Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Chorwacka Istria
#1 PostWysłany: 12 Cze 2018 21:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lip 2014
Posty: 1316
Loty: 104
Kilometry: 191 467
srebrny
Temat założyłem celem opisywania atrakcji tego półwyspu oraz dzielenia się praktycznymi wskazówkami, do czego zapraszam też forumowiczów. W temacie celowo użyłem "chorwacka", wszak półwysep ten jest także w Słowenii, gdzie ma całkiem sporo do zaoferowania, oraz kawałeczek we Włoszech. Istria przez niektórych jest wychwalana, przez innych wykpiwana, bo "prawdziwa Chorwacja to Dalmacja". Myślę, że trzeba zachować zdrowy rozsądek i być pomiędzy. Na pewno Istria ma bardzo dużo do zaoferowania, przez wieki była w posiadaniu Wenecji, która moim zdaniem najbardziej odbiła się na jej charakterze, co szczególnie widać w architekturze. Geograficznie półwysep jest dość zróżnicowany, na zachodzie i południu bardziej płaski, na wschodzie i północnym-wschodzie górzysty. Znajdziemy na Istrii i "fiordy", i małe zatoczki, i betonowe "plaże", i stare miasteczka i piękne wodospady, i malownicze szczyty górskie.

Pula

Załącznik:
Pula.JPG
Pula.JPG [ 743.14 KiB | Obejrzany 7037 razy ]


Największe miasto Istrii. Najważniejszą atrakcją jest rzymski amfiteatr (I w.). Od strony zachodniej można idąc ulicą zerknąć przez kraty do środka, a jeśli ma się na to godzinkę, to sądzę że warto wykupić bilety i wejść do środka, choćby dla samej atmosfery. Kolejne ważne miejsce to plac Forum, gdzie mamy budynek ratusza i przede wszystkim świątynię Augusta (I w. p.n.e.), najstarszy zachowany budynek w Chorwacji. Po drodze Łuk Sergiusza (I w. p.n.e.) i dobrze zachowana rzymska mozaika (III w.) (wejście bądź od parkingu, bądź przez restaurację o nazwie, bodajże, "Mozaika"). W dolnej części miasta kościoły Wniebowzięcia NMP oraz św. Franciszka. Wyżej wenecka forteca, można ją obejść wzdłuż murów, nie wydaje mi się żeby wejście do środka dało jakiś szerszy, lepszy widok. Po zachodniej stronie tejże fortecy pozostałości t.zw. małego rzymskiego teatru, dobrze widoczne z fortecznego wzgórza. Przy ul. Carrarina dwie bramy rzymskie, brama Podwójna oraz brama Herkulesa.

Mapka, na której zaznaczyłem miejsca wyżej wyszczególnione kursywą: https://goo.gl/maps/Y9RtPu1iACG2

Ceny (V.2018):
9 kn kościół św. Franciszka
20 kn kasztel wenecki
10 kn świątynia Augusta
50 kn amfiteatr
ciekawostka: 20 kn amfiteatr - zdjęcie z legionistą
ciekawostka: 40 kn amfiteatr - audioprzewodnik (jest też po polsku)

Parkowanie w centrum jest trudne i odpłatne. "Mój" gospodarz polecił mi darmowy, duży parking koło szpitala (patrz mapka). Kolejny parking, ale zdecydowanie mniejszy, jest na ul. Santoriovej, jadąc w kierunku centrum tuż przed ul. Rižanske skupštine. Generalna zasada jest chyba taka, że im wcześniej będziesz, tym łatwiej zaparkować.

Ceny parkowania w strefie A i B to 4 kn/godz, z tym że w A jest limit max. 2 godziny... przynajmniej tak to zrozumiałem z ichnich znaków. Parkowanie jest płatne w okresie od 1.X do 31.V od poniedziałku do soboty w godz. 7-20, a w okresie od 1.VI do 30.IX cały tydzień w godz. 7-22.
_________________
Moje relacje: Bolonia & Trapani 2022Münster 2022
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
 Temat postu: Re: Chorwacka Istria
#2 PostWysłany: 20 Cze 2018 19:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lip 2014
Posty: 1316
Loty: 104
Kilometry: 191 467
srebrny
Nesactium
Nieopodal współczesnej wioski Valtura (tutaj: 44.916381, 13.968211) znajduje się osada zamieszkana jeszcze przed Rzymianami, ale najstarsze zachowane ruiny pochodzą z czasów rzymskich, a część z czasów wczesnochrześcijańskich (ruiny dwóch kościołów z V w.). Zachowały się głównie niewysokie fragmenty murów i kilka małych fragmentów kolumn. Jest to część Muzeum Archeologicznego w Puli, ale wstęp jest darmowy. Są wprawdzie godziny otwarcia... ale byłem tam w tychże godzinach i zastałem zamkniętą bramę. Na tą okoliczność należy udać się tuż na prawo od bramy wejściowej i obejść ją ścieżką przez las (da się nawet z wózkiem dziecięcym). Można też obejść wejście kierując się jakieś 50 m w lewo od bramy, i idąc przez trawy niewyraźną ścieżką też się dojdzie. Bardzo fajne doświadczenie, można się zadumać i są spore szanse, że na miejscu nie będzie tłumu.
Załącznik:
Nesactium.JPG
Nesactium.JPG [ 481.52 KiB | Obejrzany 6937 razy ]
_________________
Moje relacje: Bolonia & Trapani 2022Münster 2022
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Chorwacka Istria
#3 PostWysłany: 27 Paź 2021 21:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lip 2014
Posty: 1316
Loty: 104
Kilometry: 191 467
srebrny
Z atrakcji przyrodniczych godne polecenia wydają się być lokalne wodospady. Czytałem o kilku, ale osobiście, póki co, udało mi się odwiedzić tylko jeden, więc o nim poniższa zajawka:

wodospad Sopot (koło Pićan)

Image

Użycie w nazwie frazy "koło Pićan" jest tu zasadne, gdyż drugi wodospad o takiej samej nazwie znajduje się, też na Istrii, koło miejscowości Buzet. Dlatego Pićan i Buzet są tu wyróżnikami.

Ponoć w pobliże tego wodospadu można dostać się jak najbardziej od północy, ale można też od południa trasą https://pl.mapy.cz/s/furagoluvo (od pkt. 4 do końca trasy droga jest gruntowa, raczej dla traktorów, ale mając coś nieco wyżej zawieszonego i patrząc "pod koła" da radę dojechać)
_________________
Moje relacje: Bolonia & Trapani 2022Münster 2022
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group