Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 6 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 10 Gru 2022 19:18 
Awatar użytkownika

Loty: 176
Kilometry: 169 439
srebrny
Po prawie dwóch miesiącach od poprzedniej relacji (albania-za-264zl-z-gdanska-w-drodze-po-ftl,1504,167788), którą tutaj napisałem zabieram się za kolejną.
Tym razem nie z Gdańska a z Warszawy na pokładzie Dasha Q400 [*] (nie trzeba go przedstawiać :D ) w barwach LOT zabieram się do...Czeskiej Ostrawy. Prawie 300 tys miasta przy Polskiej granicy.
Przed wylotem wiedziałem tylko że za bardzo nie będzie co tam do robienia ale czego się nie robi dla wbicia FTL...

Poprzednie relacje:

1. lotwa-za-200zl-z-gdanska-w-drodze-po-ftl,1509,165102 [1-4/30]
2. slowenia-za-300zl-z-gdanska-w-drodze-po-ftl,1510,165223 [5-8/30]
3. albania-za-264zl-z-gdanska-w-drodze-po-ftl,1504,167788 [9-12/30]

Rozpiska lotów:

12:45 WAW-OSR 13:45 13.05.2022 [DH8D]
13:45 OSR-WAW 14:50 14.05.2022 [E170] - Tutaj zmieniła się godzina wylotu z 14:20 na 13:45 przez co trzeba był wziąć taryfę w cenie praktycznie biletów ale o tym dalej :evil:

Ilość dni? praktycznie 24h :lol:

13.05.2022 Piątek

Wyjazd po 5 rano z Głównego w Gdańsku na Centralny w WAW a dalej kolejką na Lotnisko WAW.
Dlaczego nie GDN-WAW-OSR-WAW-GDN? Gdyż był to Piątek/Sobota i ceny dolotu z/do GDN były lekko przesadzone.
W każdym bądź razie na spokojnie udało się zdążyć.
Wylot o czasie, obłożenie bardzo niskie na poziomie może 50%. Po drodze lekkie turbulencje (pierwszy lot drugiej połówki dashem po czym stwierdziła że więcej do tego samolotu nie wsiada :lol: ).

Załącznik:
lądowanie OSR.jpeg

Załącznik:
Przylot.jpeg

Lądowanie o czasie na zielonym polu (podobno trawa u sąsiada bardziej zielona :roll: ).
Lotnisko składa się z nowej jak i starej części. Ze starej części wychodzi się na zewnątrz a z nowej się nadaje tylko bagaże i można czas spędzić w kawiarni.
Na przylotach moje oczy przykuwa...Business Lounge 8-) lotniska regionalne w Polsce powinny brać przykład! :lol:
Są stanowiska wypożyczalni samochodów (Carwiz/Hertz/dollar./Trriffy/Budget) jak i bankomat "MONETA" - Prowizja 195 CZK (38zł!)

Załącznik:
Przylot salonik.jpeg

Załącznik:
Stary terminal.jpeg

Załącznik:
Nowy terminal.jpeg

Co ciekawe do lotniska jest doprowadzona kolej, szkoda tylko że godziny są słabe...godzina czekania po przylocie więc decydujemy się na autobus.

Załącznik:
Kolej.jpeg

Rozkład jazdy kolei jest następujący:

Przyjazdy: 5:30/13:27/15:18/17:16/21:31
Odjazdy: 6:34/14:50/15:47/18:43/22:39

Biletomatu nie zauważyłem więc zakup u konduktora.

Jako że godziny nie odpowiadają nam to jedziemy autobusem spod lotniska gdzie godziny odjazdów są już lepsze.
Autobus 333 odjazd o godz. 14:15, czas jazdy jakieś 40min do centrum Ostrawy.
Koszt 54 CZK (10,40zł) i na szczęście jest możliwość płatności kartą u kierowcy.

