Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 36 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 03 Sie 2016 14:02 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22334
Czyli co warto kupić z Grecji co w Polsce nie ma (albo jest drogie)

Przyprawy

Znajdziecie je wszędzie. W każdym sklepie, bazarze albo na targu. Strasznie tanie i świeże w porównaniu z tymi co w Polsce)
Bez problemu przejdą w podręcznym bagażu
Oczywiście: tymianek, rozmaryn, liście laurowe i oregano można pozbierać prawie wszędzie :)

Oliwki, Oliwa, produkty na bazie oliwy

Z Oliwą mogą być problemy jak się nie ma bagażu rejestrowanego. Ale oliwki albo mydło na bazie oliwy beż problemu. Mydełka beż problemu kupicie w każdym supermarkecie albo na wagę w targu. Oliwki można przewieść w plastikowej butelce po Coca Coli albo Fanty

Miód

Najlepiej od chłopa w bazarze. Zawsze będzie degustacja od "chłopa"
Różne rodzaje: eukaliptusowy, rumiankowy, tymiankowy, z kwiatów pomarańczy, sosnowy itd.

Owoce

Zimą: Pomarańcze, cytryny
Latem: Melon, arbuz

Sery

Co do fety. Już nie tak warto kupować ją z Grecji jako ze w Polsce króluje w każdym sklepie, i ceny są bardziej przystępne niż kiedyś (np. Biedronka ostatnio miała marki Olympos za 5 złoty)
Ale za to są inne dobre sery (w każdym regionie inna) i poproscię o degustacje w supermarkecie przed kupnem.
Moje top: Graviera, Kefalograviera, Mizifra

Alkohol

Ouzo, ale trzeba lubić anyż. Najlepsze są z wyspy Mytlini (Ouzo 12, Mytilinis) ale także z kontynentalnej Grecji np. Ouzo Apostolakis.

Raki/Tsipouro, bimber na bazie winogron. Mocny zazwyczaj. Można kupić u chłopa w masarni albo w sklepie. Polecam: Tyrnavou, Apostolakis

Wino, to będzie oddzielny temat. Bo naprawdę jest mi szkoda ze Polsce ciężko kupić Greckiego wina (tylko te shity marki Imiglikos, Imixiros)
Tysiące rodzajów win, z każdego regionu Grecji.
Popularne i dobre marki
Malamatina, dla Greków taki jabcok (ale dobre jakości wino) z dodatkiem żywicy. Smak specyficzny, ale mocno schłodzony jest idealny
Boutari, największa winiarnia koło Salonik. Ogromny zbiór win
Kourtaki, Nemea, Vinsanto itd.
Mavrodafni Patron, albo inaczej wino mszalne. Słodkie, 15%
Nie bójcie się kupić wina za 2-3 euro, albo u chłopa albo beż banderoli. Wina są bardzo dobre tak ci siak.

Piwa. Do popularnych: Mythos, Alfa, Fix. Moje ulubione: Vergina (100% grecka) chociaż ostatnio sporo nowych piw regionalnych wyszło: Nisos (wyspa Tinos), Donkey, Volkan (Santorini), Pils (Patra), Septem (Chalkis), Zeos (fajna butelka), Corfu, Rethimniaki (Kreta)

Korres

Wyroby najsłynniejszej, greckiej, kosmetycznej marki. Są już dostępne w Polskiej Sephorze. Są do kupienia w każdej greckiej aptece. Wszystkie kremy są na bazie naturalnych składników. Jak ktoś będzie chciał mam po polsku przetłumaczony katalog.

Mastiha

Wytwarzana jest z żywicy drzew, które rosną tylko na wyspie Chios. Dodaje się ją do ciast i słodyczy, wytwarza się z niej również kosmetyki i leki. Mimo tego, że jest to bardzo tradycyjny i niezwykle popularny w Grecji przysmak, poza granicami Grecji jest niezwykle trudny do kupienia. Można ją kupić w marketach, w Mastiha Shop (centrum Aten, lotnisko w Atenach). Bardzo zdrowa i pomaga ludziom z problemami żołądkowymi.


Kawa

Jedno jest pewne. Grecy kochają kawę. W każdej ilości.
Oczywiście, polecam kupić kawę po grecku (do robienia w tygielku), marki Loumidis (mają przepiękny sklep przy ul. Panepistimiou w Atenach, do którego chciałem poprosić o azyl)
No i sieć kawy Coffee Island, która jest w całej Grecji. Duży wybór kawy, sprzętu i przesympatyczny personel zawsze gotowy do pomocy.

Sandały i artykuły skórzane

Kiedyś pisałem o tym. W Grecji warto kupić sandały skórzane. Cenowo podobne do średniej półki w Deichmanie, ale za to bardzo dobrej jakości. Ceny od 10 euro w sklepach, albo ręcznie robione, dopasowane do twojej stopy od 20-25 i góra. Polecam w centrum Aten http://www.melissinos-art.com/gr/sandals.html

Orzechy

Kochają je. Wszędzie kupicie. Od dziadka na ulicy po markecie. Polecam pistacje z wyspy Aegina.

