacra uważa post za pomocny.
 
      
#5 PostWysłany: 11 Wrz 2016 20:40 

Rejestracja: 04 Lip 2016
Posty: 28
kruczi napisał(a):
polecam wyspę Qeshm
na południu są puste plaże
woda ma koło 30 stopni, po godzinie nie czujesz że w niej siedzisz

Dzięki.
No właśnie. Można się tam jakoś wykąpać z żoną? W sensie, że może to być oddzielne, ale sama możliwość: w jakichś ciuchach, czy co?
Ceny noclegów w tym miejscu znośne?
"Wiza do Iranu" Artura Orzecha to jakieś nieporozumienie.
Czytałem jeszcze "Czwarty pożar Teheranu" Marka Kęskrawca, więcej polityki, ale pomaga zrozumieć Persję.
Góra
 Profil Relacje PM off
invasion lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Ksiązki o Iranie
#6 PostWysłany: 04 Lis 2016 16:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Kwi 2012
Posty: 1254
Loty: 69
Kilometry: 142 806
srebrny
Korzystał ktoś z przewodników Lemańczyka, Gila(Pascal) lub Mielczarka i może coś o nich powiedzieć?
_________________
Przez Bliski Wschód i Kaukaz - Relacja z wyprawy do Turcji, Iranu, Armenii i Gruzji
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Ksiązki o Iranie
#7 PostWysłany: 15 Lis 2016 00:15 

Rejestracja: 04 Lip 2016
Posty: 28
Pabloo napisał(a):
Korzystał ktoś z przewodników Lemańczyka, Gila(Pascal) lub Mielczarka i może coś o nich powiedzieć?

Miałem Lonely Planet i Lemańczyka - cudów w tym drugim nie ma, ale na pierwszą wizytę wystarczy. Z deka zdezaktualizowany-ceny różnią się mocno, linie metra w Teheranie także :-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Ksiązki o Iranie
#8 PostWysłany: 15 Lis 2016 01:03 

Rejestracja: 07 Sty 2015
Posty: 1632
niebieski
Z pozycji o Iranie:
W. Giełżyński - Szatan wraca do Iranu
j.w. - Byłem gościem Chomeiniego
j.w. - Rewolucja w imię Allacha
J.Dul - Rewolucja Chomeiniego
F.Machalski - Wędrówki irańskie
V.Vannuccini - Różowy to kolor Persji
oraz bardziej politycznie
N.Keddie - Współczesny Iran
Góra
 Profil Relacje PM off
mashacra lubi ten post.
mashacra uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Ksiązki o Iranie
#9 PostWysłany: 17 Lis 2016 18:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Paź 2016
Posty: 54
W następną podróż pojechalibyśmy bez przewodnika. W LP było sporo błędów - poza cenami, nieistniejące hotele, połączenia (np. sławny pociąg Andimeshk - Dorud), numery telefonów. Książka Mielczarka zbyt ogólna.

Wystarczy dobra mapa i ramowy plan wydrukowany na jednej kartce.
_________________
Podróże Zwykłych Ludzi https://podrozezwyklych.blogspot.com/ Spotkaj przygodę na własną rękę!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Ksiązki o Iranie
#10 PostWysłany: 18 Lis 2016 19:35 

Rejestracja: 20 Kwi 2012
Posty: 26
(np. sławny pociąg Andimeshk - Dorud)
czyżby nie jeździł?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Ksiązki o Iranie
#11 PostWysłany: 18 Lis 2016 19:50 

Rejestracja: 19 Lut 2013
Posty: 537
Loty: 330
Kilometry: 616 803
niebieski
mi się "Czwarty pożar Teheranu" bardzo podobał
polecam też "Teheran Miasto kłamstw"
a w kolejce czeka "Listy do mojego oprawcy"...podobno dobre i mocne
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Ksiązki o Iranie
#12 PostWysłany: 20 Lis 2016 18:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Paź 2016
Posty: 54
darmir napisał(a):
(np. sławny pociąg Andimeshk - Dorud)
czyżby nie jeździł?


Pociąg jeździ, ale zmieniły się godziny. W LP odjazd jest o 5 lub 5:30 a.m., a po zmianie pociąg startuje o północy (bez sensu, jeśli ktoś nastawia się na widoki) lub o 2:15 p.m. Dojeżdża ok. 20, a ciemno jest o 18.

Generalnie, trasa jest widokowa i nawet pracownicy pociągu robią zdjęcia, ale jeśli ktoś był w Star Valley na Qeshm lub na Hormoz, to, wg nas, może sobie pociąg spokojnie darować.

W Dorud o 21 można złapać autobus do Isfahan.
_________________
Podróże Zwykłych Ludzi https://podrozezwyklych.blogspot.com/ Spotkaj przygodę na własną rękę!
Góra
 Profil Relacje PM off
mashacra lubi ten post.
mashacra uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group