Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 21 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 02 Maj 2014 22:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2012
Posty: 1049
Loty: 271
Kilometry: 540 311
niebieski
Data: przełom października i listopada 2012
W Korei byłam krótko i głównie służbowo. Nie będzie więc chronologicznie, tylko z podziałem tematycznym.
Część zdjęć niestety robiona kompaktem, więc przepraszam za nie najlepszą jakość.

Miasta - Seul i Changwon

Październik i listopad to podobno najlepszy okres na zwiedzanie tego kraju. Zwłaszcza na południu panuje piękna i ciepła jesień. Pogoda zwykle jest słoneczna a liście na drzewach przybierają rozmaite kolory.

Widok z hotelu w Changwon, miasta na południu Korei
Image


Korea jest krajem niezwykle nowoczesnym i cały czas szybko się rozwijającym. Możemy im tylko pozazdrościć sieci świetnych dróg czy superszybkich pociągów. Nowoczesność widać na każdym kroku.

Futurystyczne budynki - centrum konferencyjne w Changwon
Image

Wieżowce i zatłoczone ulice - Seul
Image


Można spotkać jednak też takie dziwne budynki, nie pasujące zupełnie do otoczenia.

Najbardziej ekskluzywna restauracja w Changwon
Image


Zauważcie, że w Korei praktycznie wszystkie samochody mają kolory białe, czarne lub srebrne. Bardzo rzadko można spotkać jakieś kolorowe. Koreańczycy nie potrafili udzielić przekonującej odpowiedzi dlaczego akurat tak jest. Oczywiście ogromna większość samochodów to marki koreańskie.

Image


Po zmroku centra miast wprost toną w oświetlających je neonach. Nie ma budynku, na którym nie byłoby kilkudziesięciu reklam.

Changwon nocą
Image

Image


Koreańczycy chyba lubią różne dziwne instalacje w przestrzeni publicznej. Spotkać możemy na przykład bukiet kwiatków.

Image

Albo takie oto stado białych tygrysów :)

Image


Gdy jednak trochę poszukamy możemy odnaleźć całkiem inną Koreę. Taką gdzie nowoczesność miesza się z tradycją. W Seulu odbywał się akurat Festiwal Lampionów. Podświetlone postacie przedstawiające sceny z historii kraju były ustawione na rzece-deptaku w centrum miasta.

Festiwal Lampionów w Seulu
Image

Image

Image

Image

Image


Gdy skręcimy w jedną z bocznych uliczek od turystycznego deptaku Insadong, spotkamy takie oto obrazki.

Image


W mieście są też takie miejsca, gdzie w otoczeniu wieżowców toczy się zupełnie inne życie. Wąskie zaułki i domki przypominają chińskie hutongi.

Image

Image


Wreszcie w samym centrum, przy głównym placu z ratuszem i wielkim centrum handlowym, znajdziemy oazę spokoju, ogrody i pałac Deoksugung.

Image

Image


Na koniec tej części kilka słów o hotelach, które bywają dość ciekawe. W tych tańszych często nie ma łóżek, tylko śpi się na materacach rozłożonych na (podgrzewanej) podłodze.

Image

Nie oznacza to, że reszta mebli w pokoju musi być równie skromna, wręcz przeciwnie, może aż porażać swoim przepychem :) A ogromny płaski telewizor obowiązkowo musi znajdować się w każdym pokoju.

Image

A gęsta zabudowa w Seulu powoduje, że widoki z okien hotelowych są czasem takie:

Image
_________________
Relacje na forum: Izrael | Tajlandia | Korea Południowa | Grecja | Portugalia | Teneryfa i Gran Canaria | Palau
Zapraszam na bloga: olus blog
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
Duży zbiór lotów z bagażem rejestrowanym do Azji z Budapesztu od 1875 PLN! Duży zbiór lotów z bagażem rejestrowanym do Azji z Budapesztu od 1875 PLN!
Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN
#2 PostWysłany: 02 Maj 2014 23:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2012
Posty: 1049
Loty: 271
Kilometry: 540 311
niebieski
Gyeongju

Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych turystycznie miast w Korei, ze względu na wiele miejsc historycznego dziedzictwa. Miasto to było stolicą dawnego królestwa Silla.
Podczas mojego pobytu rzeczywiście były tam tłumy Koreańczyków, ale nie spotkałam żadnych innych obcokrajowców.