Coś słodkiego

Chałwa (z Macedonii - Makedonikos), loukoumia (żelki z wyspy Syros), czekolada Lacta, czekolada gorzka Pavlidis, czekolada ION

Mikser do kawy

Wszędzie go znajdziecie. Od minimarketu i w targu. Beż niego Grek nie wyruszy. Nie tylko do Frappe ale także do robienia innych rzeczy. 3 euro za przewodowy 5/6 za bez-przewodowy
Image

Briki/Tygielek

Nie tylko do przenia kawy po Grecku ale także do gotowania jajek np.
Ceny od 3 euro

Image

Ceramika

Od zwykłych talerzy, po sprzęcie do pieczenia.

Herbata górska

Kolejne "złote" zioło Greków.
Tsai Vounou - Sideritis / Herbata górska - Gojnik
Herbata na wszystko: ból gardła, astmę. Gotuje się w tygielku i dodaje się miód. Na ciepło i na zimno.

Ostatnio modne jest kupienia w puszce, już zimną herbatę górską (wygrywa nawet z Nestea i IceTea :D )
Tuvunu

Image

Puszki z meze

W każdym markecie je znajdziemy. Od podstawowych z ciecierzycą po ośmiorniczki lub kalmary w sosie/oliwie. Wybór ogromy ceny dobre (od 0.5 euro) dzięki @michcioj

Jak macie jakieś pytania, to chęcią odpowiem albo dodam do listy :)
Góra
 Profil Relacje PM off
20 ludzi lubi ten post.
8 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Podróż na Okinawę za 3581 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi w 4* hotelu Podróż na Okinawę za 3581 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi w 4* hotelu
Urlop w Wietnamie za 3602 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu Urlop w Wietnamie za 3602 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu
#2 PostWysłany: 03 Sie 2016 14:15 

Rejestracja: 15 Kwi 2015
Posty: 1239
Loty: 704
Kilometry: 871 688
niebieski
Przynieść ........ to chyba za długi spacer :lol:
I do tego te kilogramy ,,, :P
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 03 Sie 2016 14:29 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5134
srebrny
Zeusie - piekny post. nic dodac nic ujac :)

jedyne co moge od siebie dodac to jeszcze do tego jakies puszki np. z osmiorniczkami w sosie :)
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus uważa post za pomocny.
 
      
#4 PostWysłany: 21 Sie 2016 11:40 

Rejestracja: 30 Sie 2010
Posty: 355
niebieski
@Zeus
Czy podobne zakupy zrobię też na Cyprze? Chciałbym przywieźć dla znajomych owoce morza, meze i inne "delikatesy" w puszkach, słoikach. Oraz jakieś gadżety użytkowe.
P.S jeśli nie ten dział to może zrobiłbyś tak samo ciekawe zestawienie w temacie Cypr?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 21 Sie 2016 12:09 

W każdym markecie na Cyprze możesz kupić 3-packi kalamarów lub ośmiornic. Są to 3 małe 50gr puszeczki w jednym kartoniku za 1,5-2e w sosach lub oliwie. Na stoiskach ze słodyczami duży wybór loukomi ładnie opakowanych w kartoniki jako pamiątka z Cypru od 1,5-2,5 e za kartonik wielkości małej bombonierki.
Góra
 PM off
Ves123 uważa post za pomocny.
 
      
#6 PostWysłany: 24 Sie 2016 07:19 

Rejestracja: 22 Sie 2016
Posty: 4
O wybieram się na urlop na początku wrzesnia.
Bardzo dziekuje za ten temat. Pewnie coś sobie z tego przywiozę :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 03 Wrz 2016 18:27 

Rejestracja: 03 Mar 2014
Posty: 484
niebieski
A baklawa? Ja bym jeszcze to dodała.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 11 Mar 2017 16:17 

Rejestracja: 21 Lut 2017
Posty: 6
Zbanowany
Jeśli udajecie się do Grecji na wakacje, warto zajrzeć do najzwyklejszego supermarketu. Pochodzić po sklepach przy centrum miasta. Lub też zapytać właściciela tawerny, czy nie sprzedaje przypadkiem swoich własnych produktów. 1. FRAPPEDISER – czyli przyrząd do robienia wszelakiego typu zimnych kaw. Jest to jeden z podstawowych elementów wyposażenia absolutnie każdego greckiego domu. Frappediser wygląda jak niewielki blender i służy przede wszystkim do robienia greckiej kawy frappe. Może również posłużyć do innych rzeczy. Niektórzy przy pomocy frappedisera robią również owocowe koktajle, ponieważ to dość niepozorne urządzenie, ma w sobie dużo mocy. Jest do kupienia już od 5 euro, w każdym markecie, w dziale ze sprzętem do gospodarstwa domowego.


