Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 132 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
#81 PostWysłany: 26 Paź 2022 13:02 

Rejestracja: 21 Wrz 2019
Posty: 12
Loty: 75
Kilometry: 122 322
Fl3t05 napisał(a):
Czy jest na forum ktoś, kto ostatnio był/jest obecnie/niedługo planuje podróż do Iranu?

Mam bilety na połowę listopada - plan to Teheran, Shiraz, Isfahan, Yazd i Kashan w 10 dni. Grant Notice przyznane, ale wciąż wstrzymuję się z wniesieniem opłaty za wizę i zastanawiam się czy nie zrezygnować z wyjazdu.

Wiem, że w mediach tylko złe rzeczy, ale może ktoś widział coś więcej i pomoże rozwiać wątpliwości...


Mogę ze swojej strony opisać swój pobyt w Iranie, któy odbył się od 19 do 30 września. Chciałbym tylko zaznaczyć, że jest to opis moich doświadczeń nie mający na celu nakłonić badź odradzić wyjazdu.

Do Iranu przyleciałem 19 września i spędziłem cały dzień w Teheranie (już w trakcie protestów). Na miejscu czułem się bezpiecznie - o dziwo nie natrafiłem na żadne zamieszki ani nie zauważyłem napięcia. Problemem było natomiast znaleźienie autobusu do innych miast - plotki mówiły, że rząd ogranicza liczbę miejsc w celu stłumienia protestów.

W dalszym ciągu podróży niestety sytuacja zaczeła się pogarszać - problemy z internetem (a w zasadzie jego brak od godziny 14 do północy) oraz napięta sytuacja między wojskiem a miejscową ludnością. W Isfahanie po zejściu z głównego deptaka w mieście (Chahar Bagh e Abbasi St) zaczeły się protesty. Niestety nic wcześniej nie zapowiadało żadnych zajść - mnóstwo rodzin przebywało na tej ulicy. Co warto podkreśli podczas tłumienia protestów został użyty gaz oraz słyszalne były strzały (według Irańczyków mogła być to nawet ostra amunicja nie gumowe kule - ciężko stwierdzić jednoznacznie).

Po pobycie w Isfahanie udałem się do Yazd, Qeshm, Shiraz oraz wróciłem do Teheranu. Nie doświadczyłem żadnych nieprzyjemnych sytuacji. Jedynym problemem była małą liczba turystów co skutkowało problemem z wymianą gotówki oraz ogarniczoną liczbą wycieczek dla obcokrajowców (nie mogłem znaleźć zwiedzania grupowego Persepolis z Shiraz).

Myślę, że obecnie trzeba liczyć się z pewnymi niedogodnościami na miejscu związanymi z internetem/transportem/brakiem turystów. Ogólnie sytuacja była cały czas napięta wśród ludności - w moim odczuciu angażowanie się w 'ich' protesty przez obcokrajowca było źle odbierane. Co do zatrzymania przez służby taka szansa może zaistnieć w sytuacji znalezienia się w niedopowiednim miejscu i czasie - dlatego też unikałem często uczęszczanych placów/skrzyżowań itd po godzinie 18.

Mam nadzieję, że pomoże to trochę w ocenie sytuacji panującej w kraju.
Góra
 Profil Relacje PM off
arturro lubi ten post.
7 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Urlop w Wietnamie za 3602 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu Urlop w Wietnamie za 3602 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu
Urlop na Krecie za 1077 PLN. Loty SWISS z Warszawy + noclegi Urlop na Krecie za 1077 PLN. Loty SWISS z Warszawy + noclegi
#82 PostWysłany: 26 Paź 2022 18:16 

Rejestracja: 06 Wrz 2020
Posty: 1654
HON fly4free
https://www.rferl.org/a/iran-revolution ... 00057.html
Robota Mosadu? :shock:


Ostatnio edytowany przez Kashpir, 27 Paź 2022 19:20, edytowano w sumie 1 raz
Usunięcie zdjęcia, wstawienie linku
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#83 PostWysłany: 26 Paź 2022 22:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Kwi 2016
Posty: 1525
Loty: 185
Kilometry: 335 678
platynowy
Atak terroristyczny na meczet Shah Cheragh w Shiraz przeprowadzony przez daesh.

Czy potrzeba jeszcze wiecej opinii na temat bezpieczeństwa w Iranie?

https://www.aljazeera.com/amp/news/2022 ... tate-media


Ostatnio edytowany przez tunczaj 26 Paź 2022 23:30, edytowano w sumie 2 razy
Góra
 Profil Relacje PM off
SPLDER lubi ten post.
 
