Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 269 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 14  Następna
Autor Wiadomość
#121 PostWysłany: 29 Lip 2016 23:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Mar 2014
Posty: 145
My bralismy transport laczony Gili Air - Bangsal - Kuta (Lombok) - 170 tys IDR od osoby. Rozmawialem tez z pewnym Holendrem, ktory mowil ze z Bangsal taksowka dojechali do Kuty za 300 tys IDR za caly pojazd.

Nie wiem jak z negocjacjami w samym Bangsal, bo cena wyjsciowa do Kuty to bylo 200 tys IDR za osobe.

Co ciekawe, z Kuty Lombok na Gili Air placilismy 115 tys IDR, w druga strone juz tak latwo z negocjacjami nie bylo.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wakacyjne loty (z bagażem) do Uzbekistanu z Warszawy od 1731 PLN. Sporo terminów Wakacyjne loty (z bagażem) do Uzbekistanu z Warszawy od 1731 PLN. Sporo terminów
Wczasy w Grecji: urlop z wyżywieniem w 4* hotelu na Korfu za 2259 PLN Wczasy w Grecji: urlop z wyżywieniem w 4* hotelu na Korfu za 2259 PLN
#122 PostWysłany: 29 Lip 2016 23:49 

Rejestracja: 17 Maj 2016
Posty: 12
Loty: 8
Kilometry: 28 157
Rozumiem, że zakupu dokonaliście w agencji na Gili.

Nie było problemu, że po zejściu z łodzi kierowca auta domagał się dopłaty? "Rożne rzeczy" na ten temat czytałem.

Orientujesz się może jakie ceny są z Kuty na lotnisko w Praya?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#123 PostWysłany: 29 Lip 2016 23:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Mar 2014
Posty: 145
Tak, kupiliśmy w agencji na Gili, ale w Bangsal ofert tez będzie bardzo dużo.

Po zejściu z łodzi nie było żadnego problemu. Kierowca niczego się nie domagał. Rozwiózł wszystkich po hotelach, a w międzyczasie w Mataram zrobił sobie małą przerwę na śniadanie :)

Jeśli chodzi o transport Kuta Lombok - Lotnisko to ceny w agencjach startowały z okolicy 100 tys IDR, ale myślę, że da się zejść z tej ceny. My robiliśmy to w drugą stronę i za transport z lotniska do Kuty taksówką Blue Bird płaciliśmy 90 tyś IDR. Ale to jest fixed price.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#124 PostWysłany: 30 Lip 2016 00:01 

Rejestracja: 17 Maj 2016
Posty: 12
Loty: 8
Kilometry: 28 157
Dziękuję za szybką i wnikliwą odpowiedź. Pozdrawiam :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: kilka pytań !
#125 PostWysłany: 10 Sie 2016 19:42 
Król Ż
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Paź 2014
Posty: 6251
Loty: 477
Kilometry: 1 011 329
Mam kilka pytań odnośnie najbliższego wyjazdu na Bali chociaż to w sumie wàtpliwosci do rozwiania.
Pierwsze dwie noce po przylocie planuję spędzić w Kucie Bali ( dobry hotel z ostatniej promocji <100zl4*\noc)rezerwacja zwrotna.
Pyt.1 Naszym planem jest zobaczenie jak najwiecej w jak najkrotszym czasie w ciagu 4 dni pobytu na Bali.
Chce wziac kierowcę i kierowac sie na pòlnoc i jeden dzien na południe dookola polwyspu.
Pyt2.Czy Ubud w zwiazku z tym nie jest lepszà baza wypadowa ?
Pyt3. Czy jest sens brac kierowce na 2-3 dni tak jak pokazuja niektore strony ? Cena 100 usd za 3dni plus domyslam sie, ze hotel i wyzywienie dla kierowcy za 2os jest w sumie akceptowalna jesli bede mial pewnosc, ze zobacze te miejsca ktore chce i to samochodem nie skuterem czy brać codziennie inny pakiet, niby drozej ale bez noclegòw wybranych przez kierowcę
Pyt4. Dojazd na wyspy Gili z Bali najrozsadniej czasowo to speedboat, nie do konca finansowo ale tu pojawiaja sie watpliowsci. Czesc z Was pisze by od razu RT bo czasami oszukuja na powrocie/ daja wysokie ceny itd.
Czesc z Was pisze by kupic OW i na powrot sie targować bo zawsze mozna sporo zejsc z ceny
Pyt.5. Gili Air / Gili Meno nie ma różnicy jesli chodzi o wyspy ? Obie sà ciche i spokojne i malutkie bez komunikacji, wiec mieszkanienprzy plazy nie ma znaczenia ?
Pozdrawiam
_________________
Tolerancja kończy się tam, gdzie zaczynają się prawa człowieka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#126 PostWysłany: 10 Sie 2016 21:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Mar 2014
Posty: 145
Nie wiem na ile moje odpowiedzi będą Ci pomocne ale może coś wykorzystasz:

Pyt 1 + 2 + 3 - zdecydowanie wolałbym opcje na codziennie inny plan z tej samy bazy wypadowej. My byliśmy w Ubud i było to bardzo optymalne. Kierowca na dwa dni, z naszym planem. Z 10 rzeczy, które chcieliśmy zobaczyć odrzucił 2, bo były w zbyt dużych odległościach i bardzo dużo czasu byśmy zmarnowali na transfer. Także miej listę, rozplanuj sobie to delikatnie wg. google maps i daj kierowcy a on Ci powie co jest realne i ewentualnie przedstawi swoje sugestie. Nie warto oczywiście się zgadzać na jego propozycje, ale czasem ich argumenty maja sens patrząc na tempo poruszania się po wyspie, zwłaszcza przy najbardziej obleganych atrakcjach. My zaczynaliśmy dzień o 9.00 i kończyliśmy o 18-19.00 i było to aż nadto, bo mimo, że odległości są niewielkie to to całe przemieszczanie jest męczące, a byliśmy w stanie obejrzeć 4 rzeczy dziennie.
Ty masz ten plus, że masz dwie noce w Ubud więc ten rejon możesz zaliczyć w tym czasie, a później skupić się na okolicach Ubud i na północ, choć warto też wpaść na południowy wschód - Tegenungan Waterfall i Tukad Cepung Waterfall, ale to blisko Ubud więc może da się połączyć z Tegalalang Rice Terrace + Pura Gunung Kawi i jeszcze czymś albo dorzuć jeden z dwóch wodospadów podczas zwiedzania okolic Kuty.

Pyt 4 - nie pomogę bo my jechaliśmy z Lombok, ale mieliśmy ten problem, że z Kuta Lombok na Gili Air płaciliśmy 115 tys IDR, a w drodze powrotnej 170 tys IDR i nie dało się zejść niżej, albo słabi z nas negocjatorzy. Nie wiem jak z transportem z/na Bali.

Pyt 5 - nam Gili Air nie przypadło do gustu i po 3 dniach wróciliśmy do Kuty na Lombok gdzie czuliśmy się fantastycznie - może warto rozważyć? Jeśli lubisz nurki to Gili będzie ekstra, ale to nie było dla mnie. My mieszkaliśmy blisko plaży i było ok, choć naszego noclegu nikomu nie polecę bo nas bardzo rozczarował (7Seas). Na Lombok maja fenomenalne plaże w okolicy: Tanjung Ann, Selong Belanak, Mawun Beach. Jeśli jednak Gili, to niech ktoś się bardziej kompetentny wypowie.
Góra
 Profil Relacje PM off
oskiboski uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: kilka pytań !
#127 PostWysłany: 10 Sie 2016 21:59 

Rejestracja: 06 Mar 2014
Posty: 374
oskiboski napisał(a):
Mam kilka pytań odnośnie najbliższego wyjazdu na Bali chociaż to w sumie wàtpliwosci do rozwiania.
Pierwsze dwie noce po przylocie planuję spędzić w Kucie Bali ( dobry hotel z ostatniej promocji <100zl4*\noc)rezerwacja zwrotna.
Pyt.1 Naszym planem jest zobaczenie jak najwiecej w jak najkrotszym czasie w ciagu 4 dni pobytu na Bali.
Chce wziac kierowcę i kierowac sie na pòlnoc i jeden dzien na południe dookola polwyspu.
Pyt2.Czy Ubud w zwiazku z tym nie jest lepszà baza wypadowa ?
Pyt3. Czy jest sens brac kierowce na 2-3 dni tak jak pokazuja niektore strony ? Cena 100 usd za 3dni plus domyslam sie, ze hotel i wyzywienie dla kierowcy za 2os jest w sumie akceptowalna jesli bede mial pewnosc, ze zobacze te miejsca ktore chce i to samochodem nie skuterem czy brać codziennie inny pakiet, niby drozej ale bez noclegòw wybranych przez kierowcę
Pyt4. Dojazd na wyspy Gili z Bali najrozsadniej czasowo to speedboat, nie do konca finansowo ale tu pojawiaja sie watpliowsci. Czesc z Was pisze by od razu RT bo czasami oszukuja na powrocie/ daja wysokie ceny itd.
Czesc z Was pisze by kupic OW i na powrot sie targować bo zawsze mozna sporo zejsc z ceny
Pyt.5. Gili Air / Gili Meno nie ma różnicy jesli chodzi o wyspy ? Obie sà ciche i spokojne i malutkie bez komunikacji, wiec mieszkanienprzy plazy nie ma znaczenia ?
Pozdrawiam


