Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 64 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 05 Sie 2016 10:46 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22423
Czyli co warto kupić z Turcji i co w Polsce nie ma (albo jest drogie)

Przyprawy

Przyprawy, przyprawy i jeszcze raz przyprawy!
To kraj płynący w przyprawach. Są wszędzie. Warto je kupić na małych straganach, na targach (już nie opłaca się je kupować na bazarze egipskim bo drogo i sporo soli zaczęli dodawać tam) albo w marketach. Cena za paczkę 250gr to 4-6 TRY czyli grosze.
A jakie przyprawy?
Ja polecam te:

Mielony kmin rzymski (kumin)
Pikantna papryka w płatkach (pul biber)
- absolutny must have, dla osób co lubią pikantne rzeczy. Na każdym tureckim stole znajdziemy obok soli i pieprzu
Sumak - zamiast cytryny. Można z nią zrobić najłatwiejszą sałatkę z Turcji, czyli: pokrojoną w piórka łagodną cebulę i posypać sumakiem
Suszona mięta (nane)
orzeszki piniowe


Kawa

Po turecku. Który nikt nie pije w Turcji. ;P
Z dobrych marek: Koska

Herbata

Oj tak! Turcji piją ją w hektolitrach! Metoda parzenia też inna niż zwykła. Polecam: Caykur i herbata z jabłkiem :)

Oliwki i oliwa

Tak jak w Grecji ogromna ilość oliwek i oliwy. Znajdziemy je na straganach obok bazaru egipskiego w Stambule.

Tahina (pasta sezamowa)

Idealna do wypieków, smarowania

Sery, mięso

Na własne ryzyko
Polecam sucuk: pikantna kiełbasa, sery, manti - pierożki ichniejsze z Kapadocji.

Alkohol

Tu może być ciężko, ale nie tragicznie :)
Raki - ichniejsze ouzo
I wina z Kapadocji i Ankary

Dżemy

Spory wybór, od zwykłych do bardzo wyszukiwanych czyli: z płatek róż, bakłażana albo oliwek. Polecam!

Nar ekşisi

Kwaśny syrop z granatów. Idealne do sałatek.

Bakalie

Tak jak w Grecji. Oni je uwielbiają!
Świeże pistacje - jesienią (dzięki @asiasz)

Ciasta w proszku

Kupicie je w każdym sklepie! Trzeba tylko dodać mleko, ugotować i voila! Z ciast polecam Kazan dipi!

Papryczki w słoiczku

Ostre ale zarazem kwaśne! Idealne do kanapek!

Słodycze

Rachatłukum - ;) (super nazwa wg wikipedii) czyli Turkish Delight, jak ktoś lubi słodkie
Chałwa - bardzo dobra jest np. taka zielona (dzięki @smieci :D)
Baklawa (dzięki @becek)
Pishmaniye/Pişmaniye takie włochate kulki smakują trochę jak chałwa, a trochę jak nasza wata cukrowa (dzięki @Ninoczka)

Mydełka

Na bazie oliwy ale i opuncji.

Henna

Do włosów

Jakie pamiątki kupić?

Szklanki

Tulipanki do herbaty i filiżanki do kawy (znajdziecie je bardzo tanio w sklepach A101) albo Paşabahçe, jako ze to szkło dobrej jakości (dzięki @Don_Bartoss)


Ceramika

Do podawania produktów, albo gotowania. Przepiękne ręczne malowane talerze.

Oko proroka

Na szczęście. Ale nie tobie, bo kogoś musisz obdarować tym, żeby miał szczęście ;)

I tyle ode mnie. Może coś zapomniałem, jak tak to zapraszam do dyskusji :)
Góra
 Profil Relacje PM off
9 ludzi lubi ten post.
smieci uważa post za pomocny.
 
      
Tanie loty w grupie Lufthansy: Włochy, Chorwacja, Grecja i Hiszpania z Polski od 411 PLN Tanie loty w grupie Lufthansy: Włochy, Chorwacja, Grecja i Hiszpania z Polski od 411 PLN
Boże Ciało w Nowym Jorku za 3673 PLN. Loty z Berlina i noclegi w hotelu Boże Ciało w Nowym Jorku za 3673 PLN. Loty z Berlina i noclegi w hotelu
#2 PostWysłany: 05 Sie 2016 11:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Maj 2012
Posty: 1671
Loty: 1
Kilometry: 122
niebieski
No i oczywiście

Słodycze

Rachatłukum - ;) (super nazwa wg wikipedii) czyli Turkish Delight, jak ktoś lubi słodkie
Chaława - bardzo dobra jest np. taka zielona
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 05 Sie 2016 11:06 

Zeus napisał(a):
Szklanki

Tulipanki do herbaty i filiżanki do kawy (znajdziecie je bardzo tanio w sklepach A101)

Proponuję Paşabahçe. Turecka manufaktura, a nie bazarowa chińszczyzna. Mam, używam, polecam.
Góra
 PM off
Zeus uważa post za pomocny.
 
