Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Zanim zadasz pytanie - przeczytaj poniższą listę.

Poniższa lista to wykaz o najczęściej pytane przedmioty. Polecam użycie skrótu klawiszowego Ctrl+F żeby przyśpieszyć przeszukanie listy.

Każdy post pytający o przedmiot z listy będzie usunięty.

TAK - oznacza to, że można wziąć do poręcznego
NIE - istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że wyrzucą
50/50 - trzeba mieć na uwadze ze moze zostać wyrzucone do śmieci, w zależności od humoru osoby na bramkach bezpieczeństwa

Płyny: max 100 ml każdy, max 10 sztuk w przeźroczystym woreczku o poj. max 1 litr

Może się zdarzyć, że ktoś przewiezie daną rzecz mimo statusu "NIE", jednak przewożąc rzecz oznaczoną jako "NIE" istnieje bardzo duża szansa, że dana rzecz nie zostanie dopuszczona do przewozu.
Istnieje także mała szansa, że mimo oznaczenia "TAK" dany obiekt będzie potraktowany na kontroli jako płyn lub jako rzecz zabroniona - prawo do oceny, czy dany przedmiot jest niebezpieczny posiada przede wszystkim osoba na bramkach.

Obcinarka do paznokci: TAK
Baterie: TAK - paluszki, powerbank, NIE - akumulator (np. samochodowy)
Aparat: TAK
Kosmetyki:
- pudry: TAK, PŁYN patrz wyżej (o ile nie w kamieniu)
- krem: TAK, PŁYN patrz wyżej
- lakier do paznokci: TAK, PŁYN patrz wyżej
- perfumy: TAK, PŁYN patrz wyżej
- dezodorant: TAK, PŁYN patrz wyżej (wyjątek: sztyft: TAK)
- szminka: TAK, PŁYN patrz wyżej
- pianka: TAK, PŁYN patrz wyżej
- maszynka do golenia: TAK
- pianka do golenia: TAK, PŁYN patrz wyżej
- błyszczyk: TAK, PŁYN patrz wyżej
- tusz: TAK, PŁYN patrz wyżej
- pilniczek: TAK
- nożyk: NIE
- nożyczki: NIE
- pasta do zębów: TAK, PŁYN patrz wyżej
- lakier do włosów: NIE
- aerozol: NIE

Papierosy: TAK (sprawdź przepisy celne kraju docelowego ile można zabrać)
Alkohol: TAK, PŁYN patrz wyżej (sprawdź przepisy celne kraju docelowego ile można zabrać)
Butelka pusta: TAK
Palnik: TAK
Laptop: TAK
Statyw: 50/50 (lepiej brać mniejsze)
Czekolada w tabliczce: TAK
Dżem: TAK, PŁYN patrz wyżej
Nóż: NIE
Nożyczki: NIE
Scyzoryk: NIE
Korkociąg: NIE
Ostrze: NIE
Parasol: 50/50 (lepiej brać małe parasolki składane)
Broń: NIE
Kanapki: TAK
Leki: TAK, w przypadku dużej ilości/niestandardowych (np. na receptę) wymagane może być zaświadczenie od lekarza na wszystkie leki (najlepiej po angielsku)
Syrop: TAK, PŁYN patrz wyżej
iPhone: TAK (o ile nie większa ilość)
Płyn do soczewek: TAK, PŁYN patrz wyżej
Klucze: TAK
Gaz: NIE
Koc: TAK
Sztućce: 50/50 (na pewno nie nóż)
Kable: TAK
Gaz pieprzowy: NIE
Ser: NIE (sery twarde czasami TAK, sery miękkie traktowane jak PŁYN patrz wyżej)
Owoce: TAK
Zapalniczka: 50/50
Buty: TAK
Grzałka: TAK
Czajnik: TAK
Blender: TAK
Zasilacz: TAK
Kieliszki: TAK
Zapałki: 50/50
Igła: 50/50
Krople do oczu: TAK
Słuchawki: TAK
Powerbank: TAK
Nabój: NIE
Cążki: TAK
Pierścionek: TAK
Kartusz: NIE
Oliwa: TAK, PŁYN patrz wyżej
Masło: TAK, PŁYN patrz wyżej
Prezerwatywy: TAK
Słodycze: o ile nie płyn, TAK
Segregator z metalową dźwignią: TAK
Śledzie/sledzie do namiotu: NIE (chyba, że plastikowe)


