Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 62 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 13 Maj 2014 11:48 

Rejestracja: 24 Sty 2014
Posty: 77
Korzystając z atrakcyjnych cen WizzAira, postanowiłem w końcu odwiedzić Gruzję. Ponieważ limit urlopowy na ten rok już prawie w całości wykorzystany (głównie dzięki F4F;)), mogę sobie tylko pozwolić tylko dwudniowy weekendowy wypad. Lecę za miesiąc z WAW, lądowanie w Kutaisi w piątek o 20:40, wylot dwa dni później w niedzielę o 21:10. Łącznie nieco ponad 48h na miejscu...

I tu pojawia się pytanie - jak efektywnie wykorzystać tak krótki czas na miejscu. Czy jechać do Tbilisi zahaczając po drodze o Borjomi, czy może lepiej skupić się np. tylko na Mestii? Nie jesteśmy plażowiczami/imprezowiczami, więc Batumi raczej nas nie pociąga - bo czytając forum mam wrażenie, że to najmniej gruzińskie z gruzińskich miast... Nam chodzi o to, żeby chociaż trochę "liznąć" prawdziwej Gruzji, spróbować lokalnej kuchni i intensywnie pozwiedzać. A noce możemy spędzać w pociągach jeżdżąc po kraju ;)

Czy możecie doradzić, jak zorganizować te 48h w Gruzji?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 13 Maj 2014 12:24 

Rejestracja: 03 Lis 2012
Posty: 2784
Loty: 154
Kilometry: 151 837
niebieski
Ja podobny czas spędziłem właśnie w Batumi i nie imprezowałem, ani nie plażowałem (za zimno jeszcze było) i nie było nudno, a stosunkowo blisko od Kutaisi.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 13 Maj 2014 12:35 

Przyjeżdżasz do Kutaisi wieczorem, więc rano do Tbilisi. Pół dnia w Tbilisi (na najważniejsze rzeczy starczy), po południu do Mcchety i powrót do Tbilisi. W dniu wylotu wycieczka do Gori i Upliscyche a potem powrót do Kutaisi. Masz odwiedzoną stolicę, miasto Stalina, kawałek historii Gruzji w miastach Mccheta i Upliscyche.

Moim skromnym zdaniem dwa dni to malutko. Byłem trzykrotnie w Gruzji i jeszcze połowy kraju nie widziałem, ale na "liźnięcie" Gruzji może to wystarczy. I słuszna uwaga - Batumi warto odpuścić.
Góra
 PM off  
      
#4 PostWysłany: 13 Maj 2014 12:45 

Rejestracja: 24 Sty 2014
Posty: 77
Tak, zdaję sobie sprawę z tego że 2 dni to bardzo mało. Ale mając do wyboru: lecieć na dwa dni, czy nie lecieć wcale - postawiłem na to pierwsze.
Dzięki za wskazówki! Mniej więcej taką trasę planowałem... z tą różnicą, że zastanawiałem się nad wypożyczeniem auta w Kutaisi i jazdą do Tbilisi jeszcze w piątek. No ale to już zwiększenia budżetu by wymagało ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 21 Maj 2014 17:29 

Rejestracja: 01 Sie 2013
Posty: 99
Mam pytanie, ile czasu zarezerwowac sobie aby zobaczyc Mcchete ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 21 Maj 2014 17:37 

