Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: jaskinie Postojna
#1 PostWysłany: 17 Maj 2017 12:10 

Rejestracja: 04 Cze 2012
Posty: 4261
Loty: 423
Kilometry: 954 846
złoty
W sierpniu wybieram się do Słowenii i chciałabym zobaczyć jaskinie. Czy ktoś mógłby napisać praktyczne porady - czy trzeba bukować online? czy bez problemu kupię na miejscu? jak długo trwa zwiedzanie?
Czytałam, że latem kursuje busik między dworcem a jaskiniami. Czy to prawda? a co z Zamkiem? czy jest jakiś zorganizowany transport? czy tylko taxi?

Plus zapytanie - rozważam wyjazd bezpośrednio z Zagrzebia do Postojnej. Podobno latem są takie busy, ale nie mogę znaleźć konkretów/ rozkładu. Czy ktoś coś wie na ten temat? jak często one jeżdżą? Idealnie byłby bus wieczorem po 20 z Zagrzebia do Postojnej lub wcześnie rano. Czy one jadą przez Lublanę? Myślałam, żeby dojechać wieczorem do Postonej i z rana ruszyć na zwiedzanie, zanim będą tłumy ludzi.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wycieczka do Bolonii za 953 PLN. Loty z Warszawy + 4 noclegi w hotelu Wycieczka do Bolonii za 953 PLN. Loty z Warszawy + 4 noclegi w hotelu
Relaks na Cyprze za 963 PLN. Loty do Pafos z Katowici 5 nocy w apartamencie Relaks na Cyprze za 963 PLN. Loty do Pafos z Katowici 5 nocy w apartamencie
 Temat postu: Re: jaskinie Postojna
#2 PostWysłany: 17 Maj 2017 12:46 

Rejestracja: 01 Gru 2012
Posty: 1024
niebieski
Zrob to na raty:
Zagrzeb-Lubliana
Lubliana-Postoinska Jama
https://www.postojnska-jama.eu/assets/P ... ni-red.pdf
_________________
Życie jest dobre, ale dobre życie jest lepsze!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: jaskinie Postojna
#3 PostWysłany: 17 Maj 2017 12:56 

Rejestracja: 23 Lut 2012
Posty: 261
Loty: 188
Kilometry: 282 362
niebieski
Ja bookowałem online, ale z tego co widziałem, to w nie będzie problemu z kupnem w kasie. Zwiedzanie trwa ok 2 godzin z tego co pamiętam.
My szliśmy pieszo ze stacji do Jaskiń, trwało to ok 30 min.
W zamku nie byliśmy, ale podobno krąży jakiś autobus, który tam podwozi.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: jaskinie Postojna
#4 PostWysłany: 17 Maj 2017 13:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2015
Posty: 1449
Loty: 110
Kilometry: 152 968
srebrny
Byłam teraz na majówce na Słowenii, ale na wycieczce zorganizowanej, więc mogę odpowiedzieć tylko na niektóre Twoje pytania.
Zwiedzanie Jaskini Postojnej jest "niby" z przewodnikiem, ale w praktyce jest to jednak bardziej zwiedzanie indywidualne. Jak się ma już bilety (na konkretną godzinę) to wchodzi się do jaskini na stacyjkę kolejki. Kolejka jest otwarta i jedzie kilkanaście minut przez sztuczne korytarze i przez naturalne fragmenty jaskini z fajną szatą naciekową. Po zakończeniu jazdy wychodzi się do dużej komory, w której teoretycznie zbierają się grupy. Jednak tych grup jest wiele, a nie wszystkie one są zwarte i się wzajemnie przenikają, więc w rzeczywistości idzie się samemu. Do biletu jest dołączany audioguide, a w jaskini są tabliczki z numerami konkretnych ciekawostek. Na początku zwiedzania jest dość strome, ale krótkie podejście, a potem raczej idzie się już tylko w dół. Generalnie jaskinia Postojna jest świetnie przystosowana do zwiedzania: ma bardzo dobre oświetlenie, szlak nie zawiera schodów, a tylko podjazdy i zjazdy. Trasa piesza ma ok. 1,5 km długości. W jej końcowym odcinku jest wiwarium z żywymi odmieńcami jaskiniowymi. W tym miejscu nie wolno używać fleszy, ani innych świateł np. z komórki. W pozostałej części jaskini można robić zdjęcia, również z lampą błyskową. Na koniec wychodzi się do wielkiej sali koncertowej, w której jest też sklep z pamiątkami, toalety oraz wejście do kolejki na podróż powrotną. W jaskini jest chłodno, a w niektórych miejscach, zwłaszcza po deszczach, woda się przesącza i kapie na głowę ;) Całość zwiedzania to jakieś 1,5-2,0 godziny.
Nie widziałam zorganizowanej komunikacji między Jaskinią, a Zamkiem Predjama. Przed jaskinią jest dużo sklepów, barów i restauracji, więc myślę, że nawet gdyby nie było tam akurat żadnej taksówki, to da się ją szybko zorganizować. W zamku można spędzić również ok. 1,5-2,0 godziny.
I dodatkowo zachęcam również do zobaczenia jaskini Skocjańskiej. Ta wywarła na mnie znacznie większe wrażenie, niż jaskinia Postojna. W jaskini Skocjańskiej jest kanion rzeki Reka, który jest naprawdę duży, a wzdłuż niego wiedze większa część trasy turystycznej.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: jaskinie Postojna
#5 PostWysłany: 17 Maj 2017 14:03 