Jednym z ważniejszych obiektów jest buddyjska świątynia z VIII wieku - Bulguksa.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Znajdują się tu też pozostałości pałaców królewskich, choć właściwie bardziej trzeba się domyślać, że kiedyś tu były.

Image


Starożytne obserwatorium astronomiczne

Image


Grobowce królewskie w nietypowej formie pagórków

Image

Image


Koreańska uśmiechnięta twarz - jeden z najważniejszych eksponatów tutejszego muzeum.

Jeden z symboli Korei
Image
_________________
Relacje na forum: Izrael | Tajlandia | Korea Południowa | Grecja | Portugalia | Teneryfa i Gran Canaria | Palau
Zapraszam na bloga: olus blog
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 03 Maj 2014 09:56 

Rejestracja: 04 Maj 2013
Posty: 79
Bardzo fajna relacja. A cenowo jak tam jest? Dużo drożej niż w Polsce?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 03 Maj 2014 19:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2012
Posty: 1049
Loty: 271
Kilometry: 540 311
niebieski
Myślę, że jest trochę drożej niż w Polsce, ale nie jakoś bardzo.
Ceny w sklepach spożywczych czy supermarketach są zbliżone do naszych.
Stołowanie się w knajpkach (tych tańszych) - to zależy często od tego w ile osób się jest. Bardzo popularne są restauracje w których kupuje się jedno duże wspólne danie dla kilku osób. Wtedy po podzieleniu kosztów wychodzi to całkiem tanio. O jedzeniu będzie jeszcze osobny rozdział.
Transport - bardzo tanie taksówki (korzystałam w Changwon, mieście w pobliżu Busan na południu). Z Seulu do Changwon jechałam KTX - superszybkiem pociągiem, bilet w 2 klasie na przejazd przez praktycznie cały kraj z północy na południe kosztuje około 120 zł, zwykły pociąg około 80 zł (www.korail.com).
Co do noclegów to za bardzo się nie orientuję, bo byłam służbowo i noclegi miałam opłacone.
_________________
Relacje na forum: Izrael | Tajlandia | Korea Południowa | Grecja | Portugalia | Teneryfa i Gran Canaria | Palau
Zapraszam na bloga: olus blog
Góra
 Profil Relacje PM off
dj3500 lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 05 Maj 2014 21:04 

Rejestracja: 22 Paź 2012
Posty: 156
Super czekam na więcej;)
Ciekawie zmieszana nowoczesność z tradycyjnymi budynkami wymieszana. A reklamy jak w Tokio;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 05 Maj 2014 22:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2012
Posty: 1049
Loty: 271
Kilometry: 540 311
niebieski
Będzie niedługo następna część, niestety chwilowo mnie trochę praca pochłonęła.
_________________
Relacje na forum: Izrael | Tajlandia | Korea Południowa | Grecja | Portugalia | Teneryfa i Gran Canaria | Palau
Zapraszam na bloga: olus blog
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 05 Maj 2014 23:28 

Rejestracja: 22 Paź 2012
Posty: 156
poczekamy;)
czekam na posta o jedzeniu;)
Może i ja się zabiorę za swoją relacje ze Sri Lanki w końcu...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 06 Maj 2014 12:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Mar 2013
Posty: 304
niebieski
Ależ się nasza wyprawa przypomniała! :)
Dzięki za relację i czekamy na więcej.
A co do jedzenia...hm...pierwsze co mi przychodzi na myśl, to ostrość każdej z potraw. Ale prawda jest taka, że stołowaliśmy się głównie w lokalnych knajpkach i jadłodajniach;) Było smacznie a cenowo taniej niż u nas (może poza samym Seulem) Ale jak już czasem całkiem mieliśmy dość wypalonych podniebień, to nawet w najmniejszej mieścinie można było znaleźć coś w stylu bardzo europejskim bez wszechobecnego 'kimchi'.
Z naszej strony Koreę (przynajmniej tę Południową) polecamy baaardzo!:)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 06 Maj 2014 23:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2012
Posty: 1049
Loty: 271
Kilometry: 540 311
niebieski
Jangsado Sea Park

