Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 107 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 17 Cze 2014 15:37 

Cześć,

Pewnie dla wielu pytanie może się wydawać banalne...
Wybieramy się jutro do czeskiej Pragi.
Zastanawiam się co jest bardziej opłacalne :
- wymiana waluty na korone czeske w PL
czy
- płacenie karta kredytową na miejscu (posiadam karte citi handlowy wizz air)

Byłbym wdzięczny za podpowiedź.
Google sprawdziłem i są różne zdania w tym temacie...
 Relacje PM off  

#2 PostWysłany: 17 Cze 2014 15:45 

ja stosowałem 3 wyjście, tj. wymianę pln na czk już na miejscu w Czechach.
 Relacje PM off  

#3 PostWysłany: 17 Cze 2014 15:49 

Loty: 4
Kilometry: 4 402
ja placilem w niedziele w tesco karta Alior Banku i kurs wyszedl ponizej 15zl za 100 koron
 Relacje PM off  

#4 PostWysłany: 17 Cze 2014 15:55 
Awatar użytkownika

srebrny
alior juz zaksiegowal transakcje na wyciagu z niedzieli ?

czy masz utworzona blokade ?
 Relacje PM off  

#5 PostWysłany: 17 Cze 2014 16:19 

Z mojego doświadczenia nawet karty z dużymi opłatami za przewalutowanie, wychodzą taniej niż większość kantorów.
O ile jednak w Pradze jest jeszcze ok, to mniejszych miejscowościach często nie akceptowali płatności kartą w barach, restauracjach itp. A były to miejscowości typowo turystyczne.
 Relacje PM off  

#6 PostWysłany: 17 Cze 2014 16:23 
Awatar użytkownika

Zbanowany
Jeśli ktokolwiek czytający ma/będzie mieć taki dylemat + jedzie Polskimbusem: na przejściu granicznym w Słonem jest wg mnie jeden z lepszych kantorów. Tylko jedna sprawa: nie ten w Kudowie, ten po drugiej stronie w Nachodzie.
Postój jest prawie zawsze długi, na spokojne przejście mostu, wymianę, powrót potrzeba z 10-15 min. Ja w Pradze znalazłem tylko dwa kantory które oferowały taki sam kurs jak ten z Nachodu. Lepszych kursów nie spotkałem.
+Można kupić sobie korzystnie wałówkę na podróż w albercie (zresztą całym 'polskim') :P
 Relacje PM off  

#7 PostWysłany: 17 Cze 2014 17:17 

niebieski
Panda - nie jest to nic odkrywczego, ze najlepsze kursy wymiany (najmniejsze spready) sąsiednich walut są na granicach i w ich bliskiej odleglosci, bo tam potencjalnie jest najwieksza wymiana ludzi z dwóch stron granicy, którzy sprzedają czy kupuja te waluty.
 Relacje PM off  

#8 PostWysłany: 17 Cze 2014 17:31 
Awatar użytkownika

Zbanowany
@flus, to powiedz mi dlaczego pytanie wylądowało w koszu i po co zostało zadane. Dla mnie nie jest to nic odkrywczego, ale nie jesteśmy sami na tym świecie, na tym forum. Są tu też ludzie którzy potrzebują nawet tak podstawowych informacji, a inni są tu po to by im pomagać (przynajmniej tak myślę, choć chyba się mylę :/ )

I najważniejsze, co mnie tak 'podnieca' że postanowiłem napisać powyższe: większość Polaków idzie do 1. kantoru na granicy (polskiego) który ma nieprównywalnie gorsze kursy.
 Relacje PM off  

#9 PostWysłany: 17 Cze 2014 17:54 

niebieski
Zdecydowanie tylko polecam kupno CZK w Polsce to ok 15,40-15,60 zł za 100 Czk Nigdzie w Czechach nie wymienicie za tą cenę ,wiem ,bo jestem raz dwa razy w miesiącu. W czeskim kantorze zawsze jest prowizja ,a jak jej nie ma to za 10 zł dostaniesz zawsze 60 CZK lub mniej.
Sprawa płatności kartą w sklepach i restauracjach to jeszcze inna piłka. Ktoś pisze że za 100 CZK potrącili mu 15 zł. W rzeczywistości jest to blokada środków które póżniej księgowane są po kursie sprzedazy i doliczana jest opłata za przewalutowanie ok 3 % Wtedy 100 CZK wynosi ok 17 zł Dla ścisłości wiele banków od wczoraj wprowadziło ,tak przed wakacjami specjalnie dodatkowe opłaty za przewalutowanie na euro i prowizję od transakcji kartą do konta w PLN
 Relacje PM off
jaraczk lubi ten post.

#10 PostWysłany: 17 Cze 2014 18:09 
Awatar użytkownika

Loty: 71
Kilometry: 81 270
Ja polecam z kolei wypłatę koron czeskich w bankomatach Uni Credit ;)
Jak wiadomo Pekao s.a jest częścią Uni Credit więc mając tą kartę zyskujemy najlepszy kurs.. lepszy niż w kantorze.
Zwracam też uwagę na pułapki związane z kupnem waluty u nich w kantorach. Często doliczana jest prowizja za operację sięgająca czasem 9% i więcej.
Nie opłaca się również wymieniać EUR na CZK.

