Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Islandia w 2,5 dnia
#1 PostWysłany: 20 Wrz 2015 23:22 

Loty: 14
Kilometry: 29 045
Witajcie, wlasnie ustrzelilam promocje z belfastu (mieszkam w dublinie) na islandie za 65 e rt od osoby :) jestem mega szczesliwa bo o islandi marze od 8lat kiedy chcialam wyjechac tam za praca (niestety nie uznali moich kwalifikacji zawodowych i zrezygnowalam). No i nareszczie jade. Niestety tylko na kilka dni. Przylatuje w srode przed poludniem i wracamy w sobote o 12,wiec w sumie 2,5 dni na zwiedzanie. Malo niestety ale na tyle narazie sie zdecydowalam ze wzgledu na prace. Bede leciec w maju 2016. Lecimy w dwie osoby z mezem i chcemy wypozyczyc samochod 4x4. Spanie w hotelach lub hostelach itp. Chcemy zobaczyc jak najwiecej jednak zeby nie bylo duzo chodzenia(zadnej wspinaczki czy trekkingu), najlepiej zeby latwo bylo dojechac autem ew kilka minut dojsc.
Chce zobaczyc:
gorace zrodla (i sie w nim wykapac oczywiscie ) :)
gejzer
wodospady
lodowiec
wulkan
jak najwiecej zwierzatke np foki, renifery i piesce i maskonury a jak znajdzie sie czas to wyplynac na wieloryby
chce w te 2,5 dnia jak najwiecej przezyc- przezyc cos czego w irlandii nie przezyje :)

Raczej nie zdazymy okrazyc calej wyspy w te 2,5 dnia choc podobno to mozliwe wiec mysle ze musimy skupic sie na polnoc lub poludnie lub wschod lub zachod. Co myslicie o wjezdzie i przejazd przez interior w polowie maja?

Jakie macie pomysly? Z tego co czytam narazie widze ze poludnie najlepsze? a moze jednak sprobowac cala wyspe?
Co myslicie? Jakies doswiadczenia?
 Relacje PM off  

#2 PostWysłany: 20 Wrz 2015 23:34 

Nie potrzebujesz do tego 4x4. To znaczy do interioru potrzebujesz, ale w 2,5 dnia nawet atrakcji przy drodze nr 1 nie zdążysz odklepać. Nie pakuj się w niepotrzebne koszty.
 PM off  

#3 PostWysłany: 21 Wrz 2015 07:58 
Awatar użytkownika

niebieski
Na 2,5 dnia to max: Golden Circle, Jokulsalron,Vik, któregoś dnia z wieczora/popołudnia Blue Lagoon, może wyprawa na wieloryby z Reykjaviku.

I jw. nie bierz auta 4x4.

#4 PostWysłany: 21 Wrz 2015 08:16 
Awatar użytkownika

Loty: 53
Kilometry: 142 596
niebieski
Ja bym zrobił w 1 dzień Golden Circle + gorąca rzeka (opiszę tą atrakcję później bo chyba nie ma info na f4f o tym) i wrócił na nocleg w okolice Reykjaviku.

W 2 dzień bym pojechał na północ w kierunku fjordów zachodnich.

#5 PostWysłany: 21 Wrz 2015 08:31 

Tutaj może jeszcze wskazówka bo mieliśmy "udawane" 4x4 ale i tak nie mogliśmy go do końca wykorzystać. Podzielę się z Tobą relacją, której spora część dotyczy okolic drogi nr 1. Może Ci się przyda.

http://don-bartoss.fly4free.pl/blog/127 ... to-od-lat/
 PM off
BooBooZB lubi ten post.

#6 PostWysłany: 21 Wrz 2015 22:35 

Loty: 14
Kilometry: 29 045
Ja czytalam ze maju pogoda moze byc rozna i na wszelki wypadek miec 4x4? Na golden circle nie przyda sie?
Don Bartos fajna wycieczka, moze ja troszke zmniejsze w pigulke :)
ja tak sobie myslalam zeby np po zobaczeniu Jökulsárlón wrocic do drobi F208 dojechac do F26 i dajel goledn circle. Co myslicie? Da sie? Jak sie jezdzi na drogach typu F?
 Relacje PM off  