Rejestracja: 18 Maj 2011
Posty: 76
Na Mcchete obiektywnie godzinka wystarczy - warto natomiast poświęcić drugą i iść do monartyru Jvari, który jest ponad Mcchetą - pięknie położony i niesamowity widok na miasto.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 21 Maj 2014 18:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Sty 2012
Posty: 2189
Loty: 408
Kilometry: 718 413
srebrny
Hej :)
Może uderzaj od razu do Tbilisi i poszukaj sobie noclegu blisko liberty square - tam dojedzie marszrutka.
Nocleg najtańszy i z samego rana z Didube spróbuj dostać się do Kazbegi, Gruzja to góry !! wyjazd pomiedzy 8 a 9 rano powrót na 17-19 będziecie w mieście, dalej wieczorne spacery po pięknym mieście.
Następny dzień rano krótki spacerek po mieście i wyjazd Gori i dalej do Upliscyche - zadzwoń wcześniej do georgian bus - i zabiorą Cie z okolic Gori. zaoszczędzisz troszkę czasu na dojazdach.
na szybko z wykłądu piszę ale jak coś pytaj śmiało :)
_________________
Strona znajomego, gorąco polecam:
Zdjęcia, filmiki i ciekawostki z całego świata -> http://www.niezwyklyswiat.com
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 02 Cze 2014 13:20 

Rejestracja: 24 Sty 2014
Posty: 77
Okej, wszystko przekalkulowane i policzone... i wychodzi mi, ze jazda w sobote rano do Kazbegi moze byc trudna do zmieszczenia. Jadac do Tbilisi w pt wieczorem GeorgianBusem prosto po przylocie do Kutaisi oznacza, ze do stolicy dotrzemy ok 01:30 w nocy! Zrywanie sie pozniej o 6 rano moze byc awykonalne ;)

Suszek, czy plan podany przez brigante32 nie jest jednak rozsadniejszy? Czy Kazbegi nie jest i tak nierealne (ile jedzie tam marszrutka z Tbilisi?)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 02 Cze 2014 14:02 

Rejestracja: 24 Sie 2011
Posty: 206
Istvan napisał(a):
Czy Kazbegi nie jest i tak nierealne (ile jedzie tam marszrutka z Tbilisi?)

Marszrutka jedzie 3h, a jak się kierowcy śpieszy to dwie z małym hakiem :)
Ja tak jechałem, przy czym podróż 3 godzinna to z przerwami na zdjęcia.
A i bez problemu udaje się zrobić to jednego dnia.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 03 Cze 2014 00:21 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2011
Posty: 2595
Loty: 240
Kilometry: 293 130
Istvan napisał(a):
Okej, wszystko przekalkulowane i policzone... i wychodzi mi, ze jazda w sobote rano do Kazbegi moze byc trudna do zmieszczenia. Jadac do Tbilisi w pt wieczorem GeorgianBusem prosto po przylocie do Kutaisi oznacza, ze do stolicy dotrzemy ok 01:30 w nocy! Zrywanie sie pozniej o 6 rano moze byc awykonalne ;)

Suszek, czy plan podany przez brigante32 nie jest jednak rozsadniejszy? Czy Kazbegi nie jest i tak nierealne (ile jedzie tam marszrutka z Tbilisi?)


Kazbegi i Cminda Sameba po prostu musisz zobaczyć. Moja propozycja: W piątek wieczorem jedziesz do Tbilisi i bierzesz nocleg albo przy Didube albo gdzieś dalej ale obok stacji metra żebyś na to Didube mógł szybko się dostać. W sobotę rano pobudka o 8 (tylko ta zmiana czasu, więc o 5 :P ) i z Didube marszrutka do Kazbegi. Wejście pod kościółek i marszrutka z powrotem do Tbilisi. Jak będziesz miał siłę to możesz się jeszcze przejść po centrum i wjechać lub wejść na górę z ruinami Twierdzy Narikala, bardzo ładna panorama na miasto.

W niedziele proponowałbym rano złapać marszrutke do Mcchety, pokręcić się po niej i wjechać taksówką pod monastyr Dzwari. Następnie powrót do Tbilisi około 12. Ja bym się pokręcił chwilę po centrum jeszcze i około 14 wsiadł w marszrutke do Uplistsikhe.
Sam tam wprawdzie nie jechałem ale Uplistsikhe jest obok głównej drogi w Gruzji więc pewnie marszrutki się przy nim zatrzymują a te parę kilometrów do jaskiń można podjechać taksówką.

