Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 65 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: komunikacja w Porto
#1 PostWysłany: 09 Lip 2015 13:25 

Rejestracja: 29 Sty 2015
Posty: 2
Loty: 21
Kilometry: 32 230
Czy ktoś może i pomóc z rozszyfrowaniem oznaczeń blietów (z1, z2..) na metro w Porto i krótkim wyjaśnieniem jak działa w tym mieście transport publiczny? O ile we wszystkich innych miastach nie miałam większych problemów z jej ogarnięciem, a jazda po Lizbonie była wręcz przyjemna, zaś zakup biletu nie sprawiał problemu, to Porto nie ogarniam zupełnie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Relaks na Cyprze za 963 PLN. Loty do Pafos z Katowici 5 nocy w apartamencie Relaks na Cyprze za 963 PLN. Loty do Pafos z Katowici 5 nocy w apartamencie
Tanie loty do Singapuru z Warszawy od 2297 PLN Tanie loty do Singapuru z Warszawy od 2297 PLN
#2 PostWysłany: 09 Lip 2015 13:30 

Rejestracja: 26 Sie 2014
Posty: 1498
Zajrzyj tu: http://www.metrodoporto.pt/en/PageGen.a ... naId=16261.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 09 Lip 2015 13:43 

Rejestracja: 10 Mar 2014
Posty: 218
niebieski
Nie ma biletów Z1.

Bilet Z2 - pozwala na poruszanie się w strefie, w której wsiadasz, oraz w strefie sąsiedniej
Bilet Z3 - pozwala na poruszanie się w strefie, w której wsiadasz, w strefie sąsiedniej oraz w strefie sąsiedniej do "strefy sąsiedniej", itd...

Po prostu przed zakupem biletu sprawdzasz, przez ile stref chcesz przejechać i kupujesz odpowiedni bilet.

Bilety nabija się na niebieską kartę Andante, automaty praktycznie przy każdym przystanku.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#4 PostWysłany: 10 Sty 2016 16:03 

Rejestracja: 27 Lut 2012
Posty: 43
Za niedługo wybieram się do Porto na tygodniowy wypoczynek.
Podpowie ktoś jaki bilet komunikacji miejskiej wybrać?

Jako hotel wybrałem Ibis w Vila Nova de Gaia.
Generalnie jest 'kawałek' od centrum więc piesza wycieczka nie wchodzi w grę.
Lepiej kupić osobny bilet z lotniska do centrum i później strefowy 'na miejscu'
np. Andante 24 Z3 (ewentualnie na daną liczbę przejazdów) czy np od razu Andante-1 bądź Andante-3?
Podpowiedzcie mi czy oba rodzaje biletów da się nabić na niebieską karte?

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

a przy okazji rozumiem że bilety są ważne 24 godziny a nie jeden dzień?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 11 Sty 2016 11:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Lip 2013
Posty: 475
Loty: 93
Kilometry: 149 830
niebieski
Po skasowaniu zwykłego biletu masz czas na przejazd:
Z2, Z3 - 1 godzina
Z4 - 1g 15m

Przy wersji 24h - ważny jest 24 godziny od pierwszego skasowania.

Jeśli zwykłe Andande przypadkiem "skasujesz" kilka razy - nie pobiera więcej kasy. Kolejne pobranie będzie możliwe dopiero po upływie czasu przejazdu, czyli np. 1h dla strefy Z2 lub 1h15m dla strefy Z4 itd.

Żeby dostać się z lotniska do hotelu - jeśli dobrze widzę - potrzebujesz biletu Z5.
Start na lotnisku i wysiadka w z kolei 5 strefie. Bilet ważny 1h30min więc powinni starczyć.

Jeśli w ciągu dnia planujesz wracać do hotelu to opłaci Ci się bilet 24h. Jeśli nie, to po centrum tego nie wyjeździsz, bo wszędzie jest blisko, a komunikacja jeździ jak chce.
No i ewentualnie jeśli ty lub ktoś z ekipy ma problem z poruszaniem się, no to wtedy jest sens jeździć, bo miejscami jest stromo i ciągle jest pod lub z górki.
Ja mam problem z kolanem na zejściach, więc w mieście parę razy się "zwoziłem".
Góra
 Profil Relacje PM off
namteH lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 11 Sty 2016 17:20 

Rejestracja: 27 Lut 2012
Posty: 43
Dzięki za podpowiedź jest jeszcze chwila to ogarnę to dokładnie, z tego co widzę na stronie stcp Z4 wystarcza żeby dojechać z N10 do S8
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 16 Sty 2016 17:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Kwi 2012
Posty: 1407
niebieski
Czy ta karta Andante działa tak, że doładowuję ją dowolną kwotą np. 5€ i później wsiadam do autobusu, obijam kartę i z karty jest pobierana odpowiednia kwota ?
Czy tą kartę doładowuję konkretnymi biletami ? np. 3 bilety jednorazowe Z4 ?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 16 Sty 2016 19:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Mar 2013
Posty: 304
niebieski
Niebieska doladowujesz na okreslona ilość przejazdów na konkretna ilość stref. Przy częstszych przejazdach zdecydowanie oplaca się jednodniowa. Chociaż z drugiej strony Porto przy dobrych chęciach da się zwiedzić bez żadnych biletów;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 14 Mar 2016 10:46 

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 480
Loty: 125
Kilometry: 222 311
niebieski
Jaka kartę polecacie na 4 dni.Będę się poruszał po samym Porto nie zamierzam jechać gdzieś poza.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 14 Mar 2016 10:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
żadnej
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
rw30 lubi ten post.
 