1. Kuta bali- nie neguje. chce tylko zaznacyc ze to b imprezowa miejscowa, jest glosno i tloczno- jak phuket w tajlandii, nie wiem czy jestes swiadomy jako ze pyatsz potem o spokojna wyspe Gili
2. hmm, komunikacyjnie ubud nie jest zle, ale bez dostepu do oceanu; zalezy co jest dla Ciebie waniejsze; Kuta jest tez swietnie skomunikowana a ze rozwazasz kierowce to juz bez znaczenia czy Kuta czy Ubud
3, 100 usd za 2 dni to sporo jak na bali, indonezja nei jets droga, zwykle 1 dniowe wyprawy ( no w Twoim wypadku razy 3 dni) wychodza taniej
4. gili warto na pewno, RT kubione w kuta bedzie tnaiej niz ow powrot z gili
5. widzialam obie, gili mano jest moim zdaniem spokojniejsze ale nei wiem czy nie za bardzo spokojne jesli wiem ze innym miejscem Twojej podrozy jest Kuta- to dwa rozne swiaty. jeden komercyjny i glosny drugi naprawde odludniony. jesli zdajesz sibie z tego sprawe to polecam gili mano.


Ostatnio edytowany przez krasnal, 13 Lut 2017 08:18, edytowano w sumie 1 raz
Zdublowana treść
Góra
 Profil Relacje PM off
oskiboski uważa post za pomocny.
 
      
#128 PostWysłany: 10 Sie 2016 22:12 
Król Ż
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Paź 2014
Posty: 6251
Loty: 477
Kilometry: 1 011 329
Mam całkowità swiadomosc warunkow w Kucie i tego oczekuje.
Kuta impreza/ Ubud zwiedzanie/Gili plażowanie :mrgreen:
_________________
Tolerancja kończy się tam, gdzie zaczynają się prawa człowieka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#129 PostWysłany: 10 Sie 2016 23:12 

Rejestracja: 17 Maj 2016
Posty: 12
Loty: 8
Kilometry: 28 157
Przylatuję na Bali i mam zaplanowany pobyt 17 dni. Przylot zaplanowałem do Denpasar a wylot z Praya na Lombok. Wyczytałem, że pobyt do 30 dni jest bezwizowy jeśli ląduję na wspomnianym lotnisku.
Ale dowiedziałem się, że mogę mieć problem z wylotem bezwizowym jeśli wylatuję z Paraya na Lombok, że muszę wylatywać z Denpasar lub innego lotniska bezwizowego.
Czy to prawda?
Czy ktoś ma doświadczenie w tym temacie?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#130 PostWysłany: 10 Sie 2016 23:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2014
Posty: 397
Loty: 62
Kilometry: 131 038
niebieski
GPaul napisał(a):
Przylatuję na Bali i mam zaplanowany pobyt 17 dni. Przylot zaplanowałem do Denpasar a wylot z Praya na Lombok. Wyczytałem, że pobyt do 30 dni jest bezwizowy jeśli ląduję na wspomnianym lotnisku.
Ale dowiedziałem się, że mogę mieć problem z wylotem bezwizowym jeśli wylatuję z Paraya na Lombok, że muszę wylatywać z Denpasar lub innego lotniska bezwizowego.
Czy to prawda?
Czy ktoś ma doświadczenie w tym temacie?


Te informacje już są nieaktualne. Obowiązek wizowy został zniesiony w całym kraju i we wszystkich portach.
_________________
Image

Moje relacje:
Filipiny | Indonezja
Góra
 Profil Relacje PM off
dj3500 lubi ten post.
 
