Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 63 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 09 Gru 2014 14:46 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22255
Ok, wiem ze trochę się spóźniłem z drugim rozdziałem Ateny w pigułce, ale praca licencjacka trochę mnie opóźnia (nie liczyłem ze praca pod tytułem Walory turystyczne Gruzji będzie aż tak ciężka :( ).

Napiszę tutaj, parę fajnych jednodniówek (niestety większość ich będzie potrzebny samolot/statek/samochód)

Wschód Peloponezu w pigułce. Część 1sza

Zawsze jak mamy gości w Atenach, to zdecydowanie bierzemy ich na tą wycieczkę. Kultura Mykeńska, wino z Nemei, pierwsza stolica nowoczesnej Grecji no i słynny kanał koryncki.
Wyjazd rozpoczynamy z Aten, o poranku, i jedziemy stronie Koryntu. Są 2 opcje. Albo autostradą (Olympia Odos) za opłatą (motocykl 2,8 euro, samochód 3,9 euro) albo starą autostradą (Palea Ethniki Odos/Παλαία Εθνική Οδός) która jest za darmo, jedzie wdłuż wybrzeży i mamy ładne widoki cały czas.
Pierwszy jest, słynny zatopiony statek Mediterrenian Sky, który od 2003 roku tam zatonął i tak został.

Image

Po godzinie jazdy będziemy już w miejscowości Isthmos/Ισθμός i mamy do wyboru dwie opcje do zwiedzania kanału Korynckiego. Pierwszy z góry a drugi w dół. Możemy tak zrobić ze jadąc do Nafplio zwiedzamy na początku z góry i wracając z dół.

Kanał Koryncki, łączący Morze Egejskie z Morzem Jońskim z długością około 6300 metrów i głębokością około 79 metrów, był jeden z najważniejszych wycinów Nowej Grecji. Pierwsze plany przekopania kanału sięgają czasów VI w. p.n.e. ale jako ze było rzecz nie możliwa (bo tutaj raczej jest wykucie w skalistym podłożu) ale z pierwszych których postanowił zakopać, był Neron w 67 roku, wtedy jak przyniósł niewolników żydowskich z Judei, do zakopania. Niestety, jego następca Galba, zrezygnował z projektu.
Statki musiały przez wiele lat, płynąć ponad 700 km, co dodawało dodatkowe dni podróży. Dopiero w latach 90. XIX wieku, a dokładnie w 1881 ponownie rozpoczęli zakopywanie rowu. Zespół Andreasa Sygrosa z grupą węgierskich inżynierów Istvána Türra i Bélę Gerstera, a w 1893 r. został oddany.

W 1941 most kolejowy i samochodowy, został wysadzony w powietrzu, przez Anglików, a osoba co dokonała sabotaż był słynny Polak Jerzy Iwanow.
Obecnie są 2 mosty kolejowe, 3 mosty samochodowe i 2 mosty zwodzone na dnie wody (ale o tym później).


Przy moscje są 4 restauracje/sklepy, z darmowym parkingiem, gdzie można zostawić auto i zwiedzić most, ale i kupić lody/napoje w dobrych cenach (jak na Grecje) , i pospacerować na moście

Widoki

Image

Image

Na odważnych, znajduje się tam, stanowisko Zulu Bungy, a za 60 euro, można skoczyć na bungee, i dotknąć wody. Mega polecam 

Albo, z portu z Loutraki, wziąć prom wzdłuż kanału . http://canalcruises.gr/contact.html
Niestety nie pamiętam ceny, ale się zapytam 

Nie odpal od Kanału, znajduje się muzeum/zamek starożytnego Koryntu. Łatwo go znaleźć, po prostu jedzcie autostradą na stronę Patry/Πάτρα i będa tablice informujące (Archea Korinthos/Αρχαία Κόρινθος)

Obiekt Archeologiczny Starożytny Korynt

Image

Cytuj:
Godziny otwarcia 1 listopada – 31 marca 08:00-15:00, 1 kwietnia – 30 września 08:00-20:00 i październik 08:00-18:00
Cena biletu: 6 euro, studenci UE za darmo, i darmowe wejście dla wszystkich 6/3, 25/3, 18/4, 5/6, 28/10 ostatni weekend września i pierwsza niedziela miesiąca od 1/11 do 31/3. Muzeum ale i także obiekt archeologiczny jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych.


