Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1765 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 89  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: CPK
#41 PostWysłany: 30 Kwi 2020 10:01 

Rejestracja: 24 Lut 2014
Posty: 627
Zbanowany
Z mojej strony koniec tematu.
Kontynuacja grozi mi 3 warnem i banem z forum.
A po co tu inne poglądy ?
Dobrze jest jak jest. Kółeczko wzajemnej adoracji. I niech tak pozostanie.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
 Temat postu: Re: CPK
#42 PostWysłany: 30 Kwi 2020 10:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7343
HON fly4free
Nie ma się co obrażać. Tu nie chodzi o wzajemną adorację, tylko o to, czy są realne, uzasadnione merytorycznie argumenty przemawiające za kontynuowaniem tego projektu, które obaliłyby argumenty przedstawiane przez jego krytyków (jak choćby w rozległej analizie zamieszczonej przez pasazer.com, którą przywołałem nieco wcześniej).
Ja sam, jako jedynie konsument usług lotniczych (co nie daje jeszcze wiedzy eksperckiej), mogę jedynie słuchać jednej i drugiej strony oraz dać się przekonywać. O ile wcześniej argumenty za CPK częściowo do mnie przemawiały, obecnie już tak nie jest. I nie dlatego, że to projekt rządu PIS, tylko dlatego, że kontrargumenty przeciwników są (w mojej ocenie) mocne.
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: CPK
#43 PostWysłany: 30 Kwi 2020 10:15 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8850
Loty: 990
Kilometry: 952 329
platynowy
@pazur Nie chodzi o to, że ktoś ma inne poglądy.
Chodzi o to, że ta inwestycja nie ma uzasadnienia ekonomicznego (a przynajmniej żadne rzetelne nie zostało przedstawione), natomiast gołym okiem widoczne jest, że jej jedynym uzasadnieniem są mocarstwowe ambicje polityków, którzy bladego pojęcia nie mają o takich przedsięwzięciach.
Dodatkowo widać też jak na dłoni, że służy ona wyciąganiu publicznych pieniędzy i przekazywaniu ich konkretnej wąskiej grupie skupionej wokół jednej partii politycznej. I choćby to całkowicie ją dyskwalifikuje.
A twierdzenie, że będziemy to coś kontynuować mimo masy znacznie pilniejszych i bardziej priorytetowych potrzeb, pokazuje właśnie krótkowzroczność i indolencję decydentów.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
12 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: CPK
#44 PostWysłany: 30 Kwi 2020 10:17 

Rejestracja: 01 Kwi 2012
Posty: 3524
srebrny
na Euro budowali stadiony i autostrady (i one juz zostaly), zrobmy igrzyska albo expo - bedzie retencja i CPK. ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: CPK
#45 PostWysłany: 30 Kwi 2020 10:18 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 946
niebieski
Dodam tylko krótko ad przykładu, który podałeś
Cytuj:
Dodam tylko , że już obecnie Włochy mają zadłużenie na 130 % PKB, a Grecja zbliża się do 200 %.

Włochy mają zadłużenie wewnętrzne (przeważająco, podobnie jak np. Japonia), więc nie mają ryzyka kursowego. Grecja faktycznie zbankrutowała, więc masz namacalny przykład, do czego prowadzi nadmierne zadłużenie (fakt, że dla ratowania strefy euro nie pozwolono na formalne bankructwo, my nie mamy komfortu euro). Włochy zresztą też notorycznie mają problem ze spełnieniem kryteriów UE a ich gospodarka nie jest stawiana jako wzór efektywności na świecie ;) Osobiście wolałbym wzorować się na innych krajach. :roll:
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: CPK
#46 PostWysłany: 30 Kwi 2020 10:24 

Rejestracja: 24 Lut 2014
Posty: 627
Zbanowany
Sudoku napisał(a):
@pazur Nie chodzi o to, że ktoś ma inne poglądy.
Chodzi o to, że ta inwestycja nie ma uzasadnienia ekonomicznego (a przynajmniej żadne rzetelne nie zostało przedstawione), natomiast gołym okiem widoczne jest, że jej jedynym uzasadnieniem są mocarstwowe ambicje polityków, którzy bladego pojęcia nie mają o takich przedsięwzięciach.
Dodatkowo widać też jak na dłoni, że służy ona wyciąganiu publicznych pieniędzy i przekazywaniu ich konkretnej wąskiej grupie skupionej wokół jednej partii politycznej. I choćby to całkowicie ją dyskwalifikuje.
A twierdzenie, że będziemy to coś kontynuować mimo masy znacznie pilniejszych i bardziej priorytetowych potrzeb, pokazuje właśnie krótkowzroczność i indolencję decydentów.