Potem już po oglądnięciu wróciłbym na główną trasę i wsiadł w marszrutke do Kutaisi.
Polecam przejrzeć moją relację z Gruzji, jest tam sporo zdjęć na podstawie których możesz wyrobić sobie zdanie co warto zobaczyć a co nie :)
Góra
 Profil Relacje PM off
Kras_2007 uważa post za pomocny.
 
      
#11 PostWysłany: 03 Cze 2014 01:00 

Rejestracja: 01 Kwi 2012
Posty: 810
niebieski
Nie wydaje mi się, żeby była marszrutka z Tbilisi do Uplistsikhe. Na pewno są marszrutki z Tbilisi do Gori za 3 GEL i z Gori do Uplistsikhe za 1 GEL. Albo Taxi z Tbilisi do Uplistsikhe za ok 60 GEL.
Must the see in Georgia:
Tbilisi, Mccheta, Kazbegi, Mestia, Wardzia, Sighnagi, Dawid Goredża.
2 dni w Gruzji to dramatycznie mało.
Za pierwszym razem byłem 4 dni, za drugim razem tydzień, następny raz będę w lutym 2015 i ciągle czuje niedosyt.
Suszek spędził tam kilka miesięcy i też uważam, że koniecznie trzeba zobaczyć Kazbegi i Cminda Sameba ale to podróż na cały dzień.
2 dni to poświęciłem na Kutaisi, speluna z browarem za 1 GEL i z Charcho za 3 GEL jest niepowtarzalna.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 03 Cze 2014 01:29 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2011
Posty: 2595
Loty: 240
Kilometry: 293 130
Faktycznie, źle spojrzałem na mapę. Czyli ja bym wsiadł w marszrutke do Gori a potem taksi do Uplistsikhe z tym że ja bym Gori jakoś specjalnie nie oglądał, nic tam niema poza muzeum Stalina które też nie zachwyca. Samo Uplistsikhe np. w porównaniu do Wardzi też jakieś rewelacyjne nie jest ale lepiej takie miasto skalne zobaczyć niż żadne.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 10 Cze 2014 12:53 

Rejestracja: 04 Cze 2012
Posty: 4253
Loty: 416
Kilometry: 938 579
złoty
to i ja się podepnę :)

planuję długi weekend w czerwcu w Gruzji - (środa wylot z WAW do KUT, powrót nd z KUT do WAW). Wstępny plan taki:
środa - przylot i marszutka do Batumi
czwartek - zwiedzanie Batumi, chillout, pływanie z delfinami ;)
o 17 samolot do Tbilisi
pewnie w hotelu ok 19 wiec jeszcze jakiś nocny spacerem po Tbilisi - czy jest dość bezpiecznie tak wieczorami? czy byliście w tych ich termach (wstęp 3 GEL podobno, czynne do 22)

piątek - wycieczka do Kazbegi - po powrocie jak starczy sił to spacerek po Tbilisi

sobota - (prośba o pomoc!!)
rano wyjazd do Mcchety i dalej... czy da radę marszutką dojechac do Uplistsiche, a potem wrócić wieczorem do Tbilisi?? Gori mniej mnie interesuje, ale czy transportem publicznym da radę zrobić całodzienna wycieczkę Mccheta-Uplistsiche?? Jak to widzicie?

Ewentualnie może lepiej w ten dzień pojechać do Davit Gareja, a wtedy w nd do południa podskoczyć do Mcchety?
widziałam tylko że do Davit Gareja nie ma transportu publicznego...

niedziela - zwiedzanie Tbilisi
o 18 samolot do Kutaisi i tu też pytanie - czy jest sens wyjścia na miasto w Kutaisi (pewnie realnie to z 1,5-2h) przed samolotem do WAW? Realnie to chyba tylko taxi da się coś zobaczyć?

a może lepiej jechać z rana marszutką do Kutaisi i więcej czasu tam spędzić, a Tbilisi zwiedzać tylko wieczorami?

