Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Wikipost
Bieżące/historyczne kursy przewalutowań można sprawdzić na stronach organizacji płatniczych:
Mastercard
Visa

Karty rozliczane po kursie organizacji do PLN:
Karta kredytowa Mastercard Citi Ultime
Karta debetowa i kredytowa VISA Noble Banku (tu przy karcie debetowej wypłaty za granicą są bez prowizji dla Banku)
Karta debetowa i kredytowa VIsa Getin - na uwagę zasługuje nowe konto "Proste Zasady" - ale należy pamiętać aby otwierając konto poprosić o kartę VISA (domyślnie jest Mastercard)
Karta debetowa i kredytowa Visa Banku Pocztowego
Karta debetowa Visa - Envelo Bank (marka banku pocztowego)
Karty debetowe PEKAO S.A. - zarówno VISA jak i Mastrercard - nowe konto "Przekorzystne" - wydawana jest karta Mastercard, przy wpływie 500zł (przelew z innego banku) i jedną płatnością karta i konto jest za darmo oraz bezpłatne są wypłaty za granicą (bez prowizji dla banku). Ostatnio opróćz karty Mastercard można mieć VISA Gold jednakże wymaga ona wpływu 5k pln/mc aby była bezpłatna. Ciekawe jest to że transakcje rozliczane są od razu - nie ma blokad, od razu znamy kwotę obciążenia.
Karta debetowa mBank - Visa Świat Intensive
Karta kredytowa Platinum z PKO BP - karta rozliczana po kursie Mastercard do tego w pakiecie świetne ubezpieczenie - polecam poczytać!
Karta kredytowa Visa Infinite z PKO BP - karta rozliczna po kursie VISA do tego ubezpieczenie o wyższych kwotach i Priority Pass bez limitu wejść.
Karta debetowa Karta Otwarta na Świat z BNP Paribas - co prawda karta kosztuje 10 PLN/mc ale ma dodatkowe ciekawe opcje oraz należy do Global Alliance co pozwala na bez prowizyjne wypłaty w wielu krajach gdzie jest doliczana przeważnie prowizja operatora bankomatu. Sprawdziła mi się do wybierania gotówki z Bankomatów w USA gdzie opłata operatora jest normą.
Konto Jakże Osobiste - można aktywować korzyść przewalutowania bez prowizji - tutaj nie mamy kursów organizacji płatniczej a kursy średnie NBP - taki rodzynek na rynku.

Poza tym:
Karty walutowe kantoru i T-mobile Usługi Bankowe - do tego jest oddzielny wątek
Revolut - do tego też jest oddzielny wątek
Curve - do tego też jest oddzielny wątek, może być ciekawą alternatywą/uzupełnieniem Revolut
N26 - zagraniczny bank, obsługuje użytkowników z Polski.
Twisto - coś jak karta kredytowa ale wydawana przez Czeski fintech, warte zainteresowania - niestety zmiana warunków od 14 września - oferta traci na atrakcyjności.

[ 2427 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46 ... 122  Następna
Autor Wiadomość
#841 PostWysłany: 18 Sie 2016 14:24 

niebieski
@martinka_pl

jakby co piszę tylko o mBanku i ich koncie walutowym (i karcie walutowej):

Na koncie walutowym mam walutę, w moim przypadku euro. Konto i kartę możesz mieć też u nich w dolarach oraz funtach. Najczęściej kupuję ją na cinkciarz.pl ale też i przez mbank (na cinkciarzu kurs jednak korzystniejszy).

Płacę kartą walutową (przypisaną do tego konkretnego konta, opłata roczna 30zł) w euro i z konta ściągane mam tylko tyle euro ile płacę, bez dodatkowych prowizji i opłat, przewalutowań też nie ma bo i nie ma z czego (konto w euro i płacę euro).

A płacę nią za zakupy internetowe na stronach gdzie podstawową walutą jest euro, wybieram kasę z bankomatu (rzecz jasna za granicą w krajach euro, w innych dorzucają już dodatkowe opłaty,przewalutowania czy prowizje), w tychże krajach euro płacę nią w ichnich sklepach.

Rezerwuję nią nocleg przy bezzwrotnych rezerwacjach np w Berlinie czy Rzymie (lub też tą kartą płacę na miejscu), ale np podczas kupowania biletów na KLM robiłam to przelewem walutowym (opłata za przelew wychodziła mniej niż opłata za płatność kartą).