#11 PostWysłany: 17 Cze 2014 18:15 
Awatar użytkownika

Zbanowany
no właśnie, nigdzie w Czechach poza granicą. Ostatnim razem (przed 2 tygodniami) jak byłem kursy układały się następująco: 6,58 - 6,65 + chętni do negocjacji.Jak łatwo wyliczyć, na 15 zł wychodzi max. 17gr spreadu. Czyli wcale nie tak mało korzystniej.
@skibek, także się nie zgodzę, w Nachodzie euro wychodziło jeszcze korzystniej niż PL (ok.27.20-27.65 czyli 0.45 czk na każde ~4.20pln co daje ~13 gr spreadu na 6,65zł.
 Relacje PM off  

#12 PostWysłany: 17 Cze 2014 18:49 

srebrny
@andrzejdz Nie znasz się ;) Kantor tuż przy rynku Starego Miasta w Pradze http://www.exchange.cz/ jak wydrukujesz kupon i wymienisz za ponad 1000 Kc (ok. 150 zł) to kurs sprzedaży korony wychodzi 15,267 PLN za 100 CZK (bez kuponu kurs wychodzi 15,385), więc dużo lepiej niż podałeś.
Z polskich kantorów stacjonarnych dobry kurs jest też z Cieszynie, mają też swoją stronę internetową http://www.kantor.cieszyn.pl/kursy.php
 Relacje PM off  

#13 PostWysłany: 17 Cze 2014 19:21 

niebieski
Zakup koron wczoraj w kantorze na samej granicy Kudowa Słone. Obok stacji orlenu. 100CZK - 15,10 PLN. Jeżdżę raz w miesiącu do Pragi, najlepsze kursy są w kantorach przy samej granicy.
Zaraz za granicą Market Albert - można płacić złotówkami.
 Relacje PM off  

#14 PostWysłany: 17 Cze 2014 19:23 
Awatar użytkownika

Loty: 371
Kilometry: 601 471
Zdecydowanie karta, Alior ktory nie ma najnizszych kursow byl zawsze korzystniejszy niz kantor.
 Relacje PM off  

#15 PostWysłany: 17 Cze 2014 19:29 

niebieski
Czyli korona osłabiła się do złotówki, W poprzedni gorący weekend było jakieś 20-30 gr drożej na 100 CZK
To czy znam sie ,czy nie @p27 to zostawiam bez komentarza ,a tobie jak chce się biegać z kuponem po Pradze aby zaoszczędzić aż 1,2 PLN na tysiącu koron to inna sprawa.
 Relacje PM off  

#16 PostWysłany: 17 Cze 2014 19:30 
Awatar użytkownika

srebrny
wybieram sie niebawem tranzytem przez Czechy
kurs korony sprzedaz w kantorach 0,1514 w Katowicach
ja mam wiekszy sentyment do papieru niz do plastiku
co zostanie wyladuje w baku na ostatniej stacji przed granica
 Relacje PM off  

#17 PostWysłany: 17 Cze 2014 19:43 

srebrny
andrzejdz napisał(a):
Czyli korona osłabiła się do złotówki, W poprzedni gorący weekend było jakieś 20-30 gr drożej na 100 CZK
To czy znam sie ,czy nie @p27 to zostawiam bez komentarza ,a tobie jak chce się biegać z kuponem po Pradze aby zaoszczędzić aż 1,2 PLN na tysiącu koron to inna sprawa.

Znowu mijasz się z prawdą. W porównaniu do poprzedniego tygodnia, to złotówka się osłabiła. Przyczyniło się do tego ujawnienie taśm we Wprost. Tydzień temu za złotówkę dawano w Exchange.cz 6,65 CZK (zatem kurs wynosił 0,1504). Ja w odróżnieniu od ciebie, staram się nie radzić ludziom, jeżeli nie mam pewności, że to co mówię jest prawdą ;)
 Relacje PM off  

#18 PostWysłany: 17 Cze 2014 20:15 

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Niestety nie mam mozliwości zakupu waluty na granicy bo jedziemy simple express.
Zdecyduje sie w takim razie wymienić walutę tutaj bo płacenie kartą wizzair z tego co zrozumiałem raczej nie będzie opłacalne. Dzięki.
 Relacje PM off  

#19 PostWysłany: 18 Cze 2014 21:40 

Loty: 4
Kilometry: 4 402
correos napisał(a):

blokada, wiec dam znac jak wyszlo gdy zaksieguja transakcje

edit: faktycznie wyszlo inaczej, sciagnelo 43,07zl za 265,20czk - 0,1625 - to slabiutko :D
 Relacje PM off  

#20 PostWysłany: 19 Cze 2014 00:47 

niebieski
jaraczk napisał(a):
correos napisał(a):

blokada, wiec dam znac jak wyszlo gdy zaksieguja transakcje

edit: faktycznie wyszlo inaczej, sciagnelo 43,07zl za 265,20czk - 0,1625 - to slabiutko :D

poczekaj do ostatecznego rozliczenia z konta wyjdzie ok 0,17

Atak nawiasem banki od wczoraj dojiczają sobie prawie 3 % prowizji za przewalutowanie czyli za euro z kantoru płacisz 4,17 a w banku prawie 4,40
 Relacje PM off  

[ 107 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 1 gość