Źródło i oficjalna wykładnia ULC: http://ulc.gov.pl/pl/component/content/ ... ozwolonych


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2908 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91 ... 146  Następna
Autor Wiadomość
#1741 PostWysłany: 18 Wrz 2016 07:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2014
Posty: 132
Loty: 54
Kilometry: 112 104
Na lotnisku Beauvais zabrali mi z podręcznego ser w ogyginalnym pakowaniu ok 200-300 g. Wychodzi na to że niezgodnie z przepisami...ale kłóć się z francuskim pogranicznikiem. Szczególnie że było to 2 dni po zamachach w Paryżu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast
Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel
#1742 PostWysłany: 18 Wrz 2016 08:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
To akurat standard na tym lotnisku.
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1743 PostWysłany: 21 Wrz 2016 00:34 

Rejestracja: 15 Lut 2016
Posty: 371
Loty: 117
Kilometry: 143 680
niebieski
Zeus napisał(a):
Po co tyle rzeczy do Grecji brać? Nie staliśmy Wenezuelą jeszcze, a w marketach jest pełno tych rzeczy...



Uff, bo po powyższym się trochę zląkłem :mrgreen:
_________________
2018: Anglia, Litwa, Austria, Węgry, Kosowo, Albania, Czarnogóra, Włochy, Rosja, Holandia, Hiszpania. 2019: Chorwacja, Niemcy, Czarnogóra, Czechy, Chiny. 2020: Hiszpania i...:/ 2021: Litwa. 2022: Albania, Słowacja, Czechy, Niemcy. 2023: Gruzja, Litwa, Albania, Cypr...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1744 PostWysłany: 21 Wrz 2016 01:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2016
Posty: 684
alfonsy napisał(a):
Coś czytałem, że nie można wwozić powerbanków do Chin. Słyszał ktoś coś o tym?


Tak słyszał. Czepiają się.
Bodajże do 100Wh można tylko zabrać a od 100 do 160 ewentualnie po uzyskaniu zgody. Jak nie ma oznaczeń to uznają, że przekracza.
Dotyczy raczej nie wwożenia ale próby zabrania na pokład. Tak więc wwiezienie zapewne się i uda zaś wywiezienie lub przemieszczanie po Chinach samolotem raczej nie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1745 PostWysłany: 27 Wrz 2016 02:49 

Rejestracja: 24 Sty 2014
Posty: 434
Loty: 242
Kilometry: 472 277
niebieski
Jestem wściekły, bo po raz pierwszy w życiu spotkałem się z takim absurdem, żeby zabierać płyn do soczewek tylko dlatego, że przekraczał te upiorne 100 ml. Od lat przecież latałem z moim płynem i zawsze potwierdzano mi, że jako leku nie obowiązują go te wymiarowe restrykcje w odróżnieniu od innych płynów (napojów, kosmetyków itd.). Nie dość, że zrobiłem awanturę na pół lotniska w Aberdeen o to, że dopuszczają się absurdów i że złożę na nich oficjalną skargę, to w dodatku teraz czytam na stronach brytyjskiego rządu, że w sumie to mieli rację... Co za chory kraj! A jak mojego płynu nie ma w małych pojemnikach, to co mam niby robić? Inne płyny mi niszczą soczewki. Mam naprawdę ochotę coś z tym zrobić, póki jeszcze są w Unii, tak jestem zdegustowany. Teraz nawet nie mam do czego włożyć tych soczewek i muszę się z nimi męczyć całą noc, bo wszystko na Okęciu jest pozamykane. To jest jakaś paranoja...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1746 PostWysłany: 27 Wrz 2016 08:40 

Rejestracja: 23 Wrz 2016
Posty: 28
chartsman napisał(a):
A jak mojego płynu nie ma w małych pojemnikach, to co mam niby robić?

