Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 19 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 16 Cze 2020 08:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7365
HON fly4free
Przed lipcowym (na tą chwilę) wyjazdem do Portugalii, po której będę się poruszać autem, przypomniało mi się, że przy wcześniejszych okazjach zostałem kilka razy obtrąbiony na tamtejszych rondach dwupasmowych. Szukam zatem informacji na ten temat i chciałbym się upewnić, czy potwierdzacie to, co znalazłem, tj. że na ronda dwupasmowe wjeżdżamy:
a) na prawy pas (zewnętrzny), gdy zamierzamy zjechać z ronda w najbliższy następny zjazd, albo
b) na lewy pas (wewnętrzny), gdy z ronda będziemy zjeżdżać którymkolwiek następnym zjazdem?


Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa) Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa)
Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast
#2 PostWysłany: 16 Cze 2020 08:33 

Rejestracja: 22 Kwi 2014
Posty: 49
Loty: 115
Kilometry: 113 271
Nie wiem czy to jest tam tak określone w przepisach ale jeśli jedziesz prawym pasem to oni są przekonani, że zjedziesz najbliższym zjazdem więc wtedy wyjeżdżają i pewnie dlatego trąbią jeśli nie zjedziesz :)
Góra
 Profil Relacje PM off
tropikey lubi ten post.
NBE322 uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 16 Cze 2020 08:44 

Rejestracja: 07 Lut 2013
Posty: 2340
srebrny
Tak jak napisałeś upłynnia jazdę i być może u nich tak się przyjęło (choć nie ma przepisu nakazującego). Jednak zgodnie z przepisami jak z lewego chcesz wjechać na prawy by zjechać dalej w kolejny zjazd, to musisz ustąpić tym, którzy nim jadą bo oni nie zmieniają pasa ;).
_________________
I klikamy "lubię to" / "pomógł" jeśli tak faktycznie jest :) Status się sam nie zrobi...
Góra
 Profil Relacje PM off
tropikey lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 16 Cze 2020 09:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2012
Posty: 1183
niebieski
Przy wjeździe na ronda wielopasmowe jeśli nie ma wyznaczonych kierunków ruchu zachowujemy się tak samo jak na zwykłym skrzyżowaniu, lewy pas zajmujemy tylko wtedy gdy zjeżdżamy na lewo za skrzyżowaniem (rondo też jest skrzyżowaniem), natomiast prawy gdy skręcamy w prawo lub jedziemy wprost. Chcąc zjechać ze srodkoweg pasa na zewnętrzny dokonujemy tego najlepiej jeden zjazd wczesniej niz zjazd z którego chcemy skorzystać. W takim przypadku mamy nieformalne pierwszeństwo przed innymi pojazdami gdyż, jesteśmy na skrzyżowaniu i inni wjeżdżając na skrzyżowanie muszą ustąpić pierwszenstwa pojzadam będącym na skrzyżowaniu, mamy wolny prawy pas gdyż na skrzyżowaniu nie wolno wyprzedzać. W UK jest oczywiście odwrotnie. Jazda na wprost z lewego pasa jest nagminna praktyką na naszych drogach i powoduje niebezpieczne sytuacje przez wymuszanie zjazdu że skrzyżowania przez takie samochody.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 16 Cze 2020 09:25 

Rejestracja: 07 Lut 2013
Posty: 2340
srebrny
@panprofesor82 może i masz nieformalne coś tam, ale mandat i utratę zniżki za bezszkodową jazdę u ubezpieczyciela będziesz miał formalne w razie stłuczki.
_________________
I klikamy "lubię to" / "pomógł" jeśli tak faktycznie jest :) Status się sam nie zrobi...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 16 Cze 2020 09:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2012
Posty: 1183
niebieski
Jeżeli wszyscy by jeździli zgodnie z przepisami to nie było by możliwości wystąpienia stłuczki, natomiast wiemy jak jest na drogach, trzeba dwa razy spojrzec w lusterko i upewnić się. Ogólnie to skręcając w trzeci zjazd to w okolicach drugiego trzeba wrzucić kierunek aby powstrzymać chcących wbić się na rondo.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 16 Cze 2020 09:40 