Przy przelewach walutowych uważaj jakie robisz: przelew SEPA /przelew europejski to 5zł. Nie wkop się czasem w SWIFT (a najczęściej podpowiada się on automatycznie, trzeba zmienić na SEPA) - za to już biorą dodatkową kasę (opłaty, prowizje i inne takie, opłaty przez banki pośredniczące), mnie przez moją nieuwagę zdarto po kilku miesiącach dodatkowe 80zł.

Nie wiem czy jasno to opisałam, jakby co pytaj.
 Relacje PM off
martinka_pl uważa post za pomocny.

#842 PostWysłany: 18 Sie 2016 14:57 

Dzięki, @zulu za zwrócenie uwagi.
@olus, trudno mi się przez to przegryźć, ale spróbuję. Moje wypociny poniżej. Jestem po całej tej akcji chyba jeszcze głupsza niż przedtem :o Poproszę o koło ratunkowe, pliissssssssss. :oops:

Ze strony mBank https://www.mbank.pl/pomoc/info/karty/k ... niowe.html - dla kart kredytowej VISA Classic (PLN) i debetowej VISA Classic eMax (EUR):
Cytuj:
Waluty rozliczeniowe kart kredytowych i debetowych w mBanku
Jeśli płacisz za granicą kartą do swojego rachunku lub kartą kredytową, skorzystaj z poniższych informacji, które pomogą zrozumieć proces podwójnych przewalutowań i pozwolą oszacować wysokość wydatki.

KROK 1. Sprawdź w jakiej walucie rozliczana jest Twoja karta w tabeli poniżej.

a) karta kredytowa VISA Classic (PLN) - waluta rozliczeniowa PLN, * prowizja za przewalutowanie 5,9 %
b) karta debetowa VISA Classic eMax (EUR) do konta eMax EUR - waluta rozliczeniowa EUR, prowizja za przewalutowanie 3% dla walut innych niż EUR i PLN

Cytuj:
KROK 2. Przelicz kwotę transakcji na walutę rozliczeniową Currency Converter:
Kalkulator Currency Converter dla kart Visa
Kalkulator Currency Converter dla kart MasterCard

Zrobiłam to w wersji z prowizją za przewalutowanie 5,9 % i bez:
a) karta kredytowa VISA Classic (PLN) (kurs VISA wzięłam ze strony https://www.visa.pl/karty-dla-ciebie/ka ... r-walutowy):
13.06.2016 - 556 SEK = 278,91 PLN, czyli wychodzi 1 SEK = 0,501 PLN
--- kurs VISA (przy założeniu 0% prowizji za przewalutowanie): 556,00 SEK = 263,81 PLN, czyli 1 SEK = 0,474 PLN
--- kurs VISA (przy prowizji 5,9 %*): 556.00 SEK = 279.37 PLN, 1 SEK = 0.502 PLN
3.06.2016 - 10,34 EUR = 48,12 PLN, czyli wychodzi 1 EUR = 4,65 PLN
--- kurs VISA (przy założeniu 0% prowizji za przewalutowanie): 10,34 EUR = 45,48 PLN, czyli 1 EUR = 4,399;
--- kurs VISA (przy prowizji 5,9 %*): 10.34 EUR = 47.52 PLN, 1 EUR = 4.596 PLN
23.05.2016 - 39,99 EUR = 188,78 PLN, czyli wychodzi 1 EUR = 4,72 PLN
--- kurs VISA (przy założeniu 0% prowizji za przewalutowanie): 39,99 PLN = 176,99 PLN, czyli 1 EUR = 4,426;
--- kurs VISA (przy prowizji 5,9 %*): 39.99 EUR = 187.43 PLN, 11 EUR = 4.687 PLN
b) karta debetowa VISA Classic eMax (EUR) do konta eMax EUR - tu nie mam jeszcze żadnych transakcji, ale hipotetycznie, jeśli płatność byłaby w:
- GBP to powinnam ją przeliczyć kursem VISA na dzień transakcji na EUR z prowizją za przewalutowanie 3%?
- PLN to powinnam ją przeliczyć kursem VISA na dzień transakcji na EUR z prowizją za przewalutowanie 0%?
- EUR to nic już nie muszę przeliczać, bo karta jest po prostu obciążana kwotą transakcji