Przeleć do mniejszego pojemnika.
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
#1747 PostWysłany: 27 Wrz 2016 09:39 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Sty 2011
Posty: 7799
Jest co najmniej kilka rozwiązań takiej sytuacji, nie ma się co awanturować, szczególnie jeśli nie ma się racji (gdy to prawo ogranicza przewożenie danej rzeczy)
- stosować na wyjazdach soczewki jednodniowe
- przelać płyn do mniejszego pojemnika
- kupić preferowany płyn na miejscu po przylocie
- ew zapatrzeć się w zamiennik sprzedawany w małych opakowaniach (obecnie dostępne na rynku płyny nie różnią się praktycznie niczym)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1748 PostWysłany: 27 Wrz 2016 09:42 

Rejestracja: 17 Sie 2016
Posty: 51
Nie rozumiem całej awantury.. Jest coś takiego jak pojemnik na soczewki do którego można wlać płyn i włożyć soczewki. Takie coś wolno przewozić, a płyn w butelce dać do głównego bagażu, nooo chyba że nie ma się głównego bagażu....
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1749 PostWysłany: 27 Wrz 2016 09:58 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Maj 2011
Posty: 8990
A w wikipoście jest informacja:
Cytuj:
Płyn do soczewek: TAK, PŁYN patrz wyżej

Płyn to płyn dla security, nie ważne co to za płyn (chyba, że leki, ale to zaświadczenie od lekarza może być potrzebne)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1750 PostWysłany: 27 Wrz 2016 10:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Maj 2012
Posty: 1791
srebrny
@‌michzak‌ Może warto dorzucić do wiki informację o istnieniu małych buteleczek, które łatwo kupić np. w Rossmanie?

http://www.rossmann.pl/Produkt/Inter-Vi ... 12166,6442

Zdawałoby się, że to oczywista oczywistość, ale okazuje się, że wiele osób nie ma o tym zielonego I potem nerwy niepotrzebne na lotnisku.
_________________
http://arturro.fly4free.pl/blog/1455/z- ... te-dunaju/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1751 PostWysłany: 27 Wrz 2016 10:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Lis 2015
Posty: 1626
niebieski
@‌chartsman‌ poczytaj o operacji Bojinka; nie pomoże, ale może ulży. ;-)

@‌arturro‌ w kontekście płynów do soczewek polecanie niesterylnych buteleczek wielokrotnego użytku jest lekko kontrowersyjne. ;-)

PS Sama zainwestowałabym raczej w jałowy pojemnik na próbkę np. moczu - koszt w aptece: ok. 1 zł. Gra warta świeczki szczególnie przy świeżo otwartych butelkach płynu i raczej parudniowej podróży (chyba że producent nie oferuje opakowań ≤ 100 ml).

@‌michzak‌ dlaczego w wiki przy serze jest kategoryczne "nie"? Może warto zrobić rozróżnienie na fabrycznie/ próżniowo zapakowane sery twarde (np. cheddar, parmezan czy gruyère) z "raczej TAK", inne sery - "raczej NIE". PS Nie piszę tego w kategorii "UdałoMiSię", ale bazując na doświadczeniach post-2006.

Przy lekach dorzuciałabym zdanie o sprawdzeniu wymogów wwozu (podobnie jak jest przy papierosach i alkoholu).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1752 PostWysłany: 27 Wrz 2016 10:49 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Maj 2011
Posty: 8990
Bo nikt nie będzie tego czytał, a chciałem zrobić poradnik jak najkrótszy i jak najszybszy - sam wiem, że różne rzeczy różnie przechodzą (jak np. ostrza do 5 cm, żeby mieć ten zakres 1 cm w razie czego), ale w niektórych przypadkach jest dużo zależne od humoru pracownika ;) jak ktoś będzie zainteresowany, to zacznie szukać i znajdzie m.in. Twój post
Góra
 Profil Relacje PM off
Kara lubi ten post.
 