Załącznik:
rozkład bus.jpeg

Nocleg mamy w "Kampus Palace" co jak się później okazało jest to akademik ale wynajmowany na okres wakacji(?)
Koszt 200zł za...całkiem spore mieszkanie. Myślałem że będzie to zwykły pokój a tu zdziwienie. Jest duży salon, mały aneks kuchenny, łazienka. Na ostatnim piętrze.
Lokalizacja, praktycznie przy CH "Forum Nova Karolina". Wszędzie blisko.

Miły akcent, "figury" z ręczników rodem z All-in z Egiptu ale bez płacenia 1 zielonego banknotu :lol:

Załącznik:
Czeski All.jpeg

Miasto zbyt wiele atrakcji nie ma ALE! Tego dnia było inaczej...pojawił się zlot food trucków z jedzeniem i piwem przy CH "Forum Nova Karolina" :)

Załącznik:
food trucki 1.jpeg

Załącznik:
food trucki 2.jpeg

Pogoda dopisywała, słonecznie, ciepło. Nie chcę myśleć jak bardzo jest to przygnębiające miasto podczas zachmurzenia, deszczu...

Obok budynku w którym nocujemy jest taki okaz - "Ostravica" dawany dom handlowy z ciekawą historią a dzisiaj straszy przechodniów po nocach.
W skrócie wybudowany w 1911, otworzony w 1930, zamknięty w 2001 z powodu częściowego zawalonego stropu, zamknięty w 2003 z powodów ekonomicznych...cała historia z datami pod tym linkiem.
https://www.msstavby.cz/projekty/ostravica/ (j. Czeski lub tłumacz)

Załącznik:
dom towarowy.jpeg

Wracamy spędzić czas do mieszkania, zwiedzanie miasta przewidziane na jutrzejszy dzień

14.05.2022 Sobota

Wyjście na zwiedzanie jakoś przed godz. 10:00. Czas na zwiedzanie do...12:00 (Wylot niestety o 13:45 zamiast 14:15 przez co powrót na lotnisko pociągiem, którym bylibyśmy tam o 13:27 odpada) trzeba ogarnąć jakiegoś Bolta/Ubera...w jakim Ja byłem błędzie myśląc że zamówię sobie przejazd w normalnej cenie i od razu mi podjedzie kierowca a następnie zawiezie na lotnisko :twisted: ale o tym za chwile

Spacer w drodze do Wieży Ratuszowej z której można podziwiać Ostrawę z góry - atrakcji łatwo dostępnej bez jechania gdzieś poza miasto.

Po drodze coś dla fanów czegoś zielonego...

Załącznik:
zielony sklep.jpeg

No i jest Ratusz

Załącznik:
wieża ratuszowa.jpeg

Po wejściu głównymi drzwiami odrazu kierujemy się do windy i jedziemy na samą górę a tam znajduje się punkt informacji turystycznej.
Co jak się okazało pracuje tam Polak :D Zajmuje się promocją regionu. Opowiada o regionie, atrakcjach w tym mieście itd.
Jeżeli ktoś ma sporo czasu to polecał odwiedzić Hutę "The lower Vítkovice Area"
https://www.dolnivitkovice.cz/pl/
https://www.google.com/maps/place/The+l ... 18.2795459

Koszt wejście na wieżę za osobę 60 CZK (11,50zł można kartą). Płatne w tym punkcie informacji turystycznej na górze.
I takie widoki na Ostrawę

Załącznik:
widok wieża 1.jpeg

Załącznik:
widok wieża 2.jpeg

Załącznik:
widok wieża 3.jpeg

Czas zaczął przyspieszać, szybka szama i powrót odebrać walizki z recepcji. Godz: 12:10