Cytuj:
KROK 3. Przelicz otrzymaną kwotę w walucie rozliczeniowej na PLN.
Skorzystaj z aktualnej tabeli kursów mBanku, gdzie znajdziesz obowiązujący kurs sprzedaży. Przy przeliczeniu z waluty rozliczeniowej na walutę rachunku (PLN) należy brać pod uwagę kurs obowiązujący o godzinie 12:00. Dla dni roboczych będzie to kurs z godziny 12, dla dni wolnych od pracy - ostatni kurs z dnia roboczego. Jeżeli jesteś posiadaczem jednej z kart Visa mBanku należy brać pod uwagę kurs z ostatniego dnia roboczego przed datą rozliczenia transakcji. Prosimy pamiętać, że mBank pobiera prowizję za przewalutowanie płatności wg obowiązującej tabeli opłat i prowizji.

a) karta kredytowa VISA Classic (PLN) - skoro przeliczyłam na PLN (waluta rozliczeniowa) w kroku 2, to jak mam jeszcze raz przeliczać na PLN po kursiebanku? :shock: I co z tą prowizją za przewalutowanie, skoro ujęłam ją w kroku 2?
b) karta debetowa VISA Classic eMax (EUR) do konta eMax EUR - mimo, że transakcja rozliczana jest w EUR, to nadal mam ją przeliczać na PLN? :shock:

Raiffeisen - karta kredytowa MasterCard Raiffeisen Wizz Air:

KROK 1 przez analogię do mBanku, bo nic innego nie znalazłam :? :
W cenniku Raiffeisen http://raiffeisenpolbank.com/documents/ ... 4.2016.pdf nie widzę nigdzie wysokości prowizji za przewalutowanie :roll: , waluta rozliczeniowa dla transakcji dokonanych za granicą (czy to również dotyczy płatności online?) - PLN (dla transakcji dokonanych do dnia 26 czerwca 2016 r.) EUR (dla transakcji dokonanych od dnia 27 czerwca 2016 r) :?: :shock:
- O co tu chodzi? Reklamuję właśnie płatność na stronie ryanair (zdecydowanie po 27.06.16), która wpierw pokazana mi została w PLN, po wpisaniu nr karty pobrana mi została w PLN przeliczonych z EUR, podczas gdy kolejna płatność na tej samej stronie pokazana w PLN, po wpisaniu nr karty pokazana w EUR i zmieniona przeze mnie ręcznie na PLN i pobrana w PLN bez przewalutowań z EUR

KROK 2 przez analogię do mBanku, bo nic innego nie znalazłam :? :
kurs MasterCard wzięłam ze strony https://www.mastercard.com/plp/klienci- ... rsion.html - tu jednak mogłam wpisać tylko datę i walutę, w której była dokonana płatność, bez możliwości wpisania wysokości prowizji za przewalutowanie:
7.07.2016 - 265 EUR = 1232,06 PLN, czyli wychodzi 1 EUR = 4,64 PLN ------- kurs MasterCard: 1 EUR = 4.421047 PLN
8.08.2016 - 535,30 PLN (oryginalnie na bilecie, przeliczone przez rynair na EUR, a potem znów przewalutowane na PLN) / 132,78 EUR = 594,42 PLN (transakcja reklamowana)

KROK 3: to jak to jest z tym przeliczeniem na PLN, bo już zgłupiałam z tą walutą rozliczeniową karty PLN w EUR i przeliczaniem po kursie banku na PLN :shock:

-- 18 Sie 2016 15:06 --

szarik napisał(a):
Rezerwuję nią nocleg przy bezzwrotnych rezerwacjach np w Berlinie czy Rzymie (lub też tą kartą płacę na miejscu), ale np podczas kupowania biletów na KLM robiłam to przelewem walutowym (opłata za przelew wychodziła mniej niż opłata za płatność kartą).

Przy przelewach walutowych uważaj jakie robisz: przelew SEPA /przelew europejski to 5zł. Nie wkop się czasem w SWIFT (a najczęściej podpowiada się on automatycznie, trzeba zmienić na SEPA) - za to już biorą dodatkową kasę (opłaty, prowizje i inne takie, opłaty przez banki pośredniczące), mnie przez moją nieuwagę zdarto po kilku miesiącach dodatkowe 80zł.