      
#1753 PostWysłany: 27 Wrz 2016 12:35 

Rejestracja: 24 Sty 2014
Posty: 434
Loty: 242
Kilometry: 472 277
niebieski
Washington napisał(a):
Jest co najmniej kilka rozwiązań takiej sytuacji, nie ma się co awanturować, szczególnie jeśli nie ma się racji (gdy to prawo ogranicza przewożenie danej rzeczy)
- stosować na wyjazdach soczewki jednodniowe
- przelać płyn do mniejszego pojemnika
- kupić preferowany płyn na miejscu po przylocie
- ew zapatrzeć się w zamiennik sprzedawany w małych opakowaniach (obecnie dostępne na rynku płyny nie różnią się praktycznie niczym)

Po pierwsze to moim zdaniem miałem rację, gdyż celowo odkąd zacząłem nosić soczewki i przypisano mi właśnie ten płyn, o którym jest tu mowa, zapytałem na lotnisku szefa kontroli bagażu, czy tenże płyn podlega pod punkt "zwykła ciecz", czy też może "lek". Potwierdzono mi wówczas, że wszystkie płyny do soczewek to lekarstwa i jako takie zwolnione są one z kryterium "maximum 100 ml". Było to dobrych kilka lat temu i za każdym razem, na KAŻDYM lotnisku powtarzał się ten sam schemat - jak mnie pytano, co to jest, a ja odpowiadałem, że płyn do soczewek, to od razu przechodził bez żadnej dyskusji. Jak więc mogłem podejrzewać, że nie mam racji?

A po drugie to żadna z Twoich alternatyw nie ma zastosowania w przypadku stożka rogówki, na który stosuje się wyłącznie soczewki twarde, a takie nie istnieją w wariancie jednodniowym, czy nawet tygodniowym. W dodatku w większości polskich aptek nie mają w ogóle płynów do soczewek twardych (trzeba szukać specjalistycznych sklepów z akcesoriami do soczewek), więc to nie takie proste kupić sobie wymiennik i jeszcze w dodatku wybrzydzać w rozmiarach buteleczek, tym bardziej na lotnisku. Przelewanie do innych pojemników sprawia, że płyny przestają być sterylne. W dodatku akurat moje oczy są tak wrażliwe, że mój okulista długo musiał szukać płynu, który mi ich nie podrażnia, a jednocześnie nie niszczy soczewek. Niektórym się tylko może wydawać, że soczewki to taki wybryk, moda albo wydziwianie. Jak jednak ktoś ma stożek tak zaawansowany jak ja, że bez soczewki nie widzi praktycznie nic, a nawet i w niej bez odpowiedniej pielęgnacji boryka się z czerwienieniem, pieczeniem i innymi nieprzyjemnościami, to naprawdę może się wściec, gdy nagle bezdusznie mu się zabiera lek, po który specjalnie jeździ do Krakowa, bo na Podkarpaciu takiego w ogóle nie sprzedają. Tym bardziej, jak już dziesiątki razy z nim jeździł i nigdy nie było żadnych wątpliwości.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1754 PostWysłany: 27 Wrz 2016 15:52 

Rejestracja: 23 Wrz 2016
Posty: 28
Technicznie płyn do soczewek, to płyn pielęgnacyjny a nie lek. Jeśli nie ma w regulaminie napisane, że płyn do soczewek podpina się pod leki lub nie masz zaświadczenia od lekarza, że jest ci to niezbędne do funkcjonowania, to możesz jedynie polegać na dobrej woli i interpretacji osób robiących kontrole. Jeśli masz z tym problem, to przewoź płyn w bagażu rejestrowanym.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1755 PostWysłany: 27 Wrz 2016 18:57 

Rejestracja: 24 Sty 2014
Posty: 434
Loty: 242
Kilometry: 472 277
niebieski
Przewożenie płynu w bagażu rejestrowanym niczego nie zmienia, bo po wejściu na pokład powinienem zdjąć soczewki, włożyć je do płynu, a oczy zakropić, bo z racji klimatyzacji się one nadmiernie wysuszają. Przed odebraniem bagażu głównego jednak pasowałoby mieć te soczewki z powrotem na sobie, żeby cokolwiek widzieć, wychodząc z samolotu i wchodząc na lotnisko. Łatwo się Wam pisze o przelewaniu, dokupywaniu, pielęgnacji, rejestrowaniu w bagażu głównym, dowolnych interpretacjach itd. Ciekawe, czy na moim miejscu - osoby, która z racji owej przypadłości często nawet do pubu nie wychodzi bez pojemniczka na soczewki i płynu - bylibyście równie kreatywni i "bezproblemowi".