      
#84 PostWysłany: 26 Paź 2022 23:06 

Rejestracja: 19 Wrz 2022
Posty: 8
malawita napisał(a):
Jeśli pytałeś, to co Ci powiedzieli w ambasadzie Iranu w PL, sugerowali, że jechać ?
Zapytałem wczoraj w odpowiedzi na maila z danymi do przelewu za wizę :) której ostatecznie nie opłaciłem. Póki co cisza, jak dostanę odpowiedź, to się tutaj podzielę.


naxxus, Adrian1990 - dzięki za podzielenie się opiniami!

tunczaj napisał(a):
Atak terroristyczny na meczet Shah Cheragh w Shiraz przeprowadzony przez daesh.
No cóż... Dla mnie to rozwiewa wszelkie wątpliwości (jeżeli jeszcze jakieś miałem).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#85 PostWysłany: 27 Paź 2022 21:10 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1444
złoty
Kacper Szymanski napisał(a):
https://www.rferl.org/a/iran-revolutionary-guards-klled-gunmen-zahedan/32100057.html
Robota Mosadu? :shock:


Na pewno nie Mosad. No chyba, że w oficjalnej wersji podawanej przez irańskie media, bo w tej Izrael i Ameryka odpowiadają za wszystko łącznie z suszami, powodziami i tym, że krowy się nie cielą :-)

Po pierwsze, w tamtym rejonie niespokojnie było już od dawna. Działają tam zbrojne ugrupowania Beludżów walczące z Iranem i Pakistanem, przemytnicy broni i narkotyków (do Afganistanu też blisko), starcia z liczbą zabitych idącą nawet w dziesiątki zdarzały się nawet wtedy, jak reszta Iranu była całkowicie spokojna.
Po drugie, jaki interes miałby Mosad w odstrzeleniu niskiej czy nawet średniej rangi irańskich strażników rewolucji gdzieś na kompletnym zadupiu pod pakistańską granicą? Żaden. Jeżeli już działają w ten sposób, to celują w osoby pełniące newralgiczną rolę w irańskim programie atomowym. A te raczej nie trafiają do Zahedanu, żeby tam uganiać się za Beludżami i przemytnikami.
Góra
 Profil Relacje PM off
malawita lubi ten post.
 
      
#86 PostWysłany: 27 Paź 2022 22:13 

Rejestracja: 21 Cze 2016
Posty: 510
niebieski
meczko napisał(a):

Na pewno nie Mosad.


Dokładnie. Przypadkowy akt zemsty na władzy, po tym, jak jeden z policjantów zgwałcił nastolatkę, ale trudno, aby pojawiło się w mediach, podczas zamieszek i protestów w całym kraju.

To nie jest bezpieczny rejon i lepiej się tam nie zapuszczać.

W prowincji Sistan-Baluchestan (południowy wschód, granica z Pakistanem/Afganistanem) regularnie toczą się konflikty między irańskimi siłami bezpieczeństwa a ugrupowaniami zbrojnymi. Swoboda przemieszczania się jest ograniczona, a kontrole bezpieczeństwa i kontroli osobistej są zwiększone. Cudzoziemcy byli wielokrotnie zatrzymywani i przesłuchiwani w regionie. W niektórych przypadkach dalsza podróż była możliwa tylko z eskortą irańskiej policji. Nastąpiło to w związku z częstymi przypadkami zbrojnych ataków na irańskie siły bezpieczeństwa w regionie na przestrzeni lat.

https://www.auswaertiges-amt.de/de/Reis ... usgenommen.
_________________
Zamiast dziękuję klikamy „Lubię” / „Pomocny post”, jeśli tak jest.