      
#131 PostWysłany: 10 Sie 2016 23:47 

Rejestracja: 17 Maj 2016
Posty: 12
Loty: 8
Kilometry: 28 157
Dzięki za szybką odpowiedź :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#132 PostWysłany: 11 Sie 2016 09:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Mar 2014
Posty: 145
oskiboski napisał(a):
Mam całkowità swiadomosc warunkow w Kucie i tego oczekuje.
Kuta impreza/ Ubud zwiedzanie/Gili plażowanie :mrgreen:


Jeśli chodzi o samo plażowanie to mimo wszystko polecę Ci południe Lomboku. Plaże piękne i szerokie. Biorąc skuter możesz być codziennie na innej :) Ale nie naciskam. Może zdjęciami Cie odrobinę zachęcę:

Udanego wyjazdu!

Załączniki:
Komentarz do pliku: Tanjung Ann
Tanjung Ann2.jpg
Tanjung Ann2.jpg [ 196.39 KiB | Obejrzany 713 razy ]
Komentarz do pliku: Tanjung Ann
Tanjung Ann1.jpg
Tanjung Ann1.jpg [ 186.34 KiB | Obejrzany 713 razy ]
Komentarz do pliku: Selong Belanak
Selong Belanak2.jpg
Selong Belanak2.jpg [ 248.09 KiB | Obejrzany 713 razy ]
Komentarz do pliku: Selong Belanak
Selong Belanak1.jpg
Selong Belanak1.jpg [ 241.01 KiB | Obejrzany 713 razy ]
Komentarz do pliku: Mawun Beach
Mawun Beach.jpg
Mawun Beach.jpg [ 249.25 KiB | Obejrzany 713 razy ]


Ostatnio edytowany przez Ryglu, 11 Sie 2016 13:58, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
 
      
#133 PostWysłany: 11 Sie 2016 10:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3711
srebrny
@Ryglu a jak cenowo z noclegami na Lombok ? Domyślam się, ze dużo taniej niż na Bali i Gili.
Możesz coś polecić.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#134 PostWysłany: 11 Sie 2016 10:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Mar 2014
Posty: 145
@cypel - jeśli chodzi o ceny to jest sporo taniej niż na Bali czy Gili. Choć piwo wszędzie kosztuje niemal tyle samo (30-35k IDR), to jedzenie już sporo mniej. My nie mieliśmy budżetowego noclegu, ponieważ po 10 dniach intensywnego zwiedzania chcieliśmy odrobiny "luksusu", ale mogę z bardzo czystym sumieniem polecić Bombora Bungalows. Piękne drewniane bungalowy z tarasem, hamakiem i wyjściem prosto na basen. Cena to ok 400 tys IDR ze śniadaniem - mają swój profil na facebooku.

Sama Kuta to dużo knajp, gdzieniegdzie muzyka na żywo, happy hours jak wszędzie, turyści tacy jacyś inni, nie nastawieni na imprezy, ale bardziej na zwiedzanie czy surfing, którego można się nauczyć na Selong Belanak Beach. Za dwie i pół godziny pływania z deską z gościem w wodzie zapłaciłem 300 tys IDR.

My po trzech dniach na Gili, zrezygnowaliśmy z noclegu i wróciliśmy właśnie tam i gdybym miał jutro jechać, nie zastanawiałbym się ani chwili :) Ale wiadomo, że o gustach się nie dyskutuje i to bardzo subiektywne co piszę.

Jedyny minus to dzieciaki sprzedające bransoletki, których jest mnóstwo oraz sporo bezpańskich psów.
Góra
 Profil Relacje PM off
cypel lubi ten post.
 
      
#135 PostWysłany: 11 Sie 2016 10:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3711
srebrny
dzięki za info
Bombora Bungalows wygląda fajnie, cena też do zaakceptowania, ale 400k to nie jest mało jak na Indonezję
surfing jak najbardziej do mnie przemawia, ale chcę też posnorkować a z tym na Lombok jednak chyba raczej słabo, coś tam jest na Gili Nanggu. Trzeba będzie chyba podzielić, kilka dni Lombok i kilka Lembongan.
Większość ludzi się podnieca gili meno i air, ale jak tak sobie oglądam zdjęcia to jakoś do końca też nie jestem przekonany. Co Ci tam nie pasowało ?
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#136 PostWysłany: 11 Sie 2016 11:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Mar 2014
Posty: 145
Zgadzam się, ze cena nie jest mała jak na Indonezję, ale tak jak powiedziałem po 10 dniach intensywnego zwiedzania, wstawania o 1 w nocy na wulkany i spania w bardziej budżetowych pokojach, chcieliśmy coś bardziej "luksusowego". Dla nas luksus to nie klima i ciepła woda, ale fajny klimat miejsca, w którym nocujesz. My czuliśmy się tam jak w domu.