Załącznik:
Mercure i powrót z wieży.jpeg

Załącznik:
uliczki.jpeg

Walizki odebrane, odpalam Uber i zonk. Brak kierowców :shock: dobra, pora na Bolt...1305 CZK (Ponad 250zł) za przejazd 25km :o :evil:
Wracamy się do recepcji zapytać jaki jest średni koszt Taxi na lotnisko w Ostrawie - odpowiedź; jakieś 800 CZK (155zł - drożej niż bilety na LOT ale cóż, czasami nie ma wyboru) :? Dobra zamawiaj Pani bo już 12:20 (Wylot 13:45)
Pokazuje że Bolt chce mnie skasować na ponad 1300 CZK a babeczki na recepcji w szoku że taka cena :lol:
Po chwili przyjeżdża Pani kierowca i mówi na wstępnie że tylko gotówka...k@$#@... :o przypominam sobie że w pobliżu jest bankomat - idę. Raiffeisen Bank (już w myślach wysoka prowizja jak to u Raiff bywa) a tu zonk bez prowizji
Wracam i jedziemy, na zegarze już 12:30, 1h 15min do wylotu (życie na krawędzi :roll: )
Poprosiłem Panią taryfy aby troszkę przycisnęła bo pilna sprawa - no problem :D. Dojeżdżamy 12:50, finalny koszt jakieś 680 CZK (130zł za 25km) czyli mniej niż myślałem.
Zapłacone i bieg na lotnisko do nowszej części.

Na tablicy z tego potężnego międzynarodowego lotniska aż 2 loty dzisiaj!
12:50 FR na STN i 13:45 LO do WAW 8-)

Załącznik:
tablica odlotów 1.jpeg

Kontrola bezpieczeństwa - 1 skaner aktywny, czas przejścia od wejścia na lotniska pod gate zajmuje...2/3min :lol:

Załącznik:
aelia.jpeg

Załącznik:
siedziska.jpeg

Zbyt wiele rzeczy tutaj nie ma...Zamknięta Aelia na 3 spusty (Ale przynajmniej jest! na TKU nie ma), automaty vendingowe z przekąskami/napojami i...nie uwierzycie ale jest salonik! :D

Załącznik:
salonik odloty.jpeg

Załącznik:
salonik karty.jpeg

Za 20min boarding

Załącznik:
tablica odlotów 2.jpeg

O 13:45 pojawia się dopiero E170 w malowaniu SA.

Załącznik:
lot sa.jpeg

Lekko opóźniony wylot o godz. 14:15, gdzie po 40min - 14:55 lądujemy w WAW.

Tym o to akcentem żegnamy Ostrawę, miasto w którym dawno się tak nie wynudziłem. Nie wiem czy to urok Czech czy Ostrawy ale wiało nudą. (W Prisztinie w Kosowie się tak nie wynudziłem jak tu).
Durnolot na OSR był zrobiony głównie pod wbicie segmentów jak i z czystej ciekawości zobaczenia tego lotniska.

Załącznik:
do samolotu.jpeg

I to byłoby na tyle...niebawem kolejne relacje z Czarnogóry, BiH, Azerbejdżanu i...zostawię na koniec w ramach ciekawostki ostatnie 6 segmentów bo trochę przygód było z tym (obiecuję wyrobić się do końca Grudnia!)

Podsumowanie kosztów:

Lepiej tego nie liczyć :roll: :lol:

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
 Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.

#2 PostWysłany: 10 Gru 2022 21:03 

Fajna relacja! :)
Jak ogólnie cenowo w Czechach?
Chodzi o jedzenie?
 Relacje PM off
Martinuss lubi ten post.

#3 PostWysłany: 10 Gru 2022 22:33 
Awatar użytkownika

srebrny
@classy

Dzięki! :)
Jak przechodziliśmy się po supermarkecie (Albert) to na pierwszy rzut oka ciut wyższe niż w Polsce
W knajpach, wyższe choć teraz powiedziałbym że na równi jak w Polskich gastro (bo te też poszybowały).
Piwo za to tańsze w pubach niż u nas.
 Relacje PM off
classy lubi ten post.