Kochać to chcieć przemierzyć cały świat we dwoje, po to, by nie było miejsca na ziemi wolnego od wspólnych wspomnień.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#87 PostWysłany: 28 Paź 2022 12:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Kwi 2016
Posty: 1525
Loty: 185
Kilometry: 335 678
platynowy
martwe ciało znalezione w kole samolotu Lufthansy... dzisiejsze i jutrzejsze loty LH i OS odwolane.

https://amp.dw.com/en/police-find-body- ... s_F0uo2XG8
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#88 PostWysłany: 28 Paź 2022 21:22 

Rejestracja: 02 Paź 2022
Posty: 89
Zbanowany
meczko napisał(a):
Kacper Szymanski napisał(a):
https://www.rferl.org/a/iran-revolutionary-guards-klled-gunmen-zahedan/32100057.html
Robota Mosadu? :shock:


Na pewno nie Mosad. No chyba, że w oficjalnej wersji podawanej przez irańskie media, bo w tej Izrael i Ameryka odpowiadają za wszystko łącznie z suszami, powodziami i tym, że krowy się nie cielą :-)

Po pierwsze, w tamtym rejonie niespokojnie było już od dawna. Działają tam zbrojne ugrupowania Beludżów walczące z Iranem i Pakistanem, przemytnicy broni i narkotyków (do Afganistanu też blisko), starcia z liczbą zabitych idącą nawet w dziesiątki zdarzały się nawet wtedy, jak reszta Iranu była całkowicie spokojna.
Po drugie, jaki interes miałby Mosad w odstrzeleniu niskiej czy nawet średniej rangi irańskich strażników rewolucji gdzieś na kompletnym zadupiu pod pakistańską granicą? Żaden. Jeżeli już działają w ten sposób, to celują w osoby pełniące newralgiczną rolę w irańskim programie atomowym. A te raczej nie trafiają do Zahedanu, żeby tam uganiać się za Beludżami i przemytnikami.



I rozwinięcie:


Cytuj:
25 października irańska agencja informacja, Tasnim, podała informację że w mieście Zahedan, we wschodnim Iranie, zabito dwóch wojskowych z Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Byli to: pułkownik Mehdi Mollaszahi oraz Dżawad Kejcha.
Mollaszahi był członkiem 110. Brygady Specjalnego Przeznaczenia, potocznie zwanej tzw. Brygadą Salmana Farisi (jeden z towarzyszy proroka Mahometa). 110. Brygada jest częścią irańskich sił specjalnych. Brygada stacjonuje w Zahedanie i specjalizuje się w walce z partyzantką.
110. Brygada brała udział w zagranicznych operacjach Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Elementy Brygady walczyły m.in. w Syrii, wspierając oddziały prezydenta Assada.
Drugi zabity wojskowy, Dżawad Kejcha był członkiem Związku Mobilizacji Uciemiężonych, potocznie zwanego Basidżem. Dokładne stanowisko Kejchy nie jest znane, ale prawdopodobnie nie był nawet podoficerem. Basidż to paramilitarna formacja pomocnicza wchodząca w skład Korpusu Strażników.
Główne działania Basidżu skupiają się na propagandzie, indoktrynacji i zwalczaniu protestów w samym Iranie. Niektóre jednostki Basidżu są jednak wykorzystywane także do operacji wojskowych poza granicami kraju np. członkowie Basidżu walczyli w Syrii.
Irańskie media, informując o śmierci Mollaszahiego i Kejchy nie wspomniały, że byli oni zaangażowani w eksport irańskich dronów do Rosji. Pierwsze wzmianki wiążące zabójstwo z dostawami dronów pojawiły się prawdopodobnie na ukraińskich kanałach telegramowych.
Nie istnieją żadne dowody potwierdzające hipotezę o tym, że Mollaszahi czy Kejcha byli faktycznie zaangażowani w dostawy irańskich dronów do Rosji. Wyjaśnienie powodów ich śmierci zdaje się być dużo mniej sensacyjne i związane przede wszystkim z wydarzeniami w samym Zahedanie.
Zahedan, czyli miasto w którym doszło do zabójstwa wojskowych, to stolica prowincji Sistan i Beludżystan. To najbiedniejsza prowincja w kraju. Irańskie władze od lat walczą tutaj z beludżyjską partyzantką. Beludżowie to lud zamieszkujący ziemie na styku Iranu, Afganistanu i Pakistanu.
Starcia między siłami bezpieczeństwa a beludżyjskimi partyzantami są normą. Czynnikami destabilizującym prowincję są także bieda oraz, prowadzony na szeroką skalę, przemyt towarów przez granicę z Afganistanem i Pakistanem.
110. Brygada (jej członkiem był Mollaszahi) jest jedną z ważniejszych jednostek gdy idzie o walkę z beludżyjską partyzantką. W kwietniu Beludżowie zorganizowali nawet zamach na dowódcę Brygady, gen. Hosejna Almasiego. Udało im się zabić jednego żołnierza z obstawy, ale sam generał przeżył.
W ostatnich tygodniach niepokoje w prowincji Sistan i Beludżystan są tym większe, że także tutaj dotarły protesty wywołane śmiercią Mahsy Amini – młodej kobiety, która zginęła we wrześniu w Teheranie, po tym jak aresztowała ją religijna policja za niewłaściwy ubiór.
Ostatnie protesty w Sistanie i Beludżystanie nakręca jednak nie tylko bieda, partyzantka czy śmierć Mahsy Amini. Pod koniec września cała prowincja zaczęła żyć sprawą z portu w Czabaharze, gdzie 15-letnia Beludżyjka miała zostać zgwałcona przez szefa miejscowej policji.
Do gwałtu doszło w lipcu, jednak sprawa wyszła na jaw dopiero pod koniec września. Gdy wieść o gwałcie rozeszła się po prowincji, 30 września doszło do krwawych stać na ulicach Zahedanu. Tylko tego dnia siły bezpieczeństwa miały zabić 96 osób i ranić kolejne 300 osób.
Straty ponieśli jednak nie tylko protestujący. 30 września zamaskowani sprawcy ostrzelali kilka posterunków policji w Zahedanie, łącznie zabijając 4 członków sił bezpieczeństwa i raniąc kilkudziesięciu z nich. Wśród zabitych był m.in. pułkownik Musawi, szef wywiadu IRGC na prowincję Sistan i Beludżystan.
Od 30 września, władzom nie udało się przywrócić pełnej kontroli nad miastem. Cały czas dochodzi do mniejszych i większych starć między mieszkańcami a siłami bezpieczeństwa.
Nie można wykluczyć, że zabójstwo Mollaszahiego i Kejchy było „aktem zemsty” Beludżów za krwawą rozprawę z protestami z 30 września. Ta wersja wydarzeń wydaje się dużo bardziej prawdopodobna niż to, że Mollaszahi i Kejcha byli zaangażowani w dostawy dronów do Rosji.
Nie zmienia to jednak faktu, że irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej odgrywa kluczową rolę w dostawach dronów. Pojawia się coraz więcej informacji sugerujących, że członkowie IRGC są obecni m.in. na okupowanym Krymie czy na Białorusi, gdzie koordynują dostawy dronów i szkolą rosyjskich żołnierzy z obsługi irańskich maszyn.
Góra
 Profil Relacje PM off
meczko lubi ten post.
 
