Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 123 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
#61 PostWysłany: 07 Lis 2018 01:00 
Awatar użytkownika

Loty: 72
Kilometry: 121 908
cccc@zyggi, ale ja mialem na mysli cene jeepa + 5JD p.p entrance fee + drinks & lunch.
;) Sprawdziles, co jest wliczone?

My mieliśmy entrance fee w tej cenie + 5JD od osoby za posiłek w namiocie beduinów w połowie trasy (jogurt, pita, pasta z bakłażana itp. - do najedzenia się) :-)
 Relacje PM off  

#62 PostWysłany: 07 Lis 2018 07:28 
Awatar użytkownika

Loty: 43
Kilometry: 94 286
srebrny
red-krew napisał(a):

... A jak to rzeczywiscie wyglada na miejscu? Faktycznie takie tlumy turystow?
.

No właśnie ja nie miałem wrażenia że są jakieś straszne tłumy. Jak popatrzysz na moje fotki z Petry to oczywiście są ludzie ale zupełnie w normie.
Na głównym szlaku wchodzącym do Petry byliśmy o różnych porach tj.o 6.00 tuż po otwarciu, o 11.00 oraz o 9.30
Rano było bardzo mało ludzi - ale też jest najsłabsze światło. O 11.00 było gęsto bo są zorganizowane wycieczki i plac przed Skarbcem rzeczywiście był pełen ludzi, o 9.00 byli ludzie ale dało się znaleźć luki tak by np zrobić foto sik-u bez nikogo ale przed Skarbcem też sporo.

Na trasach we wnętrzu Petry wszystko się rozchodzi i generalnie nie ma tłumów nigdy (większość zostaje na głównym deptaku).

W mieście w knajpach nigdy nie czekaliśmy na stolik. Natomiast nocleg zamawiałem ponad pół roku wcześniej więc to jest jedyny element o który warto zadbać wg mnie. Nam zależało aby być blisko wejścia, ale jak masz auto to nie ma to wielkiego znaczenia, obok wejścia jest kilka parkingów bezpłatnych więc auto możesz tu zostawić bez kłopotu, zwłaszcza wcześnie rano.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
yendras lubi ten post.
yendras uważa post za pomocny.

#63 PostWysłany: 07 Lis 2018 09:55 
Awatar użytkownika

Kilometry: 84 589
niebieski
Super relacja, dużo skorzystam, przygotowując się do wyprawy w lutym. Jestem mega ciekawa Jordanii.

Z jakiej nawigacji korzystałeś w trybie offline? Jakoś słabo ufam maps me, po tym jak na Cyprze wylądowałam w strefie niedozwolonej i tureccy żołnierze z karabinami otoczyli mi auto :o
 Relacje PM off  

#64 PostWysłany: 07 Lis 2018 12:23 

Fantastyczna relacja i szalenie pomocna, bo lecę już w najbliższy poniedziałek. Mam kilka pytań, ale niezobowiązująco, bo domyślam się, że w czasie takiej wyprawy nie ma za bardzo czasu na odpowiedzi. Jednak spróbuję je zadać:

1/ czy noclegi rezerwowałeś jeszcze w Polsce czy robisz to na bieżąco? Mam już rezerwację w Wadi Rum, Wadi Musa i 2 noclegi w Ammanie. Ale nad tym ostatnim, to się poważnie zastanawiam czy nie zmienić np. nad morzem Martwym, bo z Twojej relacji wynika, że 1 dzień na Amman w zupełności wystarczy;

2/ mam zamiar wypożyczyć auto na miejscu, tylko trochę się obawiam o jazdę po miastach. O Ammanie już pisałeś, że ciężko, a jak w Makabie? Też tak samo? Jestem kobietą i w razie jakieś stłuczki jestem na straconej pozycji (tak wyczytałam w necie);

3/ co to jest ta karta sim z netem? Czy tzn. że wkładam ją do telefonu w miejsce mojej karty i mam inny numer? Może to głupie pytanie, ale w takich sprawach jestem laik :) (pokolenie papierowych map i telefonu zawieszonego na ścianie).

P.S. A arafatkę gdzie kupiłeś?
Pozdrawiam
 Relacje PM off  

#65 PostWysłany: 07 Lis 2018 15:19 
Awatar użytkownika

srebrny
bernikula napisał(a):

Z jakiej nawigacji korzystałeś w trybie offline?