Starożytny Korynt odegrał ogromną rolę w starożytnej Grecji, jako pionierem który kolonizował zachodnią część Morza Śródziemnego, jak Syrakuzy.
Obiekt naprawdę warty do zwiedzania, bo można tam znaleźć starożytną łaźnie, świątynie Apollona ale i także szpital Asklepiosa, w dobrym stanie. W muzeum można znaleźć wiele informacji o Koryncie, od czasów prehistorycznych do czasów panowania Franków.



Następny przystanek? Mityczna Nemea. Tam gdzie Herkules zabił lwa, Starożytna Nemea z stadionem i świątynią Zeusa i dla naszych koneserów wina, to region z największą produkcją wina, które od 1993 roku są pod chronioną nazwę pochodzenia. Co do winiarni to myślę ze napiszę osobny temat, o enoturystyce Grecji, jako ze nie wyrobilibyście z wycieczką 

Nemea

Image

Ale za to warto się zatrzymać po drodze, i kupić wino z sklepu przy ulicy (będzie ich mnóstwo) i wybrać winko. Jako ze wybór będzie ogromny, dostaniecie za darmo próbki do degustacji i wybierzecie ten który wam się podoba. Z mojego gustu, polecam Agioritiko Nemeas pół wytrwany (Agioritiko Nemeas imiksiros/Αγιωριτικό Νεμέας Ημίξηρος).

Niestety, z Koryntu na Mykeny (przeż Nemee) nie ominiemy opłaty za autostradę, I to koszt 1,5 euro za motocykl I 2,9 za samochód.

Na razie to tyle. Jutro postaram się napisać o Mykenach i Nafplio :)
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Urlop w Turcji: 7 dni w 5* hotelu z ultra all inclusive od 2219 PLN. Wyloty z 5 miast Urlop w Turcji: 7 dni w 5* hotelu z ultra all inclusive od 2219 PLN. Wyloty z 5 miast
Wycieczka do Sri Lanki od 3003 PLN. Loty z 3 miast + 4* noclegi (ze śniadaniami) przy plaży Wycieczka do Sri Lanki od 3003 PLN. Loty z 3 miast + 4* noclegi (ze śniadaniami) przy plaży
#2 PostWysłany: 09 Gru 2014 22:04 
Redaktor F4F

Rejestracja: 08 Kwi 2012
Posty: 3877
Loty: 39
Kilometry: 33 222
Fajne, aczkolwiek liczyłem na coś innego :P Pozowlę sobie wtrącić wobec tego w ramach uzupełnienia.

Z ciekawszych kierunków jest Chania (2x dziennie) i Saloniki (6x dziennie!!). Niestety Rodos i Pafos zostały tylko po raz dziennie, aczkolwiek te opcje też warto rozważyć (zwłaszcza, że nikt chyba nie będzie wybierał się w te miejsca na jednodniówkę, jak brzmi nazwa tematu ;) )

Załączniki:
ath1.png
ath1.png [ 44.91 KiB | Obejrzany 29332 razy ]
ath2.png
ath2.png [ 47.32 KiB | Obejrzany 29332 razy ]
ath3.png
ath3.png [ 30.02 KiB | Obejrzany 29332 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
seba lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 10 Gru 2014 01:56 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22255
Chania i Saloniki, będą następne ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 14 Mar 2015 19:04 

Rejestracja: 27 Lis 2013
Posty: 360
Loty: 124
Kilometry: 227 163
niebieski
A ktoś był na wyspie Egina? Prom kosztuje około 105 zł w dwie strony, tylko co tam można zwiedzać? Jakieś wskazówki?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 14 Mar 2015 19:26 

Rejestracja: 01 Gru 2012
Posty: 1024
niebieski
Dawno temu bylem na jednodniowym cruise na trzech wyspach: Egina, Poros,Hydra. Poczatek w Pireusie. Kazda wyspa jest inna, statek zatrzymuje sie na okreslony czas i wtedy mozna zwiedzac, posiedziec w kafejce lub plazowac. Kazda wyspa jest ciekawa, choc mnie szczegolnie spodobala sie Hydra.
http://www.1daycruise.gr/athens-one-day ... ros-hydra/