Rejestracja: 04 Cze 2012
Posty: 4261
Loty: 423
Kilometry: 954 846
złoty
@‌Cicha_Woda‌
Rozumiem, że 1 dnia da radę zrobić obie jaskinie i zamek korzystając z komunikacji miejskiej/publicznej?
Zastanawiam się, czy zrobić bazę w Lublanie i obskoczyć okolicę, czy może jedną noc spędzić w Postonej i zrobić wypad do Piran. Planuję w sumie 3 dni w Słowenii

@‌01ERES‌ na raty zawsze można :) w paru miejscach czytałam, że niby są bezpośrednie z Zagrzebia i taki wieczorny by mi pasował, bo jednak nie trzeba chodzić i szukac po nocy na dworcu kolejnego busika. Kwestia do ustalenia
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: jaskinie Postojna
#6 PostWysłany: 17 Maj 2017 15:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2015
Posty: 1449
Loty: 110
Kilometry: 152 968
srebrny
@‌maxima‌
Trudno powiedzieć czy się uda zwiedzić te 3 miejsca jednego dnia, korzystając z komunikacji publicznej. Z jednej strony nie są one od siebie bardzo oddalone i samochodem na pewno by się to udało, ale z drugiej strony do obu jaskiń wchodzi się na konkretną godzinę. W razie jakiegoś poślizgu bilety mogą przepaść. A niestety najtańsze one nie są :( chociaż absolutnie są warte swojej ceny. Komunikacja autobusowa między Postojną a Divaca (najbliższa miejscowość od jaskini Skocjańskiej) wygląda nieźle:
https://www.ap-ljubljana.si/en/timetabl ... &rnd=FM7Ki
Tylko czy uda się to wszystko zsynchronizować i mieć jeszcze zapas czasu na poczekanie przed jaskiniami to już trzeba samemu ocenić.
Na zwiedzanie jaskiń Skocjańskich też należy liczyć 1,5-2,0 godziny, ale tu już nie można przyspieszyć, bo faktycznie zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem lokalnym. Do tego jeszcze należy doliczyć ok. 30 minut na wyjście z jaskini trasą widokową wewnątrz zapadliska nad dawną zawaloną jaskinią. Warto to zrobić, ale w ostateczności można po zwiedzeniu jaskini właściwej, wyjechać szybko na powierzchnie windą.
Góra
 Profil Relacje PM off
Arekkk uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: jaskinie Postojna
#7 PostWysłany: 19 Maj 2017 17:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Maj 2017
Posty: 8
1. Można zarezerować online, ale na miejscu nie ma problemu z kupnem.
2. Warto wraz z biletem do jaskiń kupić zwiedzanie zamku Predjama (same jaskinie w zamku nie są warte czasu)
3. Postojna - wejścia są na konkretne godziny, przemiał ludzi jest niemiłosierny.
Tu link do opisu jaskiń i zdjęcia: http://onedaystop.com/blog/postojna-jaskinia/

Zamek Predjama: http://onedaystop.com/blog/zamek-predjamski/

Image


Poza Postojna warto poświęcić też czas na Jaskinie Szkocjańskie, są o wiele młodsze (czyli nie ma tylu nacieków, stalagmitów i stalagnatów), ale wrażenie robią równie duże. A dzięki ogromnej hali (140x120x300m z mostem) emocje są ogromne. Poza tym jest też ścieżka "na zewnątrz" która leci przez mniejsze jaskinie i jeziora - bardzo polecam.
Tu więcej o Szkocjańskich jaskiniach: http://onedaystop.com/blog/jaskinie-szkocjanskie/