Używam Google online głownie, oraz map Google zapisanych offline.
Mam też w pełni offline Sygic na cały świat i daje radę.

#66 PostWysłany: 07 Lis 2018 15:25 
Awatar użytkownika

srebrny
Ewa Kretek napisał(a):
Fantastyczna relacja i szalenie pomocna, bo lecę już w najbliższy poniedziałek. Mam kilka pytań, ale niezobowiązująco, bo domyślam się, że w czasie takiej wyprawy nie ma za bardzo czasu na odpowiedzi. Jednak spróbuję je zadać:

1/ czy noclegi rezerwowałeś jeszcze w Polsce czy robisz to na bieżąco? Mam już rezerwację w Wadi Rum, Wadi Musa i 2 noclegi w Ammanie. Ale nad tym ostatnim, to się poważnie zastanawiam czy nie zmienić np. nad morzem Martwym, bo z Twojej relacji wynika, że 1 dzień na Amman w zupełności wystarczy;

2/ mam zamiar wypożyczyć auto na miejscu, tylko trochę się obawiam o jazdę po miastach. O Ammanie już pisałeś, że ciężko, a jak w Makabie? Też tak samo? Jestem kobietą i w razie jakieś stłuczki jestem na straconej pozycji (tak wyczytałam w necie);

3/ co to jest ta karta sim z netem? Czy tzn. że wkładam ją do telefonu w miejsce mojej karty i mam inny numer? Może to głupie pytanie, ale w takich sprawach jestem laik :) (pokolenie papierowych map i telefonu zawieszonego na ścianie).

P.S. A arafatkę gdzie kupiłeś?
Pozdrawiam

........

Hej.
Wszystkie noclegi zamówiłem z dużym wyprzedzeniem w Polsce i mam taniej niż gdybym kupował z dnia na dzień.

Jeździ mi się serio bardzo dobrze, ja mam dużą frajdę. Ruch w Ammanie spory , w centrum Madaby też, na południu - bardzo mały. Sporo kobiet prowadzi tu auta - i Jordanek i turystek.
Myślę że kłopot by był gdyby ktoś próbował czekać aż go wpuszczą, a nie się wpychał :-) albo był mało zdecydowany.
Wtedy lepiej zostawić chyba auto w pobliżu centrum Ammanu i pojechać taxi bo tanie.

W Ammanie nie nocowałbym wcale.

Tak, kartę sim wkładasz do tel. i masz inny numer i lokalny net.

Arafatki są tu wszędzie ale gorsze niż moja. Kupiłem na pustyni w Egipcie :-)))

Ewa Kretek uważa post za pomocny.

#67 PostWysłany: 07 Lis 2018 16:02 

Dzięki za odpowiedź. Bardzo mi pomogła w organizacji. Rezerwacje w Ammanie odwołane :) Myślę, że ostatnie dwie noce spędzę w Madabie, stąd blisko do morza Martwego, Góry Nebo, Ammanu i lotniska. Na Dżarasz już chyba nie wystarczy czasu.
 Relacje PM off
okiemserca lubi ten post.

#68 PostWysłany: 07 Lis 2018 17:37 
Awatar użytkownika

srebrny
Dziś objechałem kilka zamków pustynnych. Okazały się o wiele ciekawsze niż się spodziewałem oglądając zdjęcia w necie.
Nie zrobiłem całej pętli tylko wybrałem kilka, które zdecydowałem się obejrzeć. Cała trasa zajęła mi 6 godzin z Madaby, z czego jazdy jest 3 godziny (2 x 1,5) i około 3 godziny zwiedzania.

Najpierw Kasr Al-Muszatta (Qasr Al-Mushatta) który jest v blisko lotniska - kiedyś pięknie zdobiony, dziś rzeźby z niego są w Muzeum Pergamońskim w Berlinie bo zostały podarowane Cesarzowi Niemiec w 1903 [więc musiałem je widzieć:-)]. Brak obsługi i biletów

Kolejny to 2 poziomowy Kasr Al-Charana, jest tu pełną infrastruktura tj kasa, wc, namiot z napojami. Mając Jordan Pass wejścia w cenie.
Można wejść na piętro zamku, jest fajny, położony przy bazie radarowej :-). Okolica w całej trasie jest ciekawa - płaska, kamienna bezkresna pustynia najpierw w kolorze piaskowym a potem ciemna od kawałków bazaltu. Świadomość tego że jadąc dalej za 170 km dojedziesz do Iraku a jadąc na północ za 20 km jest Syria robi wrażenie, zwłaszcza że pojawia się sporo posterunków policji i wojska.