Widzisz dokładnie co napisałeś ?
Za CPK - brak rzetelnych analiz ekonomicznych
Przeciw CPK- gołym okiem widać , że to bezsens.

Przeciw budowie nie trzeba rzetelnych analiz. Wystarczy gołe oko. :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: CPK
#47 PostWysłany: 30 Kwi 2020 10:27 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8850
Loty: 990
Kilometry: 952 329
platynowy
Przeciw jest aż nadto - analiza finansów państwa oraz analiza kryminalnych poczynań decydentów.
Poza tym to zawsze inwestor musi udowodnić, że w rzetelny sposób wykorzystuje pieniądze, niezależnie od tego, czy są prywatne, czy publiczne.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: CPK
#48 PostWysłany: 30 Kwi 2020 10:33 

Rejestracja: 24 Lut 2014
Posty: 627
Zbanowany
łowca napisał(a):
pazur napisał(a):
Czyli mam jeździć po dziurawych drogach, ale za to będę miał wykształconych ludzi wokół siebie. :D

Co ma piernik do wiatraka ?
Kto komu w Polsce zabrania się uczyć ?


Zabraniać nikt nie zabrania, ale obecny system szkolny skutecznie utrudnia i uniemożliwia naukę. .

Naprawdę jest tak źle ?
Zastanawiam się wobec tego, jak udało mi się wykształcić troje dzieci. :roll:
Góra
 Profil Relacje PM off
Don_Bartoss 2nd ed. lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: CPK
#49 PostWysłany: 30 Kwi 2020 10:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7343
HON fly4free
@pazur: nawet jeśli @Sudoku nie przytoczył konkretnych zarzutów, nie znaczy to, że ich nie ma. Te najświeższe, jak wskazałem wcześniej, są tu:
https://www.pasazer.com/mobi/news/43815 ... dalej.html

i nie ma sensu ich powielać. Ja nie twierdzę, że to prawda objawiona, ale naprawdę nie czytałem żadnych analiz, których wnioski pokazałyby (w merytoryczny sposób), że CPK ma nadal sens. Jeśli je znasz, chętnie się z nimi zapoznam.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: CPK
#50 PostWysłany: 30 Kwi 2020 10:44 

Rejestracja: 24 Lut 2014
Posty: 627
Zbanowany
Ja to widzę tak.
Nie znam się na hydrologii, budowie dróg, lotnisk, tuneli.
Więc wybieram w wyborach swoich przedstawicieli, którzy się tym zajmują.
I jak to w demokracji. Raz robią to ci, których wybrałem. A innym razem ci , których wybrali inni.
Trzeba się z tym pogodzić. Co jak widać nie jest łatwe.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: CPK
#51 PostWysłany: 30 Kwi 2020 10:58 

Rejestracja: 01 Kwi 2012
Posty: 3524
srebrny
zeby z tego nie wyszla kolejna elektrownia atomowa, chodzi o to zeby budowac i karmic, a nie zeby zbudowac.

a przyklad Berlina, ile to mega lotnisko kosztowalo czasu i kasy..
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: CPK
#52 PostWysłany: 30 Kwi 2020 11:00 

Rejestracja: 26 Cze 2012
Posty: 1085
Loty: 155
Kilometry: 370 915
srebrny
pazur napisał(a):
Ja to widzę tak.
Nie znam się na hydrologii, budowie dróg, lotnisk, tuneli.
Więc wybieram w wyborach swoich przedstawicieli, którzy się tym zajmują.
I jak to w demokracji. Raz robią to ci, których wybrałem. A innym razem ci , których wybrali inni.
Trzeba się z tym pogodzić. Co jak widać nie jest łatwe.