wszelkie wskazówki mile widziane :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 10 Cze 2014 13:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3699
srebrny
Moim zdaniem Tbilisi jest dużo bardziej atrakcyjne od Kutaisi, szczególnie stare miasto i okolice Abanotubani bardzo przyjemne.
Dlaczego ma być niebezpiecznie, to normalny kraj z przyjaznymi ludźmi.
Mtskheta to dla mnie rozczarowanie, Gruzja to dla mnie jednak przyroda i GÓRY GÓRY i jeszcze raz GÓRY, piękne krajobrazy.
Odpuściłbym Batumi na rzecz Stepantsminda. Strasznie dużo jak na tak krótki pobyt. Marszrutki Cie wymęczą.

Pisząc termy pewnie masz na myśli łaźnie.
Byłem w 2 łaźniach koło słynnego Orbelianego na ul. Grishashvili, delikutaśny nie jestem, saunuję regularnie min. 1 raz w tygodniu od kilku lat, ale jakieś takie "brudne" mi się wydawały i zrezygnowałem. Generalnie w tej dzielnicy jest dużo łaźni, lepszych, gorszych, tańszych i droższych.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 10 Cze 2014 13:39 

Rejestracja: 04 Cze 2012
Posty: 4253
Loty: 416
Kilometry: 938 579
złoty
cypel napisał(a):
Pisząc termy pewnie masz na myśli łaźnie.
Byłem w 2 łaźniach koło słynnego Orbelianego na ul. Grishashvili, delikutaśny nie jestem, saunuję regularnie min. 1 raz w tygodniu od kilku lat, ale jakieś takie "brudne" mi się wydawały i zrezygnowałem. Generalnie w tej dzielnicy jest dużo łaźni, lepszych, gorszych, tańszych i droższych.


a to jest jakieś szczególne przeżycie czy po prostu sauna?:)

dlatego większe odległości wolę pokonac samolotem, żeby się nie zmęczyć. Marszutką do Kazbegi, no i dzień nr 3 to na razie brak planu - Mccheta i Uplistsiche czy moze Davit Gareja?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 10 Cze 2014 14:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3699
srebrny
bardziej chodziło mi o to, że korzystanie z publicznych saun w różnych miejscach na świecie niejako hartuje cie na warunki higieniczne.

Tak jak mówiłem, nie korzystałem, ale z tego co drążyłem temat, to możesz sobie zafundować masaż a tak naprawdę to mycie (szorowanie, namydlanie, mycie, spłukiwanie) siedzisz w basenie z wodą siarkową, jest też sauna. I te baseniki z wodą to jakoś mi tak średnio higienicznie wyglądały ;)
zdjęcie z jednej z łaźni, prawdopodobnie to jest publiczna nr 5

Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 153 KiB | Obejrzany 8172 razy ]
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 10 Cze 2014 14:07 

Mnie też Gruzini zaciągnęli do łaźni. Tych z kopułami na Meidani. Faktycznie higiena postsowiecka. Musiałem się dyplomatycznie wymówić. Dla nich to obowiązkowe misterium.
Góra
 PM off  
      
#18 PostWysłany: 10 Cze 2014 14:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3699
srebrny
Jaca pewnie byłeś w tych royal, one są najdroższe, z tego co się orientowałem można wynająć cały boks na kilka osób, ale stosunkowo droga impreza jak na tanią Gruzję
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 10 Cze 2014 14:16 

Rejestracja: 04 Cze 2012
Posty: 4253
Loty: 416
Kilometry: 938 579
złoty
czyli mozna odpuścić, bo jeszcze coś się złapie... :shock:

co myslicie o całodniowej wycieczce: Mccheta i Uplistsiche czy moze Davit Gareja? które lepsze? do którego łatwiej i taniej się dostać? czy do Gareja tylko taxi?
znalazłam info:
Cytuj:
Jeśli chodzi o dojazd, to sytuacja się zmieniła - z centrum Tbilisi chodzi codziennie tania marszrutka, nazywa się Gareji Line i kosztuje 25 lari w obie strony.


czy ktoś to może potwierdzić?