      
#11 PostWysłany: 22 Maj 2016 19:42 

Rejestracja: 21 Gru 2010
Posty: 395
niebieski
Witam,

Proszę o poradę w kwestii doboru biletu. Jadę do Porto na 3,5 dnia. Z lotniska pojadę do Centrum, więc kupuję bilet Z4 (1,8 +0,5€?), następnie mogę doładować kartę np. 6 biletami Z2 i poruszać się komunikacją w centrum? A na koniec znowu doładować Z4 i udać się na lotnisko? Warto kupować bilet 3-dniowy lub Travel Card?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 22 Maj 2016 21:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Mar 2013
Posty: 304
niebieski
Kup sobie tylko na początek bilet na metro lotnisko-centrum. Jak już wspominano w tym wątku Porto jest na tyle kameralnym i przyjemnym do zwiedzania miastem, ze jeśli nie masz problemów z poruszaniem się wszystko zobaczysz na nogach. Bilet może się przydać przy wycieczce nad Ocean (chociaż też można zrobić sobie spacer przez Foz) i ewentualnie na przejażdżkę tramwajem zabytkowym (wtedy zakup u motorniczego) Udanego! :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
fly4me uważa post za pomocny.
 
      
#13 PostWysłany: 23 Maj 2016 01:28 
Redaktor F4F

Rejestracja: 08 Kwi 2012
Posty: 3878
Loty: 39
Kilometry: 33 222
Jak wyżej. Bilet Z4 z lotniska do centrum w zupełności wystarczy, jeżeli nie będziesz spać gdzieś daleko. Choć w Porto odległości mapie bywają zdradzieckie (góra-dół-góra-dół) to jednak najlepiej zwiedzać miasto przemieszczając się pieszo. Również jeżeli chodzi o wizytę w Vila Nova de Gaia. Zabytkowy tramwaj nad ocean to koszt 2,50 EUR.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 29 Cze 2016 20:38 

Rejestracja: 06 Lip 2014
Posty: 42
Loty: 2
Kilometry: 2 746
Właśnie wróciłam z Porto.
Metrem poruszałam się w sumie 4 razy. Z i na lotnisko oraz z i na plażę, a wszystko inne zwiedzałam z buta.
Na wielu stacjach metra znajdowały się osoby, które pomagały w obsłudze automatu, choć jak się wie na ile stref kupić bilet to większego problemu z zakupem nie powinno być. Jedyny kłopot jaki czasami się pojawiał to kapryśny automat, który czasami nie działał w ogóle, a czasami nie przyjmował bilonu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 29 Cze 2016 20:59 

Rejestracja: 10 Maj 2014
Posty: 1745
Loty: 108
Kilometry: 175 682
niebieski
Ten ich system jest porąbany ;) W sumie to też jechałam z/na lotnisko 'metrem' i na plażę autobusem 500. Oczywiście rozkład rozkładem a autobus przyjechał jak chciał :)
Jak masz kartę załadowaną na przejazd w zonie 4 to nie możesz załadować na zonę 3. To w sumie nie wiem czy na każdą zonę trzeba mieć inną kartę :P
W ciągu godziny można się przesiąść na inną linię metra w tej samej strefie ale kartę trzeba 'odbić' :)
Po za tym odległości na mapie w Porto są złudne. Zazwyczaj jest bliżej niż myślisz ale może być pod górkę :D
_________________
http://ineedatrip.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 29 Cze 2016 22:01 

Rejestracja: 19 Mar 2015
Posty: 1614
Loty: 50
Kilometry: 65 501
złoty
Nie jest źle kiedy już się człowiek nauczy korzystać z tego systemu. Jeździ się przez godzinę po zonie nas interesującej i granicznych. Dla mnie większym problemem była dostępność automatów z biletami. Kartę doładowywałem tylko na przystankach metra, chyba że jest jakas inna możliwość zakupu "Titles-ów".
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 30 Cze 2016 15:23 

Rejestracja: 05 Cze 2015
Posty: 155
jekyll napisał(a):
Jak masz kartę załadowaną na przejazd w zonie 4 to nie możesz załadować na zonę 3. To w sumie nie wiem czy na każdą zonę trzeba mieć inną kartę :P
Strefę czyli "Zone" można zmienić tylko na rozładowanej karcie. Czy da się rozładować sprawdzę na jesieni jak będę na miejscu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 30 Cze 2016 15:30 

Rejestracja: 10 Maj 2014
Posty: 1745
Loty: 108
Kilometry: 175 682
niebieski
No masz mnie ;) oczywiście chodzi o strefę :)
Nie wiem czy mozna rozładować kartę a 'pomocnik' też nic nam o tym nie wspominał.
_________________
http://ineedatrip.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 30 Cze 2016 16:57 

Rejestracja: 30 Lis 2010
Posty: 152
Można "rozładować" kartę w biurach obsługi systemu, np. na dworcu Sao Bento.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 14 Lip 2016 00:56 

Rejestracja: 06 Kwi 2015
Posty: 536
niebieski
Byłem sceptycznie nastawiony co do opinii żeby zwiedzać z buta, właśnie się przekonałem że można a co ważniejsze warto - bilety tylko na trasie lotnisko - Trindade, cała reszta przyjemnymi spacerkami z okolic Trindade, polecam szczególnie w taką przyjemną pogodę pospacerować.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 65 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group