Ja myślę, że wszyscy się z tym zgadzają, to jest istota demokratycznego państwa prawa.
Jednakże, ważne żeby działania władzy były przejrzyste i oparte na racjonalnych przesłankach.
Nawet jeśli decyzje / projekty maja podłoże czysto polityczne, to jednak powinny być prowadzone wg wypracowanych procedur, tak aby korzyść dla społeczeństwa była jak największa.
W przypadku CPK, zaczynając od samej decyzji lokalizacyjnej - została podjeta niezwykle szybko, w ciągu kilku miesięcy.
Porównajmy to sobie to np. projektowania dróg (autostrad, ekspresówek), gdzie decyzje dot. przebiegu, wymagają kilku lat żmudnych procedur.
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez rattaman, 30 Kwi 2020 11:12, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: CPK
#53 PostWysłany: 30 Kwi 2020 11:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4547
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
pazur napisał(a):
Zastanawiam się wobec tego, jak udało mi się wykształcić troje dzieci. :roll:


Skoro Ty tego nie wiesz to tym bardziej my nie mamy o tym pojęcia.

Mam nadzieję, że na jednak osoby potrafiące patrzeć na świat krytycznym okiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: CPK
#54 PostWysłany: 30 Kwi 2020 11:14 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 946
niebieski
pazur napisał(a):
Ja to widzę tak
...
Trzeba się z tym pogodzić. Co jak widać nie jest łatwe.


I nie widzisz tu przestrzeni do krytyki poczynań jakiejkolwiek władzy? Roli opinii publicznej, niezależnego dziennikarstwa, na końcu społeczeństwa obywatelskiego? Brak argumentów skwitować zwykłym taka była wola suwerena? Głosowałeś za budową CPK, setkami tysięcy wynagrodzeń dla zarządu czy zwyczajnie z zasady akceptujesz każde działanie aktualnej (nie tylko obecnej) władzy nie wnikając w jego sens? Odpowiedzi raczej nie oczekuję :twisted:
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: CPK
#55 PostWysłany: 30 Kwi 2020 11:19 

Rejestracja: 24 Lut 2014
Posty: 627
Zbanowany
j_a napisał(a):
pazur napisał(a):
Ja to widzę tak
...
Trzeba się z tym pogodzić. Co jak widać nie jest łatwe.


I nie widzisz tu przestrzeni do krytyki poczynań jakiejkolwiek władzy? Roli opinii publicznej, niezależnego dziennikarstwa, na końcu społeczeństwa obywatelskiego?

Widzę.
I jak widać, z możliwości krytykowania czerpiesz pełnymi garściami. :D
Twoje prawo. Nikt Ci go nie odbiera.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: CPK
#56 PostWysłany: 30 Kwi 2020 16:54 

Rejestracja: 15 Kwi 2015
Posty: 1239
Loty: 704
Kilometry: 871 688
niebieski
Koronawirus na szczęście oddalił zakup Condora . Natomiast czas na odłożenie CPK na kilka lat . A tak a propo ......wystarczyło dobudować 2 lub nawet 3 równoległy pas do tzw. X na Okęciu .......zamiast obwodnicy która mogła być zbudować obok albo nawet tunelem / dodatkowo marząc z tunelem kolejowym PKP ze stacji Służewiec na Kraków i odnogę na tzw. CMK / i mielibyśmy dziś najbliżej położony centrum hub w Europie z bezpośrednimi połączenamii PKP na całą Polskę. Z litości nie wspomnę ani o kosztach ekonomicznych ani o kosztach miejscowej ludności gdzie ma być tzw. Centralna Paranoja Komunikacyjna :lol:
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: CPK
#57 PostWysłany: 30 Kwi 2020 17:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4547
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
pazur napisał(a):
Ja to widzę tak.
Nie znam się na hydrologii, budowie dróg, lotnisk, tuneli.
Więc wybieram w wyborach swoich przedstawicieli, którzy się tym zajmują.
I jak to w demokracji. Raz robią to ci, których wybrałem. A innym razem ci , których wybrali inni.
Trzeba się z tym pogodzić. Co jak widać nie jest łatwe.


I tu jest błąd zasadniczy - politycy nie powinni zajmować się budową dróg lotnisk czy tuneli.
I naprawdę nie jest tak, że kiedy sobie wybierzesz i wygra ten kogo lubisz to zwalnia cię to od myślenia.