      
#89 PostWysłany: 28 Paź 2022 22:00 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1444
złoty
Zaczyna się chyba powtarzać mechanizm, który rozkręcił rewolucję islamską w 1979. Tradycyjne upamiętnienie w 40 dni po śmierci Mahsy Amini przerodziło się w nowy impuls do wzmożonych protestów. Padają zabici, w 40 dni po ich śmierci dojdzie do kolejnych demonstracji dla ich uczczenia i pewnie będą kolejne ofiary. W 1979 ten 40-dniowy cykl miał ważną rolę dla podtrzymania protestów i ich stopniowego narastania.
Takie miałem przynajmniej wrażenie czytając wczorajszy timeline z BBC:
https://www.bbc.com/news/live/world-mid ... t-63411451
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#90 PostWysłany: 28 Paź 2022 22:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Kwi 2016
Posty: 1525
Loty: 185
Kilometry: 335 678
platynowy
chcialbym w to wierzyc :(
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#91 PostWysłany: 29 Paź 2022 10:34 

Rejestracja: 11 Wrz 2021
Posty: 83
Wróciłem niedawno z oblotowki po Bliskim Wschodzie, odwiedzając m.in. Iran.
W Iranie byłem tylko w Teheranie ale protestów nie zauważyłem. Policji jest więcej ale życie wygląda normalnie.
Bylem tam służbowo. Irański biznes traktuje problem protestów jako przejściowy a przynajmniej tak to komunikuje. Pozostaje liczyć, że kraj odzyska szybko dawną stabilność.
Turystów bardzo mało. Na lotnisku zamknięte okienko foreign passports.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#92 PostWysłany: 29 Paź 2022 12:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4548
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Chyba jednak pozostaje życzyć Irańczykom, aby mieli lepszą władzę a jeszcze lepiej, aby mieli na nią wpływ
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
 
      
#93 PostWysłany: 29 Paź 2022 23:08 

Rejestracja: 03 Lis 2021
Posty: 14
@meczko z jedną, niestety, różnicą. Rewolucja dokonała się bo Irańczycy chcący zmian mieli przed sobą wybawcę w postaci Khomeiniego, obecne protesty niestety nie mają prowodyra, ba, nie mają nawet do końca alternatywy która mogłaby teraz wejść na miejsce władzy– o tym mówią niestety sami irańczycy
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#94 PostWysłany: 30 Paź 2022 13:05 