Cytuj:
Just been to Georgia and had a great holiday.

Just wanted to post a piece of information regarding visiting davit gareja.

It is now possible to go there by minivan from Tbilisi.

A black minivan departs from the parking between pushkin square and the fine arts museum everyday at 11am. It will stop at a petrol station for gas and you can stock up on bottled water at the shop there. You arrive at Davit gareja around 1.15 pm. You should get about 2 and half hours for the visit. The driver will wait for all passengers. On the way back it stops at a restaurant for lunch and it arrives back in Tbilisi before 7 pm, usually around 6.30 pm. Price for the whole trip is only 25 lari. Taxis will charge 120 to 150 lari for the same trip.
It is a black minivan with a small board on the windscreen saying davit gareji. You cannot miss it. There is no need for advance booking and I am not sure it is possible. Best to turn up at around 10.30. When I went two weeks ago, we were 7 but it could be busier in the high season. The driver does not speak English, but before departure, we were briefed in English about the travel arrangements by a woman who seemed to be the owner or manager.


oraz link
https://www.facebook.com/gareji.line
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 10 Cze 2014 14:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Gru 2011
Posty: 1982
srebrny
maxima napisał(a):
jakiś nocny spacerem po Tbilisi - czy jest dość bezpiecznie tak wieczorami? (...)
piątek - wycieczka do Kazbegi - po powrocie jak starczy sił to spacerek po Tbilisi (...)
sobota rano wyjazd do Mcchety i dalej... czy da radę marszutką dojechac do Uplistsiche, a potem wrócić wieczorem do Tbilisi?? Gori mniej mnie interesuje, ale czy transportem publicznym da radę zrobić całodzienna wycieczkę Mccheta-Uplistsiche?? Jak to widzicie?
(...)
a może lepiej jechać z rana marszutką do Kutaisi i więcej czasu tam spędzić, a Tbilisi zwiedzać tylko wieczorami?

Ja też ostatnio byłem na takim szybkim zwiedzaniu Gruzji, z tym że bez zaglądania do Batumi.

O 3 w nocy w Tbilisi czułem się bezpieczniej niż w Warszawie, nawet w ciemnych uliczkach starego miasta, policja prawie na każdym rogu (może stąd praktycznie brak przestępczości w Gruzji..?), a jak dwóch Gruzinów zaczęło się kłócić na ulicy to po chwili był przy nich już radiowóz.

Nie wiem w ile osób jedziecie, ale przy wyprawie do Kazbegi może warto zastanowić się nad taksówką? Przy 3-4 osobach koszt wychodzi niewiele wyższy niż marszrutka (ok. 90-100 GEL), a jest większa swoboda i możliwość zatrzymywania się w dowolnym miejscu... a widoki po drodze piękne! Na miejscu wejście z parkingu na wzgórze z Cminda Sameba zajmie co najmniej godzinę (można też wjechać samochodem terenowym za 40 GEL/auto w dwie strony), zejście podobnie a fajnie jest jeszcze posiedzieć pod monastyrem i pokontemplować okoliczne góry. Dodatkowo wracając z Kazbegi, o ile starczy sił (bo czasu raczej tak), warto od razu zajrzeć do Mcchety i podjechać na drugą stronę rzeki do monastyru Jvari (genialny widok na ujście rzeki Magana do Inguri).

Uplistsiche by pasowało po drodze z Tbilisi do Kutaisi, ale nie jestem pewien jak z dojazdem marszrutkami. Może więc zamiast Uplistsiche poświęćcie cały dzień na Davit Gareja - ponoć robi jeszcze większe wrażenie.

Aha, przez Kutaisi tylko przejeżdżałem, ale na pierwszy rzut nie warto zamieniać dodatkowej godziny w Tbilisi na zwiedzanie tego miasta. Podobnie Gori. Stolica jednak dużo bardziej urokliwa :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
suszek lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 62 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group