Rejestracja: 07 Lut 2013
Posty: 2340
srebrny
Piszesz tylko o "wjeżdżających" czy "chcących się wbić" na rondo (nie tylko maleńkie osiedlowe ronda są na drogach), a całkiem zapominasz o tych co są na rondzie i jeśli są po Twojej prawej a Ty zmieniasz pas to formalnie musisz im ustąpić. Podobnie wielu kierowców nie wie, że jadąc 3-pasmówką jeśli jedzie skrajnym lewym i chce w tym samym czasie co ten ze skrajnego prawej zjechać na środkowy to musi mu ustąpić
_________________
I klikamy "lubię to" / "pomógł" jeśli tak faktycznie jest :) Status się sam nie zrobi...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 16 Cze 2020 09:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2012
Posty: 1183
niebieski
@lluukk
Nie spotkałem się jeszcze z dużym rondem, na którym nie było wyznaczonych kierunków jazdy. W takich przypadkach problem nie występuje, bo jeśli zajmujesz odpowiedni pas przed skrzyżowaniem to nie musisz go zmieniać (trzeba wcześniej obserwować oznakowanie pionowe). Najlepszym przykladem jest Rodno Radosława przy Arkadii, bardzo proste i bezpieczne jeśli zajmie się odpowiedni pas, natomiast czarna magia dla osób nie potrafiących czytać oznaczeń i odpowiednio ustawić się. Poruszony problem wg mnie występuje na małych rondach.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 16 Cze 2020 09:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lip 2010
Posty: 3225
srebrny
no nie, Rondo Radosława nie jest akurat proste bo to tzw rondo .... [zapomniałem nazwy :( ] gdzie zjeżdżający ma pierwszeństwo. Choć fakt, jeśli dobrze się przyjrzeć sygnalizacji poziomej to było to dobrze oznaczone, tylko co z tego skoro inaczej niż na 98% rond. No i nie dziwię się że jadący 3 pasmowym rondem ludzie nie przyglądają się czy linia jest ciągła czy przerywana.
No chyba że coś się zmieniło od 2011 roku gdy się z Wawy wyprowadziłem, a mieszkałem 100m od tego ronda i wypadki były tam prawie codzień, i w sumie wcale mnie to nie dziwi

P.S chyba rondo turbinowe
_________________
"lepiej nie jechać i nie żałować niż jechać i żałować" - Tony Halik
Image


Ostatnio edytowany przez rw30, 16 Cze 2020 10:03, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 16 Cze 2020 10:02 

Rejestracja: 12 Wrz 2012
Posty: 2385
platynowy
Jeżeli z jakiegoś powodu znajdujemy się na prawym pasie (zewnętrznym), a nie zamierzamy zjechać z ronda następnym zjazdem, wypada użyć kierunkowskazu (w lewo) aby ostrzec kierowców na około którzy spodziewają się manewru zjazdu z ronda.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 16 Cze 2020 10:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lip 2010
Posty: 3225
srebrny
NBE322 napisał(a):
Jeżeli z jakiegoś powodu znajdujemy się na prawym pasie (zewnętrznym), a nie zamierzamy zjechać z ronda następnym zjazdem, wypada użyć kierunkowskazu (w lewo) aby ostrzec kierowców na około którzy spodziewają się manewru zjazdu z ronda.


yyy a to nie jest tak że dojeżdżając do zjadu:
*powinniśmy dać kierunkowskaz w prawo jeśli faktycznie zjeżdżamy
*nie dajemy kierunkowskazu jeśli po prostu kontynuujemy jazdę naszym pasem
*kierunek w lewo (będąc na rondzie ) to tylko jeśli zmieniamy pas na lewy. Ew. jeśli jesteśmy na maxymalnie lewym pasie i chcemy dać znać że będziemy kontynuować jazdę w lewo.
_________________
"lepiej nie jechać i nie żałować niż jechać i żałować" - Tony Halik
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
lluukk lubi ten post.
 