N.B. Na Poros lub Eginie widzialem karte na drzwiach wejsciowych do greckiego kosciola, polozonego blisko plazy:
My Grecy jestesmy mocno przywiazani do swojej historii i tradycji. Prosze nie wchodzic do kosciola topless lub nago. (do czego musialo tam dojsc, ze taki test powstal ;) )
_________________
Życie jest dobre, ale dobre życie jest lepsze!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 14 Mar 2015 19:36 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22255
Do Aegini, można dopłynąć albo szybkim statkiem, albo zwykłym.

http://www.anes.gr/show_ferry_routes.php?lang=0 płynie 2-4 razy dziennie, około 1:15 i kosztuje 14 euro tam i z powrotem

http://www.hellenicseaways.gr/index.php ... ia/saronic Wodoloty, płyną parę razy dziennie, po 50 minut, cena 25 euro tam i z powrotem

https://www.saronicferries.gr/eng/ 5 razy dziennie, i kosztuje 18 euro tam i z powrotem

http://www.aegeanflyingdolphins.gr/ Wodoloty, 5 razy dziennie, 40 minut i koszt 23.5 euro

Co do zwiedzania: Warto zwiedzić muzeum archeologiczne w Kolonie albo świątynie Afaii (4 euro wejście), dom Nikosa Kazantzakisa

Fajne plaży są w Aeginitissa albo w Kolonie

Aegina także jest stolicą pistacji, i można tam kupić przerózne potrawy z pistacjami. Np. jogurt grecki z miodem i pistacjami albo mpaklawe. Specjalista to Mourtzis Paradosiaka Glyka, przy Aegina City, ul. Panagioti Irioti 57
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#7 PostWysłany: 14 Mar 2015 19:54 

Rejestracja: 27 Lis 2013
Posty: 360
Loty: 124
Kilometry: 227 163
niebieski
OK, ale rozumiem, że tam w Aeginie funkcjonuje jakaś komunikacja miejska czy można wszędzie dojść pieszo? Jak się przygotować na taką wycieczkę.
Zważywszy, że to wyjazd niskobudżetowy, pewnie skorzystamy z opcji 14 euro/os :)

Dzięki za pomysł z jednodniowym tripem po 3 wyspach, ale 80 juro/os to niestety za dużo ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 14 Mar 2015 20:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sty 2013
Posty: 631
Wszystkie miasta można zwiedzać spokojnie na piechotę.
Przy porcie natomiast możesz wypożyczyć np. skuter lub motor i nie być uzależnionym od transportu publicznego.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 14 Mar 2015 20:06 

Rejestracja: 27 Lis 2013
Posty: 360
Loty: 124
Kilometry: 227 163
niebieski
W takim razie na Aeginę wybiorę się na pewno :)

A znasz ceny wypożyczenia skutera? nigdy w życiu nie wypożyczałem samochodu i nigdy nie jeżdziłem na skuterze, ale opcja wydaje się ciekawa :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 14 Mar 2015 20:10 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22255
Są 2 sposoby

Na nóżkach: http://www.aegina.com.gr/trekking/?lang=en

Albo PKS (ΚΤΕΛ) http://www.aegina.com.gr/public-transport/?lang=en

Jest także opcja wynajęcia rowerów za 6-8 euro dniówka albo motorka za 20 euro (co do cen motorka to nie wiem na 100% :) )
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 14 Mar 2015 20:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sty 2013
Posty: 631
Wypożyczałem ta od znajomego, wiec ciężko mi dać miarodajną odpowiedź. Koło 15 euro za dzień zakładam.

Tutaj masz wypożyczalnie znajdujące się na wyspie:
http://www.aeginapages.com/en/cat/moped-hire/
Góra
 Profil Relacje PM off
warsawghoster uważa post za pomocny.
 
      
#12 PostWysłany: 14 Mar 2015 20:46 

Rejestracja: 27 Lis 2013
Posty: 360
Loty: 124
Kilometry: 227 163
niebieski
Tak jak patrzę, rower to także nie jest zła opcja, zważywszy, że do przejechania jej wzdłuż i wszerz potrzeba z 25-30 km. A widoki są ładne, jest tam co podziwiać po drodze czy raczej przeciętnie?