Ze snurkami będzie ciężko na Lombok, ale nie chcę mówić, że nie ma takiej możliwości. Tu Gilis bezsprzecznie rządzą i mimo moich nieudolnych prób snurkowania (panikuje pod wodą - taki uraz z dzieciństwa) widziałem fajne widoczki. Nurkowanie podobno jest jeszcze lepsze, zwłaszcza z żółwiami i rekinami.

Co mi nie pasowało:

1. Wąskie plaże albo momentami ich brak - najszersze są na zachodnim brzegu, ale w okolicy naszego noclegu trzeba było korzystać z leżaków należących do restauracji bo przypływ nie pozwalał się rozłożyć na samym piasku. Oczywiście dało się znaleźć kawałek piasku, ale często w tych miejscach do brzegu przez pół dnia przybijały łódki z turystami. Wejście do wody tez pełne koralowca, wiec trzeba uważać jak się wchodzi albo używać butów. Samo wejście i wyjście nie należy do przyjemnych choć woda sama w sobie ekstra!

2. Knajpa na knajpie, mając fatalny nocleg jak my (a był najdroższy z całego pobytu w Indonezji) nie było co robić wieczorem. Na Lomboku kąpaliśmy się w nocy w basenie, leżeliśmy na hamaku czytając książkę, a tam musielibyśmy siedzieć w pokoju, bo nasze "patio" to była klatka, w której można sie było nabawić klaustrofobii. Dodatkowo bardzo głośni sąsiedzi sprawiali, ze już po jednym dniu wiedzieliśmy, że nie spędzimy tam całych 6 dni, ale chcieliśmy dać wyspie szanse i zostać choć 3, dlatego wieczory kończyły się w knajpach nad brzegiem, w których trochę rupii się zostawia, co wiąże się z kolejnym punktem.

3. Ceny (choć Kuta na Bali ostatniego dnia przed wylotem cenowo zabiła nas jeszcze bardziej ;)) Oczywiście budżetowo też się da zjeść, tylko trzeba poszukać, ale na kolacje z Ukochaną wybierałem coś z fajniejszym klimatem.

4. Sam klimat wyspy odbiegał od mojego wyobrażenia raju.

Oczywiście wyspa ma swoje plusy i to niemało, ale te minusy mocno zaważyły na naszej decyzji. Oczywiście to moje subiektywne zdanie. Wiem, że jest tu wielu miłośników Gili Islands, ale dla mnie to miejsce, do którego na odpoczynek nie wrócę (wrócę na nurkowanie jeśli kiedyś przełamię swoją fobię).
Góra
 Profil Relacje PM off
cypel uważa post za pomocny.
 
      
#137 PostWysłany: 11 Sie 2016 11:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3711
srebrny
Cenne uwagi.
na tak małych wyspach przy natłoku ludzi musi być słabo.

O snorkach, kilka osób pisało, że dużo lepsze są w okolicy Lembongan niż Gili.
Te "plaże" na Gili to jakiś żart w porównaniu z tymi z południowego Lombok.
Lombok praktycznie w ogóle nie planowałem.
Chyba mnie przekonałeś.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Ryglu lubi ten post.
 
      
#138 PostWysłany: 01 Wrz 2016 12:07 

Rejestracja: 08 Cze 2015
Posty: 27
Loty: 2
Kilometry: 2 146
A co myślicie o szczepieniu przeciwko grypie, warto na Bali?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#139 PostWysłany: 01 Wrz 2016 12:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Lut 2012
Posty: 442
Loty: 64
Kilometry: 148 809
niebieski
Nie słyszałem, że grypa tam Cie mogła złapać.
Prędzej nabawisz się problemów z żołądkiem niż z grypą. Ale przezorny zawsze ubezpieczmy, chcesz to się zaszczep!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#140 PostWysłany: 01 Wrz 2016 12:56 

Rejestracja: 08 Cze 2015
Posty: 27
Loty: 2
Kilometry: 2 146
nie no skoro, nie słyszałeś to dam sobie spokój, naczytałem się, że można się zarazić ptasią grypą... :?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 269 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 14  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group