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: jaskinie Postojna
#8 PostWysłany: 23 Cze 2017 21:53 

Rejestracja: 06 Cze 2012
Posty: 272
Loty: 227
Kilometry: 311 648
niebieski
Tez zastanawialiśmy się które jaskinie wybrać. W jednym z punktów informacji turystycznej (bodajże w Bledzie) uzyskalismy fajne porównanie między nimi: Obydwie sa ladne i warte odwiedzenia, ale Postojna jest bardziej popularna, jeździ tam więcej turystów, bardziej komercyjna, część zwiedza się z pociągu. A w Szkocjańskich bedzie mniej turystycznie i bardziej naturalnie.

Wybraliśmy Szkocjańskie, było warto!
Góra
 Profil Relacje PM off
Arekkk uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: jaskinie Postojna
#9 PostWysłany: 06 Maj 2018 17:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Lip 2013
Posty: 475
Loty: 93
Kilometry: 149 830
niebieski
Też polecam Szkocjańskie (choć w Postojnej nie byliśmy).
Warto sobie sprawdzić godziny wejść, bo poza sezonem (np. majówka) ostatnie jest o 15.30.
W sezonie (czerwiec-wrzesień) - ostatnie o 17.00.
Rozpiska: http://www.park-skocjanske-jame.si/en/r ... d-tours#2a

Dość istotne info dla starszych lub osób z dziećmi itd. - zwiedzanie kończy się w wąwozie i powrót do parkingu to bodaj 400 schodów w górę + górka. Podobno gdzieś tam jest winda, ale nasz przewodnik o niej nie wspomniał...

Raz na jakiś czas (zwłaszcza jesienią) zdarza się, że poziom podziemnej rzeki znacząco się podnosi - wówczas jaskinia jest niedostępna przez kilka dni.
W pozostałym okresie poziom wody potrafi zmieniać się z np. 2 do 5m (nie wiem czy dobrze pamiętam. Może 10m?) w ciągu paru godzin/dni, ale nie zagraża to zwiedzającym. Historycznie raz poziom wzrósł o 90m odcinając na 2 dni dwójkę grotołazów (dawne dzieje).

W środku w ogóle nie wolno robić zdjęć (z flashem i bez). Zdjęcia można robić dopiero po wyjściu z właściwej jaskini do "kotła" z którego wraca się do parkingu.
Miejscami jest ślisko i mokro. 12 stopni C podobno przez cały rok, ale w krótkich spodenkach i t-shircie tego nie odczułem jako chłodu.

Grupy 50-80 osobowe prowadzą przewodnicy, ale jeśli nie stoi się blisko zbyt wiele się nie dowiemy - podają tylko parę podstawowych faktów, a później tylko grupę prowadzą wskazując czasem pojedyncze elementy. W części z wąwozem i rzeką hałas jest na tyle duży, że przewodnik w sumie nie odzywa się wcale.
Góra
 Profil Relacje PM off
Arekkk uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: jaskinie Postojna
#10 PostWysłany: 17 Sie 2023 16:58 

Rejestracja: 26 Sty 2016
Posty: 209
niebieski
Na świeżo po powrocie z Postojnej. Jaskinia świetna, największy minus to organizacja zwiedzania, która całość ciągnie niestety w dół. Wpuszczają masę ludzi na raz, więc jeśli się idzie z grupą, to straszny tłok. Przewodnicy albo mówią przez mikrofon, czyli jak się nie stoi blisko, to się nie słyszy, albo inne grupy miały audioguidy. W każdym razie, bardzo szybko zgubiliśmy swoją grupę i chodziliśmy w przestrzeni między grupami, wówczas fajnie się to zwiedza. Jak już się wejdzie do środka, to na początku (i na końcu) przejazd kolejką. Przez chwilę zwątpiliśmy, czy cokolwiek sami zobaczymy. Natomiast jaskinie bardzo ładne, szkoda, że w taki sposób całość jest organizowana.

Plus - to możliwość zakupu biletu łączonego z zamkiem Podjamskim, który ze względu na położenie jest bardzo ciekawy i charakterystyczny. I nie tak oblegany.
_________________
https://www.star-wars.pl
https://www.filmowe-szlaki.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group