Dojeżdżam do Kusajr Amra - obiekt ze światowej listy dziedzictwa Unesco. W pełni zasłużona nominacja, niebywałe freski. Kolejne kilkadziesiąt km i ostatni na dziś zamek tj zbudowany z czarnego bazaru Ksar Al-Azrak.

Droga jest bardzo prosta, każdy zamek oznaczony dużą brązową tablicą, nie da się nie trafić. Droga jest trochę zniszczona, bo spory tu ruch ciężarówek do granicy, ale wracam z prędkością 140.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Ostatnio edytowany przez okiemserca 10 Lis 2018 09:51, edytowano w sumie 2 razy
 Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.

#69 PostWysłany: 07 Lis 2018 18:30 

Oglądając Twoje piękne zdjęcia, czuję się jakbym już tam była. Gdybym wcześniej zobaczyła taką relację, z pewnością pojechałabym na dłużej niż 5 dni. Tak wiele jest tam ciekawych miejsc do obejrzenia! Dzięki za tę relację :)
 Relacje PM off
okiemserca lubi ten post.

#70 PostWysłany: 07 Lis 2018 18:41 
Awatar użytkownika

srebrny
Ewa Kretek napisał(a):
Oglądając Twoje piękne zdjęcia, czuję się jakbym już tam była. Gdybym wcześniej zobaczyła taką relację, z pewnością pojechałabym na dłużej niż 5 dni. Tak wiele jest tam ciekawych miejsc do obejrzenia! Dzięki za tę relację :)
Fakt 5 dni to mało jak nas ofertę Jordanii ale i tak więcej chyba niż standard pt. 1 dzień Petra, 1/2 Wadi Rum i tyle. Powodzenia!

#71 PostWysłany: 07 Lis 2018 18:46 
Awatar użytkownika

srebrny
Ewa Kretek napisał(a):
.

Aha - pomyśl czy nie wziąć 1 nocy nad Morzem Martwym bo wtedy masz dostęp do morza oraz ręczniki i błoto w cenie. Gdy nocuje się w Madabie i chcesz się wykąpać w Martwym to musisz zapłacić jakiemuś hotelowi chyba coś ok 25$ (cena do sprawdzenia) za osobę za reczniki, prysznice itd. Bez sensu, lepiej wydać to na nocleg :-)

Ostatnio edytowany przez okiemserca, 07 Lis 2018 20:01, edytowano w sumie 1 raz
 Relacje PM off
Ewa Kretek lubi ten post.

#72 PostWysłany: 07 Lis 2018 19:29 

niebieski
Miałem taki pomysł aby ostatni dzień przed powrotem spędzić w Ammanie smakując życie miasta, nieszczególnie nastawiamy się na zabytki. W Madabie mamy zamiar być wracając z Wadi Rum, bo podobno ciekawe miasto. Zobaczymy co z tego nam wyjdzie. Mnie najbardziej interesuje temat samochodu, jak widzę rozbieżności cenowe to nie wiem co mam o tym myśleć. W lipcu miałem wypadek na skuterze z wypożyczalni i udział własny to 350 EUR , jak czytam co zawiera ubezpieczenie to obecnie najkorzystniej chyba wziąć Ryanair z dodatkowym ubezpieczeniem i tak wyjdzie taniej niż w innych miejscach, chyba że nie umiem poszukiwać. Zazdroszczę też możliwości planowania noclegów z wyprzedzeniem u mnie tak jest tylko przypadku głównej atrakcji , reszta to dzień przed albo nawet w tym samym dniu .
Dzięki za relację , może dzięki temu uda się nam lepiej zorganizować nasz wyjazd. Co do wycieczek jeepem, to gość do dnia dzisiejszego nie odpowiedział, zobaczymy jak będzie.

Pozdrawiam Marek
 Relacje PM off  

#73 PostWysłany: 07 Lis 2018 19:50 
Awatar użytkownika

srebrny
consigliero napisał(a):
... , jak czytam co zawiera ubezpieczenie to obecnie najkorzystniej chyba wziąć Ryanair z dodatkowym ubezpieczeniem i tak wyjdzie taniej niż w innych miejscach, chyba że nie umiem poszukiwać...