Jeden dzień spędziłam na wycieczce, której głównym punktem była wizyta na niewielkiej wysepce Jangsado, położonej u południowych wybrzeży Korei. ( http://english.visitkorea.or.kr/enu/SI/SI_EN_3_1_1_1.jsp?cid=1909472 )

Do wyspy docieramy statkiem, po drodze podziwiając widoki.

Image

Image

Image

Hodowle ostryg
Image


Jangsado - wysepka w kształcie półksiężyca jest stworzonym dla turystów parkiem, w którym możemy znaleźć rożne ciekawe lub dziwne rzeczy. Właściwie na samej wyspie nie ma nic nazdzwyczajnego, ale jest to bardzo miłe miejsce na chwilę relaksu.

Image

Na wyspie znajdziemy różne zwierzątka :)

Mrówki
Image

Pingwiny
Image

Hmm... syrenki
Image

A także scenki z życia tradycyjnej wsi koreańskiej
Image

Oraz wielką łapę
Image


Z różnych stron wyspy możemy też podziwiać piękne krajobrazy.
Image

Image

Image


Przez cały czas na wyspie słyszymy relaksującą muzykę, jednak nie możemy zlokalizować skąd dochodzi. Dopiero po jakimś czasie uświadamiamy sobie, że mijane po drodze kamienie to tak naprawdę sprytnie ukryte głośniki :)
Image


Z ciekawostek - w tym miejscu dawno temu odbyła się wielka bitwa morska, którą upamiętnia tablica.
Image
_________________
Relacje na forum: Izrael | Tajlandia | Korea Południowa | Grecja | Portugalia | Teneryfa i Gran Canaria | Palau
Zapraszam na bloga: olus blog
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
Arekkk uważa post za pomocny.
 
      
#10 PostWysłany: 06 Maj 2014 23:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sty 2014
Posty: 200
Loty: 124
Kilometry: 226 762
Nie sądziłam, że Korea Płd może być tak arcyciekawym krajem! Mam chęć na więcej! :) Niezły pomysł z głośnikami w formie kamieni :p
_________________
http://podroz-usmiechu.blogspot.com/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 07 Maj 2014 00:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2012
Posty: 1049
Loty: 271
Kilometry: 540 311
niebieski
Jedzenie

Jedzenie to było największe pozytywne zaskoczenie z całego wyjazdu do Korei. Nie jestem specjalną wielbicielką kuchni azjatyckich, do tego nie wiedziałam za bardzo czego się spodziewać.

Jeśli miałabym wymienić trzy najbardziej charakterystyczne aspekty kuchni koreańskiej to byłoby to:
- piekielnie ostre niektóre potrawy - naprawdę nigdy wcześniej, ani nigdy później nie jadłam tak ostrych rzeczy. Mimo to wszystko te potrawy były tak niesamowicie smaczne, że co prawda płacząc, ale zawsze zjadałam je do samego końca.
- bardzo dużo malutkich przystawek dodawanych do posiłku - tutaj króluje głównie kimchi. Kimchi to marynowana kapusta z chili, narodowa potrawa Korei. Ale tak naprawdę rodzajów kimchi jest o wiele więcej, bo właściwie można tak nazwać każde marynowane w odpowiedni sposób warzywo.
- kolejną charakterystyczną cechą jest wspólne jedzenie jednej potrawy przez kilka osób. Najpopularniejsze knajpki to takie, w których na środku stołu znajduje się grill, palenisko, kociołek lub inny podgrzewacz. Grupa osób zasiada wokół i wspólnie przyrządza potrawę.


