Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 132 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
#101 PostWysłany: 05 Lis 2022 15:41 

Rejestracja: 03 Lis 2021
Posty: 14
Około 1000 osób w samej prowicji Teheran zostanie postawionych przed sądem za udział w protestach. W tym 8 osób zagrożonych jest egzekucją, na liście brak typowo „europejskich” nazwisk.
[Za: Middle East Matters, podane przez ISNA].
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#102 PostWysłany: 06 Lis 2022 22:31 

Rejestracja: 19 Paź 2011
Posty: 1164
platynowy
Jestem drugi dzień w Iranie.

Wczoraj 20km łażenia po centrum Teheranu, zero problemów, zero oznak demonstracji. Widać policję na ulicach ale ciężko powiedzieć czy więcej niż przed wrześniem. Raz przechodziła jakaś proislamska grupa z megafonami, chyba w ramach "kontrprotestu". Turystów bardzo mało, widoczni jedynie przy największych zabytkach.

Dzisiaj spędziliśmy większość dnia w Qom. Zero oznak niepokoju i zero turystów. Za to dużo pielgrzymów - wczoraj świętowali rocznicę śmierci Fatimy. Pomimo tego zwiedziliśmy i Jamkaran i kompleks Fatemeh Masumah Shrine.

Wszędzie uprzejmość i mili ludzie.
Góra
 Profil Relacje PM off
mucha lubi ten post.
pbak uważa post za pomocny.
 
      
#103 PostWysłany: 07 Lis 2022 09:27 

Rejestracja: 11 Gru 2010
Posty: 3924
platynowy
Polecam Tehran na AppleTV, niedawno wyszedł drugi sezon. Serial szpiegowski, ale sporo realiów z życia Irańczyków pokazana. Również protesty, aresztowania, policja religijna itp. Obecnie jest dwa miesiące darmowej subskrypcji na AppleTV.
_________________
Life is short and the world is wide.
Góra
 Profil Relacje PM off
Kacper Szymanski lubi ten post.
 
      
#104 PostWysłany: 07 Lis 2022 10:44 

Rejestracja: 03 Lis 2021
Posty: 14
Ja od siebie za to polecam "Hostages" na HBO, minidokument o wzięciu zakładników w amerykańskiej ambasadzie w Teheranie na przełomie 79/80.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#105 PostWysłany: 20 Lis 2022 09:08 

Rejestracja: 19 Paź 2011
Posty: 1164
platynowy
Mały update po powrocie.

W ciągu dwóch tygodni odwiedziłem Teheran, Qom, Kashan, Isfahan, Shiraz, Yazd, Kerman, Bandar Abbas oraz Hormoz.
Nigdzie nie było widać oznak niepokoju ani protestów, aczkolwiek dwa dni po opuszczeniu Isfahanu słyszałem że doszło tam do większego protestu i jakichś aresztowań.

Od wtorku/środy (15/16.11) w Iranie w wielu miastach ponownie ludzie wyszli na ulice, ale byłem wtedy w mniej uczęszczanej części kraju i nic tam nie widziałem. Od tego czasu w Iranie trwa też coś na kształt strajku generalnego. Poza bazarem i częścią mniejszych lokali gastronomicznych wszystko co nie państwowe jest zamknięte (Kerman, Bandar Abbas, Hormoz). Łącznie z hostelem na Hormoz, w którym nocleg dostałem tylko dlatego że zawitałem bez zapowiedzi i nie wypadało odprawić z kwitkiem. Jednak wyraźnie zaznaczono że hostel jest zamknięty (nie było innych gości) i gdybym zadzwonił to usłyszałbym odmowę.

W całym Iranie oprócz pojawiających się małych grupek Rosjan praktycznie nie ma turystów. Zdarzają się pojedyncze osoby, większość jest w trakcie dłuższych wypraw (także rowerowych). Ma to swoje plusy i minusy - w Qom i Shiraz "święte kompleksy świątyń" zwiedziłem w darmowej asyście osoby z "international affairs". Generalnie duże zaskoczenie że pojawił się turysta, ale też zero problemów ze zwiedzaniem. I tu i tu do środka wpuścili tylko z telefonem, lustrzanka musiała niestety zostać w depozycie.

W obu miejscach bardzo drobiazgowa kontrola bezpieczeństwa, szczególnie w Shahcheragh Shrine w Shiraz gdzie kilka tygodni temu doszło do zamachu (musiałem zostawić w depozycie nawet zapalniczkę). Przewodniczka bez oporów opowiadała o wydarzeniu i pokazała gdzie dokładnie co się stało (aczkolwiek prosiła aby nie podchodzić za blisko do grobu Ahmeda bin Musy). Napastnicy (podobno Tadżycy lub Turkmeni z ISIS) sforsowali punkt kontroli bezpieczeństwa i wtargnęli do głównej świątyni, po czym zabili kilkanaście osób (w tym jedno małe dziecko) modlących się przy grobie bin Musy. Cały shrine jest udekorowany w hołdzie ich pamięci, a część ofiar została tam także pochowana.