Nie wiem czy jasno to opisałam, jakby co pytaj.

Dzięki, @szarik, o to mi chodziło :) Mam jeszcze pytanie techniczne:
- jeśli rezerwujesz nocleg za pomocą karty, to normalnie wpisujesz dane karty, tak jak to się robi w przypadku kredytówek - czyli nr karty, datę ważności, te cyferki z tyłu? jaka jest opłata za płatność kartą przy tego typu transakcjach?
- napisałaś, że płacąc przelewem SEPA pobierane jest za płatność 5 zł - z konta głównego czy po przeliczeniu na PLN z konta EUR?
 Relacje PM off  

#843 PostWysłany: 18 Sie 2016 15:11 
Awatar użytkownika

Loty: 200
Kilometry: 375 582
niebieski
@martinka_pl Chyba się rzeczywiście trochę pogubiłaś, nie mam czasu teraz analizować wszystkiego co napisałaś i sprawdzać na stronach banków, ale na szybko kilka uwag:
- wątpię żeby Twoja karta kredytowa visa z mBanku była przeliczana z każdej waluty bezpośrednio na PLN. Przy SEK jest pewnie najpierw przeliczenie na EUR i potem na PLN. Raczej nie po kursie visa tylko po jakimś kursie banku.
- o karcie Raiffeisen Wizz chyba już było tu wszystko napisane, ale jeszcze raz - kiedyś była rozliczana bezpośrednio z każdej waluty na PLN, teraz (po 27.06) jest inaczej, walutą rozliczeniową dla transakcji innych niz w PLN jest EUR. Transakcje w EUR są przeliczane na PLN po kursie banku + prowizja (nie pamiętam teraz ile). Transakcje w innych walutach są przeliczane (chyba) po kursie Mastercard na EUR a następnie po kursie banku na PLN (+prowizja). Reasumując, tą kartą na pewno się nie opłaca płacić za granicą.

edit: jeszcze dopiszę dla jasności - waluta rozliczeniowa karty to PLN ale dla transakcji w obcych walutach waluta rozliczeniowa może być inna (np EUR) i tak jest w przypadku Twojej karty kredytowej z mBanku. To jest zresztą wyjaśnione w tych cytatach które wkleiłaś ze strony banku.
 Relacje PM off
Arekkk lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.

#844 PostWysłany: 18 Sie 2016 15:44 

niebieski
martinka_pl napisał(a):
Mam jeszcze pytanie techniczne:
- jeśli rezerwujesz nocleg za pomocą karty, to normalnie wpisujesz dane karty, tak jak to się robi w przypadku kredytówek - czyli nr karty, datę ważności, te cyferki z tyłu? jaka jest opłata za płatność kartą przy tego typu transakcjach?

tak, wpisuję wszystko tak samo jak w przypadku kredytówek.
Na booking.com np nie ma żadnych dodatkowych opłat ze strony banku.
Są one tylko wtedy gdy strona sama z siebie pobiera różne opłaty - jak np Ryanair czy jak już wcześniej wspominałam KLM miał jakieś tam opłaty za użycie karty (chyba 10 euro, a za przelew były dużo niższe czy nawet wcale ich nie było i wtedy była tylko opłata te 5 zł za SEPA)

martinka_pl napisał(a):
napisałaś, że płacąc przelewem SEPA pobierane jest za płatność 5 zł - z konta głównego czy po przeliczeniu na PLN z konta EUR?

sprawdziłam w historii transakcji i SEPA jak i opłata roczna za kartę jest pobierana z konta eur po przeliczeniu po kursie bankowym (nie doliczają żadnych dodatkowych opłat ani prowizji za przewalutowanie)
 Relacje PM off

#845 PostWysłany: 18 Sie 2016 16:04 

W takim razie płatności kartą walutową EUR i przelewem z konta EUR w mbank już rozumiem - dziękuję, @szarik :)

@olus, czyli podsumowując kwestię waluty rozliczeniowej - karty debetowe i kredytowe PLN:
- użyte w Polsce rozliczane są w PLN
- użyte za granicą w jednym banku mogą być rozliczane w EUR, a w innym w USD, a dopiero później przeliczane na PLN - wtedy będziemy mieć do czynienia z przewalutowaniem z waluty, w której dokonaliśmy płatności odpowiednio na EUR lub USD wg kursu wystawcy karty, a dopiero potem ta kwota EUR lub USD zostanie przeliczona na PLN po kursie sprzedaży banku z naliczeniem odpowiedniej prowizji dla banku za przewalutowanie? Wystawca karty za swoje przewalutowanie nie nalicza prowizji? Czy jako użycie za granicą rozumie się wszelkie transakcje dokonane w walucie innej niż PLN, np. na stronach rezerwacyjnych?