      
#4 PostWysłany: 05 Sie 2016 11:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3534
srebrny
ja przywiozłem 3 kg bakławy
pychota
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
Zeus uważa post za pomocny.
 
      
#5 PostWysłany: 05 Sie 2016 11:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
Swetry, dywany.
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 05 Sie 2016 11:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3534
srebrny
dżinsy
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
lapka88 lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 05 Sie 2016 14:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Maj 2012
Posty: 461
srebrny
ze słodyczy - Pishmaniye/Pişmaniye - takie włochate kulki smakują trochę jak chałwa, a trochę jak nasza wata cukrowa.
_________________
Ніночка
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus uważa post za pomocny.
 
      
#8 PostWysłany: 05 Sie 2016 16:23 

Rejestracja: 02 Cze 2014
Posty: 427
niebieski
Świeże pistacje - jesienią ( nie wiem dokładnie kiedy są w szczycie sezonu, ale ja kupowałam na jakimś małym targu w Stambule 1 kg za 10 lub 15 TRY pod koniec września). Pyszne były... Aż się rozmarzyłam, bo nie wiem kiedy znów pojadę.. :cry:
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus uważa post za pomocny.
 
      
#9 PostWysłany: 05 Sie 2016 20:09 

Rejestracja: 26 Mar 2011
Posty: 561
Loty: 227
Kilometry: 371 198
niebieski
Ja przywiozłem majtki! :-) ... i min. 2 kurtki narciarskie Bognera... :-)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 05 Sie 2016 22:04 

Rejestracja: 01 Kwi 2012
Posty: 810
niebieski
Można kupić Rolex-a za 15-20 TRY na wielkim bazarze w Istambułu ale osobiście nie polecam.
Góra
 Profil Relacje PM off
apadlo lubi ten post.
 
      
#11 PostWysłany: 05 Sie 2016 23:28 

Rejestracja: 11 Kwi 2016
Posty: 103
U mnie w rodzinie hitem były orzeszki w takiej miodowej skorupce i sezamie :D
i słoiczki z orzechami w miodzie - fajnie poukładane, ładnie wyglądają - dobry pomysł na prezent.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 05 Sie 2016 23:29 

Rejestracja: 14 Mar 2014
Posty: 1239
Loty: 114
Kilometry: 156 105
niebieski
Lachmacun i inne wypieki opakowane w hermetycznym plastiku, świeże, wszelkie słodycze z daktyli i z orzechami -pychota,
Turkish delight, sahlep i oczywiście dla mnie kebaby i kanapki z makreli przy moście Galata. ;)


Ostatnio edytowany przez Abcn, 06 Sie 2016 10:49, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 05 Sie 2016 23:48 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5147
srebrny
kendi napisał(a):
Można kupić Rolex-a za 15-20 TRY na wielkim bazarze w Istambułu ale osobiście nie polecam.

polecam orginalne ray bany za 5 euro
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 07 Paź 2016 14:07 

Rejestracja: 02 Lip 2015
Posty: 2198
Loty: 44
Kilometry: 65 890
niebieski
Ceny na bazarach niższe niz kiedykolwiek.
Super jakości koszulki po 5€ bez żadnego targowania 200m od hotelu i to w Belek.
Trampki 10€ w hotelu także bez targowania.
Na targu w antaly szorty sportowe (jakość jak oryginał albo nawet lepiej) po 2/3€
Powoli wyciągają sie z kryzysu. W pewnym momencie było 70% mniej turystów, także obawiam sie ze ceny wrócą do swojego poziomu przynamniej blisko hoteli.
Do tego sumak obowiązkowy :D
_________________
Jeśli masz jakieś pytania o Poznań pomogę!
I klikamy "pomógł" jeśli tak faktycznie jest :) Status się sam nie zrobi...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 07 Paź 2016 15:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
Jakość jak oryginał... czego konkretnie?
Mimo że przywożę sobie ciuchy z Turcji z racji cen, to - może poza skórzanymi kurtkami (które u nas i tak są pewnie przywiezione z Turcji), typowe "original replica" ciuchy typu koszule, spodnie itp. są jednak innej jakości niż oryginalne. Wygląda i da się nosić, ale bezpośredniego porównania nie wytrzymują.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 07 Paź 2016 15:09 