Ostatnio edytowany przez Zeus, 11 Mar 2017 16:20, edytowano w sumie 1 raz
Reklama, promowanie własnych stron internetowych, podawanie linków do innych, konkurencyjnych stron.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 11 Mar 2017 17:11 

Rejestracja: 03 Mar 2014
Posty: 484
niebieski
Nie wiem jak w domach, ale z tego co widziałam w greckich kawiarniach jako "frapediser" często jest używana zwykła plastikowa butelka po napojach.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 11 Mar 2017 17:46 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22334
Tyle lat w Grecji, a nigdy nie widziałem zeby ktoś w lokalu robił frappe butelką.

Zazwyczaj mają coś takiego
Image

Do robienia capuccino fredo.

Wiem ze można kupić coś takiego

Image

Ale ja osobiście mam coś takiego

Image

Do robienia Frape w pracy. Bezprzewodowy, kupiłem za 5 euro w Praktikerze w Atenach.
Góra
 Profil Relacje PM off
Marysiek lubi ten post.
 
      
#11 PostWysłany: 11 Mar 2017 18:10 

Rejestracja: 03 Mar 2014
Posty: 484
niebieski
Ja widywałam na Cykladach w kawiarnekach przy plaży, na pewno Mykonos, ale nie tylko. Pamiętam bo nawet się zdziwiłam, że taka wyrafinowana nazwa a tu się okazuje że po prostu pakują składniki do butli, mieszają i nalewają.
Może w miastach się tego nie praktykuje.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 11 Mar 2017 18:23 

Rejestracja: 06 Lip 2011
Posty: 3562
złoty
Przecież ostatnie z urządzeń to zwykły spieniacz do mleka za 5 zeta na allegro i w każdym markecie do 10 zł.
Góra
 Profil Relacje PM off
spty13 lubi ten post.
 
      
#13 PostWysłany: 11 Mar 2017 18:28 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22334
Nie zmiksuje ci kawę z zimną wodą ;)
Testowane
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 11 Mar 2017 18:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2012
Posty: 1049
Loty: 271
Kilometry: 540 311
niebieski
@‌Marysiek‌ No to to była oszukana frappe :) Nie wyobrażam sobie, żeby dało się zrobić porządną tylko za pomocą mieszania.
_________________
Relacje na forum: Izrael | Tajlandia | Korea Południowa | Grecja | Portugalia | Teneryfa i Gran Canaria | Palau
Zapraszam na bloga: olus blog
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 11 Mar 2017 19:14 

Rejestracja: 03 Mar 2014
Posty: 484
niebieski
@olus, może złego słowa użyłam, właściwie to było mocne potrząsanie butelką ze składnikami - tak że składniki sie dokładnie mieszały.
Ten shaker Nescafe wstawiony przez @‌Zeus‌ też mi wygląda na ręczny.
Wg wikipedii może być użyty shaker albo mikser np. ręczny, no więc ta butla służyła jako ręczny mikser.
Tak robili na greckich wyspach, fakt że dawno temu, może teraz i tam technika przyszła.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 12 Mar 2017 00:39 

Dawno, dawno temu w każdej kafenio czy innym lokalu kawę frape robiono ręcznie ,czyli w tzw shakerze. Dopiero jakoś w 90 latach już mieli te małe mixerki. Frapee to do dzisiaj mój ulubiony, można powiedzieć napój. Dokładnie pamiętam jak zamawiało się 2 lub 4 frape i barman ręcznie w dużym przeżroczystym shakerze trzepał aż mu ręka :lol: bolała,aby potem rozlać do szklanek ,nawalić lodu i uzupełnić wodą.
Góra
 PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#17 PostWysłany: 20 Cze 2018 22:37 

Rejestracja: 20 Cze 2018
Posty: 8
Ja zawsze przywożę różne odmiany oliwek i metaxę :p
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 04 Lis 2018 09:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lip 2014
Posty: 1316
Loty: 104
Kilometry: 191 467
srebrny
Dodam syrop migdałowy z Nisyros. W 2014 r kupiłem w Kos butelkę 375 ml za 4,20 EUR i właśnie to jest moje najlepsze "wspomnienie kulinarne" z Grecji. Słodko-gorzki migdałowy smak, piłem zmieszany z wodą.
Załącznik:
syrop migdałowy z Nisyros.JPG
syrop migdałowy z Nisyros.JPG [ 140.35 KiB | Obejrzany 33658 razy ]


Przy okazji pytanie do bywalców i miejscowych: po ile w Grecji jest do kupienia 1 kg krajanki tytoniowej ?
_________________
Moje relacje: Bolonia & Trapani 2022Münster 2022
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 04 Lis 2018 09:47 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Maj 2011
Posty: 8990
W razie czego Syrop migdałowy jest do kupienia w Lidlu za coś koło 1eur za 750ml w Lidlu na Kos :)

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
Raphael lubi ten post.
 
      
#20 PostWysłany: 04 Lis 2018 10:07 

W Lidlu zazwyczaj jest wszystko dostepne, "produced for: Lidl Stiftung Gmbh" w jakiejs fabryce. Nisyrosu to zapewne na oczy/zakretki w zyciu nie widzialo.

Ja od siebie dodalbym Souvlaki. Chocby jedne.
Góra
 PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 36 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group