Będę wdzięczna za rozgryzienie, jak to się ma z kredytówkami, bo jednak czasem są pomocne i dzięki nim możemy liczyć na usługę charge back. Raz już tej opcji korzystałam i dzięki temu sporo zaoszczędziłam. Skoro Raiffesien Wizz zdecydowanie nie warto (poprzednio rezerwowałam nią nocleg w serwisie airbnb), to może visą mBanku (wszystkie moje wcześniejsze rezerwacje)?
 Relacje PM off  

#846 PostWysłany: 18 Sie 2016 16:46 

niebieski
witam

jeśli chodzi o kredytówki to są takie, które rozliczają się bezpośrednio z waluty transakcji na złote po kursie organizacji, np. visa getinu lub karta banku pocztowego ( do niedawna podobnie miały karty raiffeisena )
visa mbanku ma niekorzystne podwójne przewalutowanie

pozdrawiam
 Relacje PM off
martinka_pl lubi ten post.

#847 PostWysłany: 18 Sie 2016 18:45 
Awatar użytkownika

Loty: 200
Kilometry: 375 582
niebieski
martinka_pl napisał(a):
- użyte za granicą w jednym banku mogą być rozliczane w EUR, a w innym w USD, a dopiero później przeliczane na PLN - wtedy będziemy mieć do czynienia z przewalutowaniem z waluty, w której dokonaliśmy płatności odpowiednio na EUR lub USD wg kursu wystawcy karty, a dopiero potem ta kwota EUR lub USD zostanie przeliczona na PLN po kursie sprzedaży banku z naliczeniem odpowiedniej prowizji dla banku za przewalutowanie? Wystawca karty za swoje przewalutowanie nie nalicza prowizji? Czy jako użycie za granicą rozumie się wszelkie transakcje dokonane w walucie innej niż PLN, np. na stronach rezerwacyjnych?

Dobrze rozumiesz. Każda transakcja w obcej walucie, nie ważne gdzie dokonana, podlega tym zasadom.

martinka_pl napisał(a):
Będę wdzięczna za rozgryzienie, jak to się ma z kredytówkami, bo jednak czasem są pomocne i dzięki nim możemy liczyć na usługę charge back. Raz już tej opcji korzystałam i dzięki temu sporo zaoszczędziłam. Skoro Raiffesien Wizz zdecydowanie nie warto (poprzednio rezerwowałam nią nocleg w serwisie airbnb), to może visą mBanku (wszystkie moje wcześniejsze rezerwacje)?

Z tego co pisałaś wcześniej wynika, że visą z mBanku też będzie bardzo niekorzystnie. Aha i na kartach debetowych można tak samo zrobić chargeback, nie tylko kredytówki mają taką usługę.
 Relacje PM off
martinka_pl lubi ten post.

#848 PostWysłany: 18 Sie 2016 20:13 

@olus, @kruczi, dziękuję za wyjaśnienie :)

Wysłane z mojego LG-D280 przy użyciu Tapatalka
 Relacje PM off  

#849 PostWysłany: 19 Sie 2016 14:02 

Wg. https://www.mbank.pl/pomoc/info/karty/karty-platnicze-waluty-rozliczeniowe.html, wszystkie karty Visa (oprócz walutowych) mBanku mają walutę rozliczeniową PLN. W związku z tym, wszystkie transakcje niezależnie od waluty przeliczane są na PLN wg. kursu Visa i dodawana jest prowizja 5,9%.
W przypadku kart walutowych, płatności w walucie innej niż waluta karty przeliczane są wg kursu Visa na tą walutę (Gdy nie jest to PLN, to doliczana jest prowizja 3%).
 Relacje PM off  