Jedna z knajpek z grillem, gdzie przyrządzało się różne rodzaje mięsa
Image


Bardzo popularne są ryby i owoce morza. W Changwon jest cała uliczka z tanimi restauracjami specjalizującymi się w tych daniach. Przed wejściem stoją akwaria z różnymi dziwnymi stworzeniami. Możemy sobie wybrać co chcemy i za chwilę dostajemy to do przyrządzenia.

Image

My nie skusiliśmy się na jedzenie tego, co nawet nie wiedzieliśmy jak się nazywa :) Pozostaliśmy przy bardziej klasycznej ośmiornicy, którą gotowało się w zupie z innych owoców morza...
Image

...oraz węgorzu, którego grillowało się na kratce, a potem kawałki zawijało się w liście z cebulą i ostrym sosem.
Image

Miła pani, mimo zupełnego braku znajomości angielskiego, na migi objaśniała nam co w jaki sposób mamy jeść.
W knajpkach oczywiście stoły są niziutkie i siedzi się po turecku na podłodze, na poduszkach lub matach.


Kolejny przykład wspólnego dania dla kilku osób - nie jest to spaghetti :), tylko ryba, a właściwie jej pozostałości w bardzo ostrym sosie z kiełkami
Image


I następny przykład wspólnego dania - pyszna wołowina gotowana z warzywami, tym razem wcale nie ostra, to też jedno z charakterystycznych koreańskich dań, ale zapomniałam nazwy niestety.
Na dole coś w rodzaju omletu, ale z dodatkiem z ziemniaków i szczypiorku, też bardzo dobre.
No i najróżniejsze rodzaje kimchi w małych naczynkach.
Image


Szukając czegoś niedrogiego do zjedzenia to warto zwrócić uwagę na foodcourty w supermarketach, jest tam zwykle bardzo duży wybór smacznych dań w niskich cenach
Image


Jeśli chodzi o typowo uliczne przekąski to można dostać na przykład hotdogi na patyku smażone w głębokim tłuszczu...
Image

...lub różnego rodzaju larwy i robaczki. Widziałam podobne rzeczy w Chinach, ale tam wydawało mi się, że mają stanowić głównie atrakcję dla turystów, tak tutaj miejscowe dzieciaki po prostu zajadały się tymi przysmakami :) Ja się nie skusiłam.
Image

I jeszcze jedna ciekawostka - w jakimś sklepie między gotowymi zestawami z różnymi słodyczami znalazłam takie cudo, kandyzowane krewetki?? :shock:
Image




To już koniec mojej krótkiej relacji, dziękuję tym którzy przeczytali :)
_________________
Relacje na forum: Izrael | Tajlandia | Korea Południowa | Grecja | Portugalia | Teneryfa i Gran Canaria | Palau
Zapraszam na bloga: olus blog
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
#12 PostWysłany: 10 Maj 2014 02:23 

Rejestracja: 22 Paź 2012
Posty: 156
super dzięki za relacje może się uda też polecieć do Korei kiedyś;)

jedzenie ostre jak to w Azji;)
na Sri Lance u lokalsów jak za pierwszym razem wzieliśmy rice and curry to dostaliśmy mega mega ostre na co nam powiedział, żebyśmy później zamawiali european spicy;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 10 Maj 2014 17:08 

Rejestracja: 31 Maj 2013
Posty: 1376
Loty: 804
Kilometry: 1 204 355
srebrny
[quote="olus"]Jedzenie


...lub różnego rodzaju larwy i robaczki. Widziałam podobne rzeczy w Chinach, ale tam wydawało mi się, że mają stanowić głównie atrakcję dla turystów, tak tutaj miejscowe dzieciaki po prostu zajadały się tymi przysmakami :) Ja się nie skusiłam.
Image

Próbowałem to to.. fee.. :(
w smaku - bezsmakowe. takie tłusto-mączne,
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 12 Maj 2014 19:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2012
Posty: 1049
Loty: 271
Kilometry: 540 311
niebieski
DMW napisał(a):
Próbowałem to to.. fee.. :(
w smaku - bezsmakowe. takie tłusto-mączne