Miejsce zamachu:

Image

Elementy wystawy upamiętniającej ofiary:

Image

Image


Ostatnio edytowany przez aeonflux, 20 Lis 2022 10:05, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
10 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#106 PostWysłany: 20 Lis 2022 10:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sty 2012
Posty: 5471
HON fly4free
Byłem w tym miejscu prawie 10 lat temu, już wtedy trzeba było zostawić telefon w depozycie. Miejsce magiczne, byłem akurat w piątek, więc naocznie przekonałem się jak żarliwie się tam modlono.
_________________
Do tej pory m.in.: Algieria, Côte d'Ivoire, Etiopia, Gambia, Ghana, Rwanda, Senegal, Uganda || Indie, Indonezja, Iran, Kazachstan, Kirgistan, Liban, Malezja, Oman, turecki Kurdystan, Uzbekistan || Boliwia, Brazylia, Meksyk + Europa.
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#107 PostWysłany: 04 Gru 2022 13:47 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22331
https://twitter.com/nexta_tv/status/1599340996525195264

Media doniosą ze Policja Moralności zostaje zawieszona w Iranie.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#108 PostWysłany: 04 Gru 2022 19:07 

Rejestracja: 11 Lut 2018
Posty: 351
srebrny
Podobnie:
https://www.aljazeera.com/news/2022/12/ ... -suspended

Prokurator generalny Iranu Mohammad Jafar Montazeri stwierdził, że nad przeglądem prawa nakazującego kobietom zakrywanie głów pracują "parlament i władze sądownicze".

https://www.bbc.com/news/world-middle-east-63850656
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#109 PostWysłany: 04 Gru 2022 23:41 

Rejestracja: 06 Wrz 2020
Posty: 1654
HON fly4free
Egzekucja czterech osób podejrzanych o pracę dla Mossadu.

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci ... ssadu.html
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#110 PostWysłany: 05 Gru 2022 10:19 

Rejestracja: 02 Paź 2022
Posty: 89
Zbanowany
Zeus napisał(a):
https://twitter.com/nexta_tv/status/1599340996525195264

Media doniosą ze Policja Moralności zostaje zawieszona w Iranie.



Nie jest to do końca prawda:

https://twitter.com/makrzyz/status/1599464528948867072
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#111 PostWysłany: 06 Gru 2022 07:34 

Rejestracja: 11 Lut 2018
Posty: 351
srebrny
Policja moralności - jednak nie została rozwiązana?
https://www.bbc.com/news/world-middle-east-63850656


Ostatnio edytowany przez jaszon, 06 Gru 2022 11:01, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#112 PostWysłany: 06 Gru 2022 08:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Kwi 2016
Posty: 1525
Loty: 184
Kilometry: 334 002
platynowy
Nie została l i nie zostanie, tam byla tylko opinia jakiegos prokuratora i proba poprawienia nastrojow
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#113 PostWysłany: 27 Gru 2022 19:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Cze 2017
Posty: 355
Loty: 300
Kilometry: 442 371
srebrny
Na rozkaz irańskiego reżimu żona i córka znanego byłego irańskiego wspierającego protesty zmuszone są opuścić samolot. Samolot został przekierowany do KIH.
Lokalni porównują to do przejęcia samolotu FR.
https://www.iranintl.com/en/202212264509
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#114 PostWysłany: 14 Sty 2023 02:10 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1444
złoty
Polski profesor, o którym pisaliśmy wcześniej w tym wątku, wypuszczony z irańskiego więzienia.
https://twitter.com/AgnieszkaBryc/statu ... 4143896581
w sumie spędził w nim ponad rok i 3 miesiące.
Góra
 Profil Relacje PM off
jaco027 lubi ten post.
 
      
#115 PostWysłany: 21 Lis 2023 10:48 

Rejestracja: 19 Wrz 2023
Posty: 30
MSZ odradza wszelkie podróże. Czy ktoś był teraz w Iranie i może dać znać czy na serio jest tak niebezpiecznie?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#116 PostWysłany: 21 Lis 2023 10:53 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22331
Oho, się zaczęło

W ramach dobroci, w zyciu bym nie ufał bajek z MSZ

I będzie tego więcej
https://www.pepper.pl/promocje/taki-lot ... 024-751874
Góra
 Profil Relacje PM off
Kothson lubi ten post.
 
      
#117 PostWysłany: 21 Lis 2023 11:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1870
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
@Zeus komentarze niczym na grupach fb o Jordanii obecnie..cena super, sam bym mocno rozważał, ale musi poczekać ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
#118 PostWysłany: 06 Sty 2024 18:29 

Rejestracja: 23 Cze 2021
Posty: 29
Jakieś plany snuję na ten i następny rok...
Stąd pytanie - jak w temacie...
I jakie ogólnie wrażenia w sensie bezpieczeństwa, itp.?

Bo na stronie MSZ jest informacja, że odradzają podróże...




Bezpieczeństwo
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Iranu w związku z napiętą sytuacją wewnętrzną, która może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo przebywających tam obywateli RP. W przypadku osób pozostających na terenie Islamskiej Republiki Iranu MSZ rekomenduje bezwzględne unikanie zgromadzeń publicznych, marszów i demonstracji oraz apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w poruszaniu się po kraju.

Iran jest państwem zagrożonym terroryzmem. Celem ataków mogą być przede wszystkim budynki rządowe, obiekty kultu religijnego oraz atrakcje turystyczne.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#119 PostWysłany: 06 Sty 2024 18:47 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22331
Polecam wejść do działu inne w temacie Iran i będziesz wiedzieć
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#120 PostWysłany: 06 Sty 2024 19:00 

Rejestracja: 23 Cze 2021
Posty: 29
No, widziałem, ale tam też pytanie:

MSZ odradza wszelkie podróże. Czy ktoś był teraz w Iranie i może dać znać czy na serio jest tak niebezpiecznie?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 132 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group