#7 PostWysłany: 27 Paź 2015 23:42 

niebieski
F208 od południa to dowcipny zamysł :) ale rzeczywiście trudno wyobrazić to sobie nie będąc tam... na mapie droga jak droga, a w realu F "F"owi nie równy.
F208 jest przepiękna, lecz zabiera sporo czasu nie tylko przez ciągły zachwyt i trudną do opanowania ochotę, by odbić choć na chwilę drogami w bok - a to na wzgórze, a do wodospadu.
Przede wszystkim zawiera kilka przejazdów przez rzeki, tego lata widziałem tam nawet wariatów z Jimny - ale każdy się o nich martwił, bo to w mojej opinii głupota i nieodpowiedzialność (chyba, że ktoś naprawdę wie co robi i wie jak korzystać z islandzkich warunków i prognozy pogody oraz stanu dróg). Generalnie zdecydowanie ODRADZAM wyprawę F208 drogą bez DUŻEGO 4x4. Sam niby ją znam zakręt po zakręcie, a mimo to w ostatnim momencie Islandczyk powstrzymał mnie w tym roku od przekroczenia niepozornej rzeki Landcruiserem 150, pokazując głębokośc na wysokości koła koparki udrażniajacej drogę, dwa dni później dało się już przejechać tak jak ją pamietałem - czyli 50/60 cm głębokości. Parę kilometrów za Landmannalaugar 208 brzydnie nieco (gubi też F na części nowszych map) gdyż zaczyna wić się między słupami od przesyłu prądu. Rozpoczynający się przy jeziorze najpopularniejszy skrót do drogi 26 - wymaga z kolei przekroczenia dwóch kolejnych rzek, łatwiejszych, ale jednak... W każdym razie nawet mając 4x4 wyprawa tamtędy podczas pobytu 2-3 dniowego nie jest dobrym rozwiązaniem, chyba, że byłeś tam wcześniej i świadomie zdajesz sobie sprawę z tego jak ta przeprawa wygląda. Pięknie nie do opowiedzenia, ale wymagająco i nie ot tak palcem po mapie - dookoła 1 -> 30/26 dużo szybciej :) W dodatku traktowanie F208 jako łącznika między 1 a 26 to przemyślenie do którego nie przyznasz się na głos po powrocie. Ona po prostu jest jedną z najpiękniejszych dróg/przepraw, jedną z najwolniejszych, i zupełnie nie nadaje się na skrót - choć rozumiem co widzisz patrząc na mapę i myśląc europejskimi kryteriami. Zresztą i sama droga 26 potrafi dać nieźle w kość i urwać trochę czasu (a przynajmniej tłumik), choć jechałem nią tydzień temu i wyraźnie nawierzchnia wyrównana jest teraz względem tego co pamietam z zeszłego sezonu.

Co do 2,5 dnia. Hmmmm... Jeśli naprawdę nie ma szans na dłużej to radzę rzeczywiście południe i to bez zbyt ambitnych planów. Przede wszystkim jeśli zaświeci słońce to nie wyjeżdżać z niego na siłę dla założonego planu - tylko korzystać. Prawdopodobnie i tak wrócisz na Islandię po 2,5 dnia, więc zamiast pędzić liźnij powoli, a ze skupieniem - tak by poczuć smak. Ten kraj nie przypomina wypadowych wycieczek z reszty Europy. No i warto zajrzeć do pozostałych wątków tutaj na forum - tam już sporo argumentów pokrewnych tematowi się pojawiło.

Na deser jeszcze jedno słowo o F208. Zapewne możliwie prędko naprawią wjazd na nią z 1-ki., ale warto to sprawdzać, by się nie zdziwić. Obecnie bowiem akurat początek F208 jest od października nieprzejezdny - nie z powodu jesiennej pogody czy śniegu lecz z powodu jokulhlaupu (skracając wywód - powodzi podlodowcowej). Mosty są pozrywane, krajobraz dość zdziczał, wygląda dramatycznie i ma moc, ale... przejechać się nie da. Teoretycznie można próbować dobić do Eldgji bokiem od zachodu (F209,F210,F233) ale to jeszcze inny level - jak stać Cię na auto do takiego levelu, to i forum już nie potrzebujesz :) Jak nie masz takiego auta - daj spokój F208. Warto dobrze przeanalizować http://www.vegagerdin.is/ i niezależnie od tego w co wierzysz - modlić się o pogodę :) lub korzystając z jesieni potrenować optymizm w deszczu. Jeśli pojedziesz gdzieś więcej niż na Golden Circle to w 2,5 dnia nie ma znaczenia gdzie dojedziesz. I tak Cię się bardzo spodoba i i tak poczucie zachwytu zmieszane z niedosytem będzie Cię ciągnąć z powrotem.

Co do dróg zakładam, ze mówimy wyłącznie o nowym sezonie - czyli gdzieś od lipca 2016, bo jeśli wcześniej - to połowa tego co napisałem jest do zapomnienia :)
Przede wszystkim jeśli wcześniej - to rzeczywiście na 4x4 szkoda pieniędzy (chyba że w zimie), a F przed sezonem wymaż sobie z alfabetu oglądając mapę, żadnej z tych dróg nawet nie rozważaj.

Tak czy inaczej - nawet na 2,5 dnia warto, ale bez szarżowania. Jeśli tak krótko, to po prostu w bezdeszczowy dzień spróbuj Golden Circle w godzinach "poza-autokarowych" i coś jeszcze rozsądnie wzdłuż południowej 1-ki, bez siłowania się z odległością. Pięknego wyjazdu wszystkim!

P.S.
Leisla, przepraszam, nie doczytałem, że pytasz konkretnie o maj - więc część odpowiedzi napisałem na wyrost zainspirowany pozostałymi pytaniami. Zostawię jednak całość posta, bo może się komuś przyda. Powodzenia!
 Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.

#8 PostWysłany: 01 Lis 2015 08:39 
Awatar użytkownika

Loty: 53
Kilometry: 142 596
niebieski
My byliśmy w maju, śnieg był na całej północnej części wyspy ale spokojnie autem bez 4x4 da się radę (warto mieć opony z kolcami). Chyba wszystkie F w maju były pozamykane!

[ 8 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 0 gości