Ja tylko wąchałam (te larwy) i moim zdaniem paskudnie śmierdziały. Takiego świerszcza, czy co to jest, to może jeszcze bym spróbowała, ale się nie zdecydowałam jednak :)
_________________
Relacje na forum: Izrael | Tajlandia | Korea Południowa | Grecja | Portugalia | Teneryfa i Gran Canaria | Palau
Zapraszam na bloga: olus blog
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 12 Maj 2014 19:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Mar 2013
Posty: 153
W życiu bym sie nie odważyła spróbować tych larw, ale relacja bardzo ciekawa zwłaszcza aspekt związany z jedzeniem :D


Ostatnio edytowany przez Roku, 02 Lis 2014 23:46, edytowano w sumie 1 raz
Wypowiedź z błędami językowymi lub niezrozumiała – błędy ortograficzne/stylistyczne/interpunkcyjne.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 12 Maj 2014 20:09 

Rejestracja: 21 Lis 2013
Posty: 54
Świetna relacja! Zazdroszczę podróży i odwagi do próbowania tych larw :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 19 Wrz 2014 12:52 

Rejestracja: 15 Lip 2014
Posty: 2
Hej,
może ktoś podpowiedzieć ile kosztuje dzienne wyżywienie w Korei (Seul i mniejsze miasta, np. Gwangju)?
Zwykłe zakupy w markecie + 1-2 ciepłe posiłki na mieście.

Dzięki!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 01 Lis 2014 16:53 

Rejestracja: 06 Lut 2014
Posty: 6
Jak mi się marzy podróż po Korei Południowej! Fotorelacja coś pięknego, będę często wracać, bo pewnie jeszcze długo nie będzie mnie stać na to by się tam wybrać osobiście. Bardzo duży koszt trzeba ponieść? Może gdyby przestać jeść... ;)

____________________
To nie fałsz czy plotki - to fakty. http://elektronikauzytkowa.yolasite.com/ warto odzwiedzic !


Ostatnio edytowany przez WhitneyEvil95, 31 Mar 2015 13:58, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 02 Lis 2014 21:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Wrz 2014
Posty: 36
Rewelacyjne zdjęcia!
Zazdroszczę takiej wyprawy służbowej. Orientujesz się może w jakich cenach stoją zwykłe, turystyczne loty?
_________________
Zapiski z podróży http://kranceswiata.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 02 Lis 2014 22:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2012
Posty: 1049
Loty: 271
Kilometry: 540 311
niebieski
kathrine0 napisał(a):
Rewelacyjne zdjęcia!
Zazdroszczę takiej wyprawy służbowej. Orientujesz się może w jakich cenach stoją zwykłe, turystyczne loty?

Ceny biletów z Polski do Korei, bez żadnych promocji to około 3000 zł. Ja kupowałam wtedy za 2700. Ale właśnie ponieważ nie była to prywatna podróż to lot musiał być z Polski, z krótkimi przesiadkami i w konkretnych datach. Jak ma się większe pole manewru to można znaleźć taniej, trafiają się promocje, można też szukac lotów z innych miast europejskich i często będzie taniej.

Cytuj:
 Hej,może ktoś podpowiedzieć ile kosztuje dzienne wyżywienie w Korei (Seul i mniejsze miasta, np. Gwangju)?Zwykłe zakupy w markecie + 1-2 ciepłe posiłki na mieście. 


Sorry, nie widziałam wcześniej tego pytania. Ceny w dużych supermarketach są zbliżone do Polskich, albo odrobinę wyższe. Jedzenie w foodcourtach w supermarketach jest tanie, duże danie, które spokojnie wystarczy na obiad to kilkanaście zł. W knajpach drożej oczywiście, trudno mi podac konkretne ceny bo zwykle jedliśmy w kilka osób i dania zamawialiśmy wspólne.
_________________
Relacje na forum: Izrael | Tajlandia | Korea Południowa | Grecja | Portugalia | Teneryfa i Gran Canaria | Palau
Zapraszam na bloga: olus blog
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 21 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group