Rejestracja: 03 Lis 2021
Posty: 14
? :D Khomeini był alternatywą dla sympatyzującego z Ameryką Szacha, który wraz z dosyć wystawnym życiem + ignorowaniem problemów ekonomicznych niższej warstwy społeczeństwa nie miał poparcia absolutnego i to jest fakt.
Góra
 Profil Relacje PM off
Abcn uważa post za pomocny.
 
      
#95 PostWysłany: 30 Paź 2022 15:14 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1444
złoty
@naxxus, tu masz rację, że rewolucja 1978/79 miała wyraźnych przywódców, mimo że ostatecznie przybrała kierunek, który dla wielu nie był ani spodziewany ani pożądany. Początkowo brało w niej udział dość szerokie spektrum opozycji przeciwko szachowi, Chomeini był najważniejszym przywódcą, ale nie jedynym. Potem stopniowo reszta opozycji została spacyfikowana czy wręcz wymordowana (w czym zdaje się miał swój udział obecny prezydent Ebrahim Raisi).
Teraz nie ma wyraźnych przywódców, co jest cechą spontanicznych protestów roznoszących się w dużej mierze przez internet. Z drugiej strony, może tacy jeszcze się pojawią?
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#96 PostWysłany: 30 Paź 2022 20:53 

Rejestracja: 11 Lut 2018
Posty: 351
srebrny
@meczko: Z drugiej strony, może tacy jeszcze się pojawią?

To całkiem możliwe, o ile protest potrwają dłużej. Jeżeli wywróciłby się obecny reżim ajatolahów to efekty takiego zdarzenia miałby znacznie nie tylko wewnątrz irańskie, ale również niesamowite dla geopolityki.
Trzymam kciuki za dzielne Iranki i tych facetów, którzy je wspierają, choć przyznam, że optymistą nie jestem...


Ostatnio edytowany przez jaszon 31 Paź 2022 11:30, edytowano w sumie 3 razy
Góra
 Profil Relacje PM off
meczko lubi ten post.
 
      
#97 PostWysłany: 30 Paź 2022 21:11 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1444
złoty
@jaszon, oj tak, Iran pogodzony z Zachodem, co najmniej tolerujący Izrael i w pełni włączony w światowy rynek energii to byłoby potężne wsparcie dla zachodnich demokracji i równie potężny cios dla "russkogo mira". Ale też - wobec tego, że w 2003 r. podróżując po Iranie miałem wrażenie, że reżim się za chwilę rozleci, a jest 2022 i dalej trwa - nie pozwalam sobie na optymizm.
Góra
 Profil Relacje PM off
jaszon lubi ten post.
 
      
#98 PostWysłany: 01 Lis 2022 08:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2012
Posty: 4065
HON fly4free
tunczaj napisał(a):
martwe ciało znalezione w kole samolotu Lufthansy... dzisiejsze i jutrzejsze loty LH i OS odwolane.

https://amp.dw.com/en/police-find-body- ... s_F0uo2XG8
@tunczaj Gwoli ścisłości...jakim kole ???
"A dead body has been found in the landing gear bay"
_________________
navigare necesse est
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
malawita lubi ten post.
 
      
#99 PostWysłany: 02 Lis 2022 00:40 

Rejestracja: 06 Wrz 2020
Posty: 1654
HON fly4free
-lukaszbok_kiks

Załączniki:
info.png
info.png [ 301.11 KiB | Obejrzany 531 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#100 PostWysłany: 02 Lis 2022 17:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Kwi 2016
Posty: 1525
Loty: 185
Kilometry: 335 678
platynowy
jaco027 napisał(a):
tunczaj napisał(a):
martwe ciało znalezione w kole samolotu Lufthansy... dzisiejsze i jutrzejsze loty LH i OS odwolane.

https://amp.dw.com/en/police-find-body- ... s_F0uo2XG8
@tunczaj Gwoli ścisłości...jakim kole ???
"A dead body has been found in the landing gear bay"


Gwoli scislosci, oczywiscie moj blad. Chyba zostaly mi obrazki w pamieci, gdy podczas ewakuacji USA z Afganistanu ludzie chwytali sie kół odlatującego samolotu.
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 132 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group