O, nawet Wikipedia ma taki całkiem zręczny i nieskomplikowany opis

Polityk – osoba działająca w sferze polityki, którą w klasycznym rozumieniu pojmuje się jako dążenie do realizacji idei Dobra (Platon), lub rodzaj sztuki rządzenia państwem, której celem jest dobro wspólne (Arystoteles) a przyporządkowanie działania temu celowi ostateczne. Arystoteles opisywał politykę jako jedną z trzech sfer działalności człowieka. Obok etyki i ekonomii odpowiadać miały kolejno na pytania: "Jak być dobrym człowiekiem?", "Jak być dobrym gospodarzem?", "Jak być dobrym obywatelem?"

Współczesne pojmowanie polityki jako sztuki zdobywania władzy i rządzenia państwem, wprowadził Niccolo Machiavelli w swoim dziele pt. "Książę", według którego, polityk dąży do udziału we władzy lub do wywierania wpływu na podział władzy.

Od wersji antycznej dawno odeszliśmy, Wersja makiaweliczna wyraźnie pokazuje, że politykom (nawet tym, których się samemu wybierało warto patrzeć na ręce).

CPK to właśnie manifestacja władzy.
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: CPK
#58 PostWysłany: 30 Kwi 2020 18:30 
Moderator forum

Rejestracja: 13 Lis 2010
Posty: 2969
Po tym optymistycznym akcencie proszę o wpisy na podstawie faktów -
(wiem że tych mało, np danych liczbowych,
jednak niech opinie , spostrzeżenia itd nie będą zupełnie od faktów oderwane)
Dopis:
fakty poza "nie/ podoba mi się"
_________________
pozdrawiam

A.



Wybaczcie brak polskich znakow w niektórych postach.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: CPK
#59 PostWysłany: 01 Maj 2020 11:25 

Rejestracja: 16 Lut 2018
Posty: 88
CPK to ogromna szansa na infrastrukturalny krok do przodu, i nie tylko.
Na wiele lat może stać się jednym z kół zamachowych dla gospodarki. Jest szansą na
rozwój.
Gdyby wszyscy myśleli jak co niektórzy tutaj,to nigdy nie powstałaby Gdynia, COP, czy
inne inwestycje. Ostatecznie port był tuż obok w Gdańsku, a lotnisko będziemy mieli w Berlinie.
Idąc dalej tokiem myślenia przestańmy budować drogi, wszak ruch spadł o połowę. Zaorajmy po jednym pasie
na autostradach, koszty ich utrzymania będą mniejsze.
Teraz jest najlepszy czas na takie inwestycje. I to z mojej strony na tyle ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: CPK
#60 PostWysłany: 01 Maj 2020 11:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7343
HON fly4free
Porównywanie CPK do portu w Gdyni, to gruba (delikatnie rzecz ujmując) przesada. Polska nie miała w tamtym czasie portu morskiego, więc jego budowa była nieodzowna, a dyskusja toczyła się wokół jego lokalizacji, a nie, czy ma w ogóle powstać. Obecnie lotnisk mamy bez liku, w tym takie, które - przy rozsądnym zaplanowaniu i wykonaniu - mogą bez nakładów takich, jak na CPK, pozwolić osiągnąć te same cele (vide np. "duoport" Chopin + Modlin).
Tak samo jest w przypadku porównania portu w Gdańsku z lotniskiem BER. Jak rozumiem, chodzi Ci o to, że ewentualni przeciwnicy budowy polskiego portu morskiego w okresie międzywojennym (o ile tacy byli), mogliby argumentować, że przecież jest port w Wolnym Mieście Gdańsk? Cóż, argument ten byłby tak absurdalny, że chyba nawet ktoś pokroju Dyzmy nie wpadłby na to, by się nim posłużyć. Dziś nie mówi się "nie budujmy CPK, bo możemy korzystać z BER", tylko "nie budujmy CPK, bo mamy u siebie tańsze alternatywy". I te tańsze alternatywy będą również kołem zamachowym dla gospodarki.
Góra
 Profil Relacje PM off
10 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1765 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 89  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group