#4 PostWysłany: 10 Gru 2022 23:56 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Loty: 225
Kilometry: 270 267
Fajna relacja, Ostrawa jest naprawdę spoko :) Za taką kasę naprawdę polecam :D

A na powrocie czemu po prostu nie wracałeś autobusem? Pamiętam że też miałem ten dylemat ale docelowo właśnie chyba 333 mi pasowało?
 Relacje PM off
Martinuss lubi ten post.

#5 PostWysłany: 11 Gru 2022 12:37 

Loty: 115
Kilometry: 107 591
srebrny
Martinuss napisał(a):
Tym o to akcentem żegnamy Ostrawę, miasto w którym dawno się tak nie wynudziłem. Nie wiem czy to urok Czech czy Ostrawy ale wiało nudą. (W Prisztinie w Kosowie się tak nie wynudziłem jak tu).

Oj @Martinuss trochę przesadzasz. ;)
Owszem, Ostrava nie jest najładniejszym miastem w Czeskiej Republice, ale tak naprawdę to Ty nic tam nie zobaczyłeś oprócz wieży ratuszowej.
A spokojnie jest tam co robić nawet przez 2-3 dni. Można pójść w industrialne klimaty i zwiedzić część kopalni Michał (Důl Michal) czy cały przemysłowy obszar Vítkovice, Można bardziej historycznie-krajobrazowo po śląskiej stronie Ostravy zwiedzić zamek czy wejść na jeszcze gdzieniegdzie dymiącą hałdę Ema. Można pożyczyć rower i pojeździć po przyjemnych ścieżkach rowerowych np. wzdłuż Ostravicy do jej ujścia do Odry i nawet dalej do polskiej granicy. Albo w drugą stronę do Frýdku-Místku.
Kilka podpowiedzi co można zobaczyć w zasadzie w każdym mieście w Czechach jest np. na tej stronie:
https://www.navylet.cz/cs/atrakce/ostrava-mesto
 Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
sko1czek uważa post za pomocny.

#6 PostWysłany: 11 Gru 2022 13:49 
Awatar użytkownika

srebrny
@klapio

Dzięki! :)

Co do autobusu - już nie pamiętam co ale coś nam właśnie wtedy nie pasowało z tym busem więc "pojedziemy na spokojnie Uberem/Bolt bo przecież drogie to nie powinno być" :roll: :twisted:
Gdyby LOT nie zmienił nam godzin odlotu na wcześniejszą to udałoby się na spokojnie tym pociągiem.

@sranda

Cytuj:
Owszem, Ostrava nie jest najładniejszym miastem w Czeskiej Republice, ale tak naprawdę to Ty nic tam nie zobaczyłeś oprócz wieży ratuszowej.

Był to wypad stricte pod wbicie segmentów do FTL no i cena była w porządku bo tylko 142zł za dosyć ciekawą trasę ;)
Dodatkowo nie mogłem sobie pozwolić na dłuższy pobyt gdyż mam inne obowiązki.

Cytuj:
A spokojnie jest tam co robić nawet przez 2-3 dni. Można pójść w industrialne klimaty i zwiedzić część kopalni Michał (Důl Michal) czy cały przemysłowy obszar Vítkovice, Można bardziej historycznie-krajobrazowo po śląskiej stronie Ostravy zwiedzić zamek czy wejść na jeszcze gdzieniegdzie dymiącą hałdę Ema.

Wspomniałem o tym, dokładnie napisałem to:
Cytuj:
Po wejściu głównymi drzwiami odrazu kierujemy się do windy i jedziemy na samą górę a tam znajduje się punkt informacji turystycznej.
Co jak się okazało pracuje tam Polak :D Zajmuje się promocją regionu. Opowiada o regionie, atrakcjach w tym mieście itd.
Jeżeli ktoś ma sporo czasu to polecał odwiedzić Hutę "The lower Vítkovice Area"
https://www.dolnivitkovice.cz/pl/
https://www.google.com/maps/place/The+l ... 18.2795459

Gdyby było więcej czasu do wykorzystania to jak najbardziej odwiedziłbym Hutę w Vitkovicach ;)
 Relacje PM off  

[ 6 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 0 gości