#850 PostWysłany: 19 Sie 2016 15:42 

tomeko12 napisał(a):
Wg. https://www.mbank.pl/pomoc/info/karty/karty-platnicze-waluty-rozliczeniowe.html, wszystkie karty Visa (oprócz walutowych) mBanku mają walutę rozliczeniową PLN. W związku z tym, wszystkie transakcje niezależnie od waluty przeliczane są na PLN wg. kursu Visa i dodawana jest prowizja 5,9%.
W przypadku kart walutowych, płatności w walucie innej niż waluta karty przeliczane są wg kursu Visa na tą walutę (Gdy nie jest to PLN, to doliczana jest prowizja 3%).

Czyli kartą Visa mBanku w EUR opłaca się płacić tylko w EUR, ewentualnie w PLN. Do płatności w innych walutach lepiej wyrobić sobie kartę USD np. w Kantorze Alior?
 Relacje PM off  

#851 PostWysłany: 19 Sie 2016 16:07 

Tak, ew karta USD T-mobile (bezpłatne wszystkie bankomaty, koszt 10PLN/4lata), współpracuje z kantorem Aliora on-line.
 Relacje PM off  

#852 PostWysłany: 19 Sie 2016 16:19 
Awatar użytkownika

@tomeko12 kuzyn ją chyba ma, bo kiedyś rozmawialiśmy na ten temat. Podpytam go jak będę go widział czy jest z tej karty zadowolony.

#853 PostWysłany: 19 Sie 2016 16:31 

niebieski
ja korzystam i jest ok
zdarzają się bankomaty, z których nie da się wypłacić
lub
chcą przeliczać lokalną walutę na euro ( Ukraina )
ale wystarczy skorzystać z innej sieci i jest ok

pozdrawiam
 Relacje PM off  

#854 PostWysłany: 19 Sie 2016 23:40 

srebrny
Przymierzam się do wyrobienia karty kredytowej. Będę miał niebawem możliwość przepuszczenia pięciocyfrowej kwoty i zastanawiam się, gdzie będzie najkorzystniej "odzyskać" je. Kompletnie nie zależy mi na pożyczaniu kasy. Bardziej na bezpłatnym użytkowaniu oraz jak największym cash backu.

Myślałem by zacząć zbierać mile M&M (mam już odrobinę na początek), złotówki w płacąc Wizz Raiffaisen. Do tej pory kupuję bilety płacąc debetówkami EUR i USD z Alior Kantor.

Jaką kartę/rozwiązanie polecacie?

#855 PostWysłany: 20 Sie 2016 17:14 

niebieski
A czy karta debetowa visa getinbanku też rozlicza walutę obcą po kursie organizacji VISA, czy ta zasada dotyczy tylko kart kredytowych VISA? Widzę też, że mają w ofercie kartę 2 w 1 (jednocześnie debetówka i kredytowa)
 Relacje PM off  

#856 PostWysłany: 21 Sie 2016 02:02 
Awatar użytkownika

niebieski
@dyzio1 Tak, w kartach debetowych jest dokładnie tak samo.

Co do karty 2 w 1, to pomysł ciekawy w teorii, problem jest w tym że możliwość wyboru karty kredytowej masz tylko jeżeli terminal to obsługuje (co podejrzewam że jest bardzo rzadkie, biorąc pod uwagę że to chyba jedyna taka karta na naszym rynku), albo płacąc w Internecie - w pozostałych przypadkach automatycznie wykorzystywana jest karta debetowa.
dyzio1 lubi ten post.

#857 PostWysłany: 21 Sie 2016 08:17 
Awatar użytkownika

Loty: 241
Kilometry: 372 348
srebrny
kruczi napisał(a):
ja korzystam i jest ok
zdarzają się bankomaty, z których nie da się wypłacić

Problemy z wypłatą "polskimi" kartami za granicą są normalne. Nie dotyczy to tylko kart T-Mobile, a częściej wszystkich obcych dla danego kraju kart. Wtedy szukasz innego bankomatu :)
kruczi napisał(a):
chcą przeliczać lokalną walutę na euro ( Ukraina )
ale wystarczy skorzystać z innej sieci i jest ok