Dziękuję bardzo za pomoc w tej kwestii. Z pewnością wybiorę się na tę wyspę :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 03 Kwi 2015 23:24 

Rejestracja: 13 Sty 2014
Posty: 35
Zeus czy masz jakąś przetestowaną stronę z info o muzeach i stanowiskach, które są godne polecenia tzn można polegać na tym co piszą? mi najbardziej chodzi o informacje praktyczne czyli godziny otwarcia, bo te co strona to inne....

http://odysseus.culture.gr- oficjalna tzn jak ministerstwa to chyba taka powinna być :-) , http://www.greekmuseums.gr/ wygląda b. profesjonalnie, nawet jest kontakt!
www.athens-greece-guide.com często wersja nr.3

oczywiście w papierowych przewodnikach to samo

no i różnice są takie, że w rezultacie mogę powiedzieć tylko np albo będzie w pon czynne albo nie, albo do 15 albo do 18, a możne do 19 :-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 03 Kwi 2015 23:50 

Wiekszość muzeuw w Atenach otwarta jest od 8 razem z Akropolem. Niektóre po 8 ok 9 ,jednak jak zacznesz zwiedzanie ustaw sobie swój czas do 16 .Muzeum narodowe czynne jest do 17 ale aby wejść trzeba byc dobre 2 godz przed zamknięciem. Teraz w okresie letnim czas jest wydłuzony i Akropol otwarty dla ludu jest chyba do 19
Góra
 PM off
NoMoreMaps uważa post za pomocny.
 
      
#15 PostWysłany: 05 Kwi 2015 22:57 

Rejestracja: 05 Kwi 2015
Posty: 3
Co do Akropolu to im bliżej szczytu sezonu, tym wcześniej rano polecam iść - nie tylko ze względu na upał, ale przede wszystkim na hordy (ale dosłownie!) turystów, którzy sprawią że będziecie się poruszać w tempie żółwia i głównie patrzeć pod nogi (żeby uniknąć kolizji), a nie na Partenon :)
Warto też dodać, że większość muzeów w Atenach ma darmowy wstęp dla studentów (W tym Akropol, Muzeum Archeologiczne i Muzeum Akropolis).
_________________
http://nomoremaps.com
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 28 Cze 2015 08:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Paź 2013
Posty: 102
01ERES napisał(a):
Dawno temu bylem na jednodniowym cruise na trzech wyspach: Egina, Poros,Hydra. Poczatek w Pireusie.

Spotkałem się z opiniami, że ta wycieczka nie jest warta czasu i przede wszystkim pieniędzy, ponieważ większość czasu dnia się na statku, albo w porcie.
Pytanie więc, którą wyspę (lub dwie) z tych trzech wybrać? Większość osób poleca Hydrę albo Eginę, ale nie mogę się zdecydować więc będę wdzięczny za pomoc :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 16 Wrz 2015 15:28 

Rejestracja: 06 Mar 2014
Posty: 14
Cześć,
Powoli przygotowując się do kilkudniowej wycieczki do Aten planuje jednodniową wycieczkę. Wpadłem na poseidon temple w miejscowości Sounio. Wiecie może czy to miejsce jest rzeczywiście warte odwiedzenia i jak się tam dostać w miarę tanim transportem (myślę też żeby jechać na stopa, ale nie wiem jak wygląda wylotówka z Aten).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 16 Wrz 2015 15:31 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22255
Dla mnie warto.

Dojedziesz tam pomarańczowym autobusem (KΤΕΛ/KTEL) z placu Pedion Areos (koło Wiktorii) za 4.6 euro. Autobusy odjeżdżają co 30 minut w kierunku Sounio, i ostatni przystanek ich, to wejście do muzeum Archeologicznego/Świątyni.

Cena biletu do świątyni to 4 euro (ulgowy 2, studenci za darmo)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 16 Wrz 2015 15:38 

Rejestracja: 25 Paź 2012
Posty: 1020
niebieski
Przylądek Sounion warty drogi :) +piękna droga z Aten wzdłuż wybrzeża. Bilet autobusowy 12.60 € RT, z dworca przy ulicy Venizelau (chyba).Tam widoki naprawdę ładne, wstęp na wzgórze 4€. Ale widok i bez wstepu ciekawy ;) Autobus jechał 2 godziny.

Zeus już podał szczegóły, przepraszam :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 01 Lis 2015 22:22 

Rejestracja: 06 Mar 2014
Posty: 14
Czesc,
Mam bardzo pilna sprawę . Jestem wlasnie w Atenach i na wtorek 3.11 planujemy rejs na wyspę Aegina/Egina ale nie moge zamówić biletów on-line bo na ten dzien planują jakiś strajk . Czy jest w stanie podać przewoźnika który nie strajkuje. Moze Zeus będzie coś widział ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 63 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group