Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 21 Lip 2019 21:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2921
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
W przeszlosci kupowalam winietke z automatu, ale pare lat temu musialam przeprogramowac wyjazd i wyrzucic Szwajcarie z planu podrozy, ze wzgledu na kiepska pogode. Wyszlo mi, ze czeka mnie przejazd przez Szwajcarie z Wloch i jak pojade autostrada, to zajmie mi to tylko 1h mniej niz zwyklymi drogami. Nie spieszylam sie nigdzie, wiec stwierdzilam, ze nie kupuje winietki i pojade bocznymi drogami. Tylko na jednym odcinku, gdzies miedzy Splugen, a Thusis byly waskie odcinki drogi z jednym pasem w obie strony, tuz przy autostradzie. Jechalo sie za plotem od autostrady, wzdluz. Poza tym, wszystkie inne odcinki byly jasno oznakowane i bez problemu dojechalam do Stuttgartu, ktory byl celem tego dnia.

W tym roku jezdzilam bez winietki przez 2 tygodnie i nie bylo to w jakis szczegolny sposob bolesne czy meczace. Jechalam tym samym waskiem odcinkiem co poprzednio, ale reszta drog byla w porzadku. Zwykle przez wioski, czasami normalne drogi przelotowe, tylko nie autostrady. Nie raz zdarzylo sie, ze autostrada stala, a ja jechalam sobie obok, bo na bocznych drogach jest tylko ruch lokalny. Zima trzeba wziac pod uwage, ze droga moze prowadzic przez gory i bez zimowek ani rusz. Jak jechalam z Interlaken do Genewy rok temu w marcu, to zaliczylam co najmniej dwie przelecze ok. 1500m i padal na nich snieg.

Szczerze polecam zjazd na niebieskie drogi z autostrad, bo widoki bywaja przepiekne, mozna sie zatrzymac przy roznych atrakcjach przy drodze i pozwiedzac. Nie wiem czy kiedykolwiek w przyszlosci bede kupowac winietke, bo przy podrozy raz w roku, nie widze sensu.

W Google mozna wylaczyc drogi z oplatami, w TomTom rowniez. Wbudowana nawigacja w samochodzie nie miala opcji wylaczenia toll roads, ale mozna bylo wylaczyc autostrady, wiec jakos dalo rade. TomTom ani razu nie pomylil sie i nie wyslal mnie na platna droge.

Na tej stronie jest mapka z drogami, ktore podlegaja winiecie: https://www.autobahnen.ch/index.php?lg=001&page=014 Warto zwrocic uwage na pare zoltych odcinkow, gdzie winieta nie jest wymagana, np w rejonach Zurichu, Locarno, itp.

Image
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off
8 ludzi lubi ten post.
6 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu
Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów
#2 PostWysłany: 20 Gru 2023 11:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2023
Posty: 42
-- 20 Gru 2023 11:23 --

Tak ja w zasadzie wszędzie da się i przez Szwajcarię przejechać bez kupowania winiety, drogami które jej nie wymagają. Jeśli ktoś ma czas i lubi tego typu podróże, to warto spróbować. Sam niejednokrotnie rezygnuję z przejazdu autostradą, żeby jechać mniejszymi drogami - wbrew pozorom podróż może być przyjemniejsza.

O czym warto pamietać w CH, to że jest tutaj dużo stref o prę∂kości 30 km/h, a co za tym idzie łatwiej jest wyłapać mandat, bo na takich strefach, radar może strzelić fotkę już po przekroczeniu limitu o 1km/h. Poza tym na korzy

-- 20 Gru 2023 11:31 --

Przypadkowo post został wysłany zanim został zakończony, a możliwości edycji tu nie ma? Poniżej dokończenie:

Poza tym na korzyść tego rozwiązania przemawiają często zakorkowane autostrady, zwłaszcza przy dużych miastach oraz na zjazdach/wjazdach.
_________________
Szwajcarskim Szlakiem na YouTube
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 20 Gru 2023 11:42 

Rejestracja: 28 Lip 2012
Posty: 6179
HON fly4free
szsz napisał(a):
możliwości edycji tu nie ma?

jest -> "zmień" na dole posta
Załącznik:
zmień.png
zmień.png [ 3.97 KiB | Obejrzany 416 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 20 Gru 2023 11:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2015
Posty: 4489
złoty
@pemat, przy pierwszych kilku postach nie ma, dopiero później się edycja pokazuje
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#5 PostWysłany: 20 Gru 2023 19:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2023
Posty: 42
@pemat @kostek966 dzięki za wyjaśnienie!
_________________
Szwajcarskim Szlakiem na YouTube
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 21 Gru 2023 09:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2921
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
Ja w miedzyczasie bylam pare razy w Szwajcarii i jezdzilam bez winitek. W tym roku bylam dwoma roznymi samochodami po kilka tygodni i kupilam winiete na drugi, bo wyszlo mi, ze przejazdy autostradami będą taniej ze względu na mniejsze zużycie paliwa. To oczywiście specyfika kiosku na kołach, dla malego auta nie planuję kupować winiet w przyszłości.

W niektórych miejscach, mimo posiadania winiety, jeździłam lokalnymi drogami, bo o wiele przyjemniej jest jechać nad jeziorami, niz w tunelach gdzie nic nie ma.

A od 1 sierpnia 2023 winiety można kupić w formie elektronicznej. Przydatna rzecz, nie trzeba zatrzymywać sie po drodze.
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group