Również zdarza się regularnie za granicą i dotyczy wszystkich kart obcych dla danego kraju. Najczęściej dotyczy to terminami, których właścicielem nie jest bank, a inna instytucja finansowa. Dobrym przykładem jest powszechnie spotykany w Europie Euronet, który nie pozwala na przeliczenie po kursie organizacji (MasterCard, Visa), a jedynie sprzedaje Ci walutę wg swojego przelicznika. Przelicznik jest oczywiście bardzo korzystny, ale nie dla Ciebie tylko dla Euronetu. Na szczęście w takim przypadku kurs trzeba dodatkowo potwierdzić i łatwo policzyć, że ktoś nas próbuje zrobić w konia. Polecam zawsze uważnie czytać komunikaty w bankomatach i w miarę możliwości korzystać z bankomatów należących bezpośrednio do banków, nie organizacji finansowych.

#858 PostWysłany: 22 Sie 2016 11:53 

Loty: 12
Kilometry: 31 528
niebieski
Apocalipse napisał(a):
Dobrym przykładem jest powszechnie spotykany w Europie Euronet, który nie pozwala na przeliczenie po kursie organizacji (MasterCard, Visa), a jedynie sprzedaje Ci walutę wg swojego przelicznika. Przelicznik jest oczywiście bardzo korzystny, ale nie dla Ciebie tylko dla Euronetu. Na szczęście w takim przypadku kurs trzeba dodatkowo potwierdzić i łatwo policzyć, że ktoś nas próbuje zrobić w konia. Polecam zawsze uważnie czytać komunikaty w bankomatach i w miarę możliwości korzystać z bankomatów należących bezpośrednio do banków, nie organizacji finansowych.

Nie do końca się zgodzę. Wypłacałem ostatnio kilka razy z Euronetu zarówno w Chorwacji jak i na Węgrzech. Fakt, Euronet proponował przeliczenie na złotówki i wypłatę lokalnej waluty po nie najlepszym kursie. Jako, że korzystałem albo z karty Revolut albo karty USD z AK, to za każdym razem wybierałem wypłatę bez przeliczenia w bankomacie (czyli obciążenie karty lokalną walutą) i dzięki temu miałem kursy OK.
Także nie trzeba od razu zmieniać bankomatu - wystarczy wybrać na ekranie odpowiednią opcję.
 Relacje PM off  

#859 PostWysłany: 22 Sie 2016 14:57 

Stoję właśnie przed wyborem banku, w którym założę konto walutowe. I mam już dość :mrgreen: Proszę o pomoc!

Wyjeżdżam na wymianę studencką na pół roku do Grecji, na Kretę. Potrzebuję konto, na które mogą mi wpłacać stypendium w euro. Ja z kolei będę wypłacać kasę w bankomatach albo płacić kartą. Raczej nie będę przelewać tych pieniędzy na żadne dalsze konta.

Czytam i czytam opinie i zdecydować się nie mogę!
Odpadają wszystkie banki, w których muszę mieć konto osobiste. Posiadam już jedno w ING, jestem bardzo zadowolona.

Jeśli chodzi o konta walutowe:

1. Mogę założyć w ING, ale pobierają każdorazowo prowizję 6% za wypłatę z bankomatu + 1,5 zł opłatę miesieczną za kartę. Jeszcze jakieś dodatkowe opłaty za przelewy, ale mam nadzieję, że mnie by nie dotyczyły.

2. Bardzo korzystna zdaje się być oferta Smart Banku, ale obawiam się ich trochę - młody bank, mało znany. Opinie mega różne :(

3. Kantor Alior - bezpłatna jedna wypłata z bankomatu, wszystko spoko, ale chyba najbardziej opłaca się to ludziom wymieniającym PLN na EUR. Czy jako ktoś, to potrzebuje tylko wirtualnego miejsca do przetrzymania hajsu mi się to opłaci? :D

Tak naprawdę wychodzi na to, że w żadnym banku od opłat się nie ucieknie - trzeba się zdecydować, za co najbardziej opłaca się bulić :D
 Relacje PM off  

#860 PostWysłany: 22 Sie 2016 16:44 

niebieski
A mBank i ich konto walutowe? Darmowe konto, karta 30zł /rok, bezpłatne bankomaty.
 Relacje PM off  

[ 2427 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46 ... 122  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot], dgim, tomgrim oraz 4 gości