Dziś rano na Okęciu też rozmawiałem z szefem kontroli bagażowej i był zdumiony, że taka sytuacja mi się przytrafiła w Wielkiej Brytanii, potwierdzając jednocześnie, że w Polsce wszystkie płyny do soczewek traktowane są jako leki i osobno prześwietlane, niezależnie od zawartości plastikowego woreczka na pozostałe ciecze do 100 ml. Jest to nawet zobrazowane na lotniskowej tablicy przed kontrolą bagażu. Nic o żadnych zaświadczeniach lekarskich ona nie wspomina. Zresztą nawet jeśli miałbym zaświadczenie od polskiego lekarza, to kto je za granicą zrozumie? To jest jakiś absurdalny, wręcz martwy przepis, którego czepili się brytyjscy służbiści, żeby wyciągnąć kasę od podróżnych (a nuż nadadzą główny bagaż)...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1756 PostWysłany: 29 Wrz 2016 10:08 

Rejestracja: 15 Lut 2016
Posty: 371
Loty: 117
Kilometry: 143 680
niebieski
Na rozluźnienie tematu - możecie dodać do przedmiotów akceptowanych... szyszkę :) Córka "przemyciła" w plecaku, a byłem przekonany, że zostanie uznana za ostry przedmiot i dzięki temu to nie ja będę tym złym, ale panowie z obsługi :D
_________________
2018: Anglia, Litwa, Austria, Węgry, Kosowo, Albania, Czarnogóra, Włochy, Rosja, Holandia, Hiszpania. 2019: Chorwacja, Niemcy, Czarnogóra, Czechy, Chiny. 2020: Hiszpania i...:/ 2021: Litwa. 2022: Albania, Słowacja, Czechy, Niemcy. 2023: Gruzja, Litwa, Albania, Cypr...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1757 PostWysłany: 29 Wrz 2016 11:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Gru 2015
Posty: 446
srebrny
A pęseta? Chyba dyskusyjna, co? Ja się zawsze zastanawiam czy nie każą wyrzucić.
_________________
Αντσύνα
Анцина
2022 dhow-przez-zatoke-chwaka-bay-czyli-zanzibar-z-plecakiem,213,168117
2018 Alesund na trzecią randkę
2017 na-bialorus-z-waszmosciami,1509,119604
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#1758 PostWysłany: 29 Wrz 2016 12:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2016
Posty: 684
Pęsety o ile wiem zazwyczaj zwyczajowo przechodzą choć czasem nadgorliwcy zabierają, szczególnie jak ostro-szpiczasta.
Weź jakąś zaokrągloną i taką do której nie jesteś mocno przywiązana emocjonalnie ani nie jest wysadzana diamentami i po problemie. Nawet jak zabiorą to wartość groszowa.
Co do szyszki to już bez przesady. Ja wiem, że nawet ping-pongiem można zabić ale...
Góra
 Profil Relacje PM off
Ancyna uważa post za pomocny.
 
      
#1759 PostWysłany: 29 Wrz 2016 13:30 

Rejestracja: 08 Lut 2012
Posty: 473
Loty: 248
Kilometry: 395 056
niebieski
co do pęsety/pincety- mam na koncie ze 100 lotów z takowa w kosmetyczce i nigdy żadnego problemu nie było. Tak samo dość często lata z małymi nożyczkami (do paznokci/skorek) i tez nie ma problemu.
A co do płynu do soczewek- mówiąc szczerze do głowy by mi nie przyszło żeby traktować go jako produkt leczniczy. Na rynku jest teraz kilka firm oferujących płyny w buteleczkach 60ml i z takimi własnie podróżuje.
Góra
 Profil Relacje PM off
Ancyna uważa post za pomocny.
 
      
#1760 PostWysłany: 30 Wrz 2016 18:22 

Rejestracja: 24 Sty 2014
Posty: 434
Loty: 242
Kilometry: 472 277
niebieski
muguete napisał(a):
A co do płynu do soczewek- mówiąc szczerze do głowy by mi nie przyszło żeby traktować go jako produkt leczniczy. Na rynku jest teraz kilka firm oferujących płyny w buteleczkach 60ml i z takimi własnie podróżuje.

Jak masz alternatywę w postaci okularów albo tolerancję oka na inne płyny, to mogło Ci to do głowy nie przyjść. A szkoda.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2908 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91 ... 146  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group