Ja wybrałem auto od Ryanair w wypożyczalni Payless, bo
- cena dobra
- odbiór z biura na lotnisku
- standard baku - oddaje z ilością paliwa taką jaką odebrałem
Plus ubezpieczenie kosztów własnych w https://www.icarhireinsurance.com bo mam je tam na rok na wszystkie wypożyczalnie.

Wziąłem z automatem, warto zauważyć że do większości małych i średnich aut leje się tu benzynę 90 nie 95, litr benzyny 90 kosztuje na każdej stacji 0,825 jod

Yaris sedan jest zaskakująco duży!

Image

Image

Image

Ostatnio edytowany przez okiemserca, 10 Lis 2018 09:52, edytowano w sumie 1 raz
 Relacje PM off
vincenz lubi ten post.

#74 PostWysłany: 07 Lis 2018 21:43 

niebieski
Dzięki, jeden problem z głowy, kupiłem ubezpieczenie teraz trzeba wybrać wypożyczalnię. Ostatnio jeździłem w Izraelu fiatem 500 strasznie małe auto, ale dało radę.
A telefon powinien być bez simlocka
 Relacje PM off  

#75 PostWysłany: 08 Lis 2018 07:22 
Awatar użytkownika

srebrny
consigliero napisał(a):
Dzięki, jeden problem z głowy, kupiłem ubezpieczenie teraz trzeba wybrać wypożyczalnię. Ostatnio jeździłem w Izraelu fiatem 500 strasznie małe auto, ale dało radę.
A telefon powinien być bez simlocka
:-). Rezerwowałem auto średniej wielkości (wg ryanair: 5 miejsc, 4 drzwi, 3 walizki) tj "Hyundai Verna lub podobny"

Dostałem Yaris sedan i to inne auto niż Yarisy w PL, mam 185 cm i jeżdżę na co dzień Passatem, ale niema na co narzekać w tym aucie jeśli chodzi o wielkość

#76 PostWysłany: 08 Lis 2018 07:39 

Loty: 145
Kilometry: 140 020
srebrny
@okiemserca powtórzę po przedmówcach, że relacja pierwszorzędna. Mam pytanie co do przewodnika: zadowolony jesteś z tego Berlitza? Polecasz go, czy może lepiej wziąć Lonely Planet, albo coś jeszcze innego?
 Relacje PM off
okiemserca uważa post za pomocny.

#77 PostWysłany: 08 Lis 2018 08:56 
Awatar użytkownika

srebrny
Dzięki. Mam też LP na czytniku, korzystam z obu. Berlitz jest bardzo skrótowy ale do szybkiej orientacji po polsku - wystarcza. Zdecydowanie lepsze opisy w LP

2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.

#78 PostWysłany: 08 Lis 2018 12:19 

Okiemserca...jeszcze Cię pomęczę :)
Jak wygląda płatność kartą, np. w sklepach, knajpach? Nie lubię wozić gotówki.
Mam zamiar z Wadi Musa do Madaby jechać drogą wzdłuż m.Martwego. Jak myślisz, czy można gdzieś po drodze "zamoczyć nogi"?
Nocleg nad morzem jednak odpuszczam, ze względu na ograniczony czas (chcę zobaczyć najwięcej jak się da).
Czy w Ammanie jest dobre oznakowanie dojazdu do Cytadelii i Amfiteatru, czy raczej trzeba liczyć na nawi?
P.S.
Jeszcze pytanie o auto, a właściwie jego ubezpieczenie. Czytam że auto jest ubezpieczone od kradzieży, uszkodzeń itp. To po co jeszcze to dodatkowe?
Myślę, że masz większe doświadczenie w tej materii :)

Tak dla ciekawostki...kiedy oddawałyśmy auto na lotnisku na wyspie El Hiero, to nie było nikogo, kto by go odebrał, sprawdził jego stan, paliwo, a klucz kazano nam włożyć pod wycieraczkę :)))
 Relacje PM off  

#79 PostWysłany: 08 Lis 2018 18:56 
Awatar użytkownika

srebrny
Ewa Kretek napisał(a):
Okiemserca...jeszcze Cię pomęczę :)
Jak wygląda płatność kartą, np. w sklepach, knajpach? Nie lubię wozić gotówki.
Mam zamiar z Wadi Musa do Madaby jechać drogą wzdłuż m.Martwego. Jak myślisz, czy można gdzieś po drodze "zamoczyć nogi"?
Nocleg nad morzem jednak odpuszczam, ze względu na ograniczony czas (chcę zobaczyć najwięcej jak się da).
Czy w Ammanie jest dobre oznakowanie dojazdu do Cytadelii i Amfiteatru, czy raczej trzeba liczyć na nawi?
P.S.
Jeszcze pytanie o auto, a właściwie jego ubezpieczenie. Czytam że auto jest ubezpieczone od kradzieży, uszkodzeń itp. To po co jeszcze to dodatkowe?
Myślę, że masz większe doświadczenie w tej materii :)