      
#12 PostWysłany: 16 Cze 2020 10:10 

Rejestracja: 07 Lut 2013
Posty: 2340
srebrny
Jak sklepami i rondami w Warszawie to Religi przy Auchan Ursynów - pas lewy i prawy (polecam Street View), brak oznaczeń kierunków na pasach, ciągłe łamanie zasad ruchu drogowego (wiem coś o tym ;) ). Takich rond jest mnóstwo. Ale chyba ogólnie wiemy jak należy jeździć - więc nie będę mielił postów. Pamiętajmy o zasadzie prawej ręki!
_________________
I klikamy "lubię to" / "pomógł" jeśli tak faktycznie jest :) Status się sam nie zrobi...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 16 Cze 2020 10:22 

Rejestracja: 12 Wrz 2012
Posty: 2385
platynowy
rw30 napisał(a):
NBE322 napisał(a):
Jeżeli z jakiegoś powodu znajdujemy się na prawym pasie (zewnętrznym), a nie zamierzamy zjechać z ronda następnym zjazdem, wypada użyć kierunkowskazu (w lewo) aby ostrzec kierowców na około którzy spodziewają się manewru zjazdu z ronda.


yyy a to nie jest tak że dojeżdżając do zjadu:
*powinniśmy dać kierunkowskaz w prawo jeśli faktycznie zjeżdżamy
*nie dajemy kierunkowskazu jeśli po prostu kontynuujemy jazdę naszym pasem
*kierunek w lewo (będąc na rondzie ) to tylko jeśli zmieniamy pas na lewy. Ew. jeśli jesteśmy na maxymalnie lewym pasie i chcemy dać znać że będziemy kontynuować jazdę w lewo.

Tak powinno być :) I w Polsce tak to dokładnie działa. Ale kultura/standard jazdy w Hiszpanii i Portugalii jest taki, jak napisał smuti99. Jeśli nie stosujemy się do standardu zachowania, lub pomyliliśmy się, warto ostrzec innych uczestników ruchu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 16 Cze 2020 10:29 

Rejestracja: 07 Lut 2013
Posty: 2340
srebrny
Błąd. Powinniśmy jeździć zgodnie z przepisami. Wyobraź sobie, że jedziesz na rondzie obok mnie (ja po lewej) a za mną kilka aut i zaczynasz mi "mrugać" - ja jestem miłym człowiekiem i chcąc Cię wpuścić (bo może inni nie zechcą) przyhamowuję, przy okazji przyhamowując wszystkich za mną, a Ty sobie spokojnie jedziesz dalej swoim pasem (tylko lubisz "mrugać") a potem cyk prawy kierunek i zjechałeś z ronda. Po co wprowadzasz mnie w błąd skoro nie chcesz zmieniać pasa?
_________________
I klikamy "lubię to" / "pomógł" jeśli tak faktycznie jest :) Status się sam nie zrobi...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 16 Cze 2020 13:47 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8587
złoty
@rw30

Cytuj:
Ew. jeśli jesteśmy na maxymalnie lewym pasie i chcemy dać znać że będziemy kontynuować jazdę w lewo.

To wbrew przepisom.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 16 Cze 2020 15:24 

Rejestracja: 21 Sty 2015
Posty: 2157
Loty: 138
Kilometry: 282 808
HON fly4free
@boots

To nie jest wbrew przepisom. Ostatnio była wykładnia odnośnie używania kierunku na rondzie i tak sytuacja jest też zgodna z przepisami. Czyli nie trzeba ale można.

@tropikey pyta się o Portugalię i ich zwyczaje przy jeździe po rondzie dwupasmowym a dostał wykładnie jak jeździć na rondach w Polsce ;)

lluukk napisał(a):
. Pamiętajmy o zasadzie prawej ręki!

Uwaga: Sprawdzić czy nie jesteś w UK lub innym kraju gdzie jeździ się po lewej ;)
Na wyjazdach jeszcze o zasadzie WIĘKSZY ma zawsze pierwszeństwo ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 16 Cze 2020 15:41 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8587
złoty
Nie masz racji, to wbrew przepisom.

Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908
Cytuj:
Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 16 Cze 2020 16:32 

Rejestracja: 21 Sty 2015
Posty: 2157
Loty: 138
Kilometry: 282 808
HON fly4free
Przepis, który podałeś nie dotyczy tego przypadku.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 16 Cze 2020 19:02 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8587
złoty
A jaki przepis dotyczy zatem tego przypadku?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 19 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group