Rejestracja: 02 Lip 2015
Posty: 2198
Loty: 44
Kilometry: 65 890
niebieski
To były dokładnie spodenki sportowe marki adidas :D
Mam inne doświadczenia.
Dostałem od kumpla z U.S.A oryginalna czarna połówkę HG identyczna kupiłem sobie w Turcji. I wiesz która wytrzymała dłużej? Ta z Turcji. Także rożnie to bywa.
Mam szczerze w nosie metki ale jak mogę kupić gacie 100% bawełna za 1,20€ za sztukę to nawet w Auchan najtańsze, milion razy gorsze jakościowo majtki sa drozsze :D
_________________
Jeśli masz jakieś pytania o Poznań pomogę!
I klikamy "pomógł" jeśli tak faktycznie jest :) Status się sam nie zrobi...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 30 Paź 2016 15:08 

Rejestracja: 16 Sie 2016
Posty: 7
Kiedy ostatnio byłem w Turcji chciałem kupić sobie okulary przeciwsłoneczne (w tych które ze sobą wziąłem to coś co dotyka nosa wkręcało mi włosy, które zaczynałem zapuszczać), niestety takich bez napisów RayBan itp. prawie nie szło dostać :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 30 Paź 2016 15:47 

Rejestracja: 07 Cze 2016
Posty: 331
Loty: 107
Kilometry: 181 798
Fajnie ,że zakupy się udały.Pytanie tylko po co
płacić w euro czy dolarach ,kiedy można w lirach.
Z koszulkami się zgodzę połowicznie.Zależy gdzie
te koszulki są kupowane. Najlepszą jakość ciuchów
gwarantuje zakup w rejonie Antalya /Alanya
Ja płaciłam za koszulki 5 lir (duże xl/ xxl) 7-10 lir polo.
Buty zależy co kto lubi .Od 15-105 lir .
Ostatnio udało mi się kupić fajne koszulki w Stambule
po 5 lir.Nie robię zakupów hurtowo ,raczej po kilka sztuk.
Jeżeli w sklepie są ceny podane w euro ,to ja wychodzę

słodycze i przyprawy bardzo ,bardzo dobry zakup
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 30 Paź 2016 16:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lip 2015
Posty: 493
Loty: 76
Kilometry: 104 894
Potwierdzam, warto płacić w tureckich lirach. Ceny w euro i w dolarach są wymyślone dla turystów, którzy i tak zapłacą więcej.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 01 Lis 2016 15:14 

Rejestracja: 15 Lut 2011
Posty: 561
Loty: 31
Kilometry: 59 624
niebieski
gruby_inversia napisał(a):
Dostałem od kumpla z U.S.A oryginalna czarna połówkę HG identyczna kupiłem sobie w Turcji. I wiesz która wytrzymała dłużej? Ta z Turcji. Także rożnie to bywa.

I czego ma to dowieść ? Że Turcy sprzedają oryginały ? Please !
Nie piszcie proszę "oryginalne raybany za 5euro" czy Rolexy po 10 bo jeszcze ktoś naprawdę się nabierze. Raz musiałem kupić takie raybany, bo na moich okularach usiadłem. Fakt wytrzymały do końca wczasów, ale krótko po powrocie pourywały się zauszniki. O jakości szkieł nie wspomnę, bo trudno tu cokolwiek porównywać do dobrego szkła z filtrem. Zwyczajnie szkoda oczu ludzie.
O "jakości" Rolexów za 10 euro, to wogóle szkoda się wypowiadać. Jak ktoś widział kiedyś jak wygląda w środku zegarek (taki z prawdziwego zdarzenia), nie potraktowałby tego tworu zbyt poważnie :)
Ja rozumiem że trafiają sie czasem wyjątki i ręczniki z Turcji służą mi długie lata, ale najczęściej sprzedawany jest badziew. Oczywiście jeśli mamy tego świadomośc, to nie ma o czym mówić.
Od siebie dodam całkiem fajne młynki do pieprzu/kawy, ale trzeba mocno przebierać, bo trafiają sie niedziałające lub z dziurawymi pojemnikami.
Torebki damskie, także po przebraniu można trafić dobrej jakości, i żona jest zadowolona z zakupu, ale nie nastawiała się na długie użytkowanie w momencie zakupu. Nie jest więc tak, że jestem zwolennikiem tylko oryginałów, ale serio spotykałem osoby, które były przekonane że kupiły oryginalny produkt, za 10 euro. Nawet nie starałem się tłumaczyć.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 64 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group