Tak dla ciekawostki...kiedy oddawałyśmy auto na lotnisku na wyspie El Hiero, to nie było nikogo, kto by go odebrał, sprawdził jego stan, paliwo, a klucz kazano nam włożyć pod wycieraczkę :)))
Możesz płacić kartą w dużej ilości miejsc tj w hotelach na stacjach albo na straganach z pamiątkami w środku gór Petry :-) Ale w dużej części miejsc np na stacjach paliw, pobierana jest opłata za płatność kartą ok 1 jod - albo tak jest albo nadciągają turystów, trudno mi ocenić.
Nie wiem czy w zwykłych sklepach spożywczych można, trudno powiedzieć.

Jeśli chcesz kąpać się w morzu martwym to tylko przy hotelach - płacisz za wejście, ręczniki itd. W innych miejscach albo nie ma dojścia do wody, albo woda jest daleko a dojście jest niebezpieczne (możliwość zalamywaniac się skał, nie polecam) - a dodatkowo kąpiel bez prysznica po niej jest trudna.

Co do auta - dodatkowe ubezpieczenie zabezpiecza Cię przed tzw udziałem własnym w szkodzie tj np gdyby ukradli auto to ubezpieczenie pokryje jego koszt poza pewną kwota która jest udziałem własnym np 1000$ które ty musisz zapłacić. Sprawdź wątek o ubezpieczeniach aut.

W Ammanie bez navi będzie ci trudno.

#80 PostWysłany: 08 Lis 2018 21:14 
Awatar użytkownika

srebrny
Nasz ostatni dzień przeznaczyliśmy na Jerash. Najpierw jednak odwiedzamy Górę Nebo bo jest tak blisko od Madaby, że trochę szkoda nie skorzystać. Widoki nie są z niej jakieś porywające, jednak historia tego miejsca oraz zgromadzone mozaiki w kościele robią wrażenie. Wstęp 2 jod, warto.

Potem ruszamy do Jerash, trasa zajmuje nam 1,5 h. Wchodzi się do kompleksu południową bramą obok parku, tam też jest duży, bezpłatny parking. Oczywiście Jordan Pass działa też tu.

Widziałem dużo starożytnych pozostałości w Rzymie, w Turcji, w Chorwacji i Czarnogórze. Najlepiej oddawało charakter miast rzymskich stanowisko w Efezie (Turcja) jednak Jerash robi jeszcze większe wrażenie, jest świetnie zachowane i daje dokładny pogląd na plan miasta. Hipodrom i dwa teatry - większy południowy i mniejszy północny oraz główna ulica z zachowaną kolumnadą - są wspaniałe. Plus świątynie w dobrym stanie. 2-3 godziny intensywnego zwiedzania. Na hipodromie za dodatkowe 12 jod od osoby można obejrzeć przedstawienie z wyścigami i pokazem walk ale żal mi na to kasy. Pod koniec pozwalają mi porobić kilka zdjęć. Włóczenie się po terenie jest przyjemne pomimo strasznego skwaru.

Aby nie wracać przedmieściami Ammanu (korki) jedziemy w dół do doliny Jordanu, ale jest ona zupełnie nie ciekawa. Nie ma szans na zobaczenie rzeki, a cała dolina zabudowana jest szklarniami. Za to droga do Madaby z okolic Baptists Place wspaniale wije się pod górę otwierając widoki na odległy brzeg Morza Martwego.

Jordania robi świetne wrażenie, czas nam zleciał błyskawicznie. Jutro tylko krótka droga z Madaby na lotnisko ( ok 30 minut) i to by było na tyle.
Poza długimi godzinami odrabiania zdjęć, bo te które tu wklejam w zasadzie są prostym przekształceniem z plików RAW i nawet nie powinienem ich w takim stanie pokazywać. :-)

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Ostatnio edytowany przez okiemserca, 10 Lis 2018 10:00, edytowano w sumie 1 raz
 Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.

[ 123 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 4 gości